respublika.lt

Visus paskelbs kaltais. O įrodykite priešingai! visas tekstasnuotraukos (48)

2019 spalio mėn. 13 d. 06:59:03
Danas NAGELĖ

Seime toliau stumiama idėja įtvirtinti civilinio turto konfiskavimo institutą. Pati idėja gal ir būtų graži, bet ji šiurpina net visko mačiusius pačius garsiausius teisininkus. Kodėl? Nes nuostatos akivaizdžiai kertasi su Konstitucija, o žmogų bausti būtų galima ir neįrodžius jo kaltės. Teisės profesorius, akademikas Vytautas Nekrošius netgi akcentavo, kad daug kvailų projektų yra matęs, bet tokio kvailo - dar ne.

×
nuotr. 10 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas.

 

Projektą dėl civilinio turto konfiskavimo instituto parengė Vidaus reikalų ministerija, kai jai dar vadovavo Eimutis Misiūnas, tačiau ne savo iniciatyva, o rekomendavus Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui. Šis, kai jam dar pirmininkavo dabar jau buvęs „valstiečių“ frakcijos narys Vytautas Bakas, atliko parlamentinį tyrimą, kuris atskleidė neskaidrius verslo ir politikų bei kitų viešojo sektoriaus darbuotojų ryšius. Pataisos esą padėtų kovoti su šešėliu, nes dabartinių įrankių neva nepakanka.

Tačiau ministerijos parengtame projekte įrašyta gausybė keistų nuostatų: turtą būtų galima konfiskuoti net ir nesant teismo apkaltinamojo nuosprendžio. Pakaktų, kad dėl asmens būtų vykę baudžiamieji procesai, net jei jie ir buvo nutraukti nesurinkus įrodymų. Kitaip tariant, būtų nesilaikoma nekaltumo prezumpcijos ir bausmė taikoma be kaltės. O įrodinėjimo našta užkrauta turto savininkui: ne valstybė turėtų įrodinėti, kad jis kaltas, o jis - kad nekaltas. Yra ir daugiau šiurpą keliančių nuostatų, todėl nėra keista, kad Seimo Teisės departamentas projektui pareiškė net per 20 griežtų pastabų. Nepaisant to, jis ir toliau svarstomas Seimo komitetuose, o Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė „valstietė“ Agnė Širinskienė netgi tvirtina, kad jis jau šią sesiją bus pateiktas Seimui. Projektas, beje, tarp pastarosios ir V.Bako paaštrino jau ir taip buvusius gilius nesutarimus, atsiradusius V.Bakui perėjus į kitą stovyklą. Dabar jie abu pateikia visiškai priešingą požiūrį į situaciją.

Interviu su Prof., habil. dr., akademiku Vytautu NEKROŠIUMI

- Feisbuko paskyroje užsiminėte, kad projektas dėl civilinio turto konfiskavimo instituto yra labai kritikuotinas. Kodėl?


- Projektas kelia daug klausimų dėl konstitucingumo. Visų pirma todėl, kad valstybei nieko nereikėtų įrodinėti, viską reikėtų įrodinėti kitai šaliai.

Projekto esmė galėtų būti apibūdinta keliais sakiniais. Jeigu nepavyksta įrodyti asmens nusikaltimo, tai galima pabandyti atimti jo nuosavybę. Tai kas, kad nusikaltimas neįrodytas, bet kadangi tarnybos žino, jog jisai yra iš esmės nusikaltėlis, tai galima pabandyti lengvai konfiskuoti turtą. Aišku, aš čia stipriai viską supaprastinau, bet projekto esmė man atrodo yra panaši.

Projekte sakoma, kad šis įstatymas gali būti taikomas, kai asmenims buvo iškeltos baudžiamosios bylos už tam tikrus nusikaltimus, tačiau nuteisti jie nebuvo arba kurie yra organizuotų nusikalstamų grupių, kurias identifikuoja Policijos departamentas, vadovaudamasis sukauptų duomenų apie asmenų ryšius su organizuotomis nusikalstamomis grupėmis ar jų nariais analitiniu įvertinimu ir policijos generalinio komisaro patvirtinta metodologija, nariai.

Šiuo atveju komentuoti nelabai yra ką. Projekto rengėjai beveik tiesiogiai sako, kad jeigu „nevidonas“ teismas „akivaizdų“ nusikaltėlį išteisino, tai valstybė bent turtą, kuris greičiausiai įgytas nusikalstamu būdu, iš tokių asmenų konfiskuos. Toks pat likimas laukia ir asmenų, kuriems net nebuvo pradėtas baudžiamasis persekiojimas, bet jie yra įtraukti į kažkokį policijos departamento sudarytą organizuotų nusikalstamų grupių sąrašą, kurio sudarymo metodologiją tvirtina policijos generalinis komisaras. Taigi, pagal projektą pakanka generalinio komisaro įsakymo lygmens akto, kad iškiltų realus pavojus jūsų turtui.

- Tačiau net Konstitucija byloja, kad „asmuo yra laikomas nekaltu, kol jo kaltumas neįrodytas įstatymo nustatyta tvarka“.

- Nekaltumo prezumpcija taikoma baudžiamosiose bylose, „civilistikoje“ tokio dalyko nėra. Tačiau yra toks dalykas, kaip turto įsigijimo nekaltumo prezumpcija. Valstybė turi įrodinėti, kad kažkas netvarkoje, o ne asmuo turi įrodinėti, kad yra nekaltas.

- Verslo organizacijos tvirtina, kad įstatymas galiotų atgal, nes įpareigotų mažas įmonėlės pateikti net 10-ies metų senumo dokumentus, kurių jos neprivalėdavo saugoti.

- Taip galima samprotauti, nors tiesiogiai pasakyta tik apie fizinius asmenis. O svarbiausia, kad kalbama net ne apie 10 metų atgal, kalbama apie 10 metų atgal nuo įsigijimo. O tai reiškia, kad bus galima pareikalauti dokumentų, įrodančių jūsų 1995 m. įsigyto turto pagrįstumą.

- Projekte nekalbama apie tai, kas kompensuotų, jei tyrėjai padarytų klaidą ir fizinis ar juridinis asmuo dėl to patirtų didelių nuostolių - kad ir dėl metus įšaldytų sąskaitų.


- Valstybė kompensuotų iš mokesčių mokėtojų pinigų. Mano supratimu, šis projektas yra labai žemos kokybės. Tai eilinis projektas, kuris diskutuojamas tik dėl pliuso ar „piaro“ - kaip ir tas, dėl neteisėto praturtėjimo, kuris neveikia. O šis naujasis dar ir baisesnis. Tiesą pasakius, tokio „stebuklo“, pavadinimu Turto civilinio konfiskavimo įstatymo projektas, kuris šiuo metu yra svarstomas Seime, man savo gyvenime dar matyti neteko.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkės Agnės ŠIRINSKIENĖS komentaras

Mūsų komitetas dėl projekto detalių dar nesusitarė, todėl negaliu jų pateikti, o kai baigsime, gal net schemą pabraižysime, kad būtų aiškiau, kaip jis veiktų. Kaip ir teisininkai, aš apie tokį, koks yra pateiktas, projektą galėčiau irgi pasakyti daug blogo. Taip, jis tikrai yra labai ydingas, bet tai nereiškia, kad jis toks išeis iš komiteto.

Dėl turto paėmimo be teismo sprendimo - tai yra interpretacijos. Manau, nutarsime, jog nuostata skambėtų taip: jei žmogus turi nepagrįstų pajamų, kurių suma viršija 100 tūkst. eurų, tik tokiu atveju prokuroras inicijuotų veiksmus dėl turto vertinimo. Ne dėl paėmimo, o dėl vertinimo, ir žmogui būtų duota galimybė pasiaiškinti.

Dėl ikiteisminių tyrimų - žinome, kad jie būna nutraukiami dėl įvairių priežasčių: kartais nesurenkama pakankamai įrodymų, bet lieka abejonių dėl žmogaus dalyvavimo nusikalstamose veikose, kartais sukanka senatis, tačiau ir tai nepaneigia žmogaus kaltės. Arba nutraukiami dėl to, kad asmuo yra nepilnametis. Todėl ne visada ikiteisminio tyrimo nutraukimas reiškia, kad asmuo nekaltas. Todėl papildomas nepagrįsto turto vertinimas ir yra reikalingas. Gal jo metu paaiškės, kad žmogus iš kokios nors močiutės Amerikoje turtą paveldėjo.

Buvusio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Vytauto BAKO komentaras:

Siūliau A.Širinskienei projektą svarstyti kartu, tačiau mūsų komitetas buvo pagalbinis, o A.Širinskienės - pagrindinis, nes projektas atiduotas tam, ką lengviau valdyti. Net ir dabar ieškoma menkiausių abejonių, kad projektas būtų sukompromituotas.

Taip, pirminis variantas buvo su prieštaravimais. Tačiau reikia suprasti, kad prieštaravimus gali pašalinti tik parlamentarai. Mes juos ir pašalinome. Tačiau vis tiek pataisas bandoma numarinti, kad jos nebūtų priimtos. Tai net buvo koalicijos derybų klausimas. Kodėl? Nes įstatymas galiotų 10 metų atgal. Galima būtų tikrinti net turtą, įsigytą prieš 10 metų.

Įstatymą atgal galima taikyti, nes tai pagrįsta Europos Žmogaus Teisių Teismo praktika. Akivaizdu, kodėl projekto nenorima. Tie, kas turtą įgijo neskaidriai, gali susidurti su mokesčių inspektoriais ar teismais net ir dėl seniai įsigyto turto.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (48)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • LAIVYBA: susisiekimo ministerija paskelbė konkursą ilgalaikei laivybos Nemunu atnaujinimo studijai parengti.
  • TYRIMAS: Šalčininkų rajono policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto naminių stiprių alkoholinių gėrimų, nedenatūruoto ar denatūruoto etilo alkoholio, jų skiedinių (mišinių) ir aparatų jiems gaminti gaminimo, laikymo, gabenimo ar realizavimo).
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Kaip manote, ar reikėtų ilginti atostogas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar buvote grybauti, uogauti?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+13 +15 C

+15 +17 C

 

+16 +18 C

 +27 +29 C

+28+30 C

 

+24 +26 C

1-2 m/s

1-2 m/s

 

1-2 m/s

       

Nuorodos