respublika.lt

Štai kaip rudenį vyks rinkimai į Seimą (6)

2020 rugsėjo mėn. 08 d. 16:56:49
Benas Brunalas, Paulina Levickytė, Gailė Jaruševičiūtė, Elta

Mėnesio turėtų pakakti, kad būtų pasiruošta saugiems ir skaidriems Seimo rinkimams, antradienį po Vyriausybėje vykusio pasitarimo teigė Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis.

×
nuotr. 1 nuotr.
Vyriausybės kancleris: mėnesio saugiems Seimo rinkimams pasiruošti užteks. Dainiaus Labučio nuotr.„Pagrindinė žinia, kuri turėtų būti perduodama – rinkimai turi įvykti ir jie turi būti saugūs“, – teigė Vyriausybės kancleris, situaciją aptaręs su atsakingomis institucijomis.

„Visi valstybiniai resursai tam privalo būti skirti, turi būti užtikrintas aprūpinimas saugos priemonėmis, turi būti reglamentuota veikla, pradedant komisijų darbų, taip pat saugus rinkėjų dalyvavimas rinkimų procese“, – pridūrė jis.

Kaip vieną iš svarbiausių klausimų, kuriuos artimiausiu metu reikės išspręsti, kancleris įvardino saugų saviizoliacijoje esančių žmonių balsavimą.

„Turės būti aiškiai sudėliota, kaip reikės elgtis, kad būtų saugiai užtikrinta balsavimo teisė žmonėms, kurie tuo momentu bus saviizoliacijoje“, – tvirtino A. Stončaitis.

Pasak jo, kol kas sunku prognozuoti kokiai gyventojų daliai šis klausimas gali būti aktualus rinkimų metu.

„Mėnuo yra didelis laiko tarpas ir besikeičianti situacija... Kiekviena savaitė gali būti vis kitokia. Šiandien mes kalbame apie 6700 saviizoliacijoje esančių asmenų. Tačiau balsavimo metu jų gali būti ir daugiau“, – sakė jis.

„Bet kokiu atveju balsavimo procesas turi būti ne tik saugus, bet ir skaidrus. Todėl turi būti sudėlioti algoritmai, saugos priemonių, kurios turės būti privalomos stebėtojams. Tik tokioms sąlygoms esant bus galima dalyvauti procese. Manau, kad tam pasirengti mėnesio užteks“, – pridūrė kancleris.

A. Stončaitis neatmetė galimybės, kad rinkimų procesui užtikrinti bus pasitelkta ir Šaulių sąjunga, ir kitos organizacijos. Kartu, pabrėžė kancleris, valstybė pasirūpins apsaugos priemonių tiems, kurie patraukę prie balsadėžių jų neturės. Visgi, atkreipė dėmesį kancleris, rinkėjai realizuoti pilietinės teisės kviečiami dėvint savo apsaugines kaukes.

„Kviesime žmones, kad jie ateitų į rinkimų apylinkes su savo kaukėmis. Bet, jeigu bus poreikis ir žmogus neturės – valstybė aprūpins“, – tikino jis.  

Galiausiai A. Stončaičio teigimu, spalį vyksiančiuose Seimo rinkimuose Lietuva yra kaip niekada gerai pasirengusi užtikrinti balsavimo galimybes neįgaliesiems asmenims.

„Situacija, su kuria mes pasitinkame šiuos rinkimus neįgaliųjų atžvilgiu yra pasikeitusi į gerąją pusę. Kaip deklaruoja savivaldybės, turime apie 90 procentų neįgaliesiems žmonėms pritaikytų balsavimo apylinkių“, – pabrėžė Vyriausybės kancleris.


Rinkėjai raginami nepamiršti veido kaukių bei rašymo priemonės

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė primena, kad koronaviruso pandemijos sąlygomis organizuojamose Seimo rinkimuose rinkėjai su savimi turėtų turėti medicininę veido kaukę, asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą bei savo rašymo priemonę.

„Pagrindiniai trys atributai, kuriuos turėtų turėti kiekvienas rinkėjas su savimi rinkimų dieną, tai – medicininė veido kaukė, respiratorius, arba nosį ir burną dengianti apsaugos priemonė, taip pat žmogus turi turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir rašymo priemonę. Tai trys atributai, kuriuos kiekvienas rinkėjas su savimi turėtų turėti ir apie kurias turėtų pagalvoti prieš vykdamas balsuoti“, – teigė L. Matijošaitytė.

Anot jos, rinkėjams bus privaloma dezinfekuoti rankas prieš patenkant į balsavimo patalpas. Taip pat rinkėjai, laukdami eilėje už balsavimo patalpos, turės išlaikyti ne mažesnį nei metro atstumą.

„Jei rinkimų komisijos nariui kiltų klausimas, ar tai tikrai tas pats asmuo, jis gali paprašyti iki 10 sekundžių nusiimti kaukę. Gavęs rinkimų biuletenius eina į balsavimo kabiną ir savo rašymo priemone pažymi biuletenius. Jeigu neturi rašymo priemonės, jam bus suteikta daugkartinio naudojimo rašymo priemonė, kurios turėtų būti nuolat dezinfekuojamos“, – sakė ji.

Pasak VRK pirmininkės, turėtų atsirasti balsavimo vietose papildoma patalpa, jeigu kuriam asmeniui pasireikštų ūminiai kvėpavimo infekcijos simptomai. Rinkimų komisijos pirmininkas tuo metu rūpinasi, kad į balsavimo patalpą nebūtų įleidžiami rinkimų komisijų nariai ir stebėtojai, turintys akivaizdžių ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių.

„Ar tikrinsime rinkėjų temperatūrą? Tikrai netikrinsime temperatūros. Jeigu į balsavimo patalpą atvyks akivaizdžių kvėpavimo takų simptomų turintis asmuo, tokiu atveju bus paprašyta to asmens palaukti papildomoje patalpoje ir jam bus iškviesta greitoji medicininė pagalba ir asmuo nedalyvaus procese“, – teigė VRK pirmininkė.

VRK primena, kad rinkėjams, patenkantiems į rizikos grupę, rekomenduojama atvykti balsuoti į rinkimų apylinkes nuo 7 val. iki 9 val. ryto.

Į balsavimo patalpą rinkėjams rekomenduojama eiti po vieną, išskyrus artimus giminaičius, sutuoktinius, įtėvius, įvaikius ir globėjus, rūpintojus. Nerekomenduojama į balsavimo vietas vestis ar lydėti asmenis, kurie toje balsavimo patalpoje nebalsuoja.

Rinkimų dieną neturėtų būti dalijami VRK leidžiami leidiniai. Balsavimo kabinose rinkėjams būtų iškabinami kandidatų sąrašai, kurių paviršiai turėtų būti reguliariai dezinfekuojami.

Taip pat balsavimo vietose turėtų būti iškabintos Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijos dėl tinkamos rankų higienos bei kosėjimo, čiaudėjimo etiketo.

Rinkimų komisijų nariams rekomenduojama rankas dezinfekuoti po kontakto su kiekvienu rinkėju, bet ne rečiau kaip kas 2 val. plauti rankas skystu muilu ir šiltu tekančiu vandeniu, vengti liesti rankomis veidą, akis, nosį, burną ir kt., laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo.

Balsavimo patalpoje prie tarp skirtingų stalų sėdintys rinkimų komisijų nariai vienas nuo kito esant galimybei turi būti nutolę ne mažesniu kaip 2 metrų atstumu.

„Tuo atveju, jeigu tarp stalų įrengiamos ne mažesnės nei 90 centimetrų pločio ir 140 centimetrų aukščio pertvaros, atstumas tarp stalų gali būti toks, kad tarp rinkimų komisijų narių būtų išlaikytas ne mažesnis nei 1 metro atstumas. Rekomenduojama, pagal galimybes, įrengti pertvarą stalo priekyje tarp komisijos narių ir rinkėjų“, – teigiama apraše.

Savivaldybių administracijos tuo metu privalo užtikrinti balsavimo patalpos, rinkėjų aptarnavimui skirto inventoriaus – stalų, kėdžių ir pan.- parengimą ir balsavimo patalpos vėdinimą, valymą bei dezinfekciją.


VRK pirmininkė: kreipėmės į Vyriausybę su prašymu Seimo rinkimams papildomai skirti daugiau nei 3 mln. eurų


Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) kreipėsi į Vyriausybę ir Finansų ministeriją, papildomai prašydama daugiau kaip 3 mln. eurų artėjančių Seimo rinkimų organizavimui koronaviruso grėsmės kontekste.

„Vyriausioji rinkimų komisija, ruošdamasi šiems rinkimams atitinkamai planavo sąmatą ir toje sąmatoje nebuvo įvertinta, kad mes rinkimus organizuosime COVID-19 pandemijos akivaizdoje. Atitinkamai dėl šios priežasties VRK peržiūrėjo esamą situaciją, peržiūrėjo, kiek buvo paskirta lėšų ir su komisijos nariais įvertinę bendrai visą situaciją iš esmės kreipėmės į Lietuvos Respublikos Vyriausybę, taip pat į Finansų ministeriją su prašymu skirti daugiau nei 3 mln. papildomai lėšų“, – Vyriausybės spaudos konferencijoje antradienį teigė VRK pirmininkė Laura Matijošaitytė.

VRK pirmininkė informuoja, kad papildomų lėšų reikės dėl to, kad yra didinamas išankstinio balsavimo dienų skaičius bei valandų skaičius.

„Balsavimo iš anksto dienų skaičius savivaldybėse iš tiesų didės. Vietoje išankstinio balsavimo trečiadienį-ketvirtadienį savivaldybių pastatuose nuo 8 al. ryto iki 8 val. vakaro mes turėsime balsavimą (...) nuo pirmadienio iki ketvirtadienio ir nuo 7 val. ryto iki 8 val. vakaro“, – sakė ji

L. Matijošaitytė taip pat praneša, kad didinamas ir išankstiniam balsavimui numatytų vietų skaičius.

„Seimo rinkimų įstatymo pataisos, priimtos birželio 30 dieną, suteikia galimybę organizuoti balsavimą iš anksto ne tik savivaldybių pastatuose, ne tik pastatuose, kur yra mero ar administracijos direktoriaus kabinetas, bet ir kitose papildomuose, iš anksto paruoštuose patalpose“, – atkreipė dėmesį L. Matijošaitytė.

VRK pirmininkės teigimu, lėšų pareikalaus ir papildomų balsavimo vietų įkūrimas rinkimų apylinkėse, turinčiose daugiau nei 3 tūkst. rinkėjų, taip pat pajamos bus skiriamos ir papildomų rinkimų komisijų narių atlyginimams.

L. Matijošaitytė praneša, kad apsaugos priemonėmis, skirtomis rinkėjams, kurie balsuoti atvyks be veido kaukių, rūpinasi Sveikatos apsaugos ministerija.

„Šiomis apsaugos priemonėmis rūpinasi Sveikatos apsaugos ministerija ir jas tikimės mes gauti laiku iš valstybės rezervo“, – patikino ji.Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (6)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • LENKIJOJE: bendras patvirtintų užsikrėtimo koronaviruso infekcija (COVID-19) atvejų skaičius viršijo 200 000.
  • RUSIJOJE: per praėjusią parą patvirtinus 15 700 naujų koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų, bendras infekuotųjų skaičius šalyje, turinčioje apie 145 milijonus gyventojų, pasiekė 1 447 335.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar jums rūpi politikų ir garsenybių teistumas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar eisite balsuoti antrajame Seimo rinkimų ture?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +7 C

+8 +11 C

 

+10 +13 C

 +9 +12 C

+13 +16 C

 

 +13 +14 C

0-5 m/s

2-7 m/s

 

1-6 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1810 PLN - 4.5809
RUB - 92.0238 CHF - 1.0724
GBP - 0.9133 NOK - 10.9698

Nuorodos