Norėdami sumažinti Vyriausybės skolas iš užsienio, politikai nusprendė sudaryti palankesnes galimybes valstybei skolintis iš gyventojų. Tam būtų populiarinami Vyriausybės taupymo lakštai, kurie sukurtų patogų investavimo būdą gyventojams ir suaktyvintų pinigų cirkuliaciją šalyje.
Finansų ministerijos teigimu, tikrai ne visi žmonės savo santaupas ar laikinai laisvus pinigus laiko kojinėse, galvoja, kaip juos saugiai „įdarbinti”. Dabartiniu metu taupymo lakštai yra viena iš labiausiai gyventojams prieinamų investavimo priemonių Lietuvoje, todėl yra rengiamas pakeitimas, kuriuo nustatoma taupymo lakštų palūkanų norma taps pastovesnė ir labiau susieta su Lietuvos vidaus rinkos siūlomomis palūkanomis investuotojams.
To siekiama, kad valstybei nereikėtų skolintis iš užsienio kreditorių ir mokėti didžiules palūkanas. Valstybė galėtų pasiskolinti iš savo gyventojų pigiau, sukurdama jiems galimybę savo pinigus investuoti.
Sociologo ekonomisto Romo Lazutkos teigimu, šiandien tai ypač aktualu, kai daugelis komercinių bankų indėliams taiko itin mažas arba nulio vertės palūkanas. „Trūksta taupymo instrumentų, daugelis jų yra sudėtingi ir rizikingi, pvz., investavimas į akcijas ar investicinius fondus. Vyriausybės taupymo lakštai visuomet laikomi patikima investicija. Manau, tai sukurtų tam tikrą ratą, nes Vyriausybė moka už šią investiciją. Taip savi žmonės uždirbtų, o tai geriau nei leisti uždirbti komercinių bankų akcininkams, kurių pelnas patenka net ne į Lietuvos biudžetą”, - komentuoja specialistas.
Pasak R.Lazutkos, šiandien visuomenė dar mažai žino apie šį investavimo būdą, todėl, kad valdžia geriau „įdarbintų” šį mechanizmą, reikėtų kurti palankesnes skolinimosi sąlygas: „Žmones reikėtų informuoti, nes tikrai mažai kas apie šią galimybę žino. Tam reikia siūlyti palankias palūkanas ir daug objektyvios informacijos. Nes prieš daugiau kaip dešimt metų šių lakštų palūkanos buvo itin didelės, tuomet ir žmonės apie šį mechanizmą daugiau žinojo. Kadangi šie pinigai veikia pirkimo-pardavimo principu, Vyriausybė niekuomet nerizikuotų neišpirkti šių lakštų. Tai būtų didžiulis skandalas ir nemokumas valstybei, todėl tai neturėtų įvykti.”
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“