respublika.lt

Testas: kur įsisukę pluša KGB’istai visas tekstas (78)

2021 kovo 03 12:00:18
Danas NAGELĖ

Trys į Seimą išrinkti Lietuvos lenkų rinkimų akcijos - Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovai dar kartą registravo siūlymą paviešinti buvusių kagėbistų sąrašus. Visos opozicinės frakcijos žada iniciatyvą palaikyti, nes net jei ji ir žlugs, tai bus puikus testas, atskleisiantis, kieno gretose knibžda buvusių KGB agentų - tai parodys balsavimas.

×
nuotr. 1 nuotr.
Testas: kur įsisukę pluša KGB’istai. Arūno Bernacko koliažas

 

„Projektas parengtas siekiant išslaptinti užregistruotų, prisipažinusių ir įrašytų į įskaitą asmenų pateiktą informaciją ir duomenis apie juos nuo 2021 m. gruodžio 31 d.

Šiandien žmonės dažnai girdi apie politikų, visuomenės veikėjų buvusį galimą bendradarbiavimą su KGB struktūromis, tačiau jokio pagrindimo ar tai įrodančių faktų neišgirsta. Esant tokiai situacijai galima pakenkti žmogaus reputacijai, skleisti apie jį tikrovės neatitinkančią informaciją, kurios patikrinti neįmanoma. Visuomenė turi žinoti, ką Lietuvoje veikė KGB, kas bendradarbiavo su šia organizacija, būtina paviešinti visus svarbiausius su ta veikla susijusius dokumentus, kaip ta veikla buvo įsiskverbusi ir skverbėsi į įvairias žmogaus gyvenimo sritis. Projektu siekiama užkirsti kelią galimam tų asmenų šantažui ir poveikiui jų sprendimams, kadangi dalis tokių asmenų užėmė ir iki šiol užima aukštas pareigas valstybės valdyme ir teismų struktūrose", - teigia jo autoriai Česlavas Olševskis, Rita Tamašunienė ir Beata Petkevič, kurie siekia, kad būtų paviešinti tiek prisipažinę, tiek neprisipažinę kagėbistai.

Šiuo metu užregistruotų, prisipažinusių ir įrašytų į įskaitą asmenų pateikta informacija ir duomenys apie juos yra įslaptinti 75 metams - tokį sprendimą Seimas priėmė 1999-aisiais. Pagrindinis motyvas - esą Aukščiausioji Taryba 1990-aisiais, kviesdama kagėbistus prisipažinti, pažadėjo, kad informacija bus įslaptinta. Tačiau argumentas - niekinis, mat pažadas buvo duotas tik 15-ai metų. Liustracijos įstatyme buvo pasakyta, kad prisipažinusių asmenų informacija yra įslaptinama ir saugoma įstatymų nustatyta tvarka, o vadovaujantis Paslapčių įstatymu, žyma „slaptai" ant dokumentų uždedama tik 15-ai metų.

R.Tamašunienė, kuri šiuo metu vadovauja Mišriai Seimo narių grupei, „Vakaro žinioms" patvirtino, kad tokią iniciatyvą jos bendrapartiečiai kelia kiekvienos kadencijos metu.

„Tačiau kitos frakcijos ją blokuoja. Galbūt dėl to, kad jų pačių gretose yra daug buvusių KGB bendradarbių.

Teikiami kontrargumentai, kad paviešintiems asmenims kiltų kažkokios grėsmės. Galiu užtikrinti, kad jie net turimų postų neprarastų. Argumentas, kad valstybė pažadėjo sąrašo nepaviešinti, irgi kritikuotinas, kadangi terminas, kuriam laikui pažadėta to nedaryti, jau baigėsi, tik 1999 m. jis buvo pratęstas", - pastebėjo R.Tamašunienė.

Pasak parlamentarės, jei sąrašas būtų paviešintas tik 2074-aisiais, buvusių kagėbistų veiklą galėtų įvertinti tik istorikai.

„Dabar, pavyzdžiui, rinkėjai net nežino, ar balsuoja už politikus, kurie tikrai nedalyvavo represijose, neskundė kitų žmonių. Kandidatuojant yra prievolė nurodyti, jei bendradarbiavai, tačiau to neįmanoma patikrinti.

Visuomenės teisė žinoti yra svarbesnė už buvusių bendradarbių norą likti nepaviešintiems.

Jei rinkėjas matys, kad paviešintas žmogus per visus Nepriklausomybės metus sąžiningai dirbo valstybės naudai, galės pats nuspręsti, ar tai nusveria praeities darbus. Mes viešiname visokią informaciją apie kandidatus, o pagrindinės - ne", - stebėjosi R.Tamašunienė.

Parlamentarė pridūrė, kad jos atstovaujama partija nuolat kelia šią idėją, nes yra įsitikinusi, kad pati partija šiuo atžvilgiu yra švari.

„O jei net ir atsirastų buvusių KGB bendradarbių, tai mes visi žinosime. Tada paviešintas žmogus nusimes naštą, niekas jo negalės šantažuoti, tampyti už virvelių", - akcentavo politikė.

Situaciją komentuoja politikai:

Konservatorių frakcijos seniūnė Radvilė MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ:

„Tai - sena iniciatyva, kurios atžvilgiu frakcija jau yra išsakiusi savo poziciją: valstybė pasižadėjo prisipažinusiųjų pavardžių neviešinti, todėl turi vykdyti savo pažadą. Pažado sulaužymas atstovautų tik Kremliaus interesams", - tikino konservatorė.

Patikslinus, kad pažado terminas seniausiai pasibaigė, politikė kiek pasimetė ir pareiškė, kad „visus niuansus sunku pakomentuoti". Paprašyta įvertinti opozicijos kaltinimus, kad konservatoriai bijo viešumo, nes paaiškėtų, kad jų gretose daugybė buvusių kagėbistų, seimūnė tai neigė.

„Tai - spekuliacijos, neturime ką slėpti", - pati sau prieštaravo parlamentarė, nes prieš tai pati prisipažino, kad frakcija balsuos prieš viešumą.

Socialdemokratų frakcijos seniūnas Algirdas SYSAS:

„Frakcijos nuomonės nežinau, tačiau aš asmeniškai savu laiku nepritariau sprendimui duomenis įslaptinti 75 metams. Nes mes šiuos duomenis įslaptinome dar slapčiau nei JAV savo pačius slapčiausius duomenis - ten yra 50 metų terminas. Jau ir vaikai numirs, ir tik tada paaiškės, kas buvo priešo draugas. Patys veikliausi anoje valdžioje dabar tapo pačiais veikliausiais dabartinės valdžios apologetais. Jei tu iš aršaus komunisto pasidarei aršiu dešiniuoju, visuomenė turi teisę apie tai žinoti. Visi turi teisę žinoti, ar kažkas, kas skundė tave ar tavo giminaičius bei kitaip kenkė, dabar nėra valdžioje ar į ją nepretenduoja.

Konservatoriai visada kategoriškai pasisakė prieš paviešinimą turbūt todėl, kad jų gretose knibžda buvusių agentų. Jei aš nebendradarbiavau, tai kodėl turėčiau bijoti paviešinimo? O konservatorių pasipriešinimą matau visus 25 metus", - konstatavo parlamentaras.

„Valstiečių" partijos pirmininkas Ramūnas KARBAUSKIS:

„Mes praėjusioje kadencijoje buvome šios Lietuvos lenkų rinkimų akcijos iniciatyvos rėmėjai, tačiau akivaizdu, kad šitoje kadencijoje tikrai neužteks balsų. Aišku, kad mes už viešumą, nes tie žmonės eina į visokius postus, politiką. Tačiau valdantieji tikrai iniciatyvą blokuos. Taip, liberalų frakcijose beveik vien jaunimas, todėl akivaizdu, kad tarp jų buvusių KGB bendradarbių nėra arba yra mažai, tačiau jie konservatorius palaikys mainais už jiems patiems rūpimus klausimus. O konservatoriams viešumas būtų pražūtingas dėl visiems suprantamų priežasčių.

Iniciatyva tikrai bus tuščia, nors tai testas, parodantis, kas bijo viešumo. Mes balsuosime „už" vien iš pagarbos Lietuvos lenkų rinkimų akcijos žmonėms, kurie buvo patikimi partneriai mūsų koalicijoje, kurie buvo žodžio žmonės. Jie nori dar sykį visuomenei parodyti, kas nenori viešumo", - įsitikinęs R.Karbauskis.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotojas Ričardas JUŠKA:

„Mano asmenine nuomone, viešinti nereikia, nes jau praleistas laikas, tą reikėjo savu laiku padaryti. Reikia įvertinti pasekmes, kurias turėsime. Iniciatoriai sako, kad būtų daugiau viešumo, tačiau po tuo gali būti paslėpti kiti tikslai", - svarstė seimūnas.

Anot jo, veikiausiai Lietuvos lenkų rinkimų akcija turi duomenų, kad konkuruojančiose partijose yra kagėbistų, todėl nori jas sukompromituoti. Ar blogai, jei visuomenė sužinotų tiesą, ar galima vadinti kompromitavimu tiesos atskleidimą?

„Reikia įvertinti galimas pasekmes. Tokias, kaip visuomenės skaldymas. Prisiminkime: kai neteisėtai buvo paskelbtos Vincento Sladkevičiaus, Sauliaus Sondeckio ir kitų pavardės, kas už tai atsiprašė? Todėl kyla pavojus, kad, paviešinus sąrašus, bus daug tokių žmonių, kurie iš tikrųjų nebuvo agentai, galbūt dokumentai suklastoti", - gąsdino R.Juška.

Laisvės frakcijos seniūnė Ieva PAKARKLYTĖ:

„Frakcijoje to klausimo dar nesame svarstę, o aš nesu susipažinusi su projektu", - tepasakė politikė. Perskaičius, kas rašoma projekte, seimūnė tepridūrė: „dar nesu susipažinusi su projektu".

Darbo partijos frakcijos seniūno pavaduotojas Viktoras FIODOROVAS:

„Partijos programoje ir rinkimų kampanijoje kalbėjome, kad tokią iniciatyvą palaikome. Tiesa, reikia žiūrėti, kokia apimtimi reikėtų viešinti, ir visus kitus dalykus, tačiau reikia kuo didesnio viešumo", - labai trumpai situaciją pakomentavo parlamentaras.

 

 

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (78)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SALVĖS: patrankų salvėmis visoje Jungtinėje Karalystėje šeštadienį pagerbtas miręs karalienės Elžbietos II vyras princas Philipas.
  • MUITAI: Europos Sąjunga (ES) siekia sumažinti įtampą ginče dėl muitų tarp JAV ir Europos ir pasiūlė šešiems mėnesiams stabdyti visų abipusių muitų taikymą.
  • VAKARĖLIS: šeštadienio naktį Vilniuje policijai pranešta apie vykstantį triukšmingą vakarėlį. Jame linksminosi daugybė studentų.
  • GALIMA PATIEMS: nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad kiekvienas žmogus, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, gali prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo užpildydamas anketą, kurią galima rasti pagal šią nuorodą atvejis.nvsc.lt. - kuo greičiau žmogus pateiks epidemiologinę informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės.
  • VIRŠ BALTIJOS: Europos jūrų saugumo agentūra Lietuvoje pradeda nuotolinio pilotavimo orlaivių, stebinčių laivų taršą, misiją, kuri padės sustiprinti Baltijos jūros aplinkos apsaugos kontrolę ir taršos prevenciją.
  • ATRADIMAS: Egipto archeologai teigia atkasę didžiausią iki šiol Egipte atrastą 3000 metų senovės miestą, gyvavusį valdant faraonui Amenhotepui III, sakė egiptologas Sahi Hawassas.

  • IDĖJA: Lietuvos kultūros politikos institutas pritaria idėjai pastatyti paminklą Justinui Marcinkevičiui ir siūlo, kad geriausia vieta statybai būtų Odminių skveras Vilniuje.

  • PAVOJINGA: Karibų jūros rytinėje dalyje esančioje Sent Vinsento saloje paskelbtas nurodymas evakuotis kai kuriems gyventojams, nes greitu metu gali išsiveržti Sufriero ugnikalnis, kuris stūkso už 20 km nuo salos sostinės Kingstauno.
  • AUKŠTAI: penktadienį į Tarptautinę kosmoso stotį iš Kazachstane esančio Baikonūro kosmodromo išskris trys astronautai - nešančioji raketa „Sojuz 2.1a“ turėtų pakilti 7 val. 42 min. Grinvičo (9 val. 42 min. Lietuvos) laiku.
  • KELIUOSE: Anykščių ir Ignalinos rajonuose valstybinės reikšmės keliai vietomis slidūs dėl ant kelių dangų susiformavusio plikledžio, slidžius kelių ruožus barsto AB „Kelių priežiūra“, o likusioje šalies dalyje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, vietomis drėgnos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar sutinkate, kad Lietuvoje turėtų nedelsiant atsirasti imuniteto pasai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už ką balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
4. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
5. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
6. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
7. Olava STRIKULIENĖ: Konservatoriai rezga pokyčius rinkimuose
8. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
9. Teisininkas Dominykas Vanhara: trys pandemijos valdymo klaidos
10. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
11. Manifestas prieš politinį korektiškumą
12. Dvejopi standartai jau įgriso
13. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
14. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
15. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
16. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
17. Gintaras FURMANAVIČIUS: nuo komunistų „Tiesos" iki sorososų „Melagienos"
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. „Tokius reikėtų šaudyti“ Kaip skambų posakį atskirti nuo grasinimo?
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. Tapinas VS Pukelis (1)
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-3 +6 C

+5 +9 C

 

+2 +9 C

+11 +17 C

+4 +15 C

 

+5 +7 C

0-5 m/s

0-6 m/s

 

0-6 m/s

       

Nuorodos