Antradienį Seimas nusprendė palikti Viktorą Pranckietį parlamento vadovo poste. Už nepasitikėjimą V. Pranckiečiu balsavo 63 parlamentarai, 5 parlamentarai pasisakė prieš, 11 biuletenių buvo sugadinti. Tam, kad Seimo pirmininkas būtų atleistas, reikėjo 71 Seimo nario balso.
Tai buvo jau antras balsavimas dėl nepasitikėjimo V. Pranckiečiu nuo pastarojo antradienio. Tuomet jo atstatydinimo procedūra žlugo, balsavime dalyvavus tik 11 parlamentarų. Prieš savaitę, už tai, kad V. Pranckietis būtų atleistas iš Seimo pirmininko pareigų, balsavo 3 Seimo nariai, 7 buvo prieš, 1 balsalapis buvo sugadintas.
Galimybė balsuoti pakartotinai dėl V. Pranckiečio atsirado po to, kai praėjusį ketvirtadienį parlamentarai nusprendė nepasitikėti komisija, kuri prieš tai antradienį skaičiavo balsus dėl nepasitikėjimo parlamento vadovu. Šį antradienį Seime patvirtinta nauja balsų skaičiavimo komisija.
V. Pranckietis: pozityvi dauguma yra, negatyvios daugumos nėra
Seimo pirmininko postą išsaugojęs Viktoras Pranckietis sako, kad balsavimas Seime parodė, jog yra pozityvi dauguma, negatyvios daugumos nėra, ir jis tikisi ramaus darbo.
„Turbūt čia jokio džiugesio nėra, mes tiesiog galėsime toliau ramiai dirbti. To norėjau ir anksčiau, bet kol kas nebuvo pavykę to padaryti. Dabar turbūt jau pabaiga šiame etape. (...) Pozityvi dauguma yra, negatyvios daugumos nėra“, – apie jam palankų balsavimą kalbėjo V. Pranckietis.
Seimo vadovas nesiėmė spėlioti, kiek „valstiečių“ frakcijos narių galėjo pareikšti jam palaikymą. „Nenoriu spėlioti, bet visiems nuoširdžiai dėkoju, kad tikrai nepakluso kažkokiam paliepimui, balsavo savo galva ir savo jausmais“, – sakė V. Pranckietis žurnalistams.
Jis tvirtino, kad tikėjosi panašaus balsavimo rezultato.
Į klausimą, ar bandys telkti savo daugumą, parlamento vadovas atsakė: „Neabejoju, kad ji yra reikalinga ramiam Lietuvos darbui. (...) Jei R. Karbauskis prisiims atsakomybę, tai manau, kad dauguma natūraliai formuosis. O jeigu ne, tai reikės ją formuoti“, – sakė V. Pranckietis.
Seimo pirmininkas neatsisako ketinimų kreiptis į Konstitucinį Teismą. „Manau, kad mums reikėtų išsiaiškinti tą situaciją, kad kitą kartą nekiltų dvejonių dėl Statuto galiojimo arba negaliojimo“, – sakė V. Pranckietis.
G. Kirkilas: gerbiame parlamento nuomonę, kad ir kokia ji būtų
Viktorui Pranckiečiui išsaugojus Seimo pirmininko postą, Seimo vicepirmininkas, Lietuvos socialdemokratų darbo partijos lyderis Gediminas Kirkilas sako, kad gerbia parlamento nuomonę, kad ir kokia ji būtų.
„Sveikinu Seimą pagaliau apsisprendus dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio tolesnio vadovavimo Seimui – aritmetinė dauguma balsavusiųjų parodė, kad nors formaliai jis gali likti poste, bet realaus pasitikėjimo V. Pranckietis neturi. Apmaudu, kad opozicinių frakcijų vadovai savo nariams neleido balsuoti, tad dar neaišku, kaip būtų pasiskirstę balsai, bet mes gerbiame pareikštą parlamento nuomonę, kokia ji bebūtų. Tik stebina paties V. Pranckiečio dar neregėtas Seimo istorijoje posto laikymasis, siekis kažką įrodyti, kėdės įsikibimas. Ar tai atneš naudos visuomenei? Nemanau. Visuomenei reikalingi realūs darbai ir bendras sutarimas, o ne tam tikrų figūrų sėdėjimas viename ar kitame poste“, - sakė G. Kirkilas.
Jis nemano, kad reikėtų keisti koalicinę sutartį. „Nemanau, kad koalicinės sutarties keitimas šiuo atveju atneštų naudos valstybei – „socdarbiečiams“ svarbu, kad būtų įgyvendintos esminės programinės nuostatos, dėl kurių buvo sutarta – nemokamas mokinių maitinimas, vaiko pinigų padidinimas iki 70 eurų ir kiti dalykai. Dėl posto mūsų frakcija koalicinės sutarties keitimo klausimo nekelia“. - sakė G. Kirkilas.