Siekiant mažinti statybos sektoriaus indėlį į klimato kaitą, būtinas teisinių reguliavimų keitimas, kuris sudarytų sąlygas platesniam organinių medžiagų, tarp jų ir medienos, naudojimą statybos procesuose, teigia aplinkos viceministras. Anot Dariaus Kvedaravičiaus, šiuo metu Aplinkos ministerija svarsto galimybę viešiesiems pastatams kelti žaliųjų pirkimų reikalavimus.
D. Kvedaravičiaus teigimu, Lietuvai stengiantis pasiekti Europos Sąjungos (ES) Žaliojo kurso ir nacionalinius tikslus dėl klimato kaitos, būtini pokyčiai statybų sektoriuje.
„Kalbant apie reikalavimus, klimato kaitos ir žiediškumo iššūkiai mums labai aiškiai diktuoja būtinybę keisti esamą tvarką. Čia mes šnekame apie Žaliąjį kursą, apie būtinybę mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas. (...) Panašu, kad statybų pramonėje be organinių medžiagų, medienos tuos tikslus bus pasiekti labai sunku, turbūt net neįmanoma“, – ketvirtadienį nuotolinėje konferencijoje „Žalioji statybų transformacija ir žaliųjų pastatų gamyba 4.0: sektoriaus plėtros darbotvarkė“ sakė viceministras.
Anot jo, pokyčius sąlygoja ir Vyriausybės išsikeltas tikslas ateityje viešuosiuose pastatuose naudoti bent 50 proc. tvarių organinių medžiagų. Pasak D. Kvedaravičiaus, šiuo metu pagrindinė kliūtis tikslui pasiekti – nepritaikytas teisinis reguliavimas, kurį, siekiant paskatinti statybų sektoriaus transformaciją, bus būtina koreguoti.
„Technologija yra, verslas pasirengęs pokyčiui, tenka pripažinti, kad didžiausias ribojantis veiksnys, didžiausia kliūtis šiandien yra valstybės pozicija ir teisinis reguliavimas. Sutinku, kad mes patys turėtume rodyti pavyzdį naudodami tas technologijas viešųjų pastatų statybose ar renovacijose, bet taip pat turime pašalinti kliūtis, kurios šiandien dar yra. Čia viešojo sektoriaus laukia labai rimtas pokytis“, – sakė jis.
Siekdama pamažu skatinti pokyčius statybų industrijoje, Aplinkos ministerija, anot D. Kvederavičiaus, planuoja kelti žaliųjų pirkimų reikalavimus.
„Matome kelias kryptis, kuriomis galime judėti. Tai viena iš tų krypčių – renovacija (…). Manome, kad reguliaciniu būdu valstybė galėtų kurti paklausą šioms technologijoms. Kita sritis – viešieji pastatai, čia planuojame kelti žaliųjų pirkimų reikalavimus, kurie skatintų naudoti būtent medines konstrukcijas“, – teigė viceministras.
„Jau atsiliekame nuo tendencijų Europoje, tad reguliacinės kliūtys turėtų būti sprendžiamos ilgai nedelsiant“, – pridūrė jis.
M. Sinkevičius: savivalda suinteresuota pokyčiais
Savo ruožtu konferencijoje dalyvavęs Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas, Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius teigė, kad medienos naudojimo potencialas statybų sektoriuje šiuo metu nėra iki galo išnaudojamas. Jo teigimu, savivaldybėse vykdant renovacijas, naujų ir visuomeninės paskirties pastatų statybas, organinės medžiagos galėtų būti naudojamos gerokai dažniau.
„Savivalda yra suinteresuota turėti modernius, šiuolaikiškus (...) pastatus, bet mes lygiai taip pat suprantame problemas (...) Teisinis reguliavimas, statybų reglamentai, aukštingumo klausimai mus kartais pastato į poziciją, kad net norėdami statyti koncertų salę ar baseiną ir naudoti naujų technologijų medžiagas, esame apriboti, nes to tiesiog negalime padaryti“, – teigė M. Sinkevičius.
Kartu jis pridūrė, kad statybų sektoriui judėti žaliuos tikslus atitinkančių pokyčių link trukdo ir kaštų naudos analizė, kuri orientuojasi į kuo mažesnę kainą, nepaisant renovacijų ir naujų pastatų tvarumo klausimų.
„Aišku, ne paskutinėje vietoje savivaldos lygmeniu ir kaštų naudos analizė. Kol mes vis dar kaip valstybė mėgstame pirkti už „mažiausią“ kainą, negalvodami apie efektyvumą, (...) toks reguliavimas pastato ant tam tikrų bėgių ir neleidžia judėti ta kryptimi, kuria juda visas pasaulis“, – kalbėjo LSA prezidentas.