respublika.lt

VRK nedrįso iš karto uždrausti žemės referendumą (0)

2014 sausio 30 08:20:25
Danas NAGELĖ, „Respublikos“ žurnalistas

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) vakar daugiau nei pusantros valandos svarstė galimybę nutraukti referendumą dėl žemės pardavimo užsieniečiams. Tačiau po audringų diskusijų nuspręsta, kad referendumo procesas kol kas nestabdomas. Pabijota, kad Lietuva neužsikrėstų Maidano įvykiais?

×
nuotr. 2 nuotr.
Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas VAIGAUSKAS. Eltos nuotr.


Pasijuto Konstituciniu Teismu

Vakar VRK patalpas užplūdo minia aktyvistų, kovojančių už tai, kad būtų ir toliau draudžiama pardavinėti žemę užsieniečiams. Ankštame laukiamajame kone šimtas susispietusių susirinkusiųjų dainavo liaudies dainas, mušė būgnus ir laukė VRK verdikto. O komisija susirinko apsvarstyti savo nario Jono Udrio siūlymo sustabdyti referendumo rengimo procedūras, nes jos esą iš esmės pažeidžia Konstituciją.

Aštuoniems komisijos nariams - Valdui Benkunskui, Rokui Stabingiui, Živilei Verbylaitei, Valdemarui Urbanui, Ligitai Klapavščiuk, J.Udriui, Svetlanai Misevičienei, Vygandui Kastanauskui - nepavyko iš karto sužlugdyti referendumo, nors jie ir balsavo už tai. Jų užmačias sugriovė atvirkščiai balsavę Irena Malinauskienė, Danutė Markeliūnienė, Laura Gumuliauskienė, Julius Jasaitis bei susilaikę Zenonas Vaigauskas, Justinas Žilinskas, Laura Matjošaitytė, Elena Masnevaitė. Norint priimti sprendimą, už jį turi balsuoti daugiau nei pusė komisijos narių. Balsai pasiskirstė taip: 8 balsai - uždrausti, 4 - leisti, 4 - susilaikė. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemiamas buvo komisijos pirmininko Z.Vaigausko balsas. Sužinojusi rezultatus, laukiamajame susirinkusi minia juos pasitiko garsiais „valio“ bei „Tautiška giesme“.

„Referendumo likimas priklausys nuo to, kiek iniciatyvinei grupei kokybiškai pavyko atlikti tų abejotinų parašų patikrinimą, nes iš tikrųjų ten ne visi parašai tinkami“, - po priimto sprendimo nieko gero nežadėjo Z.Vaigauskas.

Politikų spaudimas

Kodėl buvo pateiktas toks keistas J.Udrio pasiūlymas? Praėjusią savaitę Konstitucinis Teismas išaiškino, kad Lietuvos Konstitucijoje negalima priimti jokių pataisų, prieštaraujančių ES sutarčiai, kol Lietuva neišstojo iš ES. Beje, šis išaiškinimas visiškai nebuvo susijęs su referendumu. Paprasčiausiai į Konstitucinį Teismą buvo kreiptasi dėl Lietuvos banko kompetencijos pinigų emisijos srityje.

Tačiau minėtą Konstitucinio Teismo frazę iškart pasigavo konservatoriai, kurie pareiškė, esą ji reiškia, kad būtina stabdyti referendumą dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams.

Pigūs argumentai

Šią idėją ir pasigavo minėtasis VRK narys J.Udris. Jis savo nuomonę grindė labai pigiais argumentais, kurie sukėlė didžiulį pasipiktinimą tarp referendumo iniciatyvinės grupės narių, įleistų į posėdžių salę. J.Udrio teigimu, kadangi mes jau esame ES nariai, Lietuva negali priimti jokių savarankiškų sprendimų, jei tai pažeistų mūsų įsipareigojimus Briuseliui. Jis nusprendė, kad tauta nebeturi jokių teisių - esą negalima net referendumu keisti Konstitucijos, jei tai pažeistų mūsų įsipareigojimus Briuseliui.

Komisijos narė I.Malinauskienė į tai replikavo, kad vis dėlto Konstitucija yra aukščiau tarptautinių sutarčių, o iš Tautos vis dar neatimta teisė referendumu spręsti svarbiausius valstybės klausimus. Jos kolegos V.Benkunskas ir E.Masnevaitė atkirto, esą vis tiek referendumas neįvyks, todėl geriau jį stabdyti dabar. Jų teigimu, vis tiek VRK sprendimą vertins Vyriausiasis administracinis teismas, o jis tikriausiai dėl išaiškinimo kreipsis į Konstitucinį Teismą, kurio nuomonė neva ir taip yra aiški.

Iniciatyvinės grupės atstovas Julius Panka komisijai paaiškino, kad grupė susikūrė tam, kad įvyktų referendumas keliais klausimais: dėl draudimo žemę pardavinėti užsieniečiams, dėl to, kad referendumu priimti sprendimai būtų keičiami tik referendumu, kad jam surengti užtektų nebe 300 tūkst. o 100 tūkst. balsų ir t.t.

„Mes negalime keisti nuomonės, nes surinkome parašus - daugiau negu 320 tūkst. būtent po šitais klausimais. Ir mes tiesiog prašome, kad įvyktų referendumas. O paskui jau galite kreiptis į Konstitucinį Teismą, galite kreiptis kur norite - čia jau yra jūsų teisė. Bet mes prašome mūsų teisės“, - akcentavo J.Panka.

Tautos valios negalima ignoruoti

„Mes turime veikti pagal savo kompetencijos ribas. VRK visada pasižymėjo blaiviu protu. Ir aš nenorėčiau, kad jinai padarytų klaidą. Nepaisant to, kaip gerai mes apie save galvojame, mes netikriname, ar projektai prieštarauja Konstitucijai“, - sakė VRK narys J.Jasaitis.

„VRK nėra ta institucija, kuri pasako galutinį žodį dėl Konstitucijos. Tai užkirstų kelią Tautai priimti protingą sprendimą“, - jam antrino Z.Vaigauskas.

Referendumo iniciatoriai įgaliojimą išdėstyti savo nuomonę suteikė Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarui Zigmui Vaišvilai.

„Jei referendumu Konstitucija pasikeičia taip, kad ji neatitinka sutarties su ES, tai nereiškia, kad įvyksta kažkokia katastrofa ar tragedija. Tai reiškia, kad mūsų atstovaujamoji valdžia, atsižvelgdama į mūsų Tautos sprendimą, turi jį vykdyti. ES sutartis jau buvo pakeista. Pavyzdžiui, Lisabonos sutartis buvo keista. Tai nėra tabu. Apie tai atvirai šneka ne viena šalis. Ir mūsų valdžia privalo tada derinti tai, kas įtvirtinta Konstitucijoje, su ES. Kaip seksis - čia kitas klausimas. Bet niekas nesuteikia teisės ignoruoti Tautos valios“, - akcentavo Z.Vaišvila.

Po VRK sprendimo Z.Vaišvila sakė, kad džiaugtis dar per anksti: „Iš tų 8 VRK narių, kurie norėjo uždrausti referendumą, kas nors gali kreiptis į Vyriausiąjį administracinį teismą ir apskųsti VRK sprendimą. Tas gali kreiptis išaiškinimo į Konstitucinį Teismą. Ar taip bus elgiamasi, priklausys nuo to, ką VRK nariams lieps juos delegavusios partijos. Apie demokratijos pergalę dar anksti kalbėti. Jau vien todėl, kad VRK atmetė I.Malinauskienės siūlymą. VRK dar ieškos kabliukų“.

Balsus toliau išrūšiuoja

Signataras turėjo omenyje VRK narės I.Malinauskienės paaiškinimą, kad komisija, tvirtindama tikslintinų parašų skaičių, dar neturėjo oficialaus ekspertizės akto ir rėmėsi tik pateikta žodine informacija apie galimai netinkamus parašus. Todėl mažiausiai 4 tūkst., o gal net 8 tūkst. parašų buvo atmesti nepagrįstai. Be to, I.Malinauskienė priminė, kad buvo atvejų, kai už kelis vienos šeimos narius duomenis surašė vienas žmogus, tačiau buvo išbrokuotas ir jo parašas, nors jis pasirašė už save. VRK narė pasiūlė tokius parašus įskaityti, tačiau komisija be svaresnių argumentų tai atmetė.

Iniciatyvinė grupė vakar komisijai pristatė paskutinius pataisytus parašus - beveik 2 tūkst. jų.

„Beveik tūkstančiu parašų viršijame 300 tūkst. ribą net pagal VRK standartus“, - sakė J.Panka.

Po pirminio parašų patikrinimo iki reikalaujamos 300 tūkst. ribos trūko 7,8 tūkst. parašų, tačiau vėliau apie 3 tūkst. parašų pripažinti tinkamais. Iniciatyvinė grupė patikslino iš viso apie 5,5 tūkst. parašų. Tačiau VRK dar turi dvi savaites juos tikrinti ir ieškoti priekabių.

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PRATYBOS: vidaus reikalų ministerija bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas trečiadienį surengė tikrinimą, kaip Lietuvoje veikia gyventojų informavimo ir perspėjimo sistema - visoje šalyje 15 val. buvo įjungtos sirenos, gyventojai buvo perspėti žinutėmis į mobiliuosius telefonus, Lietuvos radijo ir televizijos eteryje ištransliuotas tekstinis ir balsinis perspėjimo pranešimas.
  • STATYBOSE: iš Vilniuje, Liepkalnyje, statybos darbus atliekančios įmonės gavęs pranešimą, kad statybvietėje rastas itin didelis kiekis asbesto turinčių statybinių atliekų, Aplinkos apsaugos departamentas pradėjo tyrimą.

  • DOSNUMAS: lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ pirkėjai per „Maisto banko“ akciją paaukojo daugiau kaip 106 tūkst. vienetų ilgo galiojimo maisto produktų, kurių vertė viršijo 99 tūkst. eurų.
  • PATOGIAU: pirmadienį Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje kartu su išorės paslaugų teikėju atidaromas pasų centras Mančesteryje, kuriame bus teikiama Lietuvos asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimo ir keitimo paslauga - tai jau trečiasis pasų centras Jungtinėje Karalystėje.
  • NETYČIA: jaunai italei per klaidą suleista šešiaguba vakcinos nuo koronaviruso dozė - medicinos sesuo 23 metų medicinos studentei sekmadienį vienoje Toskanos ligoninėje suleido visą buteliuką „„Biontech“/“Pfizer“ preparato, kuris įprastai skirtas šešioms atskiroms dozėms.
  • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
  • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
  • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
  • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar kitąmet reikėtų didinti minimalią algą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +18 C

+7 +16 C

 

+6 +13 C

+19 +26 C

+10 +17 C

 

+10 +17 C

0-7 m/s

0-6 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos