respublika.lt

Vakcina nuo COVID-19 susuko galvas

nuspręsta pirkti visas 7 vakcinas, išleisti 125 mln. eurų

(0)
Publikuota: 2020 rugsėjo 23 07:09:50, Olava STRIKULIENĖ, Eltos inf.
×
nuotr. 6 nuotr.
Vakcinoms nuo COVID-19 įsigyti ketinama skirti 125 mln. eurų. EPA-Eltos nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda ir premjeras Saulius Skvernelis nesutaria, ar verta vakcinos nuo koronaviruso pirkimo klausimus spręsti Valstybės gynimo taryboje. Kita vertus, ką spręsi, jei vakcina dar nesukurta. Be to, dar neaišku, kas, ją sukūrus, vadovaus Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijai (SAM). Po Seimo rinkimų ši pozicija juk gali keistis. Be to, Lietuva dar nežino, kas pagamins vakciną pirmiausiai. Kiek viena dozė kainuos ir kiek dozių vienam žmogui reikės. Ir kiek laiko vakcina veiks. Tad kam iš anksto drožti iešmą kepti mėsai, kai ta „mėsa" dar girioje?

 

Galime tikėti ar netikėti viruso pavojingu, bet faktas kaip blynas - šalies valdžia ruošiasi pripirkti vakcinos. Valstybės gynimo tarybą sudaro valstybės prezidentas, premjeras, Seimo pirmininkas, krašto apsaugos ministras ir kariuomenės vadas. Lyg ir nėra nė vieno asmens, itin išmanančio apie vakcinas bei jų kainas. Šalies prezidentas pareiškė, kad taryba veikia ne kaip viešųjų pirkimų organizacija, ir pripažino, kad vakcinos pirkimo perspektyva nėra iki galo aiški. Bet sakė, kad negalima taupyti pinigų žmonių sveikatos sąskaita.

Bet iš kur žinoti, kokia yra protinga vakcinos dozės kaina, o kur - permoka, o kur vakcina - ne placebas, bet iš tikrųjų veiksminga bei saugi? S.Skvernelis įvertino G.Nausėdos poziciją, kaip prezidentūros nenorą prisiimti atsakomybę. Nenorą dalyvauti vakcinos įsigijimo procese.

Dvi vakcinos jau patentuotos

Tiesa, Kinijos „CanSino Biologics" farmacijos gigantas paskelbė, kad rugpjūtį Kinijoje jam išduotas vakcinos nuo COVID-19 patentas. Vakcina išbandyta ne tik Kinijoje, bet ir Saudo Arabijoje, Pakistane, Meksikoje. Farmacijos įmonė planuoja per metus pagaminti 100-200 milijonų vakcinos dozių. Kinijoje pagamintomis vakcinomis jau skiepijami šios šalies kariai, medikai.

Apie savo laimėjimus vakcinos kūrimo fronte pranešė ir Rusija. Maskvoje veikiantis Gamalėjos epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimo institutas pranešė sukūręs vakciną taip pat rugpjūtį. Vakcina jau užregistruota Rusijoje. Pavadinta „Sputnik V". Šia vakcina nemokamai skiepijami medikai, mokytojai. Viešumoje skelbiama, kad skiepijasi ir kai kurie Rusijos verslininkai. Prezidentas Vladimiras Putinas viešai paskelbė, kad naująja vakcina pasiskiepijo ir jo dukra. Tačiau, nors vakcina užregistruota, ji nebuvo iki galo patikrinta. Nes nebuvo paskutiniojo tyrimo, kai vakcina išbandoma su tūkstančiais savanorių. Matyt, vietoje savanorių tokia laimė teko medikams ir pedagogams?

Trūksta tyrimų

Atrodo, pasauliui telieka džiaugtis. Vakcina atrasta. Belieka sudaryti dozių pirkimo preliminarias sutartis. Tačiau pasaulis delsia. Žiūri į naująsias vakcinas įtariai. Kodėl? Nes, kaip skelbia mūsų SAM, vakcinos tyrimai turi praeiti tam tikras būtinas fazes. Pirmiausiai vakcina išbandoma su pelėmis arba beždžionėmis. Vėliau vakcina išbandoma su nedidele grupe savanorių. Tai pirmoji fazė. Dar vėliau su šimtais žmonių, suskirstytų į grupes pagal amžių. Tai antroji tyrimo fazė. Galiausiai vakcina išbandoma su tūkstančiais žmonių. Tai trečioji fazė. Stebima, ar po vakcinacijos nepaūmėjo gretutinės paskiepytųjų ligos, ar sveikiems paskiepytiesiems nepablogėjo sveikata ir t.t. Toks trečiosios fazės tyrimas turėtų būti gana ilgas, kad būtų įvertintas vakcinos efektyvumas bei šalutinis poveikis. Nes šalutinis skiepo poveikis gali pasireikšti ir po kelerių metų. Juk būna, kad iš rinkos išimami Europoje registruoti vaistai, kurių šalutinis poveikis išlenda tik po 5-10 metų. Todėl, vos nauja vakcina paskiepytas bent vienas savanoris sunegaluoja, tyrimas iškart stabdomas. Kol išsiaiškinama, ar žmogų susargdino naujoji vakcina.

Dar vienas reikalavimas - jei vakcinos efektyvumas mažesnis nei 30 proc., tokia vakcina nepatvirtinama. Amerikiečiai tikisi, kad jų pagamintų ir jau bandomų vakcinų nuo COVID -19 efektyvumas sieks 50 proc.

SAM duomenimis, šiuo metu pasaulyje kuriamos 169 skirtingos vakcinos nuo COVID-19. Tačiau tik kelios farmacijos gigantės išbando savo sukurtą vakciną jau trečiojoje fazėje. Tai yra su dešimtimis tūkstančių žmonių. Tarp labiausiai tyrimų eigoje pasistūmėjusių farmacijos gigantų pirmauja Jungtinės Karalystės ir Švedijos farmacijos kompanija „AstraZeneca". Taip pat JAV farmacininkės „Pfizer" ir „Moderna". Trečiąją tyrimo fazę pasiekė ir Kinijos „Sinovac". Tačiau pirmavusi „AstraZeneca" rugsėjo pradžioje pranešė laikinai stabdanti trečiąją tyrimo fazę. Kol išsiaiškins, dėl ko sunegalavo vienas paskiepytasis.

Pasaulis nekantrauja

Lietuva - taip pat. Todėl mūsų Vyriausybė skyrė 2,5 mln. eurų vakcinai kurti. Pinigai pervesti į Europos Sąjungos Skubios paramos priemonių fondą. O Europos Komisija jau pasirašo su vakcinos gamintojais išankstinio pirkimo sutartis. Iš „AstraZeneca" pirks 400 mln. dozių. Lietuvai iš to pirkinio teks apie 1,8 mln. dozių.

Rūpinasi ir kitos valstybės. Jungtinė Karalystė užsisakė iš „AstraZenecos" 90 mln. dozių. Šveicarija iš amerikiečių „Modernos" - 4,5 mln. dozių, o JAV vyriausybė - vakcinos dozių už 1,5 mlrd. JAV dolerių.

Viena dozė, priklausomai, kiek saugių vakcinų bus pasiūlyta rinkai, turėtų kainuoti nuo 5 iki 15 Eur. Ar tikrai tik tiek?

O kiek kainuoja kitokie skiepai? Vienoje privačioje klinikoje Vilniuje pasiskiepyti nuo gripo kainuoja 22-24 Eur, nuo erkinio encefalito - 34-39 Eur. Nuo geltonosios karštinės - 57 Eur. Nuo choleros - 54 Eur. Nuo pasiutligės - 49 Eur. Nuo japoniško encefalito - 139 Eur. Nuo juosiančiosios pūslelinės - 190 Eur. Nuo rotaviruso - 79 Eur. Tad mažai tikėtina, kad pasiskiepijimas nuo COVID-19 kainuotų tik tiek, kiek dvi medžiaginės kaukės.

Situaciją komentuoja Vilniaus universiteto profesorė, virusologė Hab. dr. Aurelija ŽVIRBLIENĖ:

Mūsų tikslas - pirkti bet kurią vakciną nuo COVID-19, kuri bus registruota Europoje, jei Europos vaistų agentūra nuspręs, kad vakcina tinka.

Nors skelbiama, kad Rusijoje jau pagaminta vakcina, bet ji išbandyta tik su 70-čia žmonių, daugiausiai su vakciną kūrusio instituto darbuotojais, o tai visiškai prasilenkia su bet kokiomis normomis. Europos vaistų agentūra tokios vakcinos neregistruos.

Saugi vakcina gali būti užregistruota 2021 m., vakcinacija gal prasidės po metų, nes kai kurie vakcinos kūrėjai jau pradėjo trečiosios fazės tyrimus. Jei jie bus sėkmingi, jei rezultatai bus teigiami, jei oficialios Europos institucijos šias vakcinas užregistruos kaip tinkamas, tada galėsime skiepytis. Tik reikia išlaukti, kol tyrimai pasibaigs. Ar nebus komplikacijų. Nes dėl kiekvieno atvejo, kai įtariama kokia nors komplikacija, vakcinos bandymai laikinai sustabdomi.

Ar Lietuva gaus pakankamai vakcinos? Tai nėra aukso puodas, kurį galima laimėti ar nelaimėti loterijoje. Vakcinos pasiskirstymas vyks pagal procedūras. Europos Komisija yra rezervavusi tam tikrą vakcinos dozių kiekį ir paskirsčiusi jį, priklausomai nuo Europos Sąjungos valstybių gyventojų skaičiaus. Juk ne visi piliečiai norės skiepytis. Ne tik vadinamieji „antivakseriai". Reikia pagalvoti, ar jaunimui tikrai verta skiepytis. Vakcinos tikrai užteks visiems, duok Dieve, kad tik būtų efektyvi.

Teigiamų rezultatų laukia ir kiti vakcinos nuo COVID-19 gamintojai. Bus galima ir iš jų pirkti. Kam iš anksto užsisakyti vakcinos dozių tris kartus daugiau, nei Lietuvoje yra gyventojų.

Vakcinoms nuo COVID-19 įsigyti ketinama skirti 125 mln. eurų

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sako, kad maksimali suma, kurią valstybei galėtų tekti skirti vakcinai nuo COVID-19 įsigyti būtų 125 mln. eurų. Premjeras taip pat pabrėžia, kad vakcina Lietuvos gyventojams būtų nemokama.

„Maksimali teorinė suma, jeigu įvyktų taip, kad visi 7 gamintojai sėkmingai pagamintų vakcinas, (...) būtų apie 125 mln. eurų. (...) Bet net ir maksimaliu atveju, jeigu reikėtų investuoti diversifikuojant rizikas, tai vienam šalies gyventojui tektų vidutiniška ne didesnė nei 40 eurų našta. (...) Visgi tikimės, kad to maksimalaus skaičiaus nereikės", - teigė premjeras.

S. Skvernelis taip pat tikino, kad už vakciną nuo COVID-19 Lietuvos gyventojams mokėti nereikės ir ji bus finansuojama iš valstybės biudžeto.

„Šiandien kalbame, kad visoms gyventojų grupėms, apie 70 proc. populiacijos, vakcina būtų nemokama. (...) Kalbant apie vakcinas, jos bus finansuojamos iš valstybės biudžeto, tiek, jeigu reikės, šių metų, jeigu toks optimistinis variantas pasitvirtins, arba iš kitų metų biudžeto reikės alokuoti tam tikras sumas. Vėlgi nežinome nei kada, nei ar apskritai tos vakcinos bus sukurtos", - kalbėjo S. Skvernelis.

Vakcinų perteklių galėtų parduoti Rytų partnerystės valstybėms

Premjeras pabrėžė, kad visų septynių gamintojų - iš kurių ketinama pirkti vakcinas, jei šios bus pagamintos - siūlomos kainos labai svyruoja.

„Galiu pasakyti, kad septynių gamintojų kainos yra labai skirtingos: nuo 2,9 euro. iki 18 eurų. Bet čia nė viena ES valstybė narė negali derėtis dėl kainų. Tai yra EK ir gamintojo patvirtintos kainos", - spaudos konferencijoje teigė premjeras.

Visgi, užsiminė Vyriausybės vadovas, jei Lietuvai tektų įsigyti daugiau nei reikia vakcinų, Vyriausybėje yra galvojama ir apie tam tikrą „planą B".

Pasak S. Skvernelio, jei susiklostytų tokia situacija, kad būtų įsigyta vakcinų per daug, būtų pradėtos derybos su Rytų partnerystės valstybėmis dėl galimybės parduoti Lietuvos įsigytus pertekliniai skiepus.

„Jeigu visos septynios kompanijos pagamintų vakcinas ir mes pagal sutartį, kurios negalime kvestionuoti, turėtume visas įsigyti, ir būtų perteklius vakcinų... Vakar buvo priimtas sprendimas pradėti derybas su Rytų partnerystės valstybėmis (...), kad perteklių būtų galima realizuoti arba tarp ES narių, arba į kitas ne ES, bet Europos valstybes. Manau, kad galėsime pasiūlyti ne rusišką vakciną, jei tos vakcinos bus pagamintos", - teigė S. Skvernelis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s