respublika.lt

Sveikatos sistema lyg nesusipratimas

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2020 sausio 21 12:05:57, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 9 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

Žmonės piktinasi dėl tvarkos medicinos įstaigose, kai be šeimos gydytojo siuntimo negalima gauti kitų specialistų paslaugų. Taip ilginamos eilės pas gydytojus. Net patyrus traumą ligoniai iš pradžių siunčiami pas šeimos gydytojus, kad šie nusiųstų pas traumatologus. Pats sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tokius atvejus vadina nesusipratimu. Tai gal laikas rimtai užsiimti eilių trumpinimu, o ne vien ligoninių maistą ragauti?

 

Kodėl eilėje net pas šeimos gydytoją neretai reikia laukti daugiau nei savaitę, net jei reikalas skubus? Į šį klausimą gali padėti atsakyti vilniečio istoriją apie sulaužytą ranką, kai dėl paprastų procedūrų vieną po kitos teko varstyti gydytojų kabinetų duris.

Susilaužėte ranką? Pirmiausiai teks apsilankyti pas šeimos gydytoją, kad šis duotų siuntimą pas traumatologą. Reikia perrišti? Vėl tas pat - reikia siuntimo iš šeimos gydytojo pas traumatologą, todėl turbūt neverta stebėtis, kad taip dirbtinai sukuriamos milžiniškos eilės. Jei reikia labiau specifinės konsultacijos, eilėje gali tekti pralaukti ir kelis mėnesius, tačiau jei susimokėsite, eilės iškart pranyks.

Į „Vakaro žinias“ kreipėsi vilnietis Deimantas, kuris prieš mėnesį eidamas į darbą susilaužė ranką. Kadangi jo darbovietė - visai šalia Centro poliklinikos, vyras nutarė į ją ir kreiptis, kadangi šioje gydymo įstaigoje yra „prirašytas“. Tačiau registratūroje jam paaiškino, kad net ir su lūžusia ranka visų pirma reikia patekti pas šeimos gydytoją, kuri lyg tyčia tą dieną nedirbo. Registratorė pasiūlė atvykti kitos dienos vakarą, mat reikia gauti siuntimą pas traumatologą. Ilgai aiškinus, kad pagalba esant lūžiui yra būtinoji pagalba, pagaliau žmogui pasiūlyta eiti pas chirurgą, mat norint pas jį patekti siuntimo nereikia. Chirurgas nusiuntė pasidaryti rentgeno nuotraukos, tačiau joje nieko baisaus nepastebėjo. Galų gale dėl visa ko nusiuntė pas traumatologą. Šis iškart pastebėjo, kad lūžęs delnikaulis. Ranką sugipsavo. Tačiau po dviejų dienų ponui Deimantui praėjo sutinimas ir gipsas ėmė „maskatuotis“. Jis vėl kreipėsi į registratūrą, kad kokia nors seselė procedūriniame kabinete ranką perrištų. Tačiau jam paaiškino, kad vėl reikia laukti eilėje pas šeimos gydytoją, kuri turi išrašyti siuntimą... pas traumatologą. Vien tik tam, kad ranka būtų perrišta. „Tai štai kaip sudaromos papildomos eilės“, - konstatavo Deimantas.

Kitas vilnietis susidūrė su kone atvirkščia istorija, kai netgi buvo siūlomos perteklinės paslaugos. Paryčiais vyras pajuto, kad smarkiai pakilo kraujo spaudimas. Vaistai nepadėjo, todėl jis nusprendė paskambinti greitosios pagalbos telefonu ir pasikonsultuoti. Vilnietis atsakė, kad gyvena visai šalia Santaros klinikų, todėl gali pėsčias ateiti. Tačiau konsultantė atsakė, kad tokiu atveju priimamajame reikėtų laukti kelias valandas ir pasiūlė išsikviesti „greitukę“. Tada esą nereikės laukti. Vyras taip ir padarė, nors suvokė, kad galbūt greitosios pagalbos tuo pačiu metu kam nors reikia daug skubiau.

Beje, ligoninė, stabilizavusi kraujo spaudimą, vyrui liepė kreiptis į savo šeimos gydytoją poliklinikoje. Ši savo ruožtu rekomendavo kreiptis pas kardiologą, tačiau įspėjo, kad artimiausiais mėnesiais laisvų vietų nėra ir paklausė, gal žmogus asmeniškai pažįsta kokį kardiologą, į kurį galėtų kreiptis.

Išgirdusi tokias istorijas Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos vadovė Vida Augustinienė nė kiek nenustebo, nes pati praėjusią vasarą buvo susilaužiusi ranką ir su tuo susidūrė.

„Dėl tokių siuntinėjimų ir reikia eilėje net pas šeimos gydytoją laukti daugiau nei savaitę. O, pavyzdžiui, dėl kitos problemos echoskopijai mane užrašė tik po trijų mėnesių. Tai kur tas paslaugų prieinamumas? Tačiau eilių nėra, jei susimoki“, - pastebėjo V.Augustinienė.

Anot jos, tai yra lygiateisiškumo principo nepaisymas.

„Žmogus visą gyvenimą moka sveikatos draudimo mokesčius, tačiau, norėdamas greičiau gauti paslaugas, vis tiek turi papildomai susimokėti. Laukti nereikia tam, kas turi daugiau pinigų“, - piktinosi pašnekovė.

Pasak V.Augustinienės, absurdas, kai, pavyzdžiui, kas nors įkrito į akį, tačiau žmogus vis tiek negali patekti pas akių gydytoją be siuntimo.

„Viskas organizuota taip, kad eilės būtų kuo didesnės. Neva taupoma. Tačiau jūsų minėtu atveju, kai žmogus pasisiūlė atvykti į ligoninę pats, bet jam buvo atsiųstas greitosios pagalbos automobilis, rodo, kad dažnai lėšos švaistomos ir neracionaliai?“ - retoriškai klausė pacientų atstovė.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas sakė, kad šitą sistemą kritikuoja ne vienerius metus, tačiau nei su vienu ministru situacija nesikeičia.

„Dabartinis ministras eilių mažinimui visiškai neskiria dėmesio, jo prioritetas yra maitinimas gydymo įstaigose. Nors priemonių mažinti eiles yra apstu, eilės sumažėtų vien jau išbiurokratinus sistemą, atsisakius bereikalingų reikalavimų gauti siuntimus ir t.t. Matyt, nelabai orientuojamasi, ką reikia daryti. O kai tokios didelės eilės, nemažai žmonių sutinka sumokėti papildomai, kad nereikėtų laukti. Tačiau toks papildomas apmokestinimas yra neteisėtas, kaip ir sprendimai dėl kompensuojamųjų vaistų. Jei žmogus pasirenka vaistą iš ministro patvirtinto sąrašo, valstybė jam kompensuoja, o jei pasirenka kiek modernesnį vaistą, nekompensuojama nieko, nors turėtų būtų kompensuojamas skirtumas. Tai - antikonstituciška“, - įsitikinęs A.Matulas.

Interviu su Sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi VERYGA:


- Ar normalu, kad esant lūžiui poliklinikoje visų pirma reikia pasirodyti šeimos gydytojui, kad šis išrašytų siuntimą pas traumatologą?


- Nereikia jokio siuntimo esant lūžiui. Kažkas jus „nukonsultavo“. Jūs negalite lūžus rankai vaikščioti savaitę, kol pateksite pas gydytoją. Jūs iškart važiuojate ten, kur teikiama skubi pagalba, kur yra traumatologai.

- Registratūroje paaiškino visai kitaip.

- Įvyko nesusipratimas.

- Po dviejų dienų pacientas kreipėsi į polikliniką, kad perrištų ranką. Ir vėl liepta pirmiausiai kreiptis į savo šeimos gydytoją.


- Gaila, kad taip darosi, taip didinamos eilės. Tačiau, kita vertus, jei atsilaisvino gipsas, gal ne tik perrišimas reikalingas. Gal reikia parinkti kokią kitą priemonę - langetę, plastikinį įtvarą, kuris geriau sutvirtintų. Galų gale gal reikia įvertinti, ar nėra kokios lūžgalių dislokacijos. Labai priklauso nuo situacijos. O jei yra banalūs perrišimai, šeimos gydytojas tikrai gali pats tai padaryti ir neturėtų siųsti pas traumatologą.

- Negi registratūra tokiu atveju negali nukreipti tiesiog į procedūrinį kabinetą?


- Gali. Ir turėtų tą daryti. Jei įstaiga to nepasiūlo, išeitis yra kreiptis į įstaigos vadovą, nes jis turi pasirūpinti, kad žmogus nebūtų varinėjamas.

- Kodėl pas kai kuriuos specialistus (pvz., kardiologus) neįmanoma patekti mėnesių mėnesius?


- Todėl, kad specialistų trūksta. Specialistas juk negali dirbti 24 valandas per parą, o kai yra daug pacientų, reikia laukti. Tačiau šiuo atžvilgiu Lietuva nėra išskirtinė šalis. Visur eilės egzistuoja, nereikia laukti tik ekstrinės pagalbos atveju.

- Ministerija įteisino vieną priemonę, kuri nors kiek sumažins eiles - iš paciento nebebus prašoma parašo dėl kiekvieno menkniekio, net duodant sutikimą paimti kraują tyrimams. Kokias dar priemones planuojate?


- Bus išankstinė pacientų registracijos sistema, kad būtų aišku, kur tie specialistai yra, kiek jų yra, kad pacientą būtų galima nukreipti į kitą įstaigą ir t.t. Net ir į kitą miestą gal sutiks nuvykti.

- Sakote, kad specialistų trūksta, tačiau jei sutinki už paslaugas sumokėti, paslaugą gali gauti nors ir rytojaus dieną. Reiškia, specialistų netrūksta.

- O čia tai jau yra blogai. Specialistų vis tiek trūksta. Tačiau tai yra apsisprendimo klausimas. Buvo vykdoma didžiulė pacientų apklausa, klausiant, ar jie geriau sutinka palaukti eilėje, ar sumokėti papildomai ir viską gauti greičiau. Lietuvos gyventojai per pusę pasidalino: kurie turi iš ko mokėti, nori paslaugas gauti greičiau.

- Ar tai nėra antikonstituciška, ar nepažeidžia lygiateisiškumo principo?


- Nemanau, yra įvairių šalių ir įvairių modelių. Tai - apsisprendimo klausimas, jei pagalba nėra skubi. Aš labiau būčiau už solidarų modelį - kai nėra primokama ir visi vienodai palaukia.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s