Vyriausybė trečiadienį pritarė Aplinkos ministerijos siūlymui nepritarti parlamentarės Virginijos Vingrienės įstatymo projektui, kuriuo siūloma kiekvienoje kaimo seniūnijoje įrengti po taromatą, panaikinti prievolę kaimo parduotuvėms dalyvauti užstato sistemose ir nustatyti, kad pakuočių pardavėjai gali neorganizuoti vienkartinių pakuočių atliekų priėmimo, jei netoliese tai organizuoja kitas pakuočių pardavėjas.
Ministerija Vyriausybės nutarimo projekte argumentuoja, jog užstato sistemos turi būti efektyvios, priimtinos aplinkosauginiu ir socialiniu aspektu, todėl pakuočių priėmimo ir užstato susigrąžinimo tinklą būtina užtikrinti ir miesteliuose bei kaimuose.
„Pareigos priimti pakuotes panaikinimas visoms kaimo parduotuvėms išbalansuotų veikiančias užstato sistemas ir panaikintų kaimo vietovių gyventojams galimybę patogiai savo gyvenamoje vietovėje atiduoti pakuotes ir susigrąžinti užstatą“, – teigia Aplinkos ministerija.
Tuo metu V. Vingrienės siūlymas nustatyti, jog pakuočių pardavėjai gali neorganizuoti pakuočių surinkimo, jei miestuose ne toliau nei 150 metrų, o kaimuose ne toliau nei 500 metrų kitas pardavėjas tai organizuoja, pasak ministerijos, neturi pagrindo.
„Būtų sudaromos prielaidos pakuočių pardavėjams piktnaudžiauti, neaišku, kaip būtų organizuojamas pakuočių priėmimas ir užstato sugrąžinimas, nes nenumatyta prievolė pakuočių pardavėjams susitarti, kuris iš jų toje vietovėje vykdys pakuočių priėmimą ir užstato grąžinimą.
Būtų apribota vartotojų teisė pakuotes grąžinti patogiose vietose, nenumatomas užstato grąžinimo vartotojams mechanizmas, kaimo parduotuvėse neorganizuojant pakuočių priėmimo gyventojams gali tekti važiuoti į kitus kaimus ar miestus, nutolusius keliolika ar keliasdešimt kilometrų“, – nurodo Aplinkos ministerija.
Tuo metu siūlymas kiekvienoje kaimo seniūnijoje įrengti po taromatą, pasak ministerijos, sudarytų galimybes piktnaudžiauti, kad toks skatinimas apsiribotų pavyzdžiui, „vien formaliu kreipimusi į savivaldybės ar seniūnijos administraciją siūlant jai pasirūpinti tokio įrenginio pastatymu“, – teigia Aplinkos ministerija.
Taromatų sistema Lietuvoje startavo 2016 metais. Kaip kovą skelbė „Užstato sistemos administratorius“, per trejus metus šalyje buvo surinkta daugiau nei 1,6 mlrd. vienkartinių pakuočių.