respublika.lt

Tai, kaip čia išeina: E. Masiulis ėmė paskolą, kurią R. Kurlianskis davė kaip kyšį? (107)

2021 balandžio 10 15:00:00
Olava STRIKULIENĖ

Šiemet gegužės 12 dieną sueis 5 metai, kai Specialiųjų tyrimų tarnyba sulaikė kyšininkavimu įtariamą tuometinį Liberalų sąjūdžio pirmininką, Seimo narį Eligijų Masiulį ir faktiškai sužlugdė jo politinę karjerą. Net viltis kada nors tapti šalies prezidentu. Kartu su E.Masiuliu šioje politinės korupcijos byloje įtarimai buvo pareikšti koncerno „MG Baltic" viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui, liberalams, buvusiems Seimo nariams Šarūnui Gustainiui ir Gintarui Steponavičiui, Seimo nariui „darbiečiui" Vytautui Gapšiui ir trims juridiniams asmenims - Liberalų sąjūdžiui, Darbo partijai ir koncernui „MG Baltic". O kokie teisiniai rezultatai?

×
nuotr. 1 nuotr.
Eligijaus Masiulio (dešinėje) gynybos linija - jis galvojo, kad ima paskolą, o ne kyšį. Jei Raimondas Kurlianskis, duodamas pinigus, galvojo, kad perka politiką ar partiją - liks vienas kaltas?.. Stasio Žumbio nuotr.

 

Ryšiai iki prezidentės

Retas domisi, kaip teisiamos partijos ar koncernas. Iš teisiamųjų bene labiausiai domina E.Masiulis. Nuteis ar ne? Įrodys STT ir prokuratūra jo kaltę ar ne? Juolab kai buvęs liberalų lyderis E.Masiulis politikoje buvo reikšminga figūra. Akcentavo nepriekaištingos reputacijos svarbą. Be to, asmeniškai susirašinėjo su prezidente Dalia Grybauskaite. Ne bet kaip, o „tulpių paštu" ir vykdė ponios pageidavimus.

Tad daliai visuomenės šis teismas yra tarsi lakmuso popierėlis - ar STT, čiupdama D.Grybauskaitės patikėtinį E.Masiulį, neapsiriko?

Pradžia tokia. STT, prieš sulaikydama E.Masiulį ir R.Kurlianskį, apie 7 mėnesius klausėsi jų bei kitų politikų pokalbių. Slaptą pasiklausymą sankcionavo Anykščių rajono apylinkės teismas. Galiausiai STT pareigūnai 2016 m. gegužės 10-ąją, apie 16 val. užfiksavo, kaip R.Kurlianskis šalia Seimo esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje padavė E.Masiuliui alkoholio dėžutę, o šis ją įsidėjo į savo automobilį ir nuėjo į Seimo rūmus.

Teisme peržiūrint surinktus bylos įrodymus, buvo pateiktas vaizdo įrašas, kaip pareigūnai rausiasi E.Masiulio automobilyje ir randa dėžutę, kurioje įdėtas vokas su 90 tūkst. eurų. Šias kupiūras agentai sužymėjo ir paliko automobilyje. Politikas buvo dar vieną parą sekamas, o gegužės 12 d. sulaikytas. Per kratą E.Masiulio namuose rasta apie 250 tūkst. eurų.

Karjeros krachas

Praėjus tik savaitei nuo sulaikymo E.Masiulis atsistatydino iš partijos pirmininko pareigų ir iš Seimo. Prasidėjo ikiteisminis tyrimas, trukęs iki 2018 m. balandžio 18 d. Apklausta 150 asmenų. Tarp jų - 50 politikų. Pridėjus įtariamųjų apklausas, iš viso buvo surengta 200 apklausų. Ir 30 kratų. Iš visų įtariamųjų suimtas buvo tik R.Kurlianskis, kameroje išbuvęs 20 parų. Vėliau, nors prokuratūra prašė areštą pratęsti, teismas nesutiko. R.Kurlianskiui buvo skirtas namų areštas. Dviem mėnesiams. Galiausiai 108 tomų byla, kurioje vien kaltinamasis aktas yra 45 puslapių, perduota Vilniaus apygardos teismui.

Kaltinimą šioje byloje palaiko dabartinis Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Justas Laucius. Teisiamuosius gina 10 advokatų. Vilniaus apygardos teismo teisėja Nijolė Žimkienė bylą ketino pradėti nagrinėti 2018 m. birželio 8-ąją. Jau pirmųjų posėdžių metu teisiamieji pageidavo nušalinti prokurorą J.Laucių. Teismas nenušalino. E.Masiulis prašė teismo nuimti areštą nuo jo asmeninių, per kratą paimtų pinigų. Teismas nenuėmė. Apeliacinis teismas, kuriam pasiskundė - taip pat.

Per tą laiką, kol vyksta vadinamosios politinės korupcijos bylos tyrimas bei nagrinėjimas, E.Masiulis, teismui leidus, buvo išvykęs pailsėti į užsienį. Taip pat 2019 m. nesėkmingai dalyvavo Klaipėdos mero rinkimuose. Nesurinko reikiamo kiekio parašų, todėl Vyriausioji rinkimų komisija neleido kandidatuoti.

Ne kyšis, bet paskola?

Galo byloje dar nesimato. Baigtos liudininkų apklausos. Išklausyti slapti įrašai. Peržiūrėta surinkta vaizdinė medžiaga, kaip kaltinamieji (V.Gapšys, E.Masiulis, G.Steponavičius) bendrauja su R.Kurlianskiu gatvėje ar kavinėse. Kaltinamieji šių bendravimų neneigia. Tačiau neigia, jog tuose susitikimuose būta nusikaltimo požymių.

E.Masiulis ir R.Kurlianskis taip pat paaiškino, kad 90 tūkst. eurų buvo paskola. Notaro nepatvirtinta, nes abu vyrai vienas kitu ir taip pasitikėjo. Surašė tik suteiktos paskolos raštą, kurį teisėsaugai pateikė kiek vėliau. Tiesa, E.Masiulis per 2018 m. balandį surengtą spaudos konferenciją aiškino, kad pareigūnai, apžiūrėdami jo automobilį, paskolos raštą rado. Bet jis nebuvo pridėtas prie bylos. Taip pat E.Masiulis tada patikino, kad paskola R.Kurlianskiui jau grąžinta. O iš kokių lėšų - asmeninis skolininko reikalas.

Kokia paskolos paskirtis?

Buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis aiškino, kad ši paskola buvo skirta asmeniškai jam. Ketino pinigus investuoti į nekilnojamojo turto verslą Nidoje. O R.Kurlianskis aiškino kiek kitaip. Manė, kad šiais pinigais bus paremti 6 liberalai vienmandatininkai, 2016 m. spalį dalyvausiantys Seimo rinkimuose.

Kad ir kaip būtų, bet tas STT pareigūnų įtariamas kyšis jau virtęs paskola. 2018 m. Vilniaus miesto apylinkės teismas jau pripažino, kad E.Masiulis ėmė iš R.Kurlianskio paskolą, o ne gavo 90 tūkst. eurų kyšį. Tad mažai tikėtina, jog prokurorui J.Lauciui vis dėlto pavyks įrodyti, kad 90 tūkst. eurų buvo kyšis.

14-oje posėdžių - nuo praeito pavasario iki šių metų vasario 11-osios savo parodymus dėstė R.Kurlianskis. Nuo vasario 25 d. teismas pradėjo klausytis E.Masiulio parodymų.

Kodėl teisminis aiškinimasis trunka taip ilgai? Paklausiau prokuroro J.Lauciaus, bet į klausimą atsakė ne jis, o Generalinės prokuratūros atstovė Gintarė Šatkauskaitė-Vitkauskienė:

„Nuo bylos perdavimo į teismą už teisminį bylos procesą ir jo trukmę atsakingas bylą nagrinėjantis teismas, kuris ir organizuoja konkrečios bylos procesą. Prokuroras joje yra tik vienas iš šalių. Nuo jo bylos proceso trukmė teisminio nagrinėjimo metu nepriklauso."

Iš debesies bus mažai lietaus?

Anot E.Masiulio, dėl to taip ilgai vyksta nagrinėjimas, kad byla neišskaidyta į atskirus fragmentus:

„Viskas sumesta į vieną krūvą - 5 fiziniai ir 3 juridiniai asmenys yra kaltinamieji, dar jų gynėjai. Susidaro didelė grupė žmonių, kur kiekvienas turi pasisakyti.

Negaliu sakyti, kad bylos nagrinėjimo grafikas nėra intensyvus. Per mėnesį būna ir 3-5 posėdžiai. Niekas iš proceso dalyvių nesirgo, specialiai posėdžių nenukeldavo. Gal sąmoningai taip visi bylos epizodai sumetami į vieną vietą? Reikia bylas daryti siauresnes. Nebandyti vienoje byloje apimti viso pasaulio. Byla nagrinėjama dar tik pirmoje instancijoje. Jei jos sprendimas vienai ar kitai pusei atrodys nepriimtinas, byla nusikels į kitas teismų instancijas.

Jei pasibaigs byla taip, kad iš debesies bus mažai lietaus arba visai nebus lietaus, niekas iš tarnybų mūsų neatsiprašys.

O jei Europos Žmogaus Teisių Teismas bus mūsų pusėje?.. Visi mokesčių mokėtojai už teisėsaugos klaidas sumoka, o ne konkretūs pareigūnai.

Dažnai pagalvoju, kiek prarandu dėl šios bylos. Kai pradėjo tyrimą, man buvo 41 metai, o dabar jau eina 47-i. Byla gali užtrukti visą dešimtmetį. Esu pačiame jėgų žydėjime, o priverstas gyventi kitoje realybėje. Bet nesėdžiu ant sofutės, nepuolu į depresiją. Labai daug nusisuko nuo manęs žmonių, kurie buvo šalia, kai buvo gerai. Gal į naudą gyvenime, kai mane supusius žmones lyg per filtrą perleidau?"

Komentuoja buvęs Generalinės prokuratūros prokuroras Kęstutis Vagneris

Galioja nekaltumo prezumpcija, todėl tai, ką sakau, tik mano asmeninė nuomonė.

Sunku pasakyti, kaip šios bylos teisminis nagrinėjimas baigsis. Yra labai ilgas laiko tarpas tarp galimo nusikaltimo padarymo ir teismo būsimo sprendimo. Tas laikas vis ilgėja. Gali būti visokių naujų aplinkybių, bet žinau, kad prokuroras J.Laucius - vyras labai atkaklus. Viliuosi, kad teismo sprendimas bus pamokantis politikus, bet tai tik mano nuomonė.

Įdomi ta suteiktos paskolos versija. Be to, ne atsitiktinai iš pradžių teisme davė parodymus liudininkai, o tik paskui kaltinamieji. Juos gina labai patyrę advokatai - buvę prokurorai. Tai irgi verčia manyti, kad teismo sprendimas gali būti visoks. Gali būti kaltinimų perkvalifikavimas, bet kažkokia pabaiga vis vien bus.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (107)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
 • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
 • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
 • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
 • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
 • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
 • PAVOJINGA ZONA: Filipinams priklausančią Mindanao salą sudrebino 5,1 balo stiprumo žemės drebėjimas, ketvirtadienį pranešė šalies Vulkanologijos ir seismologijos institutas.
 • RADINYS: trečiadienį atliekant remonto darbus Bulgarijos sostinėje, Caro Boriso III gatvėje, buvo rasta XX amžiaus vidurio aviacinė bomba - radinio vieta atitverta, sprogmens neutralizuoti atvyko išminuotojai.
 • VĖL NEBUS: didžiausia šalyje mažmeninės prekybos akcija „Jamam“, sutraukdavusi šimtus tūkstančių pirkėjų, šią gegužę nebus organizuojama - tai jau trečias kartas iš eilės, kai dėl pandemijos ir karantino ribojimų „Akropolis Group“ nusprendė atšaukti didžiųjų nuolaidų dienas.
 • STEBUKLAS: moteris iš Malio antradienį pagimdė devynetuką – dviem kūdikiais daugiau nei medikai matė motinos įsčiose per tyrimus ultragarsu - 25 metų Halima Cissė dėl geresnės medicininės priežiūros atvyko į Maroką, kur jai po cezario pjūvio operacijos gimė penkios mergytės ir keturi berniukai.
 • NEDRAUGIŠKI: sulaukusi kelių vartotojų skundų, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba nustatė, kad statybinių medžiagų ir apdailos prekių prekybos tinklas „Ermitažas” nevykdė pareigos atsakyti į rašytines vartotojų pretenzijas ir todėl įmonei skirta 400 eurų bauda.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar išdrįstate išreikšti savo nuomonę?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar pritartumėte skiepų paso idėjai, jei jį turėdami galėtumėte laisvai gyventi?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-1 +7 C

+7 +12 C

 

+9 +15 C

+10 +14 C

+19 +22 C

 

+19 +21 C

0-6 m/s

0-8 m/s

 

0-8 m/s

       

Nuorodos