respublika.lt

V.Pranckietis liudija dėl I.Rozovos: į dienos šviesą keliami nepatogūs klausimai atnaujinta (1)

2020 sausio 22 11:49:13
Paulina Levickytė, Elta

Parlamentinį tyrimą dėl Seimo narės Irinos Rozovos atliekantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) trečiadienį apklausė Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį. Komiteto nariai stebėjosi, kodėl V. Pranckietis pats neinicijavo tyrimo dėl parlamentarės.

×
nuotr. 4 nuotr.
Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Mariaus Morkevičiaus nuotr.

 

Seimo pirmininkas teigė, kad 2018 m. sausio mėnesį gavo Valstybės saugumo departamento (VSD) raštą, kuriame siūloma nesuteikti I. Rozovai dirbti su įslaptinta informacija. Pasak Seimo vadovo, su šiuo raštu jis supažindino tris asmenis: pačią I. Rozovą, frakcijos seniūnę Ritą Tamašunienę ir tuometinį NSGK pirmininką Vytautą Baką.

„Mano pareiga buvo suteikti arba nesuteikti leidimo. Aš ir nesuteikiau. Tai buvo žinoma I. Rozovai, frakcijos seniūnei ir V. Bakui. Mano veiksmai buvo lygiai tokie pat kaip ir Mindaugo Basčio atveju, tik aš (dėl I. Rozovos. – ELTA) paprašiau papildomos VSD informacijos, – teigė Seimo vadovas. – Aš norėjau, kad ir NSGK įsijungtų į šį klausimą (...) Kad nebūtų šie klausimai vieno asmens galvoje.“

Socialdemokratų frakcijos narė Dovilė Šakalienė stebėjosi, kodėl V. Pranckietis neinicijavo tyrimo iš karto ir laukė NSGK atsakymų.

„Todėl, kad man kilo klausimų ir paprasčiausiai papildomos VSD informacijos, kad informaciją gautų ir NSGK nariai. (...) M. Basčio atveju NSGK gavo informaciją iš karto. Seimo pirmininkas neinicijavo M. Basčio apkaltos (...) Mano pareiga suteikti arba nesutikti leidimą dirbti su įslaptinta informacija. (...) Aš lygiai taip pat elgiausi kaip ir M. Basčio atveju“, – sakė V. Pranckietis.

Konservatorių frakcijos narys Laurynas Kasčiūnas klausė, kodėl NSGK VSD raštą apie I. Rozovą gavo tik po pusantrų metų.

„M. Basčio atveju jūs gavote lygiai tokį patį neišslaptintą raštą, jūs jį perdavėt NSGK ir NSGK pradėjo tyrimą. Rozovos atveju jūs gavote taip pat, bet NSGK raštą gavo tik po pusantrų metų (...) Bet aš noriu priminti, kad raštą gavo platus asmenų ratas. Jūs teigėte, kad I. Rozova nebuvo valdančiosios daugumos narė, bet ji tapo liepos mėnesį. (...) Kodėl skiriasi tai, kad apie I. Rozovą jūs NSGK raštą davėte tik po pusantrų metų, o M. Basčio iš karto?“, – klausė L. Kasčiūnas.

„NSGK raštą dėl M. Basčio gavo iš karto ir ne iš manęs“, – atsakė V. Pranckietis.

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis klausė Seimo pirmininko, ar jo sprendimas neinicijuoti tyrimo dėl I. Rozovos nebuvo paremtas politinio sprendimo nepakenkti frakcijai Seime.

NSGK pirmininkas Dainius Gaižauskas stebėjosi, kodėl Seimo pirmininkas manė, kad tik komitetas gali kelti tyrimo inicijavimą. D. Gaižauskas teigė, kad Seimo pirmininkas matė, kad NSGK pusantrų metų nevyksta jokie veiksmai dėl tyrimo pradžios, o pats taip pat nesiėmė iniciatyvos.

„Paslapčių subjekto vadovas nesiėmėte jokių veiksmų, kad Seimo narys sulaužė priesaiką“, – sakė D. Gaižauskas.

V. Pranckietis aiškino, kad jis rėmėsi M. Basčio praktika, kai NSGK inicijavo tyrimą. Pasak Seimo pirmininko, nėra jo pareigose taip pat apibrėžta, kad jis turi inicijuoti tyrimus. V. Pranckietis kėlė klausimą, gal reikėtų tiek Seimo pirmininkui, tiek NSGK reglamentuoti raštu savo pareigybes.

Seimo vadovas po komiteto posėdžio teigė, kad trūksta aiškesnio VSD pažymų ir tolesnių veiksmų teisinio reglamentavimo Seime.

„Komisija turės atsakyti pati sau, kodėl šis veiksmas vyksta taip ilgai ir kodėl jis neužsibaigia iki šiol. Ką mes turėtume veikti, kuomet vyksta tokie atvejai. Turbūt pas mus yra tokių netikslumų, pavyzdžiui, kas gali paviešinti raštą. Mes gavome, jūs paprašėte, mes atidavėme. Ar autorius tuo patenkintas, nežinau, bet tai turėtų būti reglamentuota, kad tas, kas rašo raštą, turi pasakyti, ar galima viešinti, ar ne. Kitas dalykas – susipažinimas su dokumentais, aš dabar lyg jaučiuosi kaltas, kad su dokumentais susipažinau 15 dienų vėliau nei jie atėjo į Seimą (...) Yra juridinių dalykų, kurie neišspręsti iki galo, todėl ir kyla klausimų, kas kodėl ir dėl ko“, – žurnalistams sakė V. Pranckietis.

Seimo vadovas teigia, kad apie raštą NSGK informavo.

„Antrasis raštas buvo skirtas visam komitetui. Komiteto nariai neskaitė rašto pusantrų metų, o paskaitė tik po to, kai atsitiko kažkokie įvykiai Sakartvele“, – sakė V. Pranckietis.

ELTA primena, kad rugpjūčio pradžioje į parlamentarus kreipėsi Sakartvelo parlamento Europos reikalų komiteto vicepirmininkas Giorgis Kandelakis, ragindamas Lietuvos Seimą nutraukti ryšius su Tarpparlamentine ortodoksų asamblėja, kurios veikla sukėlė neramumus Tbilisyje, dalyvauja ir Lietuvos parlamentarė I. Rozova. Pasak Sakartvelo atstovo, šios organizacijos veikla tapo dominuojama Maskvos, o dalyvavimas jos veikloje tik padeda įgyvendinti Rusijos darbotvarkę.

Tuomet Seimas NSGK pavedė atlikti tyrimą dėl parlamentarės I. Rozovos ryšių su rusų diplomatais ir galimos grėsmės nacionaliniam saugumui. Tyrimas atliekamas ir dėl atliktų politikų veiksmų, gavusių VSD informaciją apie I. Rozovos veiklą.

Paviešintoje Valstybės saugumo departamento pažymoje dėl I. Rozovos patikrinimo teigiama, kad parlamentarė ilgą laiką palaikė neformalius ryšius su Lietuvoje rezidavusiais diplomatinio korpuso atstovais ir jų neatskleidė.

Taip pat VSD pažymi, kad I. Rozova su Rusijos diplomatais tarėsi apie finansinę paramą parlamentarės atstovaujamam Rusų aljansui bei aptardavo galimybes Rusų aljansui formuoti bendrą tautinėms mažumoms atstovaujantį politinį junginį kartu su Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS).

VSD pažymoje teigiama, kad I. Rozova palaikė kontaktus su Rusijos generaliniu konsulu Klaipėdoje V. Malyginu. Pažymėtina, kad V. Malyginas 2014 m. balandžio mėnesį buvo išsiųstas iš Lietuvos dėl veiklos, nesuderinamos su diplomatiniu statusu. V. Malyginas yra siejamas su Rusijos užsienio žvalgybos tarnyba.

Komitetas aiškinasi, kokius sprendimus, susipažinęs su medžiaga apie I. Rozovą, priėmė Seimo pirmininkas V. Pranckietis bei kiti informaciją gavę Seimo nariai.


Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KROVINIAI: Kauno intermodaliniam terminalui (KIT) prisijungus prie europinės vėžės, Lietuvos krovinių vežėjams atsivėrė  naujos galimybes gabenti krovinius traukiniais iš Europos ir į ją, išvengiant sustojimo pasienyje su Lenkija ir krovinių perkrovimo.
  • SUKČIAI: „Swedbank“ duomenimis, per vieną dieną banko klientų konsultacijų centras gauna iki 400 gyventojų skambučių ir pranešimų apie sukčių bandymus išvilioti asmeninius interneto bankininkystės, mokėjimo kortelių duomenis ir reikalavimus patvirtinti mokėjimus, kurių gyventojai patys neinicijavo.
  • MEDŽIAI: valstybinių miškų urėdijos miškininkai per šią savaitę apžiūrėjo miškus ir įvertino savaitgalį didelio vėjo bei lietaus padarytą žalą – iš viso buvo išversta ir išlaužyta beveik 10 000 kubinių metrų medžių daugiau nei 100 hektarų plote.
  • BIOGRAFIJA: nevyriausybinės asociacijos Mažosios Lietuvos reikalų tarybos ir Lietuvos valstybės istorijos archyvo iniciatyva susibūrė neformali Martyno Mažvydo biografijos tyrimo iniciatyvinė grupė, siekianti aktualizuoti ir suteikti impulsą naujiems M. Mažvydo biografijos tyrimams.
  • VERTINS: Europos vaistų agentūra antradienį pranešė pradėjusi Prancūzijos farmacijos bendrovės „Sanofi“ sukurtos vakcinos nuo COVID-19 peržiūrą, po kurios ji gali būti patvirtinta naudoti Europos Sąjungoje.
  • PAVYKO: Rusija antradienį paskelbė sėkmingai išbandžiusi naują S-500 oro gynybos raketinę sistemą, ji pataikė į dideliu greičiu skriejantį balistinį taikinį - S-500 sistema, kurios maksimalus veikimo nuotolis – 600 km, yra pati pažangiausia raketų gynybos sistema pasaulyje, gebanti atremti atakas į kosmosą.
  • KEIČIASI: kartu su pradinio, pagrindinio bei vidurinio ugdymo pokyčiais prasideda ir priešmokyklinio ugdymo programos atnaujinimas - nacionalinėje švietimo agentūroje darbą pradėjo 14 ekspertų, kurie parengs atnaujintą programą.

  • ATSIVERIA: pirmą kartą po devynių mėnesių pertraukos Eifelio bokštas Paryžiuje penktadienį vėl laukia lankytojų - Prancūzijos sostinės simbolis buvo uždarytas dėl koronaviruso pandemijos.
  • SIAUTĖJA: Rytų Rusijoje plečiasi dideli miškų gaisrai - Sibiro Jakutijos regione trečiadienį ugniagesiai kovojo su liepsnomis daugiau kaip 600 000 hektarų plote, pranešė miškų apsaugos tarnyba.
  • REKORDAS: Pietų Prancūzijoje esantis kino teatras „l’Eden“, kur buvo rodomi pirmieji brolių Lumiere`ų filmai, oficialiai pripažintas seniausiu pasaulyje veikiančiu kino teatru ir įrašytas į Gineso rekordų knygą - jis buvo atidarytas prieš 132 metus.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar stebėsite Tokijo Olimpines žaidynes?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar stebėsite Tokijo vasaros Olimpines žaidynes?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +19 C

+12 +22 C

 

+17 +23 C

+22 +28 C

+26 +31 C

 

+27 +29 C

0-4 m/s

0-4 m/s

 

0-6 m/s

       

Nuorodos