Trečiadienį į teismą atvestas Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidentas Šarūnas Narbutas išgirdo palankų teismo sprendimą. Vilniaus miesto apylinkės teismas paleido jį į laisvę, tačiau skyrė vieno mėnesio namų areštą.
Įtarimai Š.Narbutui pareikšti dėl galimai neteisėtų veiksmų, susijusių su didelės vertės koronaviruso (COVID-19) reagentų pirkimu, kurio vertė didesnė kaip 5 mln. eurų. Įtariamasis nurodomas kaip tarpininkas tarp valstybinių institucijų ir privačios įmonės. Skelbiama, jog už tarpininkavimą po pirkimų į jo asmeninę banko sąskaitą per keletą kartų buvo pervesta didesnė nei 300 tūkst. eurų suma.
Š.Narbutas po teismo posėdžio patikino, kad 300 tūkst. eurų yra jo oficialus atlygis už tarpininko darbą. „Reikia dar pagalvoti, kam iš aukštų pareigūnų užkliuvau, kad buvo imtasi tokių veiksmų“, - sakė Š.Narbutas. Jis patikino, kad ši veikla nėra susijusi su jo vadovaujama POLA organizacija.
Š.Narbutas sakė, kad laimėjusi įmonė nebuvo vienintelė, kurią jis siūlė Sveikatos apsaugos ministerijai. Be to, procese dalyvavo daug valdžios atstovų, kurie žinojo, kad Š.Narbutas veikia kaip tarpininkas: „Ministerija ir visi bylos liudytojai pasakė, kad aiškiai suprato, jog esu tarpininkas. Procesuose buvo viceministrė Kristina Garuolienė, vėlesniame etape ministras Aurelijus Veryga, Algirdas Stončaitis, Lukas Savickas. Tuos reagentus mes naudojame iki šiol. Vėliau, jau balandžio mėnesį, aš aktyviai ministerijai ir kitoms institucijoms teikiau ekspertinę pagalbą dėl respiratorių, monitorių įsigijimo, kombinezonų ir pan.“
Be namų arešto, Š.Narbutui uždėta apykojė ir uždrausta bendrauti su tam tikrais asmenimis ar institucijų darbuotojais. „Manau, kad visuomeninėje veikloje jau negalėsiu dalyvauti. Man taip pat taikomas apribojimas nebendradarbiauti su ministerija ir pavaldžiomis įstaigomis. Vadinasi, ir gydymo įstaigose. Pavyzdžiui, Santaros klinikose, kuriose gydausi dėl onkologinės ligos“, - sakė Š.Narbutas. Jis atskleidė, kad svarsto trauktis iš POLA vadovybės.
Prokurorai, prašę teismo skirti trijų mėnesių areštą, toliau laikosi nuomonės, jog minėta suma - kyšis.
Mažai kas prisimena, kad Š.Narbutas yra buvęs prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjas teisės klausimais. Vadovaudamas POLA organizacijai, Š.Narbutas daug kalbėjo apie kyšius sveikatos sistemoje. Kai kurios organizacijos akcijos piktino medikų bendruomenę. Pavyzdžiui, „Neieškok voko, žinok, kokios galimybės pacientams turi būti užtikrinamos“.
Dėl ikiteisminio tyrimo negražus šešėlis krenta ant visos POLA organizacijos, vienijančios 31 pacientų organizaciją Lietuvoje. Asociacija atsiriboja nuo vykdomo tyrimo ir tikina, kad reagentų pirkimuose nedalyvavo. „Vakaro žinių“ kalbintų asociacijai priklausančių organizacijų atstovai sako netikintys, kad tai, kuo kaltinamas asociacijos vadovas, - yra tiesa.
Labdaros ir paramos fondo „Mamų unija“ vadovė Eglė Mėlinauskienė „Vakaro žinioms“ sakė jautriai sureagavusi į STT paskelbtą informaciją. Gaila, kad tokia informacija užtraukia dėmę visam nevyriausybiniam sektoriui. „Todėl nereikėtų vertinti, kol turime mažai informacijos. Sužlugdyti žmogų galima greitai. Kol kas netikiu, kad Šarūnas galėjo taip paslysti. Esame pažįstami daug metų, niekada juo neabejojau. Nenoriu vertinti, kol vyksta tyrimas. Keistai atrodo kai kurios detalės. Faktas, jog pinigai pervesti į asmeninę žmogaus sąskaitą. Juk tai teisininkas, protingas žmogus. Argi taip neapgalvotai elgtųsi? Jis gabus ir iniciatyvus, daug iškovojęs ligoniams. Be to, nereikia slėpti, yra daug kam nepatogus. Tai taip pat gali būti priežastis“, - sakė E.Mėlinauskienė.
Onkologinėmis ligomis sergančių moterų draugijos EIVENA pirmininkė Dalia Barauskienė sakė, kad dar laukia konkretesnių kaltinimų paaiškinimo: „Labai pasitikėjome Š.Narbutu. Kol kas neaišku, ar tai tiesa, ar kažkas suklydo. Nesitiki, kad taip galėjo nutikti. Nuolat jautėme pagalbą iš asociacijos ir labai norėtume toliau kartu dirbti. Š.Narbutas buvo ypač aktyvus savo veikloje ir niekada nepagalvojome, kad kažkas galėtų būti nešvaraus. Juk jis ir pats ligonis, labai daug kovojo dėl mūsų teisių.“
Informacija:
Po antradienį STT atliktų kratų paaiškėjo, kad vykdant tyrimą apklausti Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis ir vicekancleris Lukas Savickas. Tokios informacijos pro ausis nepraleido konservatorė Aistė Gedvilienė. Ji kreipėsi į ministrą pirmininką Saulių Skvernelį ir jį laikinai pavaduojantį finansų ministrą Vilių Šapoką, prašydama skubių atsakymų dėl politikų ir Š.Narbuto ryšių. Parlamentarė klausia, kieno rekomendacijų pagrindu, kieno teikimu ir sprendimu Š.Narbutas kartu su L.Savicku buvo paskirtas į Ekonomikos ministerijos įsteigtos viešosios įstaigos „Investuok Lietuvoje“ valdybą. Taip pat klausiama, kieno rekomendacijų pagrindu, teikimu ir sprendimais bei į kokias vyriausybines darbo grupes, koordinavusias atsaką į koronaviruso epidemiją, buvo paskirtas Š.Narbutas? Galų gale prašoma atsakyti, ar teisinga informacija, kad L.Savickas ir Š.Narbutas yra artimi asmeniniai draugai ir Š.Narbutas dalyvavo L.Savicko vestuvėse?