Aukščiausiasis JAV teismas atmetė ieškinį prieš šokolado ir kitų maisto produktų gamintojus „Nestle USA" ir „Cargill". Maisto pramonės gigantai buvo kaltinami tuoj, jog Afrikoje esančiose fermose naudojasi vaikų vergų darbu, praneša BBC.
Į teismą kreipėsi šeši afrikiečiai vyrai, kurie teigė, kad vaikystėje jie iš Malio buvo išvežti į Kotdivuarą (Dramblio kaulo krantas) ir priversti dirbti šokolado gamybai naudojamos kakavos plantacijose. Ieškovų nuomone, būtent prievartinio darbo naudojimas leido „Nestle USA" ir „Cargill" išlaikyti žemas produkcijos kainas. Vyrai teigė, kad fermose juos vertė dirbti po 12-14 valandų per parą, o naktį, kad niekas nepabėgtų, visus saugojo ginkluota sargyba. „Darbininkus" faktiškai tik maitino, nes atlygis už darbą buvo ypatingai mažas.
Teismas savo atsisakymą priimti ieškinį grindė tuo, jog jeigu vergų darbas ir buvo naudojamas, tai vyko už JAV ribų, todėl klausimas nepatenka į šalies teisinės sistemos jurisdikciją. Be to, pasak bylą nagrinėjusio teisėjo, „Nestle USA" ir „Cargill" afrikiečiams suteikė technines ir finansines galimybes užsidirbti. Įrodymų, kad darbas fermose tikrai buvo vergiškas, nėra.
Afrikiečių interesus atstovaujanti teisinė kontora, nepaisant teismo sprendimo, patikino, kad kova dar nėra baigta, nes problema neapsiriboja tik minėtais šešiais, apie ją prabilusiais, žmonėmis. Remiantis JAV darbo ministerijos ataskaitomis, Kotdivuare ir Ganoje veikiančiose ir pasaulinei rinkai 70 proc. kakavos tiekiančiose fermose dirba apie 1,56 mln. vaikų.
Gegužės viduryje pasirodė pranešimai apie tai, kad prievartiniu nepilnamečių darbu, galimai, naudojasi ir didžiausios Pasaulyje tabako įmonės „Imperial Brands" ir „British American Tobacco". Britų advokatų kontoros „Leigh Day" teigimu, cigarečių „Kent" ir „Java" gamintojai išveždavo afrikiečius į tabako plantacijas, kur pastarieji savaitėmis dirbdavo vien už maistą.