respublika.lt

Teismo verdiktas: Ž.Pavilionis melavo apie „Romuvą“ visas tekstasnuotraukos (55)

2020 liepos mėn. 15 d. 11:29:41
Justina GAFUROVA

Už liežuvio laidymą Seimo posėdžių salėje, parlamentarui Žygimantui Pavilioniui - teismo verdiktas. Vilniaus apygardos administracinis teismas priėmė sprendimą, kad jis sąmoningai šmeižė ir menkino Senovės baltų religinę bendriją „Romuva“, Seimui balsuojant dėl valstybės pripažinimo suteikimo šiai bendrijai. Tiesa, pats parlamentaras atsiprašyti neketina ir siekia bylinėtis toliau.

×
nuotr. 7 nuotr.
Eltos nuotr.
Kad Ž.Pavilionis, kalbėdamas posėdžių salėje, pasielgė neetiškai, pernai nusprendė Seimo Etikos ir procedūrų komisija. Tuomet išnagrinėjusi „Romuvos“ skundą komisija nustatė, kad Ž.Pavilionis pažeidė Valstybės politikų elgesio kodeksą. Komisija taip pat įpareigojo parlamentarą artimiausio Seimo plenarinio posėdžio metu paneigti paskleistus žinomai neteisingus duomenis apie bendriją „Romuva“. Su sprendimu nesutikęs Ž.Pavilionis kreipėsi į teismą, tačiau šis tik patvirtino, kad Ž.Pavilionio paskleisti faktai neatitinka tikrovės.

Susiejo su KGB

Ž.Pavilioniui aiškintis etikos sargams teko dėl 2019 m. birželio 27-osios posėdyje, kuriame sprendėsi „Romuvos“ valstybinio pripažinimo klausimas, savo pasakytų žodžių: „Neužmirškime, kad Rusijos KGB nuosekliai, nuo sovietinių laikų, darė viską, kad pagonybė Lietuvoje sustiprėtų. Paskaitykite A.Dugino raštus. Jis aiškiai įvardina, kad krikščionybė yra vienas iš tų akmenų, kuriuos reikėtų Lietuvoje sunaikinti, tai buvo ir partizaninio judėjimo atrama. Todėl, manau, kad norėdami ar nenorėdami, sąmoningai ar nesąmoningai šiuo metu tie, kurie teikia šį projektą, tiesiog vykdo Kremliaus instrukciją. Vykdote tai, apie ką A.Duginas rašė savo knygose labai stambiu šriftu. <...> Pagalvokite apie tai, kaip būtumėte pažiūrėję popiežiui į akis, nes bandėte šį įstatymą prieš metus priimti, bet, matyt, susigėdote?“

„Neabejotina, kad pareiškėjas tokią informaciją Seimo plenariniame posėdyje paskleidė sąmoningai, siekdamas padaryti žalą bendrijos „Romuva“ reputacijai ir pakirsti pasitikėjimą šia religine bendrija visuomenės akyse“, - konstatavo Vilniaus apygardos administracinis teismas.

Išnagrinėjęs Ž.Pavilionio skundą jis nusprendė, kad Seimo narys viešai „pateikė tikrovės neatitinkančias žinias, neįvertinęs atsakomybės ir galimų tokios informacijos paskleidimo pasekmių bendrijai „Romuva“.

Atsiprašyti nebūtina

Tiesa, teismas panaikino etikos komisijos įpareigojimą viešai atsiprašyti. Pasirodo, Seimo komisija parlamentarams gali tik rekomenduoti, tačiau įpareigoti atsiprašyti - ne. Seimo nariui priteista pusė bylinėjimosi išlaidų - 821,50 Eur.

„Romuvos“ religinės bendrijos vadovė krivė Inija Trinkūnienė, kalbėdama su „Vakaro žiniomis“, sakė, vis dėlto laukianti parlamentaro atsiprašymo: „Savaime suprantama, kad atsiprašyti reikėtų. Teismas patvirtino, kad Seimo narys Seimo posėdyje sąmoningai ir siekdamas visuomenės akyse pakirsti pasitikėjimą mūsų religine bendrija šmeižė „Romuvą“. Jam tai pavyko, nes Seimas nedidele persvara balsų nesuteikė „Romuvai“ valstybės pripažinimo. Tai, kad teismas panaikino Seimo komisijos įpareigojimą Ž.Pavilioniui paneigti viešus šmeižtus apie „Romuvą“, vertinu kaip procedūrinį formalumą.

Teismui pripažinus, jog Seimo narys, apšmeižęs mūsų religinę bendriją, pasielgė neetiškai, pažeidė Valstybės politikų elgesio kodeksą, būtų garbinga, vadovaujantis ne dokumentais, o sąžine, - išdrįsti atsiprašyti.“

„Romuvos“ bendrija argumentuoja, kad „Seimo nario teiginys, esą Rusijos KGB nuosekliai, nuo sovietinių laikų, darė viską, kad pagonybė Lietuvoje sustiprėtų, taip pat neatitinka tikrovės, nes „Romuvos“ religinės bendrijos sovietiniais laikais įregistruoti nebuvo jokios galimybės, o aktyvūs romuviečiai anuomet buvo persekiojami (kaip ir daugelis dorų katalikų, nors Katalikų Bažnyčios veikla okupuotoje Lietuvoje nebuvo uždrausta)“.

Tai patvirtino Seimo Etikos ir procedūrų komisija. „Dėl bendrijos „Romuva“ sąsajų su Kremliumi, jokių oficialių duomenų, faktų ar įrodymų iš Valstybės saugumo departamento bei Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto, negauta.

Faktas, jog buvęs bendrijos „Romuva“ krivis Jonas Trinkūnas yra apdovanotas Gedimino ordino Riterio kryžiumi už antisovietinę ir rezistencinę veiklą, buvo persekiotas sovietų valdžios, prieštarauja insinuacijoms apie Kremliaus projekto vykdymą ir iliustruoja neigiamą sovietų valdžios požiūrį į senovės baltų tikėjimą ir bendruomenes“, - nustatė etikos sargai.

Priklauso priešingai organizacijai


Be to, paaiškėjo, kad Seimo narys Ž.Pavilionis jau ne kartą yra pasisakęs, jog bendrija „Romuva“ kelia grėsmes Lietuvai ir jos saugumui.

I.Trinkūnienės nuomone, sistemingas Ž.Pavilionio neigiamas nusiteikimas prieš „Romuvą“ yra paaiškinamas: „Jis priklauso krikščioniškam ordinui „Kolumbo riteriai“. Ir siekia visokiais būdais (teisiškais ir kitokiais) kovoti prieš mus. Bet tai yra nesąžininga. Mes atitinkame visus įstatymo reikalavimus. Nemalonu, kai tenka dėl to vaikščioti į teismus.“

Jungtinėse Amerikos Valstijose susikūręs ordinas „Kolumbo riteriai“ veiklą Lietuvoje pradėjo 2013 m. ir buvo pristatytas kaip JAV katalikų pasauliečių organizacija. Tuomet šią džiugią žinią paskelbė pati Lietuvos ambasada JAV. O ordino suvažiavime, kuriame buvo paskelbta apie plėtrą į Lietuvą, žinoma, dalyvavo ir tuometinis ambasadorius - tas pats Ž.Pavilionis.

Teisybės ieškos Strasbūre


Melagingi Ž.Pavilionio pasisakymai, pasak I.Trinkūnienės, ir viešas Katalikų bažnyčios hierarchų spaudimas Seimo nariams neabejotinai turėjo įtakos Seimo narių apsisprendimui, balsuojant dėl „Romuvos“ valstybinio pripažinimo. „Manau, po šio teismo sprendimo Seimas turi pakankamą pagrindą „Romuvos“ pripažinimo klausimą svarstyti dar kartą. Tikiuosi, kad naujos kadencijos Seime prie šio klausimo bus sugrįžta“, - sakė religinės bendrijos vadovė.

Įstatymas numato, kad dabar prie šio klausimo Seimas gali grįžti tik po 10 metų. Tad dėl šios situacijos „Romuva“ pernai kreipėsi ir į Europos Žmogaus Teisių Teismą, prašydama pripažinti, kad Lietuvos Respublika, Seimui atsisakius suteikti „Romuvai“ valstybės pripažinimą, pažeidė kelis Europos žmogaus teisių konvencijos straipsnius. I.Trinkūnienės nuomone, naujausias teismo sprendimas bus svarus argumentas. Ji neatmeta galimybės kreiptis į teismą ir dėl žalos atlyginimo.

Komentaras

Pats seimūnas Žygimantas Pavilionis sako atsiprašyti neketinantis. Negana to, teismo sprendimą jis skųs. Dabar jis tikina, kad balsuojant dėl valstybės pripažinimo „Romuvos“ bendrijai, kalbėdamas apie sąsajas su KGB ar Kremliaus politika, esą jis kalbėjo visai ne apie „Romuvą“. „Nesutinku su sprendimu, skųsiu. Teismas įvertino, kad komisija neturi galios įpareigoti atsiprašyti už Seimo nario nuomonę, išsakytą darbo metu Seimo salėje, kai aš nė vienu žodžiu neminėjau „Romuvos“. Tie kaltinimai man yra nepagrįsti“, - „Vakaro žinioms“ sakė Ž.Pavilionis.

Paklaustas, iš kokių pinigų samdė advokatą, Seimo narys tikino, kad tokiam reikalui jį parėmė konservatorių partija: „Tai yra mano ir partijos lėšos. Aš ir partija nuosekliai pasisakome prieš Rusijos grėsmes ir norime jas suvaldyti. Tai yra ne atlyginimo, o mūsų partinės lėšos. Jokių Seimo lėšų aš nenaudojau. Seimo kanceliarija įpareigota grąžinti man pusę bylinėjimosi sumos, bet man tų pinigų nereikia. Skųsdamas sprendimą tų pinigų atsisakysiu.“

Kaip žinoma, politinės partijos dotaciją gauna iš valstybės biudžeto.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (55)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Kaip karantino metu rūpinatės kalėdinėmis dovanomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate sostinės Kalėdinę eglutę?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  0 C

+2 +3 C

 

+2 +4 C

 +2 +3 C

+2 +4 C

 

 +2 +4 C

0-5 m/s

2-7 m/s

 

2-7 m/s

       

Nuorodos