respublika.lt

Valdžia plius verslas - pavojingas derinys

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2019 gruodžio 08 06:58:03, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 24 nuotr.
Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Slapto „tulpių pašto“ neliko. Tačiau visai nesubtilūs tuometės prezidentės Dalios Grybauskaitės laiškai liberalui Eligijui Masiuliui vis skaitomi. Teismuose liudytojai vienas po kito pasakoja apie E.Masiulio tarpininkavimą tarp aukščiausiosios šalies galvos ir verslo atstovų. Ar verta tikėtis, kad teismas bent iš dalies atsakys, kas kam ir už kiek dirbo? Kitas klausimas ne teismui - ar dabar Lietuvoje gyvenimas jau skaidrus?

 

Vilniaus apygardos teisme daugiau nei metus nagrinėjama politinės korupcijos byla, kurioje kaltinimai korupcija pareikšti Liberalų Sąjūdžiui, Darbo partijai, koncernui „MG Baltic“, šio koncerno buvusiam viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui, buvusiems Seimo nariams Eligijui Masiuliui, Vytautui Gapšiui ir Šarūnui Gustainiui. O Seimo narys Gintaras Steponavičius kaltinamas piktnaudžiavimu. Liudytojai atskleidžia vis daugiau buvusios prezidentės Dalios Grybauskaitės vadinamojo „tulpių pašto“ detalių ir tikina, jog prezidentė dažnai ko nors per Masiulį prašinėjo. Negi vien už gražias akis?

Tiesa, E.Masiulis teigia, jog teismui nepateikti visi šio pašto laiškai. Logiška. Jei paštas tulpes@lrpk.lt veikė dvejus metus, jis vargiai apsiribojo tik keliais prezidentės laiškais. Prašančiais pastumti į šoną „MG Baltic“ „skaliką“ žurnalistą Tomą Dapkų ar nesikabinėti prie tuo metu dar kandidato į generalinius prokurorus Evaldo Pašilio. Ar tikrai visi patikėjo, kad D.Grybauskaitės prašymai buvo tik keli? Ar tikrai turime patikėti, jog tokie slapti prašymai ir toliau nezuja tarp politikų ir stambiojo kapitalo?

Prokuroras dėkingas verslui

Signataras Zigmas Vaišvila sako, jog skandalingiausia yra tai, kad šalies prezidentė prašo Seimo nario jai tarpininkauti, kad privatus verslas jai padėtų prastumti savo kandidatą į generalinius prokurorus. Įsivaizduojate, kaip tai nesuderinama su skaidrumu? Privatus kapitalas „po kilimu“ susiejamas ir su prezidente, ir su būsimu generaliniu prokuroru. „Po kilimu“ susisaisto politika, teisėsauga ir verslas. Ir šiuo atveju būtent prezidentė ir generalinis prokuroras turi jaustis „MG Baltic“ dėkingi. Kaip prokurorui Justui Lauciui palaikyti „MG Baltic“ kaltinimą valstybės vardu, jei J.Lauciaus didžiausias bosas E.Pašilis turėtų šiam koncernui asmeniškai dėkoti už karjerą? Tad šioje byloje, kaip ir valstybėje, pilna dviprasmybių.

Užkulisinės derybos


Bet Z.Vaišvilą nustebino ir kitas faktas:

„Stebina, kad E.Masiuliui buvo grąžintas jo kompiuteris, nors, mano galva, tai yra faktinis bylos įkaltis. Dar keisčiau - jei E.Masiuliui pavyko atkurti visus iš kompiuterio ištrintus įrašus, įrodančius susirašinėjimą su „tulpių paštu“, tai kodėl tų atkurtų susirašinėjimų neprideda prie bylos medžiagos? Nešk į teismą ir teik! Bet neteikia! Kažkoks siaubo filmas. Matyt, vyksta kažkokios užkulisinės derybos.

Bet kad D.Grybauskaitė nusirito žemiau grindjuostės, tai ir dabar matyti. Pylė ant oligarchų, o pati oligarchų pagalbos per Seimo narį prašinėjo. 2009 m. prieš prezidento rinkimus prisižadėjo TV laidoje „Duokim garo“, kad, jei bus išrinkta į prezidentes, skelbs visų oligarchų pavardes. Bet nepaskelbė. Su atmintimi kažkas negerai. Ir ne „zadanijas“ per „tulpių paštą“ dalino, bet prašymus. Privačiai struktūrai. Sveiko proto asmenys, jei nori tokių paslaugų, nesusirašinėja. Tai visiškai nesaugu.

Paaiškinsiu savo pavyzdžiu. Yra byla dėl įsilaužimo į mano, kaip signataro, pašto dėžutę. Įsibrovė gegužę, rugpjūčio pradžioje policija atsisakė tirti, bet prokuratūra tyrimą atnaujino. Policijos argumentas - pasaulyje yra daug įmonių, kurios teikia paslaugas, kaip paslėpti tikrąjį siuntėjo adresą. Bet įsilaužėliai žinojo mano slaptažodį, nors net žmona jo nežino. Apie 700 laiškų gauta, apie 700 laiškų išsiųsta, naudojamasi mano vardu, o policijai - viskas tvarkoje. Sako - kadangi įsilaužėliai iš Afrikos, tai nesupranta lietuviškai ir man žalos nepadaryta.

Kodėl tai pasakoju? Bandau šį atvejį susieti su „tulpių paštu“. Sveiko proto turintis žmogus iš Lietuvos prezidento kanceliarijos pašto taip nesusirašinėtų. Visoms mūsų struktūroms toks paštas prieinamas. Ir užsieniui yra jaukas. Įsilaužti - pigiau grybo. Manau, D.Grybauskaitė buvo taip įtikėjusi savo neliečiamybe, kad leido sau taip neatsargiai susirašinėti. Ar tikrai niekas šio pašto neužfiksavo? Tokia informacija surenkama žaibiškai. Tulpė kaip tulpė, bet koks likęs adresas? Tulpė siųsta iš oficialaus prezidento kanceliarijos serverio!“

Kapitalas plius valdžia

Negi visos šios tulpinės užgaidos buvo tenkinamos tik už ačiū?

„Nieko nėra stebuklingai naujo, kad verslas bando prieiti prie valdžios, - atsakė Z.Vaišvila. - Jokie didesni lietuviški verslai kitaip ir nevyksta. Nepriklausomybės atkūrimo pradžioje politikus buvo galima pirkti visai pigiai, bet „nachališkumo“ užtekdavo. O dabar transformacija pasiekė tokį lygį, kad valstybės vadovės prašymus privačiam verslui perdavinėja. De jure esi valstybės galva, o de facto - valstybę valdo privatus kapitalas? Visos valdžios užsiiminėja pastatų išpardavimu. Kiek Gedimino prospekte valstybei priklausančių pastatų ištuštinta, Žemės ūkio ministeriją gal dar į Kauną iškels...“

Štai ir legalūs būdai už slaptas paslaugas atsilyginti. Juk valdžios gali atsilyginti verslui brangiau iš jo nuomodamos patalpas ar pigiau parduodamos valstybės pastatus. Galima pasinaudoti įvairiausiomis atsilyginimo schemomis. Nes, anot Z.Vaišvilos, Karlas Marksas sakė, kad oligarchas yra ne tas, kuris turi daug turto, bet tas, kuris sulieja savo kapitalą su valdžia.

Bet ar visuomenei tai nuoširdžiai rūpi? Ar ji šventai tiki, kad dabar, kaip „MG Baltic“ ir liberalų byla jau teismuose, gyvenimas Lietuvoje tapo skaidresnis?

„Visuomenei viskas rūpi. Jau pribrendo laikas visuomenės tribunolui“, - reziumavo Z.Vaišvila.

Seimo nario, buvusio STT Panevėžio valdybos vadovo Povilo Urbšio komentaras:


Prezidentė norėjo apie save gražiau „sušukuotos“ nuomonės, o bet koks tarpininkavimas tarp prezidentės ir koncerno kėlė E.Masiulio pridėtinę vertę. Galėjo prekiauti savo galiomis, sudaryti iliuziją, jog turi prezidentės „stogą“. Versle mąstoma supaprastintai - kas kokį „stogą“ turi.

O dėl bylos... Įrašai nekokybiški, nes STT reikėjo dirbti sudėtingomis sąlygomis. Tik keista, jog STT fiksuoja pinigų perdavimą E.Masiuliui prie Seimo, atlieka automobilio apžiūrą, kad įsitikintų, jog pinigai ten yra, tačiau vėliau apie parą neatlieka jokių veiksmų apsaugoti įrodymams. Matyt, turėjo kažką informuoti. Be to, jeigu yra ta įrašo dalis, kuri susijusi su E.Pašilio skyrimu, tai kur kiti įrašai? Juk E.Pašilio kandidatūra buvo trečia. Pirmosios dvi netiko. Turi būti pokalbiai ir apie kitus kandidatus į generalinius prokurorus. Juk prezidentė net buvo užsiminusi apie prekybą postais. Pateiktos medžiagos „išoperuotos“. Paliktas tik Pašilio atvejis.

Bylos tyrimas buvo selektyviai vykdomas. Kai aukščiausio lygio valstybės vadovai siunčia politinės partijos lyderį kontaktuoti su verslo subjektais, šie verslo subjektai suvokia, kad kitaip ir negalima Lietuvoje spręsti savo reikalų, nei suteikiant politikams paslaugas. Jei E.Masiulis, kuriam buvo labai palanki Jos Ekscelencija, prašo iš verslo pinigų, tai verslas mano, jog duodamas E.Masiuliui pinigus, netiesiogiai įsiteikia ir Jos Ekscelencijai.

Galiu tik pajuokauti, kuo skiriasi skaidrus koncernas nuo neskaidraus. Tas, kuris turi politikų „stogą“, yra skaidrus, o kuris neturi - neskaidrus. Dabar „MG Baltic“ tapęs „bloguoju“ koncernu, o kokį stiprų „stogą“ dabar turi „Agrokoncernas“? Jo atžvilgiu nebuvo atliktas parlamentinis tyrimas. Ar tai skaidrumo standartas? O kai viduryje baltos dienos pateikiami įstatymų projektai, palankūs tam tikrai grupei, - skaidru? Pavyzdžiui, susijusiai su žemės ūkiu.

Iš tikrųjų, ko gero, jau nesugebėsime apsivalyti nuo neskaidrumo maurais aplipusių interesų. Guodžiuosi tik tuo, jog atėjo laikai vienų, ateis laikai ir kitų. Taip paeiliui ir apnuogina vieni kitų interesus, o tikro valstybės apsivalymo nėra. Džiaugiamės tik eglutėmis. Gal valstybėje belieka sudaryti iliuziją, kad gyvenimas gerėja. Kad nuo eglučių žibėjimo apsalę žmonės nematytų, kad šimtai tūkstančių eurų išleidžiama tam žibėjimui. Nors turtingesnės valstybės tokio pasišvaistymo pinigais sau neleidžia. Bet mes to žibėjimo apakinami.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s