respublika.lt

Valstybės pinigai paskirstomi saviems visas tekstasnuotraukos (32)

2020 liepos mėn. 10 d. 11:45:07
Justina GAFUROVA

Lietuvoje pastebimos įdomios tendencijos, kai valstybininkai tampa nevyriausybininkais. Kartais - iš išskaičiavimo. Buvusiose darbovietėse likę ryšiai - geriausias garantas gauti finansavimą tiesiai iš valstybės biudžeto savo vykdomoms veikloms.

×
nuotr. 6 nuotr.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Stasio Žumbio nuotr.Šių metų pradžioje nevyriausybinio sektoriaus padangėje sužibo nauja žvaigždė - viešoji įstaiga „Vaiko teisių institutas“. Vos pradėjo veiklą, jau išplatino kreipimąsi į Vyriausybę. Jame siūlymas steigti nepriklausomus vaiko teisių informavimo ir konsultavimo centrus. Šiuose centruose būtų teikiama informacija apie vaikams aktualius valdžios sprendimus, teikiamos konsultacijos, siekiant vaikų gerovės arti vaiko gyvenamosios vietos esančioje aplinkoje. Kaip nurodo pati organizacija, siekiama, kad vaikai būtų tinkamai informuoti apie ketinamus priimti sprendimus viešųjų finansų srityje, kad būtų išklausyta kiekvieno vaiko nuomonė.

Iš ministerijos - į NVO


Gali būti, kad viešieji finansai čia ir yra svarbiausias dalykas. Mat pasidomėjus naujai susikūrusia organizacija, paaiškėjo įdomių dalykų. Organizaciją įkūrė 8 steigėjos, tarp kurių yra ir ilgamečių Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos arba jai pavaldžių institucijų darbuotojų. Pavyzdžiui, Rūta Pabedinskienė, Dainora Bernackienė, Teresa Roščinska, Asta Šidlauskienė.

Beje, R.Pabedinskienė ir A.Šidlauskienė - vienos iš vaiko teisių reformos autorių. Tiksliau, jos buvo tarp tų specialistų, kurie kūrė liūdnai pagarsėjusią grėsmių lentelę. R.Pabedinskienė šiuo metu dirba ministerijai pavaldžioje Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyboje Įvaikinimo ir globos skyriaus patarėja. Iš viešai prieinamos informacijos galima matyti, kad R.Pabedinskienė dar 2008 m. pristatoma kaip SADM Vaikų ir jaunimo skyriaus specialistė, 2013 m. - Vaikų skyriaus vyriausioji specialistė, 2015 m. - kaip ministerijos vyr. specialistė. 2016 m. ji kaip ministerijos atstovė dalyvavo Lietuvoje vykdomos vaikų globos sistemos pertvarkos renginiuose ir pan.

Tarp „Vaiko teisių instituto“ steigėjų ir Teresa Roščinska, šiuo metu dirbanti SADM Šeimos ir vaiko teisių apsaugos grupėje vyriausiąja specialiste. Prižiūri ir koordinuoja mobiliųjų komandų ir laikinojo vaiko priežiūros instituto veiklą. Ši specialistė ministerijoje yra dirbusi ir kuruojant konkursus finansavimo skyrimui.

Kita naujos organizacijos „Vaiko teisių institutas“ steigėja, o šiuo metu ir įgaliotas organizacijos asmuo - D.Bernackienė taip pat buvo labai aktyvi SADM darbuotoja. Dabar specialistė dirba Valstybinėje asmens duomenų apsaugos inspekcijoje. Tačiau galima aptikti informacijos, kur 2014 m. ji pristatoma kaip Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atvejo tyrėja. 2016 ir 2017 m. oficialiai pristatoma jau kaip SADM Vaikų skyriaus vedėja.

Nuo vienos ant kitos

Įdomu, kad kai kurios iš šių moterų iki šiol aktyviai veikė kitos organizacijos - „Socialinės partnerystės centro“ - veikloje. Pastaroji organizacija veiklą vykdo nuo 1997 m. Štai 2019 m. pozityvios tėvystės metodus stovykloje Kavarske skleidė „Socialinės partnerystės centro“ atstovė A.Šidlauskienė ir teisininkė D.Bernackienė.

Įdomiausia, kad ir „Socialinės partnerystės centrą“ iš tiesų įkūrė pati A.Šidlauskienė. Tuomet, 1997 m., organizacija vadinosi „Rankdarbių seklyčia“ ir veikė kaip labdaros ir paramos fondas. O 2008 m. buvo paskirta nauja oficiali vadovė - Stasė Makštutienė, ir fondas pertvarkytas į viešąją įstaigą tokiu pavadinimu kaip šiandien.

Socialiniame tinkle informuodamas apie savo veiklas, centras dažnai pamini ir „Vaiko teisių instituto“ naująsias steigėjas. Reiktų suprasti, kad jos iki sukurdamos naują organizaciją, aktyviai veikė šiame centre. Kaip matyti iš centro pateikiamų ataskaitų, projektus įgyvendinančią organizaciją dalinai išlaiko pati SADM. Pavyzdžiui, 2018 m. organizacija įgyvendino 6 projektus. 3 iš jų finansavo ministerija, kitus 3 - „Erasmus plus“ programos organizacijos. 2018 m. centro pajamos siekė 51 801 eurą. Visi jie - iš valstybės biudžeto lėšų. 2019 m. centras įgyvendino 6 finansuojamus projektus. 3 iš jų vėl finansavo ministerija. Iš viso centras pernai sugeneravo 61 042 eurus pajamų. Nurodoma, kad visi jie - finansavimo lėšos.

„Vakaro žinios“ bandė išsiaiškinti, kiek iš viso „Vaiko teisių instituto“ steigėjų yra dirbę ar iki šiol dirba SADM ar jai pavaldžiose institucijose. Iš to, ką sužinojome, kyla klausimų, ar nerezgama labai patogi finansavimo sistema, kai valstybės pinigai paskirstomi „saviems“.

Deja, iš pradžių ministerija tokią informaciją suteikti atsisakė motyvuodama asmens duomenų apsauga. Gal pamiršo, kad iš valstybės pinigų išlaikomiems ministerijų darbuotojams asmens duomenų apsauga taikoma kiek liberaliau. Kaip „Vakaro žinias“ informavo ministerijai pavaldi Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba, joje yra dirbusios 3 iš 8 „Vaiko teisių instituto“ steigėjų: „R.Pabedinskienė dirba nuo 2018 m., D.Bernackienė atleista 2014 m., T.Roščinska atleista 2015 m.“

Tik po to, kai „Vakaro žinios“ kreipėsi į Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybą ir gavo išaiškinimą, jog rengiant šį straipsnį viešasis interesas yra svarbiau, duomenis pateikti sutiko ir pati ministerija. Patvirtinta, kad didžioji dauguma organizacijos steigėjų yra dirbusios ministerijoje. O kai kas dirba iki šiol.

Dainora Bernackienė nuo 2015-07-15 iki 2017-12-15 ėjo skyriaus vedėjos pareigas;

Rūta Pabedinskienė nuo 2004-03-01 iki 2018-04-17 dirbo vyriausiąja specialiste;

Asta Šidlauskienė nuo 2006-09-11 iki 2017-06-30 dirbo vyriausiąja specialiste;

Justina Alsytė-Gogelienė nuo 2010-01-04 iki 2018-01-09 dirbo vyresniąja bei vyriausiąja specialiste;

Ilona Grigaitienė nuo 2015-11-02 iki 2016-12-13 ėjo ministro patarėjos pareigas;

Teresa Roščinska nuo 2017-05-08 iki šiol dirba Šeimos ir vaiko teisių apsaugos grupės vyriausiąja specialiste.

Tik dvi iš steigėjų SADM nedirbo.

„Vakaro žinios“ bandė pakalbinti „Socialinės partnerystės centro“ vadovę, tačiau ši tuojau pat pranešė, kad geriausiai apie centro veiklą žino kitas asmuo - A.Šidlauskienė. Žurnalistams ji buvo pristatyta kaip projektų vadovė.

- „Socialinės partnerystės centras“ ir „Vaiko teisių institutas“ yra partneriai, ar susiję kitokiomis sąsajomis?“ - „Vakaro žinios“ paklausė abiems organizacijoms atstovaujančios A.ŠIDLAUSKIENĖS.

- Tai yra visiškai savarankiškos ir skirtingus tikslus turinčios organizacijos. „Socialinės partnerystės centras“ užsiima mokymais, įvairiomis projektinėmis veiklomis, paslaugų teikimu, įgyvendina tarptautinius projektus. O „Vaiko teisių instituto“ visai kitoks tikslas. Organizacija yra visai neseniai įsisteigusi.

- Bet jūs esate abiejų įstaigų steigėja?

- Tikrai ne.

- Pagal Registrų centro duomenis, esate „Socialinės partnerystės centro“ steigėja.

- Ne. Aš esu viena iš „Vaiko teisių instituto steigėjų“.

- Steigimo akte nurodoma, kad iš pradžių, kai organizacija buvo steigiama kaip labdaros ir paramos fondas „Rankdarbių seklyčia“, jūs nurodoma kaip steigėja. Čia yra jūsų parašas.

- (Ilga pauzė.) Steigėjas šiuo metu yra visai kitas asmuo, o aš čia darbuojuosi šiuo metu. Kiek žinau, jūs bendrausite su viena iš „Vaiko teisių instituto“ steigėjų taip pat, tad manau, jeigu dar kažkokių klausimų bus…

- Jūs esate dirbusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje?

- Taip, esu.

- Ar jums neatrodo, kad kyla interesų konfliktas, kai jūsų įsteigta organizacija gauna finansavimą iš ministerijos, kurioje jūs dirbote, o taip pat dirbo arba iki šiol tebedirba kitos jūsų steigtos organizacijos bendrasteigėjos?


- Nemanau, kad čia gali būti kažkoks konfliktas. Visi dirbame savo darbus ir viskas. Manau, jeigu noriu, galiu dirbti nors ir penkiolikoje organizacijų. Čia nieko blogo nėra.

„Vakaro žinios“ bandė susisiekti ir su kitomis organizacijos darbo bitėmis. Deja, susisiekti su D.Bernackiene nepavyko, o R.Pabedinskienė pageidavo į klausimus atsakyti raštu.

- Daug metų dirbote SADM arba jai pavaldžiose įstaigose. Kodėl kilo mintis kurti „Vaiko teisių institutą“?


- Tai vizija - pasaulis, kuriame kiekvienas vaikas laikomas žmogumi ir teisės subjektu, turinčiu teisę į gyvenimą, apsaugą, vystymąsi, dalyvavimą. „Vaiko teisių instituto“ misija - keisti žmogaus, visuomenės, valstybės, pasaulio požiūrį į vaiką, kad be diskriminacijos pagarbiai ir garantuotai būtų vykdomos Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencijoje išvardintos vaiko teisės ir laisvės.

- Daug dirbote ir su „Socialinės partnerystės centru“. Kokios ten jūsų pareigos?

- Pareigų jokių neturiu ir neturėjau.

- Tarp instituto steigėjų yra ir daugiau ministerijai arba jai pavaldžiose įstaigose dirbusių ar iki šiol dirbančių žmonių. Ar taip ir susipažinote?


- Instituto steigėjai - profesionalai, turintys didelę ekspertinę patirtį nacionalinėje ir tarptautinėje vaiko teisių srityje, turintys bendrą interesą plėtoti vaiko teisių užtikrinimą Lietuvoje.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (32)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SUDRASKĖ: pietų Rusijoje du lokiai mirtinai sudraskė vienuolikametį.
  • KELIAI: valstybės valdoma „Kelių priežiūra” už 115 tūkst. eurų (be PVM) ketina įsigyti šviesoforų ir kitų kelio įrenginių remonto paslaugų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar be baimės lankotės kirpyklose, grožio salonuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar buvote grybauti, uogauti?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+10 +12 C

+13 +15 C

 

+15 +17 C

 +25 +27 C

+27+29 C

 

+24 +26 C

2 m/s

2-3 m/s

 

2-3 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1854 PLN - 4.3935
RUB - 86.3692 CHF - 1.0770
GBP - 0.9027 NOK - 10.6585

Nuorodos