respublika.lt

VRK: balsuosime koncertų salėse, sporto centruose ir net miestų aikštėse pristatytos išankstinio balsavimo naujovėsnuotraukos (11)

2020 rugsėjo mėn. 30 d. 09:49:21
Jadvyga Bieliavska, Dainora Karklytė, Benas Brunalas, Elta

Per Seimo rinkimus, siekdama apsaugoti rinkėjus ir rinkimuose dirbančius žmones nuo koronaviruso plitimo grėsmės, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) imasi naujų priemonių - tai papildomos balsavimo vietos, prailgintas balsavimo laikas ir kitos kompleksinės priemonės.

×
nuotr. 2 nuotr.
VRK: balsuosime koncertų salėse, sporto centruose ir net miestų aikštėse. Mariaus Morkevičiaus nuotr.


VRK teigimu, daugiausia pokyčių steigiant balsavimo vietas ir siekiant sureguliuoti rinkėjų srautus suplanavo didžiųjų miestų savivaldybės.

Kaip praneša VRK, Vilniuje iš anksto gyventojai galės balsuoti ne tik savivaldybės pastate Konstitucijos prospekte, bet ir Vilniaus universiteto Sveikatos ir sporto centre (Saulėtekio al. 26), A. Sacharovo aikštėje prie Spaudos rūmų bei miesto centre esančioje Lukiškių aikštėje.

Vilniaus rajono savivaldybė rinkėjus kvies į keturias balsavimo vietas, savivaldybės pastate sostinės Rinktinės gatvėje, Nemenčinėje (Švenčionių g. 12), Rudaminoje (Vilniaus g. 2) ir Lavoriškėse (Liepos g. 9).

Kaune išankstinis balsavimas bus organizuojamas miesto Rotušėje (Rotušės a. 15) ir Kauno kultūros centre (Kęstučio g. 1).

Klaipėdiečiai balsuoti iš anksto bus kviečiami į Žvejų rūmus (Taikos pr. 70).

Anykščių savivaldybė nurodė rinkėjus priimsianti Anykščių kultūros centre, esančiame A. Baranausko a. 2.

Druskininkų savivaldybė rinkėjų lauks Vilniaus alėjoje 16 esančiame name.

Ignalinos rajono gyventojai galės balsuoti Ateities g. 23 esančiame pastate.

Kazlų Rūdoje rinkėjai laukiami adresu Vytauto g. 21.

Kupiškėnams išankstinis balsavimas bus organizuojamas Gedimino g. 7 esančiose patalpose.

Lazdijų rajono gyventojai išankstinio balsavimo vieta bus įrengta Seinų g.1 esančiose patalpose.

Palangos savivaldybė lauks rinkėjų Gintaro g. 34 numeriu pažymėtame pastate.

Radviliškio savivaldybė išankstinį balsavimą organizuos Dariaus ir Girėno gatvės 37 numeriu pažymėtame name.

Šakiuose išankstinis balsavimas bus organizuojamas Nepriklausomybės g. 8 esančiame pastate.

Šalčininkų rajono savivaldybė žada priimti rinkėjus savivaldybės pastate Šalčininkuose (Vilniaus g.) ir Eišiškėse (Gegužės a. 19).

Šiaulių miesto savivaldybė išankstinį balsavimą organizuos Šiaulių kultūros centre (Aušros alėja 31).

Šiaulių rajono gyventojai balsuoti iš anksto laukiami adresu Montvilos g. 4, Šiauliai.

Švenčionių rajone gyvenantiems rinkėjams balsavimas bus organizuojamas Vilniaus g. 2 numeriu pažymėtame pastate Švenčionyse.

Uteniškiai galės iš anksto balsuoti savivaldybėje ir Utenio aikštės 7-uoju numeriu pažymėtame pastate.

Balsuoti iš anksto bus galima bet kurioje šalies savivaldybėje.

Siekdama kuo labiau apsaugoti rinkėjus ir rinkimų komisijų narius, VRK taip pat padidino išankstinio balsavimo dienų savivaldybėse skaičių. Jis vyks spalio 5-8 d., nuo pirmadienio iki ketvirtadienio.

VRK praneša, kad taip pat viena valanda ilgėja ir komisijų darbo laikas - balsuoti išankstinėmis dienomis rinkėjai galės nuo 7 val. ryto iki 20 val. vakaro. Tai ne tik turėtų padėti sureguliuoti rinkėjų srautus bei išvengti grūsties, ypač didžiųjų miestų savivaldybėse. Kartu tai bus puiki galimybė rinkėjams susiplanuoti savo laiką, patogiai atvykti į pasirinktą vietą ir atlikti pilietinę pareigą.

Spalio 7, 8 ir 9 dienomis balsavimas vyks specialiuosiuose punktuose: ligoninėse, socialinės globos ir rūpybos įstaigose bei bausmių atlikimo vietose.

Spalio 9 ir 10 dienomis rinkimų komisijų nariai organizuos balsavimą rinkėjų namuose. Šiemet turinčių teisę balsuoti namuose rinkėjų ratas išplėstas dviem papildomomis asmenų grupėmis. Balsuoti namuose suteikta teisė neįgaliuosius namuose slaugantiems asmenims ir rinkėjams, esantiems saviizoliacijoje dėl Covid -19.

Kaip ir anksčiau, taip ir šių Seimo rinkimų metu, pasinaudoti įstatymo jiems suteikta teise balsuoti namuose galės rinkėjai, sulaukę 70 ir daugiau metų, dėl ligos nedarbingi žmonės ir neįgalieji.

Pagrindinę rinkimų dieną - spalio 11-ąją rinkėjai savo pilietinę valią išreikšti kviečiami į savo rinkimų apylinkes, kurios darbą pradės 7 val. ryto ir balsavimą organizuos iki 20 val. vakaro.

VRK primena, kad rinkėjams einant balsuoti reikia pasiimti asmens dokumentą, dėvėti nosį ir burną dengiančią veido apsaugos priemonę bei turėti savo asmeninį rašiklį. Pamiršusiems atsinešti rašymo priemones, balsavimo vietoje bus suteikiamos daugkartinės, kurias rinkimų komisijų nariai reguliariai dezinfekuos.

Rinkėjams, patenkantiems į rizikos grupes, VRK rekomenduoja ateiti rytinėmis balsavimo valandomis, t. y. nuo 7 iki 9 valandos ryto, kai balsavimo vietose būna mažiau žmonių. Į balsavimo patalpą taip pat patariama nesivesti kitų asmenų, kurie nebalsuoja, stengtis nesibūriuoti bei laikytis saugaus bent vieno metro atstumo nuo rinkimų komisijų narių ir kitų rinkėjų.

Kad būtų užtikrinama kuo saugesnė aplinka balsavimo vietose ir šalia jų, VRK pasitelks rinkimų savanorius. Šie pilietiški žmonės ateis į pagalbą rinkimų organizatoriams ir padės sureguliuoti balsuoti atvykstančių rinkėjų srautus, pasirūpins į balsavimo apylinkes atvykusiais senoliais ar neįgaliaisiais, nukreips jau pabalsavusius rinkėjus prie kito išėjimo (jei balsavimo patalpose toks būtų įrengtas) ar kitaip prisidės, kad būtų užkirstas kelias viruso plitimui.

VRK pristatė naujoves išankstiniam balsavimui: daugėja balsavimo vietų, pasitelkiamos apsaugos priemonės

Jau ateinantį pirmadienį prasidedant išankstiniam balsavimui Seimo rinkimuose, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė pristatė naujoves.

Šiemet išankstiniam balsavimui bus skiriama daugiau laiko nei ankstesniuose rinkimuose, iš viso - 5 dienos. Iš anksto balsuoti bus galima kitą savaitę, nuo pirmadienio iki ketvirtadienio. 2016 m. išankstiniam balsavimui buvo skirtos 2 dienos.

„Jei rinkėjas žino, kad negalės rinkimų dieną atvykti į savo apylinkę, galima pasinaudoti galimybe atvykti balsuoti iš anksto", - trečiadienį spaudos konferencijoje sakė L. Matjošaitytė.

Jos teigimu, atiduoti savo balsą išankstiniame balsavime bus galima nurodytomis dienomis nuo 7 val. Iki 20 val. VRK šiemet pristatė ir dar vieną naujovę - dėl COVID-19 pandemijos išankstinis balsavimas vyks ne tik savivaldybių patalpose - skirtos ir papildomos vietos balsavimui.

„Yra praktiškai trečdalis savivaldybių, kurios vykdė vienokius ar kitokius pokyčius", - pažymėjo VRK pirmininkė.

Pasak L. Matjošaitytės, Vilniaus miesto savivaldybė turės keturias išankstines vietas - balsuoti bus galima savivaldybėje, patalpose Saulėtekyje, taip pat specialiose vietose A. Sacharovo ir Lukiškių aikštėse.

„Tai yra didžiulė naujovė, sveikintini tie sprendimai, sudarantys rinkėjams galimybes pasirinkti patogesnę balsavimo vietą. Tos vietos yra puikiai išsidėsčiusios mieste, yra patogios ir keliaujantiems iš darbų, važiuojantiems pro šalį", - kalbėjo VRK pirmininkė.

Ji pažymėjo, kad rinkėjams reikia turėti asmens dokumentą, apsauginę veido kaukę bei savo rašiklį.

Kaune rinkėjai iš anksto galės balsuoti Rotušės aikštėje bei patalpoje Kęstučio gatvėje, Klaipėdoje - Žvejų rūmuose. Visos išankstinio balsavimo vietos bus skelbiamos viešai.

Rinkimų komisijų nariai lankys rinkėjus specialiuose punktuose, namuose

Kaip informavo L. Matjošaitytė, nuo trečiadienio iki penktadienio bus organizuojamas išankstinis balsavimas specialiuose punktuose - gydymo įstaigose, socialinės globos įstaigose, laisvės atėmimo vietose.

„Kiekvienos tos vietos administracija pati nusprendžia, kuriuo metu toje įstaigoje bus organizuojamas balsavimas. Rinkimų komisijų nariai į specialius punktus vyks pasirengę - dėvėdami asmens apsaugos priemones, priklausomai nuo to, kokia situacija", - teigė VRK pirmininkė.

Ji paaiškino, kad kai rinkimų komisijų nariai vyks pas rinkėjus, sergančius koronavirusu, tokiu atveju jie dėvės pilną apsaugą - apsauginius kostiumus, antbačius ir kitas apsaugos priemones.

Rinkimų komisijų atstovai taip pat lankysis pas asmenis, turinčius teisę balsuoti namuose - vyresnius nei 70 metų asmenis, neįgaliuosius, juos slaugančius asmenis, dėl sveikatos būklės negalinčius atvykti balsuoti į rinkimų apylinkę, taip pat saviizoliacijoje esančius žmones.

„Teisę balsuoti namuose šiais metais turi daugiau asmenų", - pažymėjo L. Matjošaitytė.

Saviizoliacijoje esantys asmenys turi kreiptis į VRK ir registruotis balsavimui namuose.

Rinkimų metu atsisakiusiems dėvėti kaukes teks aiškintis su atsakingomis institucijomis

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matijošaitytė pabrėžia, kad jau kitą savaitę prasidėsiančiuose Seimo rinkimuose dėvėti apsaugos priemones bus privaloma visiems balsavimo patalpoje esantiems asmenis. Pasak jos, išimtys vos kelios, o tą daryti atsisakiusiems piliečiams teks aiškintis su atsakingų institucijų pareigūnais.

„Ar tai būtų rinkimų komisijų nariai, ar rinkėjai, ar stebėtojai ir savanoriai, ar bet kurie kiti asmenys", - trečiadienį teigė L. Matjošaitytė. Išimtis, akcentavo ji, gali būti taikoma tik tiems asmenims, kuriems dėvėti apsauginę kaukę neleidžia sveikatos būklė.

„Šioje vietoje gali atsitikti taip, kad rinkėjas, kuris dėl sveikatos būklės ar dėl negalios negalės dėvėti asmens apsaugos priemonės - yra operacijų vadovo sprendimas rekomenduoti tokiam rinkėjui dėvėti veidą dengiantį skydelį. O jei nebus ir skydelio, rinkimų komisijų nariai žinos, kad asmuo dėl sveikatos būklės ar negalios nedėvi tokios asmens apsaugos priemonės. Ir tai bus pakankama", - teigė VRK pirmininkė.

Visais kitais atvejais prie rinkimų balsadėžių be apsauginių veido kaukių atėjusiems ir jas užsidėti atsakantiems piliečiams teks aiškintis su atsakingų institucijų pareigūnais.

„Jei rinkėjas atsisakytų dėvėti asmens apsaugos priemonę ne dėl sveikatos priežasčių, bet dėl kitų priežasčių, tai tokiu atveju, žinoma, komisijos kviestų kompetentingų institucijų atstovus ir jie jau aiškintųsi, kodėl nėra dėvimos apsaugos priemonės uždarose patalpose", - aiškino V. Matjošaitytė, dar kartą primindama, kad komisijų nariai galės parūpinti apsaugos kaukes tiems žmonėms, kurie ateidami į rinkimus jų su savimi nepasiėmė.

Kaukę nusiimti bus galima tik vienu atveju

VRK pirmininkė pabrėžė, kad veido kaukes trumpam nusiimti balsavimo vietoje bus galima tik to paprašius komisijos nariams.

„Jeigu rinkimų komisijų nariams kiltų klausimų, ar jūs tikrai esate tas Jonas Jonaitis, kur nurodyta asmens tapatybę patvirtinančiame dokumente, komisijos nariai gali paprašyti jūsų iki 10 sekundžių nusiimti nosį ir burną dengiančią apsaugos priemonę. Kviečiame nesutrikti dėl tokio prašymo, tai daroma tik dėl asmens tapatybės nustatymo tikslais", - teigė ji.

Seimo rinkimai vyks spalio 11 d.

Asmenims su regėjimo negalia - VRK Brailio raštu parengtas leidinys

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) paruošė papildomos specializuotos informacijos paketą.

Kaip praneša VRK, rinkimuose dalyvaujančius kandidatų sąrašus regėjimo negalią turintys rinkėjai gali iš anksto sužinoti specialiai šiems rinkimams išleistame leidinyje, parengtame Brailio raštu. Šių leidinių jau galima rasti Lietuvos aklųjų bibliotekoje. Jie taip pat yra platinami per regėjimo negalią turinčių asmenų bendruomenes. Įgarsintas šio leidinio įrašas taip pat yra publikuotas šios bibliotekos elektroninėje sistemoje „Elvis" ir VRK interneto puslapyje.

Todėl rengiantis rinkimams, VRK ragina rinkėjus pasidomėti iš anksto ir perklausyti juos dominančių politinės partijos kandidatų sąrašus, kad pasirinkti, už ką balsuot ir reitinguoti kandidatus būtų lengviau.

„Norėtume išreikšti nuoširdžią padėką Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungai, kurios atstovai jau ne pirmus metus labai prisideda, kad svarbiausia su rinkimais susijusi informacija pasiektų regėjimo negalią turinčius rinkėjus. Labai vertiname šią pagalbą ir tikimės, kad šis gražus bendradarbiavimas padės rinkėjams lengviau dalyvauti balsavimo procese", - teigė VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė.

Rūpindamasi, kad balsuoti atėjusiam regėjimo negalią turinčiam rinkėjui informacija apie rinkimus būtų labiau suprantama, VRK užsakė specialias rinkimų biuletenių įmautes, kurios bus balsavimo vietose ir kuriomis naudodamiesi aklieji ir silpnaregiai galės balsuoti be kitų asmenų pagalbos, asmeniškai ir slaptai.

Balsavimo dieną regėjimo negalią turintys rinkėjai, atvykę į rinkimų apylinkę turėtų paprašyti rinkimų komisijų narių išduoti jiems rinkimų biuletenius, jau įdėtus į šias specialias įmautes. Jose bus laukeliai, kuriuose rinkėjai turės pažymėti savo pasirinkimą. Abu rinkimų biuleteniai bus įdedami į atskiras įmautes.

Vienmandatės rinkimų apygardos biuleteniui skirtoje įmautėje prie kiekvieno laukelio, kuriame rinkėjas gali pažymėti savo pasirinkimą, bus Brailio raštu sužymėti kandidatai.

Įstatymas numato, kad vienmandatės rinkimų apygardos biuletenyje bus nurodyta kandidatų vardo pirmoji raidė ir pavardė. Kandidatai bus surašyti vertikaliai pagal pavardžių pirmąsias raides abėcėlės tvarka.

Daugiamandatės rinkimų apygardos rinkimų biuleteniui skirtoje įmautėje bus vertikaliai išdėstyti laukeliai, prie kurių Brailio raštu bus surašyti politinių partijų kandidatų sąrašų numeriai. Partijų sąrašų pavadinimai Brailio raštu bus atspausdinti ant atskiro lapo, kuris bus pateikiamas rinkėjui kartu su balsavimo biuleteniais. Biuletenyje rinkėjai turės pažymėti, kurį kandidatų sąrašą jie palaiko.

Kaip aiškina VRK, įmautės apačioje, horizontalioje juostoje, bus penki laukeliai, kuriuose rinkėjai turės teisę įrašyti pasirinkto sąrašo kandidatų numerius. Įrašydamas šiuos numerius, rinkėjas penkiems pasirinktiems kandidatams gali suteikti reitingo balus. Reitinguoti nėra privaloma. Rinkėjui nesuteikus reitingo balų, bus laikoma, kad jis išreiškė pritarimą partijos sudarytam kandidatų sąrašo eiliškumui.

Siekiant užtikrinti rinkėjų balsavimo slaptumą, po balsavimo rinkėjas turėtų įmautes, kuriomis naudojosi balsuodamas, pasilikti sau. Įmautės grąžinti rinkimų komisijai nebereikia.

VRK taip pat pasirūpino, kad kiekvienoje rinkimų apylinkėje būtų specialių padidinamųjų stiklų, skirtų silpnaregiams rinkėjams. Šie padidinamieji stiklai balsavimo dienomis bus kiekvienoje rinkimų apylinkėje. Jais taip pat kviečiami naudotis ir vyresnio amžiaus rinkėjai.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (11)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar laukiate naujos Vyriausybės?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar iš tikrųjų reikalinga nedarbo diena lapkričio 2-ąją?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+8 +9 C

+11 +12 C

 

+7 +11 C

 +13 C

+11 +13 C

 

 +11 +12 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-3 m/s

       

Nuorodos