Sekmadienį prasidėjusi Seimo rudens sesija vyks išorės ir vidaus iššūkių fone, o artėjant rinkimams stiprės populistinė retorika, tai pirmajame sesijos posėdyje, kreipdamasi į parlamentarus, pažymėjo Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė- Nielsen.
„Artėjant rinkimams neišvengiamai stiprės populistinė retorika, turime būti tam pasirengę. Nors populizmas tam tikra prasme yra natūrali demokratijos dalis, tačiau kuriant tvarią, visaapimančio saugumo principu grįstą gerovės visuomenę, jį reikėtų atpažinti ir jo vengti, pernelyg paprasti problemų sprendimai dažniausiai pasirodo esantys klaidingi ar sąmoningai klaidinantys“, – sakė V. Čmilytė- Nielsen.
Pasak jos, pagrindinis šios sesijos uždavinys – priimti 2024 m. biudžeto įstatymą. Seimo vadovė prognozuoja, kad jo svarstymus tikrai palies priešrinkiminės įtampos, tai jaučiama jau dabar.
„Tačiau verta prisiminti, kad partijos pasirašė du nacionalinius susitarimus, krašto apsaugos ir švietimo politikos, todėl natūralu, kad tam, be strateginių infrastruktūrinių projektų, turėtų būti pirmiausia skiriama dėmesio.
V. Čmilytė-Nielsen tikisi, kad parlamentarams nepristigs politinės išminties.„Subalansuojant visus interesus ir įvairias, objektyvias ir politinio ciklo padiktuotas įtampas prireiks nemažai politinės išminties, kurios, tikiu, nepristigsime“, – sakė Seimo pirmininkė.
Ji akcentavo, kad esminiai šios kadencijos Seimo prioritetai nesikeičia.
„Vienas pagrindinių – tai visaapimantis saugumas. Apie tai esu kalbėjusi ne kartą anksčiau, tai išlieka aktualu ir pradedant naują politinį sezoną.
Yra nacionalinio saugumo lygmuo, kai akcentuojamas valstybės pasirengimas efektyviai pasipriešinti išorės agresijai. Valstybė turi būti pasirengusi atremti grėsmes ir apsaugoti savo piliečius.
Ne mažiau svarbus saugumo lygmuo, tai socialinis saugumas ir pažeidžiamiausių žmonių apsauga. Čia ir pragyvenimo lygis, užtikrinantis orų gyvenimą, ir žmogaus teisės ir laisvės, kurių liberalioje demokratijoje nedera nei aukoti vardan aukštesnių nacionalinių interesų, nei priešpastatyti socialiniam saugumui ar atskirų grupių ekonominei gerovei“, – sakė V. Čmilytė- Nielsen.
Pasak jos, ne supriešinant, o sutelkiant mes turime pasirūpinti visų mūsų valstybės visuomenės grupių žmogaus teisėmis.
Į rudens sesiją susirinkusiems parlamentarams jis palinkėjo atsakomybės ir išminties.
Sesijos darbų programos projekte – 469 teisės aktų projektai (be lydimųjų teisės aktų), teikiami Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos (10 teisės aktų projektų), Vyriausybės (82 teisės aktų projektai), Seimo komitetų, frakcijų ir parlamentarų.