respublika.lt

Už laisvę kariauti buvo lengviau visas tekstasnuotraukos (39)

2019 gruodžio mėn. 15 d. 06:02:08
Danas NAGELĖ

Jonavoje gyvenantis Petras Pabrinkis - karys savanoris, tragiškų Sausio įvykių metu rizikavęs gyvybe ir saugojęs Seimą bei kitus strateginius objektus. Jo šeimoje kelių kartų vyrai kovėsi už Lietuvos laisvę - nuo pat 1918-ųjų. Būtent už tarnybą Nepriklausomybės kovose 1919-1920 m. P.Pabrinkio prosenelis iš valstybės dovanų gavo 20 ha žemės. Tačiau perėjęs teismus iki pat aukščiausiosios instancijos jonavietis dalies sovietmečiu nusavintos žemės iki šiol neatgauna. Nepadeda nei tėvo, senelio, prosenelio, nei jo paties nuopelnai Lietuvai.

×
nuotr. 13 nuotr.
Stasio Žumbio, Eltos archyvo nuotr.

 

Dovana už patriotiškumą

P.Pabrinkis jau pralaimėjo kovą dėl šeimos žemės tiek Vilniaus apygardos administraciniame, tiek Lietuvos vyriausiajame administraciniame teismuose. Vyras „Vakaro žinioms“ papasakojo, kokius kryžiaus kelius teko pereiti. Tačiau pradėjo nuo savo šeimos istorijos, kuri yra išskirtinė - visa dinastija nuo prosenelio iki paties P.Pabrinkio buvo kariai savanoriai, įvairiais praėjusio šimtmečio tarpsniais kovoję už Lietuvos Nepriklausomybę.

„Mano prosenelis Augustas Gerdvila ir senelis Juozas Gerdvila buvo kariai savanoriai ir dalyvavo Nepriklausomybės kovose 1919-1920 m. Tais metais buvo išleistas įstatymas, kuriame sakoma, kad kovai su bolševikais ir Lenkijos kariuomene Vyriausybė buvo priversta imtis veiksmų, kurie paskatintų vyrus eiti kariauti savanoriais.“

Įstatymas numatė, kad kiekvienam savanoriui valstybė skiria nuo 8 iki 20 ha žemės, priklausomai nuo jos kokybės, „pašalpą medžiams iki 100 kelmų, javų 30 pūdų, 50 pūdų vasarinių ir žieminių pūdų“.

„Gautoji žemė negalėjo būti nei kam nors parduota, nei kitaip kaip perleista be Vyriausybės sutikimo“, - esminį sakinį pacitavo P.Pabrinkis.

Savanorių dinastija

Už kovą prieš lenkus ir bolševikus 20 ha žemės buvo apdovanotas jo prosenelis, šiam mirus, žemę paveldėjo pastarojo sūnus.

„Mano senelis mirė 1932 m., todėl žemę paveldėjo mano teta Viktorija - mamos sesuo. Mano mama su mumis, mažais vaikais, slapstėsi, namo grįžo tik po karo, o Viktorija buvo ištremta į Krasnojarską, kur ir numirė. Žemė buvo nacionalizuota“, - 20 ha sklypo istoriją išdėstė P.Pabrinkis.

Beje, jo tėvas Petras Pabrinkis vyresnysis su žmonos broliu Petru Gerdvila-Bimba taip pat buvo kariai savanoriai ir tarnavo Lietuvos kariuomenėje, tačiau iš jos pasitraukė, kai Lietuvą okupavusi sovietinė valdžia įsakė tarnybą atlikti sovietinėje armijoje. Abu pasitraukė į miškus ir partizanavo daugiau nei 9 metus - iki savo žūties. Tiek P.Pabrinkiui vyresniajam, tiek P.Gerdvilai-Bimbai, 1990 m. atkūrus Nepriklausomybę, suteiktas kario savanorio statusas, pirmasis apdovanotas ir Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medaliu. P.Pabrinkis jaunesnysis nuėjo savo tėvo, senelio ir prosenelio pėdomis, 1990-aisiais tapo kariu savanoriu, tų metų sausį pasidabinęs uniforma saugojo Seimą, Vilniaus televizijos bokštą. Tiesa, sausio 13-osios naktį jis buvo prie Kauno televizijos bokšto, nes Jonavoje gyvenančius karius vežė būtent ten.

Jaučiasi apgautas

P.Pabrinkis ne be reikalo išdėstė savo šeimos istoriją. Jam skaudu, kad visi šeimos vyrai šimtmetį kovėsi už Lietuvos laisvę, o dabar sulaukė tokios padėkos - iš 20 ha, proseneliui suteiktų prieš šimtmetį, niekaip negali susigrąžinti 8 ha. Taip nusprendė tiek Vilniaus apygardos administracinis, tiek Lietuvos vyriausiasis administracinis teismai, o jų argumentai yra kone identiški.

P.Pabrinkis jaunesnysis skunde teismui nurodė, kad dėl jo teisinio neraštingumo ir galimai tyčinio valdininkų klaidinimo niekaip nepavyko atkurti nuosavybės į visą senelio ir prosenelio valdytą žemę.

Nesulaukia pagalbos

P.Pabrinkis mano, kad toks sprendimas yra korupcinis. Taip galvoti jį verčia mažiausiai du faktai. Pirmas - vienam iš Vilniaus apygardos administracinio teismo kolegijos, nagrinėjusios skundą, teisėjų Arūnui Kaminskui buvo pareikšti įtarimai garsiojoje teisėjų korupcijos byloje. Antras - P.Pabrinkis teismui pateikė dokumento, rodančio, kad prosenelis ir senelis iš tikrųjų valdė 20 ha, kopiją, gautą iš archyvo, tačiau teismas į tai neatsižvelgė. O Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas paprasčiausiai atkartojo žemesnės instancijos teismo argumentus.

Dabar P.Pabrinkis, išnaudojęs visas teisines galimybes, ketina kreiptis į Konstitucinį Teismą, nes tokia galimybė įstatymais įteisinta jau ir privatiems asmenims. Tačiau jei iki šiol jam buvo suteikiama nemokama teisinė pagalba, priklausanti jam kaip neturinčiam daug turto bei pajamų, tai dėl kreipimosi į Konstitucinį Teismą jis ne tik nesulaukia jokios pagalbos, bet ir argumentų, kodėl ji nesuteikiama. Vyras su protestą išreiškiančiais plakatais stovėjo ir prie Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos Kauno skyriaus, ir prie Seimo, bet nesulaukė nė vieno biurokrato, teisėjo ar politiko rūpesčio.

„O sausio 25 d. baigiasi terminas, kai galiu kreiptis į Konstitucinį Teismą. Štai koks Lietuvoje požiūris į karius savanorius“, - reziumavo P.Pabrinkis jaunesnysis.

Ką pasakė teismas

Pareiškėjas daug kartų kreipėsi į Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) Kėdainių skyrių, prašydamas atkurti jam ir seseriai visą senelio valdytą žemės plotą, bet jam nieko nepaaiškino.

2017 m. kovo 21 d. pareiškėjas kreipėsi su skundu į NŽT, iš kur balandžio 27 d. gavo sprendimą, kuriuo skundas buvo atmestas, nes pareiškimas atkurti nuosavybę paduotas ne dėl 20, o dėl 13 ha (tačiau atkurta į kiek daugiau nei 12 ha, - aut. past.).

Pareiškėjo sesuo, kuri padavė pareiškimą, gerai nežinojo, kiek tėvai turėjo žemės. Tėvui žuvus, šeima išsiblaškė, neturėjo ryšio, todėl Veronika Teresė Eimulienė į pretendentus įrašė ne tuos asmenis. Kada pareiškėjas padavė pareiškimą kaip pretendentas, jo nepriėmė, nes dėl tos žemės jau buvo paduotas sesers pareiškimas. Po pareiškėjo pretenzijų, kad sesuo nurodė klaidingą žemės plotą ir ne tuos pretendentus, žemėtvarkos darbuotojas įrašė savo ranka pareiškėjo pavardę į sesers pareiškimą, klaidingą žemės plotą, liepė pasirašyti ir siūlė imti žemę pagal paduotą klaidinantį pareiškimą. Jis sakė „imkite, nes ir to galite negauti, o vėliau išsiaiškinsite dėl likusio ploto“. Pareiškėjas patikėjo, kad geriau gauti dalį negu nieko. Tai, kad buvo priverstas pasirašyti, rodo ne jo ranka užpildytas prašymas, o tik jo parašas.

Visgi pareiškėjo argumentus, kad žemėtvarkos darbuotojai jį ir seserį suklaidino ir vėliau klaidos neištaisė, teismas vertina kritiškai, kadangi minėti argumentai pagrįsti tik prielaidomis, o ne įrodymais“, - konstatavo Vilniaus apygardos administracinis teismas, kuriam panašiais žodžiais vėliau pritarė ir aukščiausios instancijos teismas.

Komentuoja Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė ŠIRINSKIENĖ:

Konstitucinis Teismas nevertina kitų dviejų teismų sistemų, t.y. bendrosios kompetencijos ir administracinių teismų, sprendimų. Jis nėra „ketvirtoji instancija“ bendrosios kompetencijos ar „trečioji instancija“ administracinių teismų sprendimams. Konstitucinis Teismas, priskirtinas atskirai teismų sistemai, tiria ir sprendžia tik teisės aktų konstitucingumo klausimus.

„Kiekvienas asmuo, jei jis atitinka įstatymo reikalavimus dėl turto ir pajamų, turi teisę gauti valstybės garantuojamą teisinę pagalbą dėl kreipimosi į Konstitucinį Teismą. Jei jis kriterijus atitinka, atsisakyti teikti nemokamą teisinę pagalbą - negalima“, - informavo A.Širinskienė.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (39)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • AUKOS: covid-19 aukų skaičius Turkijoje, oficialiais duomenimis, išaugo iki 356; per pastarąją parą mirė dar 79 pacientai.
  • LATVIJA: Koronapandemijos įkarštyje Latvija turi naują ekonomikos ministrą; parlamentas ketvirtadienį juo paskyrė deputatą Janį Vitenbergą iš populistinės partijos „Kam priklauso valsybė?“ (KPV LV).
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Kokiam verslui pirmiausia reikėtų atšaukti ribojimus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokios šiuo metu apribotos veiklos jums labiausiai trūksta?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 +2 C

+2 +3 C

 

+1 +2 C

 +5 +6 C

+5 +7 C

 

+7 +8 C

1-7 m/s

2-7 m/s

 

1-6 m/s

Nuorodos