Opozicinė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) pirmadienį inicijavo Sveikatos reikalų komiteto posėdį, kuriame būtų bandoma susitarti dėl šalių ginčo komisijos formavimo, tačiau „valstiečio“ Aurelijaus Verygos tvirtinimu, komiteto pirmininkas Antanas Matulas pirmadienį posėdį sušaukti atsisakė, motyvuodamas tuo, kad suorganizuoti susitikimą su ministerijomis ir profsąjungomis, kreipimąsi gavus penktadienį po darbo valandų – yra tiesiog neįmanoma. Pats konservatorius tokį opozicinių LVŽS veiksmą vadina politiniu spaudimu ir siekiu klaidinant visuomenę parodyti, kad neva nevyksta derybos tarp SAM ir profesinių sąjungų.
„Pirmininkas atsisako šaukti komitetą. Planuojama šaukti ketvirtadienį, kai bus paskutinė diena, kada gali būti sudaryta ginčų komisija. Vadinasi, viskas yra paliekama paskutinei minutei“,– Eltai teigė A. Veryga.
„Valstiečio“ teigimu, komiteto pirmininkas A. Matulas posėdį organizuoti atsisakė argumentuodamas tuo, kad neva per vėlai gavo informaciją apie tokią iniciatyvą.
„Argumentai tokie, kad biurui išeiginė, gavo neva per vėlai. Iš tiesų tai nei per vėlai, nei ką. Galima net ir tą pačią dieną susirinkti, čia nėra nustatyta termino, prieš kiek reikia informuoti. Šiaip net pusė komiteto narių pasirašė – 6 iš 12, tai pirmininkas prisiima ir su tuo susijusią atsakomybę, jeigu kažkas bus negerai, jeigu medikai streikuos“,– sakė A. Veryga.
Pats Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys A. Matulas akcentuoja, kad komiteto posėdžio sušaukti nebuvo atsisakyta, tačiau jo organizavimui pasirinktas protingas terminas, siekiant produktyvesnės diskusijos ir galimybės išgirsti tiek medikų atstovus, tiek ministrą Arūną Dulkį. Tačiau komiteto pirmininkas pažymi, kad pirmadienį jau buvo suplanuotas SAM ir profsąjungų susitikimas, todėl šią „valstiečių“ iniciatyvą jis vadina imitacine.
„Šiandien ministerijoje vyksta derybos dėl kolektyvinės sutarties, tai aš įžvelgiu, kad čia specialiai buvo bandoma suorganizuoti posėdį prieš derybas, kad būtų imituojama ir rodomai, kad derybos neva nevyksta“,– tvirtino A. Matulas, pabrėždamas, kad norint įgyvendinti šį „valstiečių“ norą, būtų tekę po darbo valandų išnaudoti komiteto biuro darbuotojus.
„Prašymą, kad būtų sušauktas neeilinis posėdis, gavau penktadienį po darbo valandų. Reikalauti komiteto biurą savaitgalį vykdyti darbus, organizuoti posėdį, neturiu jokios teisės. Juo labiau, kad patys „valstiečiai“ praėjusią savaitę inicijavo projektą, kuriuo siūlo neleisti darbuotojų išnaudoti ir savaitgalį skambinant pavedinėti darbų savaitgalį“,– sakė konservatorius.
Tačiau A. Veryga aiškina, kad posėdis buvo inicijuojamas, kad būtų pakankamai laiko deryboms tarp profsąjungų ir valdžios atstovų sudaryti ginčų komisiją. Komiteto posėdis šiuo metu numatomas tik ketvirtadienį, todėl, pasak parlamentaro, liks vos viena diena iki termino, po kurio medikų profesinės sąjungos tvirtina galvojančios apie streiko galimybę.
„Mes pabandėme susodinti prie stalo ir pasikalbėti, išsiaiškinti, kas ten yra. Nes, panašu, iš profesinių sąjungų teiginių, kad ir viceministrė primelavo komiteto nariams. Komiteto posėdį inicijavome tam, kad viskas nepasiektų tos stadijos, kada jau yra išnaudojamos visos taikios susikalbėjimo galimybės, ir kaip medikai sako, lieka tik streikai“,– teigė A. Veryga.
Visgi pats A. Matulas rizikos dėl derybų termino neįžvelgia, tačiau mato grėsmę, kad A. Veryga ir kiti politikai tokiais veiksmais apskritai gali sugriauti derybas tarp ministerijos ir profsąjungų, kadangi gali būti pažeistos Darbo kodekse numatytos derybų sutarties konfidencialumo sąlygos.
„Aš matau grėsmę, kad politikai, anksčiau įsikišę į tą procesą ,išvis gali sužlugdyti kolektyvinę sutartį, nes Darbo kodekse parašyta, kad abi kolektyvinės sutarties pusės turi išlaikyti konfidencialumą, negali būti atskleistos sutartyje numatytos derybų detalės“,– teigė Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas, kartu akcentuodamas, kad kreipėsi į Teisės departamentą norėdamas gauti išaiškinimą, ar Seimo komitetai, kaip politinės institucijos, išvis gali kištis į ministerijos ir darbuotojams atstovaujančių organizacijų derybas.
„Kreipiausi į Teisės departamentą, kad jie paaiškintų, kiek sutarčių gali būti, ar komitetas, kaip politinė institucija, gali įsikišti ir priiminėti sprendimus, ar tai nebus po to, jeigu nebus susitarta, kliūtis teismuose. Tai čia daugybė niuansų. O kolega Veryga politiškai daro spaudimą, klaidina visuomenę, nors pats dvejus metus tos kolektyvinės sutarties neįgyvendino“,– tvirtino A. Matulas.
2018 m. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ir medikų profesinių sąjungų pasirašytos kolektyvinės sutarties, šiemet nuspręsta neįgyvendinti, kadangi SAM tvirtina, jog medikų atlyginimų kėlimui nėra pakankamai lėšų. Pati ministerija teigia, kad šiuo metu orientuojamasi į pandemijos valdymą, o dėl medikų darbo užmokesčio didinimo ir derybų dėl naujos sutarties bus galvojama liepos mėnesį.
Tačiau Lietuvos gydytojų sąjunga tvirtina, kad derybos dėl naujos kolektyvinės sutarties pasirašymo turi būti baigtos jau artimiausiu metu, o ne iki 2022 m., kaip tvirtina ministerija. Profsąjungos teigimu, norint, kad 2022 m. įsigaliotų nauja sutartis, iš naujo numatanti medikų algų didinimą, ji turi būti parengta iki pradedant ruošti ateinančių metų valstybės ir savivaldybių biudžeto projektą.
Prieš trejus metus Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos šakos kolektyvinę sutartį pasirašiusios profsąjungos, šiemet nesulaukiančios žadėto atlyginimų didinimo, įteikė darbo ginčo reikalavimą, dėl kurio Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) turėjo sušaukti šalių posėdį, tačiau tai padaryti atsisakė. Jeigu iki ateinančio penktadienio nebus sudaryta šalių ginčo komisija, profesinių sąjungų atstovai žada skelbti streiką.