respublika.lt

„Vakaro žinios" ministrę privertė suklusti

(153)
2021 gruodžio 29 11:50:00
Justina GAFUROVA

Panašu, kad teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska visaip bando išsisukti nuo nepatogių klausimų. Įvedinėdama pertvarkas ir pakeitimus sistemoje, ji nemato nieko bloga, net jeigu su darbuotojais, kurių darbas dėl to keisis, niekas nesitaria. Štai rytoj Teisingumo ministerija į diskusiją dėl planuojamos pertvarkos pakvietė bausmių vykdymo sistemos pareigūnų atstovus tik po to, kai sulaukė klausimų iš „Vakaro žinių".


Neseniai abejones dėl planuojamos pertvarkos bausmių vykdymo sistemoje paviešino patys profesinių sąjungų atstovai. Jie pasigedo ne tik bendravimo įvedant pakeitimus, bet ir realių faktų. Žmonės abejoja, ar teisingumo ministrė E.Dobrovolska, kaltindama juos sudėtingais nusižengimais, nemanipuliuoja ir nemeluoja.

×
nuotr. 6 nuotr.
Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska į klausimus apie planuojamą pertvarką nenori atsakyti nei profesinėms sąjungoms, nei spaudai. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Todėl profesinių sąjungų atstovai kreipėsi viešu laišku į ministrę. Jie paprašė patikslinti ir paneigti dalį informacijos, kurią ministrė išsakė spaudos konferencijoje lapkričio 26 d. ir po jos buvusiuose interviu.

Viešame laiške ministrei jie nurodo, kad Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacija dėjo daug vilčių į ministrės norą pertvarkyti bausmių vykdymo sistemą taip, kad ji būtų efektyvi ir atitiktų geriausius europinius standartus.

„Vasaros pabaigoje Teisingumo ministerijos atstovai profesinėms sąjungoms pristatė savo planus. Į sukurtą darbo grupę delegavome du federacijos atstovus, abu pareigūnai turi išties didelę patirtį bausmių vykdymo sistemoje, mato problemas iš vidaus.

Pasirodo, kad ne tik jų, bet ir likusios darbo grupės dalyvių patirtis niekam nereikalinga. Mūsų atstovams paklausus, ką galima koreguoti reformos projekte, nuskambėjo atsakymas, jog „realiai - tik pavadinimus", - nurodo pareigūnai. Jie teigia, kad profesinės sąjungos nedalyvavo jokiose derybose su Teisingumo ministerija: „Atvirkščiai, Teisingumo ministerija neatsakė į LTPF siunčiamą raštą dėl konsultacijų pradžios."

Prašo įrodymų

Jie klausia, ar Lietuvoje šiandien ministrai gali kalbėti bet ką? „Ministrė E.Dobrovolska savo pasisakyme teigė, kad neva kalėjimų pareigūnai ir verslininkai ateidavo į ministro kabinetą, gaudavo apdovanojimą ir taip išvengdavo tam tikrų pokyčių. Ministrė užsiminė, neva jai teko girdėti užuominų apie galimas riaušes bei nuteistųjų pabėgimus iš pataisos įstaigų. Taip pat apie paslaptingus pasiplaukiojimus su verslininkais, kurie turi interesų bausmių vykdymo sistemoje. Reikalaujame pateikti faktus bei imtis visų būtinų priemonių, kad tie, kas nukentėjo, būtų apginti bei reabilituoti, o naudos turėjusių politikų pavardės būtų paviešintos", - prašo pareigūnai.

E.Dobrovolska pažėrė ir daugiau nepagrįstų kaltinimų pareigūnams. „Didžiulį pasipiktinimą tarp pareigūnų sukėlė viešai ministrės transliuojami žodžiai, neva pataisos pareigūnai bandė sabotuoti sistemą. Pasak ministrės, jie sąmoningai ėmė nedarbingumo lapelius, tikėdamiesi išvengti vieno arba kito sprendimo. Ar ministrė turi svarių įrodymų, kad nedarbingumo pažymėjimai darbuotojams buvo išduodami neteisėtai?" - klausia pareigūnai.

Kur paslaptingųjų auditų išvados?

Taip pat laiške ministrei pastebima, jog E.Dobrovolska viešai teigia, kad prijungus Lukiškių tardymo izoliatorių-kalėjimą prie Vilniaus pataisos namų buvo padaryta nemažai pažeidimų. Pasak jos, ministerijos atliktas auditas nustatė, kad asmenų įspėjimo, atleidimo lapelių įteikimo ir kitos tvarkos buvo pažeistos, o ankstesnių kadencijų metu Teisingumo ministerijos audito nustatyti pažeidimai neva būdavo ignoruojami. O štai jos vadovaujamu laikotarpiu visa medžiaga visada perduodama teisėsaugos institucijoms bei stengiamasi eliminuoti galimus pažeidimus iš anksto.

„Reikia atkreipti dėmesį, kad niekur nebuvo skelbta, kas buvo nustatyta ministerijos atlikto audito metu. Kokių buvo imtasi priemonių pažeidimams pašalinti? Ar buvo patraukti atsakomybėn pažeidimus padarę asmenys? Kas atliko tarnybinį patikrinimą dėl gautos audito išvados? Mūsų nuomone, visa tai turi būti paviešinta", - reikalauja sistemos darbuotojai.

Pareigūnai prisipažįsta, kad iš ministrės ir jos komandos bausmių vykdymo pareigūnai nėra išgirdę nieko gero apie sistemą, tik neigiamus epitetus be konkrečių įrodymų: „Ar tai naujas metodas reformuoti sistemą?

Kaltinimai, jog federacija nepateikė jokių pasiūlymų, yra labai neteisingi. Teikėme ne kartą, tačiau jokios reakcijos iš Teisingumo ministerijos taip ir nesulaukėme. Gal dėl to, kad mūsų įvardintos problemos buvo esminės, reikalavo konkrečių sprendimų, tad pavirkaut iš tribūnos tikrai nebūtų pakakę. Artimiausiu metu pateiksime savo pasiūlymus ir dėl bausmių vykdymo sistemos reformos.

Ministrė kviečia kalbėtis, mes esame tam pasiruošę. Tačiau yra vienas bet... Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacija vienija beveik 1500 bausmių vykdymo sistemos pareigūnų ir darbuotojų. Tai - beveik pusė sistemos darbuotojų. Ta profesinė sąjunga, kuri labai aktyviai palaiko ministerijos reformą, turi apie šimtą narių, kurių didžioji dalis dirba vienoje įstaigoje. Ministre, pasirinkote dirbti su patogia profesine sąjunga, kuri atstovauja vos 3-4 proc. sistemos darbuotojų?"

Gruodžio 7 d. „Vakaro žinios" kreipėsi į ministrės atstovę Rasą Laurinavičiūtę-Vaisbrodę su klausimu, ar ministerija jau yra pateikusi profesinėms sąjungoms atsakymus ir argumentus, kurių yra prašoma? Atstovė nurodė, kad oficialių paklausimų iš profesinių sąjungų ministerija nėra gavusi, todėl atsakymo jiems nerengia. Tuomet paprašėme į konkrečius profesinių sąjungų suformuluotus klausimus atsakyti mums, žurnalistams, ruošiantiems straipsnį apie sistemos reformą. Prireikė daugiau kaip 10 dienų ir priminimų, kol buvo gautas mandagus išsisukinėjimas: „Klausimus, susijusius su bausmių vykdymo sistemos pertvarka, aptariame ir ateityje aptarsime tiesiogiai su profesinių sąjungų atstovais planuojamų susitikimų metu", - nurodė ministerija.

Ir iš tiesų, „Vakaro žinioms" pradėjus domėtis dialogu tarp ministerijos ir profesinių sąjungų, žurnalistai buvo informuoti, kad Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos atstovai gruodžio 22 d. gavo teisingumo ministrės kvietimą gruodžio 30 d. atvykti susitikti į ministeriją. „Ko gero, dėl jūsų užklausos", - informavo Vilniaus pataisos namų profesinės sąjungos pirmininkas Darius Čekavičius.

Papildymas

Paskutinę akimirką paaiškėjo, kad rytojaus ministerijos atstovų susitikimas su profesinėmis sąjungomis visgi atšaukiamas susirgus viceministrui. Susitikimas perkeltas į sausio 12 d.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (153)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • TVARKA: Norint dokumentuose pakeisti Lietuvos piliečio vardą ir pavardę į nelietuvišką formą, reikės prieš tai deklaruoti tautybę, sako teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska.
  • TURTAS: Vyriausybė trečiadienį nusprendė perduoti Ukrainos specialiosioms karinėms pajėgoms 24 nešiojamus termovizorius, kuriuos šiuo metu turi Lietuvos kariuomenė - jų likutinė vertė 342 tūkst. eurų.
  • ĮTARIMAI: Utenos rajono meras socialdemokratas Alvydas Katinas sako, kad ikiteisminis tyrimas dėl piktnaudžiavimo Utenos ligoninėje jam buvo staigmena.
  • PASIŪLYMAI: NATO artėja prie savo rašytinių pasiūlymų Maskvai užbaigimo ir turėtų juos pateikti dar šią savaitę, trečiadienį pranešė Aljanso diplomatai.
  • SANKCIJOS: Kremlius trečiadienį pareiškė, kad asmeninės sankcijos Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui nebūtų skausmingos, bet duotų priešingus rezultatus, kalbant apie pastangas mažinti įtampą dėl Ukrainos.
  • ŠILUMA: Centralizuotai tiekiama šiluma Kaune ir Jurbarke vasarį bus brangesnė nei sausį.
  • PRITARĖ: Vyriausybė trečiadienį pritarė Lietuvos piliečių rengimo pilietiniam pasipriešinimui strategijai, kurios esmė yra didinti atsparumą galimoms grėsmėms.
  • TRANZITAS: „Lietuvos geležinkeliams“ nuo vasario 1-osios nutraukiant sutartį su „Belaruskalij“ apribota rizika, kad draudimai bus apeinami ir baltarusiškų kalio trąšų tranzitas tęsis, teigia Lietuvos užsienio reikalų ministras.
  • DERYBOS: JAV ir Europos pareigūnai derina veiksmus su gamtinių dujų tiekėjais visame pasaulyje tam atvejui, jei Rusija per konfliktą dėl Ukrainos nutrauktų tiekimą.
  • AVARIJA: Milijonai žmonių antradienį liko be elektros energijos, trijų Centrinės Azijos šalių tinklus ištikus didžiulei avarijai.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar logiškas A.Dulkio sprendimas leisti dirbti kai kurių sričių darbuotojams sergant Covid?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje tvoros pusėje stovintys asmenys Jūsų nuomone labiau pažemino Sausio 13-osios aukas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-6 -1 C

0 +3 C

 

+1 +3 C

-2 +3 C

+1 +4 C

 

0 +2 C

0-7 m/s

0-10 m/s

 

0-10 m/s