respublika.lt

Štai ir toji akimirka: Darbą pradedantys Seimo nariai duoda priesaiką Lietuvai oficialiai startuoja 2020–2024 m. kadencijanuotraukos (39)

2020 lapkričio mėn. 13 d. 16:36:53
Jadvyga Bieliavska, Elta

Penktadienį iškilmingoje ceremonijoje prisiekę tryliktojo Seimo nariai įgijo visas Tautos atstovų teises. Kovo 11-osios Akto salėje priesaiką davė 135 Seimo nariai.

×
nuotr. 10 nuotr.
Darbą pradedantys Seimo nariai duoda priesaiką Lietuvai. Eltos nuotr.

 

Pirmajame kadencijos posėdyje 6 išrinkti Seimo nariai Evelina Dobrovolska, Justas Džiugelis, Linas Kukuraitis, Andrius Palionis, Eugenijus Sabutis ir Rimantė Šalaševičiūtė negalėjo duoti priesaikos dėl ligos ar izoliacijos.

Pasak Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus  Žalimo, išrinkti Seimo nariai, kurie negali prisiekti dėl ligos, izoliacijos ar kitų ypač svarbių pateisinamų priežasčių, priesaiką galės duoti, kai šios priežastys išnyks.

2020–2024 metų kadencijos Seimo narių priesaikas priėmęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas pabrėžė, kad Seimo nario priesaika nėra vien formalumas ar simbolinis aktas, ji nėra vien iškilmingas priesaikos žodžių ištarimas ir priesaikos akto pasirašymas.

„Seimo nario priesaikos aktas yra konstituciškai teisiškai reikšmingas. Duodamas priesaiką, išrinktasis Seimo narys viešai ir iškilmingai įsipareigoja veikti taip, kaip įpareigoja duota priesaika, ir jokiomis aplinkybėmis jos nesulaužyti“, – sakė Konstitucinio Teismo pirmininkas.

Pasak D. Žalimo, ši diena yra viena svarbiausių Seimui, nes naujai išrinktų Seimo narių įgaliojimų laikas pradedamas skaičiuoti būtent nuo tos dienos, kurią naujai išrinktas Seimas susirenka į pirmąjį posėdį.

Konstitucinio Teismo pirmininkas atkreipė dėmesį, kad Konstitucijoje įtvirtinta Lietuvos konstitucinė tapatybė, kurios esmė – amžinosios net referendumu nekeičiamos nuostatos, tai yra valstybės nepriklausomybė, demokratija ir pagarba prigimtinėms žmogaus teisėms ir laisvėms. „Mūsų valstybės konstitucinė tapatybė taip pat neatsiejama nuo jos valdymo formos – parlamentinės respublikos, vakarietiškos geopolitinės orientacijos, atviros pasauliui pilietinės visuomenės, realios, o ne formalios pagarbos teisės viršenybei, be kurios neįsivaizduojama teisinė valstybė“, – pabrėžė D. Žalimas.

Prisiekę 2020–2024 m. kadencijos Seimo nariai toliau (nuo 16.40 val.) darbą tęs Seimo plenarinių posėdžių salėje.

Jų laukia darbingas vakaras, nes bus renkamas Seimo pirmininkas, Seimo pirmininko pavaduotojas, numatoma patvirtinti Seimo valdybos ir Seniūnų sueigos sudėtį.

Penktadienį pirmą kartą susirinko 13-asis Seimas

Penktadienį, lapkričio 13-osios vidurdienį, į pirmąjį posėdį susirinko 2020-2024 metų kadencijos Seimas.

Pirmąjį kadencijos Seimo posėdį pradėjo vyriausias pagal amžių išrinktas Seimo narys. Ši garbė atiteko 77-erių sulaukusiam Seimo nariui Antanui Vinkui, kuris posėdžiui pirmininkaus tol, kol bus išrinktas Seimo Pirmininkas.

Kaip tvirtino posėdžio pirmininkas A. Vinkus, Lietuvos žmonės laukia ne tik greitų ir išmintingų sprendimų, bet ir padorumo bei pagarbos vieni kitiems. „Būti Seimo nariu nėra vien garbė ir populiarumas, tai yra didelė atsakomybė ir pareiga tarnauti tautai ir kiekvienam rinkėjui, kurie mumis patikėjo ir mus įpareigojo girdėti tautos balsą ir jos problemas. Seimo narys privalo vadovautis tautos referendume patvirtinta Konstitucija ir nepamiršti, kad valstybę kuria Tauta", - pradėdamas pirmąjį Seimo posėdį sakė Seimo narys A. Vinkus.

Pasak posėdžio pirmininko, Seimas gali ir privalo įrodyti, kad jis savo veiklos pavyzdžiu gali padėti kiekvienam Lietuvos piliečiui būti stipresniu ir laimingesniu, galinčiu sėkmingai kurti ir dirbti savo tėvynei.

Išrinktą Seimą pasveikinti atvykęs prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad naujas Seimas darbą pradeda sudėtingu metu. „Jums, naujajam Lietuvos Respublikos Seimui, kartu su būsima Vyriausybe, teks atsakomybė suvaldyti vieną didžiausių pastarojo meto krizių. Susirinkote į pirmąjį posėdį tuo metu, kai visa šalis liepsnoja infekcinio pavojaus raudoniu, kai medikai neramiai skaičiuoja sunkiems ligoniams liekančias lovas, o verslo įmonės - besikaupiančius nuostolius", - kalbėjo šalies vadovas.

Prezidentas pakvietė išrinktus Seimo narius siekti, kad Lietuva būtų stipri, teisinga, žalia ir inovatyvi valstybė.

Sveikindamas  naują Seimą Lietuvos vyskupų konferencijos pirmininkas, arkivyskupas Gintaras Grušas kvietė  darant sunkius sprendimus klausytis sąžinės balso.

„Sąžinė, dar vadinama Dievo balsu mūsų širdyje, reikalauja ne tiek kovoti, kad būtų įrodyta sava tiesa, bet skatina atpažinti Dievo balsą, Tiesos balsą savyje. Dirbant Lietuvos žmonių gerovei ir darant sunkius sprendimus ypač svarbu klausytis sąžinės balso. Tam reikia išminties, tam reikia meilės - meilės kiekvienam Lietuvos žmogui. Už kiekvieno įstatymo teksto gebėkite įžvelgti žmogų, ypač tą, kuris silpniausias mūsų visuomenėje, kuriam reikia pagalbos. Mylėti - tai trokšti gėrio kitam. Dirbti Lietuvos žmonių gėriui - tai ne skaldyti, o vienyti. Juk svarbu išsaugoti ne tik Lietuvos žemių vientisumą, bet ir jos žmonių vienybę. Kaip himne giedame - „Vienybė težydi". Vienybę, kaip ir meilę, lyg augalą reikia pasodinti, puoselėti, auginti, - tik tada ji pražysta. Lietuvos žemės sodas Jums patikėtas Dievo ir Lietuvos rinkėjų - kad rūpintumėtės jo gerove ir darbuotumėtės, kad vienybė ir gėris čia augtų, žydėtų ir duotų vaisių", - sakė arkivyskupas G. Grušas.

Pasak jo, koronaviruso pandemijos iššūkis žmonių sveikatai, valstybės ekonomikai ir daugeliui kitų sričių parodė, kad turime kurti vieningą ir nesavanaudišką visuomenę. „Savo darbais ir pavyzdžiu veskite Jus išrinkusią tautą",- linkėjo G. Grušas.

Naujieji Seimo nariai tylos minute pagerbė anapilin iškeliavusių Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų ir buvusių Seimo narių bei visų už Lietuvos laisvę žuvusių atminimą.

Pirmajame Seimo posėdyje Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė paskelbė Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimą dėl galutinių Seimo rinkimų rezultatų ir perskaitė išrinktųjų Seimo narių sąrašą.

Kaip teigė L. Matjošaitytė, Vyriausioji rinkimų komisija negavo nė vieno prašymo atsisakyti Seimo nario įgaliojimų.

Pirmajame posėdyje iškilmingoje ceremonijoje Seimo narių priesaikas priima Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas. Baigęs skaityti priesaiką, Seimo narys pasirašo vardinį priesaikos lapą. Seimo narys, prisiekęs būti ištikimas Lietuvos Respublikai, įgyja visas Tautos atstovo teises.

Pirmą kartą naujausio parlamentarizmo istorijoje Seimo nariai yra pasipuošę kaukėmis, taip saugodamiesi nuo koronaviruso. Kaip ir prieš ketverius metus, kai kurie parlamentarai dalyvauja šioje ceremonijoje pasidabinę tautiškais kostiumais, kaip pvz. Seimo narys Aurelijus Veryga.

Pagal nusistovėjusią tradiciją, priimant priesaiką visi Seimo nariai stovi.

Pirmieji priesaikos tekstą ištarė parlamentarai, kurių pavardė prasideda „A" raide. 

Tai Kasparas Adomaitis (Laisvės partija), Virgilijus Alekna (Liberalų sąjūdis), Vilija Aleknaitė-Abramikienė (Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai), Laima Liucija Andrikienė (Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai), Arvydas Anušauskas (Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai), Aušrinė Armonaitė (Laisvės partija), Dalia Asanavičiūtė ir Audronius Ažubalis (Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai), Valius Ąžuolas (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga).

Parlamentarai taria tokį priesaikos tekstą:

"Aš, (vardas, pavardė),

prisiekiu būti ištikimas (-a) Lietuvos Respublikai;

prisiekiu gerbti ir vykdyti jos Konstituciją ir įstatymus, saugoti jos žemių vientisumą;

prisiekiu visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, sąžiningai tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei.

Tepadeda man Dievas!"

Beje, prisiekti leidžiama ir be paskutiniojo sakinio. Priesaikos tekstas netaisomas ir nekeičiamas, galima išbraukti tik paskutinįjį priesaikos sakinį.

Naujieji parlamentarai šiek tiek jaudinasi, todėl kartais ties tekstu suklumpa, todėl tenka pakartoti sakinį, kaip pvz. tai atsitiko A. Anušauskui.

Dėl koronaviruso saviizoliacijoje esantys parlamentarai nedalyvauja priesaikos ceremonijoje. Jie tai galės padaryti vėliau. Seimo Statutas numato, kad Seimo narys, negalintis atvykti į pirmąjį naujai išrinkto Seimo posėdį dėl ypač svarbios pateisinamos priežasties, prisiekia kitame, artimiausiame, Seimo posėdyje, kai tik išnyksta ši ypač svarbi pateisinama priežastis.

Seimo nariai prieš iškilmingą ceremoniją sakė nesibaiminantys penktadienio ir tryliktosios dienos bei nemano, kad tai galėtų būti blogas ženklas šiam Seimui.

Tačiau į ceremonija atvykęs Darbo partijos lyderis europarlamentaras Viktoras Uspaskichas, paklaustas, ar čia geras ženklas Seimui, juokavo: „nelabai, penktadienis ir trylikta..., tegul būna išimtis".

Kaip numato Seimo Statutas, Seimo narių įgaliojimų laikas pradedamas skaičiuoti nuo tos dienos, kurią naujai išrinktas Seimas susirenka į pirmąjį posėdį. Nuo šio posėdžio pradžios baigiasi anksčiau išrinktų Seimo narių įgaliojimų laikas.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (39)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. GODOS PRIE SUSKILUSIOS „GELDOS”
2. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
3. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
4. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
5. N.Venckienė: Jie teisia, o aš vaidinu, kad tikiu
6. Globaliame pasaulyje nekorektiška vadintis lietuviu
7. Laukėt, kad Dulkys virusą patvarkytų?
8. Didina pensijas, o jos vis nekyla (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
9. Ką jie dabar pasakytų žuvusiųjų artimiesiems?
10. Prieš 30 metų dėl laisvės buvome pasiruošę viskam
11. Nesiskiepysi nuo COVID-19 - greitai lėksi iš darbo?
12. Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu
13. O.Strikulienė: KAPITOLIJAUS ŠTURMĄ INICIJAVO NE TRAMPAS
14. O jeigu karas?
15. Policijos veteranai užsigeidė privilegijų
16. Vitas TOMKUS: RINKTI AR NERINKTI?
17. Vakarams bus labai blogai, Lietuvai - tik blogai
18. Zigmas Vaišvila: Siaubiamiškio pasaka Nr.2 („Siaubiamiškio pasakų kūrėjas ir jo alaviniai kareivėliai")
19. Užkalti karstai kelia dar daugiau įtarimų (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
20. Lengviau sukurti vakciną nuo Covid-19, nei ištirti bylą (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
21. Ką atnešė Žiurkės metai
22. 2020-ieji - ne tik pandemijos metai
23. Algimantas RUSTEIKA: atėjo numirėlių metas
24. Koronaafera 3. Globali psichozė mistikos fone
25. „Swedbank“ siekia sužlugdyti sanatoriją?

Dienos klausimas

Ar jūsų savivaldybė pakankamai rūpinasi judėjimo zonų priežiūra - sniego valymu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar savaitgalį pasidžiaugėte gausiu iškritusiu sniegu?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-20 -18 C

-17 -16 C

 

-10 C

-13 -11 C

-10 -7 C

 

-12 -8 C

0-2 m/s

0-3 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos