Su Švedijos karališkąja šeima susitikusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad šis Karaliaus Karlo XVI Gustavo ir Karalienės Silvijos vizitas dar labiau sustiprins ryšius tarp Lietuvos ir Švedijos bendruomenių ir atvers daugiau bendradarbiavimo galimybių.
"Lietuva tikslingai pasirinko šiaurės kaimynų kryptį kaip sektiną pažangos, atsakomybės ir europietiškumo pavyzdį. Pirmojo Švedijos karališkosios poros valstybinio vizito metu dar tik kūrėme savo valstybę. Šiandien Lietuva - sėkmingai įsitvirtinusi viename pažangiausių Europos regionų. Su Švedija esame lygiaverčiai partneriai, kartu siekiame užtikrinti savo žmonių saugumą ir gerovę", - Prezidentūros spaudos tarnybos pranešime cituojama Lietuvos vadovė.
Po oficialaus priėmimo Prezidentūroje D. Grybauskaitė ir karališkoji pora aptarė dvišalį politinį ir ekonominį bendradarbiavimą. Šalies vadovės teigimu, Švedija, nors ir nebūdama NATO narė, supranta ir padeda atsakyti į Baltijos regionui kylančias geopolitines grėsmes.
"Švedija ir Lietuva yra vieningos pagalbos Ukrainai klausimu ir laikosi tvirtos bei principingos pozicijos dėl Rusijos agresijos Europoje. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, Švedija padėjo apginkluoti ir apmokyti mūsų šalies karines pajėgas. Šiandien Lietuvos ir Švedijos kariai dalyvauja bendrose pratybose, mokymuose, tarptautinėse misijose", - rašoma Prezidentūros pranešime.
Prezidentė ir Švedijos karališkoji pora aptarė ir pabėgėlių krizę, su kuria šiuo metu susiduria Europa. Anot Prezidentės, Lietuva ir Švedija drauge ieško ir randa būdų padėti pabėgėliams, tačiau abi valstybės pabrėžia būtinybę stiprinti ES išorės sienų apsaugą ir kovą su nelegalia migracija. Švedijos migracijos tarnyba skaičiuoja, kad šiemet šioje šalyje prieglobsčio prašys 80 tūkst. asmenų.
Susitikime kalbėta ir apie Lietuvą ir Švediją jungiančią Baltijos jūrą, jos ekologiją ir aplinkosaugą. Švedijos Karalius aktyviai domisi aplinkosaugos klausimais, yra Pasaulinio gamtos fondo tarybos garbės pirmininkas, įkūręs "Karališkąjį koliokviumą" - tarptautinį aplinkos apsaugos simpoziumą, kuris kasmet rengiamas Švedijoje.
Susitikimo metu Švedijos Karaliui Karlui XVI Gustavui įteiktas Vytauto Didžiojo ordinas su aukso grandine, o Karalienei Silvijai - ordino "Už nuopelnus Lietuvai" Didysis kryžius. Švedijos Karalius Prezidentei įteikė aukščiausią Švedijos apdovanojimą - karališkąjį Serafimo ordiną.
Susitikime taip pat pasikeista valstybinėmis dovanomis. Prezidentė karališkajai porai padovanojo autorinį Lietuvos menininkų kūrinį - keraminį indą ir fotoalbumą "Nuostabi šalis". Švedijos karališkosios poros dovana - šios šalies dizainerių sukurta mėlyno stiklo vaza ir fotoalbumas su Švedijos miestų ir gamtos vaizdais.
L.Graužinienė apie Švedijos karališkosios šeimos vizitą: tai pagarba Lietuvai
Parodytas didžiulis dėmesys Lietuvai, tai pagarba Lietuvai - taip Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė įvertino Švedijos karališkosios šeimos vizitą mūsų šalyje.
"Tai yra parodytas didžiulis dėmesys Lietuvai iš vieno iš pagrindinių mūsų strateginių partnerių, nes mes iš Švedijos turime didžiausias investicijas. Yra labai svarbus tokio aukšto lygio svečių vizitas, tai pagarba Lietuvai", - po susitikimo su svečiais Seime ir jų apsilankymo Sausio 13-osios memoriale žurnalistams sakė L. Graužinienė.
Parlamento vadovei susidarė įspūdis, kad tai tikrai labai šiuolaikiški, paprasti žmonės. "Ir, be abejo, daro įspūdį, kadangi tai yra karališka šeima, įspūdis labai geras", - sakė L. Graužinienė, susitikusi su į Lietuvą oficialaus valstybinio vizito atvykusia Švedijos karališkąja pora - Karaliumi Karlu XVI Gustavu ir Švedijos Karaliene Silvija.
Parlamento vadovė sakė padėkojusi Švedijos valstybei už pagalbą mūsų nepriklausomybės ištakose, kada Švedija tikrai labai daug padėjo Lietuvai einant nepriklausomybės keliu. "Lietuva nuo pat pirmųjų mūsų atkurtos nepriklausomybės žingsnių jautė ypatingą Švedijos ir jos žmonių dėmesį, palaikymą ir padrąsinimą. To pamiršti neįmanoma. Šiandien mes džiaugiamės, kad mūsų šalis sieja artimi ryšiai. Visose srityse mes turime kuo pasidžiaugti", - susitikime sakė Seimo Pirmininkė L. Graužinienė.
Pasak parlamento vadovės, mūsų dvišaliai ekonominiai santykiai klesti ir to įrodymas - prekybos apimtys, kurios auga jau ne vienerius metus. Švedija - didžiausias investuotojas Lietuvoje, mūsų šalyje veikia per pusantro šimto švedų kapitalo įmonių. Bendradarbiavimas tik stiprėja. Jau šiais metais planuojama, kad pradės veikti 700 MW elektros jungtis su Švedija NordBalt, kuri leis mums integruotis į Šiaurės ir Skandinavijos šalių elektros rinką.
"Matome ir naujų bendradarbiavimo galimybių. Švedijai siūlome išnaudoti mūsų Suskystintų dujų terminalo galimybes. "Klaipėdos nafta" pasirengusi atlikti transportavimo paslaugas ir mažais laivais tiekti suskystintas dujas iš Lietuvos Švedijos dujų terminalams. Taip pat kviečiame Švediją išnaudoti mūsų potencialą transporto sektoriuje ir prisijungti prie konteinerinio traukinio "Vikingas" projekto, kuris užtikrintų greitą ir saugų Švedijos krovinių gabenimą per Klaipėdos jūrų uostą Juodosios jūros bei kitomis kryptimis", - teigia L. Graužinienė.
Švedijos delegacija pažymėjo, kad Lietuva ir Švedija yra brandžios demokratijos šalys, kurias vienija ne tik Baltijos jūra, bet ir tos pačios vertybės, energetiniai, tvarios plėtros ir saugumo siekiai.
Susitikime pasikeista valstybinėmis dovanomis, o garbingi svečiai taip pat pasirašė svečių knygoje.
"Mes dovanojome autorinį darbą - tai buvo įspūdingai graži dėžutė iš mūsų lietuviško beržo, simbolizuojanti rankų sujungimą ir Karališkajai Didenybei, man atrodo, tikrai patiko", - žurnalistams sakė L. Graužinienė.
Po susitikimo Seimo Pirmininkės kabinete parlamento vadovė ir Švedijos karališkoji šeima apžiūrėjo Sausio 13-osios memorialą.