respublika.lt

Ūkininkai: partijos turi pasirašyti nacionalinį susitarimą dėl pastovios žemės ūkio politikos

(0)
Publikuota: 2020 liepos 07 17:22:30, Birutė Mačienė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Pirmą kartą, kai buvo atkurti Žemės ūkio rūmai (ŽŪR), šios Lietuvos pagrindinės žemdirbių savivaldos organizacijos suvažiavimas įvyko ne istoriniame jų pastate Kaune, o išvykoje – Utenos rajone, Saldutiškio dvare, kurį iš griuvėsių jau kelis dešimtmečius kelia dabartinis ŽŪR pirmininkas dr. Arūnas Svitojus ir keturi jo sūnūs. Sunažiavime pažymėta būtinybė siekti, kad valstybės ir ES parama žemės ūkiui būtų numatyta taip griežtai, kaip finansavimas šalies gynybai:

 

ŽŪR XIX suvažiavimas turėjo įvykti kovo 27 d., tačiau dėl COVID-19 karantino buvo atidėtas. Nors padėtis dėl pandemijos gerokai sušvelnėjo, tačiau ir suvažiavimo metu buvo laikomasi visų būtinų apsaugos priemonių, teko riboti ir svečių skaičių. Tarp ŽŪR suvažiavimo svečių buvo žemdirbiams gerai žinomas, žemės ūkio reikalus išmanantis buvęs Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) prof. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas, pirmasis atkurtos Lietuvos žemės ūkio ministras Vytautas Petras Knašys, Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos generalinis komisaras Renatas Požėla“, - vardino LR ŽŪR Kaimo plėtros ir komunikacijos skyriaus vedėja Sonata Kisielienė, dar pridūrusi, kad pastarasis svečias nebuvo atsitiktinis, nes ŽŪR ir Policijos departamentas pasirašė bendradarbiavimo sutartį.

„Idėją dėl sutarties subrandino vis daugėjančios vagystės kaime. Ypač pastaraisiais metais ūkininkai turi daugiau dėmesio skirti savo technikos apsaugai nuo ilgapirščių. Nors policija mus saugo, ir mes patys saugojamės, geriausių rezultatų galėtume pasiekti glaudžiau bendradarbiaudami, sujungę jėgas ir savo veiksmus koordinuodami“, – sakė A. Svitojus.

„Deja, pastaraisiais metais su ūkininkais dažnai tenka bendrauti dėl nemalonių priežasčių, – jų turtas dažnokai tampa nusikaltėlių dėmesio objektu. Mes, policininkai, žinoma, atliekame savo pareigas, tačiau geresnių rezultatų pasiektume, jeigu su ūkininkais taptume tarsi vieninga bendruomene“, – sakė generalinis komisaras R. Požėla.

Generalinis komisaras priminė, kad žemės ūkio technikos vagysčių sumažėtų, jeigu ūkininkai nesusigundytų vagių pasiūlymais. „Kiekvienas turime žinoti: jei siūloma parduoti padargus gerokai pigiau nei rinkos kaina, galima neabejoti, kad jie vogti. Jeigu patys ūkininkai nesusigundytų pirkti vogtus specifinius daiktus, tai ir vagys nebūtų suinteresuoti vogti žemės ūkio techniką“, – tikino R. Požėla.

Seimo pirmininkas V. Pranckietis, agronomas, ŽŪA profesorius, stebėjosi nepagrįstais kaltinimais žemės ūkiui.

„Gyvename laiku, kai nepagrįsti kaltinimai žemės ūkiui sklinda iš dažniausiai miestuose gyvenančių ir apie žemės ūkį nedaug išmanančių politikų. Kaip ir jūs, apstulbau išgirdęs eurokomisaro Virginijaus Sinkevičiaus teiginį, kad didžiausias Baltijos jūros teršėjas yra žemės ūkis. Ar eurokomisaras nežino, kad apie 60 proc. azoto bei fosforo Nerimi ir Nemunu į Baltijos jūrą atkeliauja iš Baltarusijos? O „Grigeo Klaipėda“ ir kiti teršėjai? Jų eurokomisaras neprisiminė. Ar jis nežino, kad 27 proc. teršalų patenka iš miestų ir tik 13 proc. teršalų, beje, nenustatytų pagal metodiką, kažkodėl priskiriama žemės ūkiui“, – piktinosi V. Pranckietis. Jis paragino žemdirbius ne po rinkimų į Seimą, bet jau dabar vertinti partijų parengtas ar rengiamas programas ir viešai apie jas diskutuoti.

Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas irgi linkėjo neapsirikti vertinant partijų programas. Juolab kad po rinkimų daugelis partijų jas užmiršta, tad reikėtų politikams nuolat priminti įsipareigojimus bei pažadus. Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos pirmininko, ŽŪR tarybos nario Algio Gaižučio nuomone, partijoms labai trūksta žemės ūkį išmanančių politikų, „todėl ir jų programos yra nykios“.

Alytaus rajono žemdirbių asociacijos vadovas Vaidas Stanaitis priminė, kad 2019-ieji sodininkams buvo didelių nuostolių metai, – dėl iššalusių sodų prarasta net apie 70 proc. derliaus. „Tada, 2019-aisiais susitikome su ministru, buvo pažadėta valstybės ir ES parama, užpildėme pažymas paramai gauti, tačiau iki šiol nesulaukėme nė cento paramos“, – sakė V. Stanaitis.

ŽŪR tarybos nario, Pramoninių uogynų augintojų asociacijos vadovo Adolfo Jasinevičiaus įsitikinimu, šalies žemės ūkiui labai trūksta stabilaus vadovavimo. „Per kadenciją pasikeitė trys ministrai, ir kiekvieno supratimas apie žemės ūkio plėtrą buvo labai skirtingas. O kaip elgtis ūkininkams? Tik pradedi planuoti ar net investuoti, – ateina kitas ministras jau su kitokia strategija. Siūlau ŽŪR imtis iniciatyvos iš politikų reikalauti, kad būtų priimta nuostata laikytis numatytos strategijos. Jeigu ją priimame, tai ministrai jos turi laikytis“, - savo nuomonę suvažiavime trumpai išdėstė A. Jasinevičius.

Lietuvos žvėrelių augintojų asociacijos pirmininko Česlovo Tallat-Kelpšos pastebėjimu, šalyje yra labai daug neaktyvių ūkininkų, nedalyvaujančių savivaldos organizacijose: „Vakarų Europos šalyse ūkininkai daug aktyviau gina savo teises. Kitaip yra Lietuvoje. Todėl reikia apie tai nuolat kalbėti, raginti žmones ir informuoti, kad niekas kitas už juos nepadarys to, ką jie patys turi padaryti“.

Panagrinėti Rūmų suvažiavime ir santykiai su valdžia. Anot ŽŪR vicepirmininko Algio Baravyko, tikrai buvo nelengva dirbti keičiantis žemės ūkio ministrams. Bet Rūmų atstovai sugebėjo garbingai diskutuoti, rasti kompromisų ir priimti sprendimus. Rūmai tapo vieninga organizacija su labai gerai dirbančia administracija. Tai liudija ir puikiai surengti tarptautiniai renginiai. Vienas jų – pernai Vilniuje vykusi konferencija, į kurią sugebėta prisivilioti net Vokietijos žemės ūkio ministrę.

ŽŪR direktorius, Šakių rajono žemdirbių asociacijos narys Sigitas Dimaitis tęsė kilusią diskusiją apie savivaldos santykius su valdžia: „Neseniai susitikau su verslo asociacijų vadovais ir padarėme išvadą, kad kuo toliau, tuo sunkiau tartis su aukščiausios valdžios atstovais. Kodėl taip yra? Todėl, kad valdžia nevykdo bendradarbiavimo sutartyse numatytų įsipareigojimų. Būtina siekti, kad valstybės ir ES parama žemės ūkiui būtų numatyta taip griežtai, kaip finansavimas šalies gynybai: „Visos partijos turi pasirašyti nacionalinį susitarimą dėl pastovios žemės ūkio politikos. Ūkininkams reikia planuoti, todėl mes turime žinoti, kokia valstybės strategija“.

ŽŪR vicepirmininkas Vytautas Buivydas ragino valstybės vadovus priimant sprendimus įžvelgti pasekmes – kaip jie paveiks žemės ūkį bei gyvenančius kaime po 10-30 metų.

Seimo KRK pirmininkas A. Stančikas kalbėjo apie ūkininkų konsultavimo niuansus: „Susitikimuose su ūkininkais vis labiau piktinamasi dėl pastaruoju metu itin išaugusių ūkininkų konsultavimo įkainių. Ir gan dažnai konsultuojama prastai, nekokybiškai. Ūkininkas sumoka pinigus, o naudos nesulaukia. Ir atvirkščiai, – ūkininkai vis dažniau giria Žemės ūkio rūmų specialistus. Jie dirba nuoširdžiai, sąžiningai atlieka pareigas, o konsultavimo kaina – mažesnė nei kitų kompanijų. Netgi kartais, ypač smulkieji ūkininkai, konsultuojami ir nemokamai“, – sakė  parlamentaras.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s