respublika.lt

STT skandalas dėl M. Puidoko - dūmų uždanga Ž. Pavilioniui? O gal atvirkščiai? (5)

2021 birželio 16 22:00:11
Olava STRIKULIENĖ

Viešojoje erdvėje vis dar aptarinėjami Seimo narių Žygimanto Pavilionio skandalingo pokalbio su prankeriu ir Mindaugo Puidoko neliečiamybės pažeidimo skandalai. Gal pastarasis skandalas specialiai išprovokuotas, kad piliečiai greičiau pamirštų Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininko pasisakymus? Juk valdžios ir sisteminės medijos reakcija į du šiuos įvykius - labai skirtinga.

×
nuotr. 2 nuotr.
Mindaugas Puidokas. Redakcijos archyvo nuotr.

 

Ką apie tai galvoja buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos vadovas, politikas Povilas URBŠYS?

„URK pirmininko pareigybė yra labai svarbi šalies prasme, - atsakė P.Urbšys. - Ž.Pavilionio komentarai žemina mūsų valstybę, Prezidento instituciją, Seimą.

Kai valdantieji ima galynėtis dėl kėdžių, kas vyks į Europos Vadovų Tarybą (EVT), tai pakerta mūsų valstybės autoritetą. Kiek valstybių dabar stumdosi, kas joms atstovaus EVT? Tik mes. O paskui norime atkreipti dėmesį į strateginius dalykus dėl Baltarusijos, Rytų partnerystės, bet kaip gali mus EVT laikyti rimtais partneriais, jei esame nesusitupėję?

Todėl, kas svarbiau - ar vieno Seimo nario aplinkos įtraukimas į korupcinį skandalą, ar Seimo nariai, kurie dėl asmeninių įtakų, valdžios geidulių menkina mūsų valstybės tarptautinį prestižą. Kas daro didesnę žalą?

- Tad M.Puidoko padėjėjo istorija Ž.Pavilionio niekaip nepridengs?

- Atvirai pasakius, tai, ką pastebiu viešojoje erdvėje, daugiau atrodo, kad M.Puidokas bando prisidengti Ž.Pavilionio skandalu, nes pats STT tyrimas pradėtas prieš mėnesį, kai M.Puidoko padėjėjas apsilankė Mato Maldeikio kabinete. M.Puidoko politinis svoris ne toks, kad išverstų Ž.Pavilionį „iš balno". Tai savo įtakos sureikšminimas.

Man atrodo, kad M.Puidokas nori prisidengti Ž.Pavilionio skandalu ir kartu desperatiškai bando gauti prezidento globą, nes STT yra pavaldi prezidentui. Yra nelogiškumo. Viena vertus, M.Puidokas kalba, kad gina prezidento garbę ir prestižą (palaikydamas Gitano Nausėdos požiūrį į šeimą ir partnerystę - aut. past.), kita vertus, demonstruoja, kad STT išėjo iš prezidento kontrolės. Tačiau tuo pat metu siunčia prezidentui žinutę - aš esu savas, gal prilaikykite tą STT. Manau, tokiu būdu jis prezidentui daro meškos paslaugą.

Antras dalykas - istorijos, kur minimas Samoilas Kacas, „Tete-a-Tete" steigėjas, savininkas. Jo pavardė retkarčiais sušmėžuodavo viešojoje erdvėje.

Prisiminkime 2009 m. istoriją, kai Seimo narys, konservatorius Mantas Adomėnas buvo prastūmęs labai palankų įstatymo projektą „Tete-a-Tete". Seime ypač aktyvus dėl azartiniams lošimas palankių įstatymų projektų buvo ne kas kitas, o socialdemokratas Bronius Bradauskas. Tie dalykai (azartiniai lošimai - aut. past.) neturi ideologijos.

Dar vienas dalykas man atrodo keistas. Įkliuvęs Darbo partijos nario padėjėjas, o partijos vadas Viktoras Uspaskichas kažkaip įtartinai tyli. Ar jam yra tiek netikėta, kad partijos nariai kažką be jo žinios pradėjo daryti, nes kitais atvejais būdavo labai aktyvus, kai reikėdavo ginti „darbiečius" Seimo narius. O gal jis daugiau žino nei mes?

Reikia stebėti, kokia bus tolimesnė M.Puidoko padėjėjo, paties M.Puidoko ir V.Uspaskicho reakcija. Paleistas padėjėjas, net ir pasirašęs, jog neviešins STT tyrimo duomenų, turėtų viešai reikšti savo nuomonę. Pats S.Kacas, V.Uspaskichas turėtų paaiškinti, kaip jie vertina šį skandalą.

- Bet kas atsitiko STT pareigūnams, jei jie, atlikdami kratą Seimo nario kabinete, nefilmuoja paties proceso, plėšo politikui kelnes?

- Atvirai pasakius, man keista. Paprastai, kai paliečiamas asmens imunitetas, viskas daroma labai preciziškai. Stebiuosi, kad STT nenumatė tokio akibrokšto. Seimo narys, aišku, nėra šventa karvė, bet negalima sudaryti prielaidų, kad buvo nesiskaitoma su jo imunitetu.

Nors imunitetas nėra indulgencija nuo visų nuodėmių, jei Seimo narys nevykdė teisėtų pareigūnų reikalavimų. Jeigu eiliniai piliečiai gali patirti prievartą, tai kodėl su Seimo nariu reikia elgtis kaip su krištoline vaza?

Įsivaizduokite situaciją - Seimo narys ateina į kabinetą ir supranta, kad atliekama krata dėl jo padėjėjo. Seimo narys nieko apie padėjėjo veiksmus nežino, todėl jis stengsis panaikinti visas abejones savo atžvilgiu. Teismo sprendimuose dėl kratų jau parašomos fabulos. Jei žmogus su tomis fabulomis nesusijęs, jis pats stengiasi padėti tyrėjams įsitikinti, kad yra niekuo dėtas. O Seimo narys neduoda pasižiūrėti į savo telefonus.

Aišku, aš neteisinu ir pareigūnų, matyt, nebuvo prognozuota, kad taip gali atsitikti ir teks kalbėti apie perteklinę prievartą.

- Bet kodėl STT, gavusi M.Maldeikio signalą, dar visą mėnesį delsė?

- Tyrimo eiga labai aiški. Ir laikas labai trumpas. Jeigu į STT kreipiamasi, turi įvykti tikrai ne vienas susitikimas. STT neapsiriboja viena priemone, vykdo sekimą. Tas asmuo turėjo ne vieną kartą kontaktuoti su M.Maldeikiu.

O jei žmonės - nekalti, jei jaučiasi nekaltai apšmeižti, tai ko tylėti? O jei juos pareigūnai nori nutildyti, tai yra viešas interesas viešai kalbėti, kad žmonės sužinotų tiesą.

- Ar 50 tūkst. eurų kyšis neatrodo per didelis? Negi Seimo nariai iš tikrųjų tokiomis sumomis gundomi?

- Tarpininkai pasilieka sau dalį pinigų, Tarpininkas nėra altruistas. Eina prie to, prie ko gali prieiti. Kai dirbau STT, 98 proc. asmenų kreipdavosi į mus dėl savo interesų.

- Negi M.Maldeikis toks įtakingas? Negi su juo kontaktavęs nebijojo, kad prasitars mamai - Aušrai Maldeikienei?

- Nežinau.

Atsidūrus Seime žmonės suserga „seimlige", praranda santykį su realybe. Galbūt žmogus gavo vienintelį šansą ir nutarė juo pasinaudoti. Tas šansas buvo Maldeikis. Aišku, daug ką galime priburti iš kavos tirščių, bet man keista, kodėl tyli V.Uspaskichas. Kodėl tyri S.Kacas. Kodėl tyli M.Puidoko padėjėjas?

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (5)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PADARINIAI: pietinėje Belgijos dalyje – prancūzakalbėje Valonijoje – prasidėjo šiukšlių krizė - po smarkių potvynių, kilusių liepos 14-16 dienomis, regione perpildyti visi sąvartynai, ir statybinių šiukšlių kalnai ėmė dygti nenaudojamoje automobilių magistralėje A601.

  • KOVA: antradienį Graikijos ugniagesiai kovoja su dideliu miško gaisru šiauriniame Atėnų priemiestyje, jo dūmai juntami šalies sostinėje - ugnis šėlsta Dioniso municipaliteto miško masyve, netoli Galinio kaimelio, rajone tarp Stamatos ir Rodopolio gyvenviečių.
  • STIPRUS: pirmadienį Indonezijoje, prie Sulavesio salos pakrantės, įvyko 6,2 balo žemės drebėjimas, pranešė JAV geologijos tarnyba, tačiau perspėjimų dėl cunamio grėsmės nebuvo.
  • KOSMOSE: šeštadienio vakarą virš pietinės Norvegijos naktinį dangų nušvietė didelis meteoritas, sukėlęs bangą pranešimų net iš Švedijos apie pastebėtą dangaus kūną, pranešė vietos žiniasklaida.
  • SIAUTĖJA: miškų gaisras, kilęs už maždaug 100 km į vakarus nuo Barselonos, sunaikino 1 100 hektarų miško ir dirbamos žemės, sekmadienį socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė Katalonijos miškų komisija.
  • GĄSDINO: Filipinus šeštadienį supurtė stiprus žemės drebėjimas, pranešė JAV Geologijos tarnyba (USGS), tačiau jis įvyko giliai po žeme, todėl vietos pareigūnai teigė nesitikintys daug žalos.

  • SKĘSTA: potvyniams apėmus dalį Vidurio Kinijos teritorijos, penktadienį, pasitelkiant savadarbius tiltus, buvo evakuojami kaimų gyventojai - tai daroma dėl šalies rytinės pakrantės link artėjančio taifūno, kuris gali sukelti dar didesnius potvynius.
  • TRANSPORTAS: Europoje antrą šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, padvigubėjo naujų elektra varomų transporto priemonių pardavimai, penktadienį nurodė Europos automobilių gamintojų asociacija (ACEA).
  • ATIDARYMAS: Grikapalyje penktadienį buvo atidaryta didžiausia pagal pagamintos vienoje vietoje elektros kiekį nutolusi saulės elektrinė Lietuvoje, kurios galingumas yra 3,35 MW - platforma nuo jau egzistuojančių skiriasi tuo, kad „SoliTek“ modernių technologijų dėka vartotojams užtikrinama 35-40 proc. efektyvesnė elektros generacija ir dvigubai mažesnė kaina už elektros energiją.
  • KROVINIAI: Kauno intermodaliniam terminalui (KIT) prisijungus prie europinės vėžės, Lietuvos krovinių vežėjams atsivėrė  naujos galimybes gabenti krovinius traukiniais iš Europos ir į ją, išvengiant sustojimo pasienyje su Lenkija ir krovinių perkrovimo.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikia kaliniams, priklausomiems nuo narkotikų, vietoj pagalbos dalinti švirkštus ir adatas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jeigu Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už kurią partiją balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+15 +19 C

+12 +18 C

 

+11 +17 C

+17 +20 C

+18 +21 C

 

+18 +21 C

0-7 m/s

0-6 m/s

 

0-2 m/s

       

Nuorodos