respublika.lt

VSD gali apsaugoti. Gali ir pakenkti

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2020 kovo 15 06:00:00, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 15 nuotr.
Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Dariui Jauniškiui paskutinės pirmosios kadencijos dienos VSD vadovo poste - neramios. O ir antroji kadencija dar su klaustuku. Žmonės piktinasi, kad saugumiečiai seka per daug niekuo dėtų asmenų. O ir jokių garantijų, kad surinkti duomenys nebus staiga panaudoti prieš juos, nėra. Kaip renkama tokia medžiaga ir svarbiausia, ant kieno stalo ji patenka, šiandien aiškinasi „Vakaro žinios“.

 

Slidūs duomenys

Buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Vytautas Bakas, remdamasis Valstybės saugumo departamento darbuotojo liudijimu, įtaria saugumiečius, kad jie prasidėjus Lietuvos prezidento rinkimų kampanijai, selektyviai rinko informaciją tik apie Vygaudo Ušacko ir Gitano Nausėdos aplinką. Į saugumiečių akiratį papuolė apie sekimą nieko neįtarę žinomi verslininkai, menininkai, pramogų pasaulio atstovai. Tokią informaciją V.Bakui pateikė VSD statutinis pareigūnas, kuriam jau suteiktas pranešėjo statusas. Informacija susidomėjo ir NSGK nariai, kovo 10-ąją pakvietę VSD vadovą Darių Jauniškį į savo posėdį ir tą pačią dieną vykę į VSD asmeniškai įsitikinti, kaip tvarkomi ir naikinami VSD neįdomūs dokumentai. D.Jauniškis aiškino, jog informacija buvo renkama apie visų kandidatų į prezidentus aplinką. Netaikant jokių išimčių. Ir tiksliai vadovaujantis įstatymais. Tačiau ar visus D.Jauniškio žodžiai įtikino?

NSGK saugumiečių rūmuose darbavosi apie 6 valandas. Išklausė VSD valdybų vadovų, analitikų, tikrino pačių slapčiausių duomenų bazes. Susitiko ir su pranešėju. Anot NSGK vadovo Dainiaus Gaižausko, NSGK tyrimą tęs, tačiau, kaip viešai jau išsireiškė D.Gaižauskas, „ačiū Dievui, kad turime tarnybą, kuri vykdo rinkimų apsaugą ir reaguoja į Valstybės gynimo tarybos suformuluotas užduotis.“

Tačiau NSGK narys V.Bakas buvo kiek kitokios nuomonės. Anot V.Bako, slapčia renkant privačią informaciją apie niekuo neprasikaltusius asmenis pažeistos tų žmonių teisės. Žmonės buvo be pagrindo sekami, apie juos rašomos pažymos. Anot V.Bako, tai sovietinis reliktas. Rankos kišamos į privačią žmonių erdvę.

Labai svarbi informacija apie... Zitą Kelmickaitę

Per metus VSD parašo apie 80 tūkst. pažymų. Negi tiek daug žmonių kasmet sekama? Tačiau aiškinama, jog kandidatų į šalies prezidentus aplinka bei kandidatus galimai paremsiantys verslininkai buvo tikrinami pačiu elementariausiu būdu. „Guglinant“. Naudojantis visiems piliečiams prieinama vieša informacija. Taip primityviai? Juk ir pats kandidatas lygiai taip pat galėjo apie save ir savo aplinką „paguglinti“ ir įsitikint esąs jokių valstybei priešiškų jėgų neveikiamas. Tačiau būtų naivu tikėtis, jog VSD viešai atskleis savo darbo metodus. Įdomiau, ką toliau su surinkta informacija veikia ir kam ją teikia.

Remiantis Nacionalinio saugumo pagrindų įstatymo 20 skyriumi, VSD yra Seimui ir prezidentui atskaitinga institucija. Seimas atlieka parlamentinę VSD kontrolę, o VSD teikia savo rekomendacijas bei išvadas Seimui, prezidentui ir Vyriausybei. Prireikus - ir kitoms valstybės institucijoms. Informacija, kuri nėra valstybės paslaptis, suteikiama ir visuomenei. Tačiau, kaip tvirtina pranešėjas, VSD tikrino Zitą Kelmickaitę, Beatą Nicholson. Mažai tikėtina, jog tokia informacija būtų skirta solidžiajai Valstybės gynimo tarybai, kurią sudaro prezidentas, Seimo pirmininkas, NSGK, premjeras, krašto apsaugos ministras ir Lietuvos kariuomenės vadas.

Kontroliuoja daug galvų


Ar solidžiai tarnybai yra solidu per demokratinių rinkimų kampanijas tikrinti tuos viešus piliečius, kurių niekaip nesusiesi su mūsų valstybei priešiška aplinka? O gal, kai VSD kontroliuoja tiek „galvų“, pro jas gali prasprūsti ir koks nors ne visiškai konstituciškas VSD pareigūnų veiksmas? Buvęs VSD vadovas Jurgis Jurgelis į tai negalėjo tvirtai atsakyti:

„Kategoriškai atsakyti negaliu, nes koks buvo VSD tada ir koks dabar? Mano laikais mes tik kūrėmės. Civilizuotame pasaulyje, pavyzdžiui, JAV, prezidentai nustato valstybės saugumą užtikrinančioms tarnyboms programą, kurią reikia vykdyti. O mano laikais mūsų prezidentai dar nežinojo, ką VSD užsakyti, o mes dar nebūtume buvę pajėgūs programas įvykdyti. Programų vykdymas būdingas jau susiformavusiai tarnybai. Jei turėdavome ką nors įdomaus, patys prezidentui duodavome. Ir Seimas mūsų ko nors apie ką nors užklausdavo. Surinktai informacijai gali būti nustatyti terminai, kada ją likviduoti. Gali ilgai gulėti, bet turi būti civilizuotai sunaikinta. Į namus išsinešti negalima.“

Visiškai pasitiki tik Aukščiausiuoju

Bet kai kurie policijos organizuotų nusikaltimų tyrimo tarnybos veteranai, išeidami į pensiją, išsinešdavo ir surinktą operatyvinę medžiagą apie tuometinius organizuotus banditus ir savo informatorių sąrašus.

„Taip, galėjo anksčiau, - sutiko J.Jurgelis, - bet apie 2000 metus įvyko maži pasikeitimai Vidaus reikalų ministerijoje. Daug kas norėtų pasižiūrėti į duomenų bazes, bet atsirado kontrolė. Fiksuojami visi, duomenų baze pasinaudojusieji. Turi būti juridinis pagrindas, kad duomenų baze pasinaudotum.

O VSD atveju, jei pasirodė tokia informacija, ją reikia nuodugniai tirti. Jei blefas, tai kodėl jis galėjo išplaukti tokiame lygmenyje ir ko siekiama. Gal yra šnipas, norintis diskredituoti tarnybą. Tada būtų bendras interesas - demaskuoti jį su visais influenceriais bei ryšiais. Man ne tiek svarbu, kokia informacija renkama. Man svarbu, ar tai buvo užsakymo vykdymas iš šalies ir ar tas vykdymas teisėtas.

Užsakymą gali duoti ir Valstybės gynimo taryba. Bet tai turi būti įforminama įstatymiškai. Ar anksčiau neišplaukdavo informacija? Taip, išplaukdavo. Ar tai turėdavo politinį atspalvį? Taip, turėdavo. Vos ne iš VSD kabineto medžiaga - žurnalistui, o tas tiesiai į redakciją ir publikuoti.

Sakoma, kad griežtai prisilaikoma įstatymų. Nesutinku su teiginiu, kad yra griežtas reglamentas, todėl viskas gerai. Griežtas reglamentas neleidžia ir vogti, bet žinome, kad žmonės ir apsivagia, ir kyšį paima... Tyrimas būtinas. Jei viskas gerai, pasitikėjimas VSD tik išaugs. O jei ne viskas gerai - žinosime, ką reikia tvarkyti. Abejones reikia išsklaidyti. Aš kaip katalikas negaliu turėti abejonių, bet neabejoju tik Aukščiausiuoju.“

O kur žmogaus teisės?

Seimo narys, buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos Panevėžio valdybos viršininkas Povilas Urbšys prisiminė, jog STT su surinkta informacija elgiasi įvairiai:

„Jei informacija nepasitvirtino ir yra asmeninio pobūdžio, ji sunaikinama. O jei gali turėti žvalgybinę reikšmę - renkama, sisteminama, formuojamos duomenų bazės. O kalbant apie tai, jog VSD rinko duomenis apie kandidatų į šalies prezidentus aplinką, aš akcentuoju, jog vienas svarbiausių demokratinės valstybės dalykų yra žmogaus teisės ir laisvės. Jei per 30 metų valstybės institucinės galios iškeliamos aukščiau žmogaus teisių bei laisvių, vadinasi, kažkas negerai mūsų valstybėje. Jei sutinki būti kandidato į prezidentus komandoje, iškart tampi taikiniu? Tai yra būdas sureikšminti valstybės institucines galias.

Politikoje jaučiu Gariūnų turgaus kvapą, nes konservatoriai su „valstiečiais“ VSD klausimu užėmę vieningą poziciją. Esmė - sutapo požiūris, kokią valstybę kuriame. Jei suabsoliutiname institucines galias, kuriame globos valstybę. O jei kuriame demokratinę valstybę, turime ginti žmogaus teises. Manau, jog pranešėjas - yra aukšto rango statutinis pareigūnas, ne vienus metus dirbantis VSD. Kai jis mato, jog šalies prezidentas, premjeras, įtakingųjų partijų lyderiai tvirtina, jog su VSD - viskas gerai, jam turi kilti klausimas - kokia prasmė man kalbėti?

Gal žmogus turėjo viltį, kad mūsų valstybėje yra žmogaus apsauga? O dabar galvoja - ar verta mušti galvą į sieną. Statutinis asmuo metė iššūkį visai sistemai. Kaip dabar jam jaustis? Į ką taikosi mūsų valstybės priešai? Į mūsų demokratiją. O VSD savo veiksmais jiems kartais padeda.“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate gavę baudą už KET pažeidimus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +7 C

+2 +7 C

+2 +8 C

+7 +11 C

+7 +12 C

+2 +4 C

0-6 m/s

0-5 m/s

0-8 m/s