respublika.lt

Tylėjęs apie prievartą, moko pedagogusnuotraukos (36)

2019 gegužės mėn. 07 d. 08:25:57
Justina GAFUROVA

Prezidentinė rinkimų kampanija kaip reikiant kaista. Dalis kandidatų jau matuojasi prezidento regalijas, svarsto, ar kelsis į Turniškes ar ne, kai kurie prasitaria apie būsimą komandą. Kokių permainų galima tikėtis Vyriausybėje ir kas patarinės naujam šalies vadovui? Pavyzdžiui, kandidatui Gitanui Nausėdai vaiko teisių klausimais dabar patarinėja dešimt metų apie vaikų seksualinio išnaudojimo atvejus Švėkšnos specialiojo ugdymo centre tylėjęs vaikų psichiatras Linas Slušnys. Gal ir jam ruošiama šilta vieta? Juolab kad ekspertas ir taip gana sočiai maitinamas iš valstybės ir ES biudžeto.

×
nuotr. 5 nuotr.
Linas Slušnys į politiką sako neisiantis. Bet ar jis jau nėra joje, kaip Gitano Nausėdos komandos narys? Stasio Žumbio nuotr.

 

Dėl šio eksperto kandidatui G.Nausėdai teko teisintis prieš visuomenę, kai prie jo rinkimų štabo buvo surengtas piketas, reikalaujantis išbraukti L.Slušnį iš patarėjų komandos. Tačiau net ir išklausius visuomenės argumentus, tokie sprendimai nebuvo priimti. Tuomet piliečiai priminė kandidatui į prezidentus skandalingą Švėkšnos atvejį ir ne tik.

Pasirodo, kad patarėjas vaiko teisių klausimais nepriekaištinga kompetencija pasigirti negali iki šiol. 2018 m. Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos atliko L.Slušnio atstovaujamos „Lions Quest“ organizacijos patikrinimą. Jo metu buvo nustatyta, kad vaikų ir paauglių psichiatras 2014-2015 m. savo tuomečiam pacientui neteisėtai teikė asmens sveikatos priežiūros paslaugas, turinčias gydytojo vaikų ir paauglių psichiatro, gydytojo psichoterapeuto, medicinos psichologo veiklos požymių, tokias paslaugas teikė ne asmens sveikatos priežiūros įstaigoje. L.Slušnys buvo patrauktas administracinėn atsakomybėn, surašytas administracinių nusižengimų protokolas bei paskirta bauda.

Tikrinimai po tikrinimų

Kaip „Vakaro žinias“ informavo Akreditavimo tarnyba, gydytojas verstis medicinos praktika gali tik sveikatos priežiūros įstaigoje, turinčioje licenciją teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Tokios licencijos L.Slušnio vadovaujama VšĮ „Lions Quest“ neturi. Be to, pasirodo, šiuo metu Akreditavimo tarnyba vėl atlieka galimai neteisėtos vaikų ir paauglių psichiatro L.Slušnio teikiamos asmens sveikatos priežiūros veiklos patikrinimą. Patikrinimas atliekamas fizinio asmens skundo, gauto 2019 m. sausio mėn., pagrindu.

Tai ne vienintelis atvejis, kai L.Slušnys patenka į tarnybų akiratį. Kaip „Vakaro žinioms“ patvirtino Lietuvos bioetikos komitetas, atsakingas už žmogaus teisių ir jo orumo apsaugą sveikatos priežiūros sistemoje, šiuo metu komitete nagrinėjamas skundas dėl šio specialisto.

„Vakaro žinios“ gavo informacijos, jog L.Slušnys taip pat galimai yra baustas už neteisėtą asmens duomenų tvarkymą.

Pelningos veiklos neatsisakys

„Vakaro žinioms“ susisiekus su L.Slušniu, šis patikino, kad nubaustas nebuvo, tačiau patvirtino, kad tokį skundą tarnyba gavusi. Paklaustas, ar dažnai jo klientai skundžia specialistą tarnyboms, kad tokie atvejai - ne vienetiniai: „Labai dažnai. Aš dirbu savo darbą, kai manęs paklausia nuomonės, atsakau. Jeigu kam nors nepatinka, tai tėra tik nuomonė. Niekuo negaliu padėti.“

Kalbėdamas su „Vakaro žiniomis“ L.Slušnys paneigė tai, jog, G.Nausėdai laimėjus rinkimus, galėtų užimti kokį valstybinį postą: „Jeigu G.Nausėda laimėtų rinkimus, į jo patarėjų komandą eiti neketinu. Esu tik rinkiminėje komandoje. Kai buvo kalba, kad noriu palaikyti šį žmogų, iš karto pasakiau, kad aš nepretenduoju į jokį valstybinį postą ir tai man neįdomu. Kaip sakau: nieko asmeniško, tai biznis. Manau, kitur uždirbti galiu daugiau, o į politiką lįsti man neįdomu.“

Pelningos pamokos

Vienas iš L.Slušnio organizacijos pajamų šaltinių - ES ir mūsų valstybės biudžeto finansuojami projektai Lietuvos mokyklose. „Lions Quest“ šiuo metu vykdo 4 prevencines programas Lietuvos mokyklose: smurto ir seksualinės prievartos programa „Aš žinau“, Socialinių ir emocinių kompetencijų bei asmenybės ugdymo programos „Raktai į sėkmę“, „Laikas kartu“ ir „Paauglystės kryžkelės“. Pastaroji programa įgyvendinama 50-yje Lietuvos mokyklų. Jos kaina - 1800 eurų mokyklai. Už šiuos pinigus kiekvienai mokyklai pagal programą priklauso 34 klasės valandėlės ir 25 val. mokymų pedagogams. Nesunku paskaičiuoti, kad iš viso už projektą organizacijai sumokama 90 tūkst. eurų.

Ne ką pigesnės ir kitos iš ES lėšų finansuojamos „Lions Quest“ organizuojamos programos mokyklose. „Raktai į sėkmę“ programos kaina mokyklai siekia 1200 eurų, taip pat kiekvienam mokiniui reikalinga metodinė medžiaga kainuoja papildomai po 8 eurus. Įgyvendinant programą „Laikas kartu“, 1280 eurų kainuoja mokyklai skirti mokymai.

Kiek pigesnė tik „Aš žinau“ programa, kurios kaina siekia 750 eurų mokyklai. Tiesa, už tokią sumą pinigų ir klasės valandėlių, ir mokymų pedagogams mažiau. Gal todėl, kad ji finansuojama ne iš ES lėšų, o iš mokyklos pajamų, finansavus savivaldybei ar rėmėjams.

„Vakaro žinios“ teiravosi, ar, skiriant finansavimą tokiems projektams, įvertinama tai, kad organizacijos vadovas vis patenka į prižiūrinčių tarnybų akiratį. O gal specialistų reputacija visai nevertinama skirstant pinigus, už kuriuos paskui mokyklose mokomi vaikai bei pedagogai?

Reputacija finansavimui netrukdo

Kaip mums paaiškino Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, minėtos 3 prevencinės programos finansuojamos iš ES projekto, kurį administruoja Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centras (SPPC). Vykdydamas programų įgyvendinimo paslaugų pirkimą, centras vertina, ar nėra tiekėjo pašalinimo pagrindų, taip pat vertinamas tiekėjo techninis ir profesinis pajėgumas.

O šį centrą „prižiūri“ Europos socialinio fondo agentūra. Kas tris mėnesius tikrina centro teikiamus mokėjimo prašymus, su kuriais yra pateikiami visi išlaidas pagrindžiantys dokumentai ir informacija apie įgyvendinamas programas bei vykdomus mokymus. Agentūros darbuotojai neva net vyksta į neplanines projekto patikras. Agentūros teigimu, pažeidimų dėl šio projekto nėra.

Pasirodo, kad tiekėjas gali būti šalinamas iš pirkimo procedūrų tik tuo atveju, jeigu nustatoma, kad yra pašalinimo pagrindų arba jeigu tiekėjas neatitinka pirkimo dokumentuose keltų kvalifikacijos reikalavimų. Pašalinimo pagrindų sąraše minimas tik teistumas už nusikalstamas veikas, todėl baustumas Bioetikos komiteto ar Akreditacijos tarnybos nėra pagrindas šalinti tiekėją iš pirkimo procedūrų.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (36)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SUMAŽĖJO: „Luminor“ grynasis pelnas pernai siekė 54 mln. eurų – 69,5 mln. eurų mažiau, palyginti su 2018 metais.
  • KORONAVIRUSAS: Jungtinė Karalystė (JK) trečiadienį pranešė apie dar 563 mirtis nuo naujojo koronaviruso infekcijos (COVID-19); iš viso šalyje mirė 2 352 susirgę asmenys.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Kiek ekstremalios situacijos metu reikėtų kelti atlyginimus medicinos darbuotojams?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokios šiuo metu apribotos veiklos jums labiausiai trūksta?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-1 -2 C

+1 +3 C

 

+3 +5 C

 +3 +6 C

+6 +7 C

 

+6 +8 C

1-6 m/s

1-6 m/s

 

2-7 m/s

Nuorodos