respublika.lt

Skandalingi SGD aferos skaičiai (124)

2018 balandžio 12 10:42:20
Danas NAGELĖ

Lietuvai po 2024 metų labiausiai verta nusipirkti SGD laivą-saugyklą. Tokią išvadą vakar paskelbė tarptautinė konsultacijų bendrovė „Poyry Management Consulting Ltd.“ Buvo vertinami trys scenarijai: SGD terminalo laivo įsigijimas po 2024 m., nuomos sutarties pratęsimas 10 metų ir 20 metų. Laivo pirkimas gali kainuoti 121-160 mln. eurų.

×
nuotr. 18 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

 

Penktadienį ekspertizė bus pristatyta Vyriausybės Infrastruktūros komisijai. Galutinius sprendimus dėl ilgalaikio SGD tiekimo užtikrinimo priims Vyriausybė.

Lietuvos pasamdyti užsienio ekspertai vakar paskelbė savo verdiktą: mums verta nusipirkti SGD laivą-saugyklą, o ne toliau jį nuomotis. Už nuomą per 10 metų sumokėsime per 0,5 mlrd. eurų, tačiau nė vienas laivo centimetras netaps mūsų. O pirkti turėsime už dar apie 160 mln. eurų! Ar toks sandoris nevertas vienos iš šimtmečio aferų vardo?- Užsienio ekspertai patarė 2024-aisiais terminalo laivą išsipirkti už 121-160 mln. eurų. Ar ne per didelė prabanga, kai vien už jo nuomą būsime sumokėję per pusę milijardo eurų? - "Vakaro žinios" paklausė energetikos prof. Vidmanto JANKAUSKO.

- Buvo varoma propaganda: jei greitai neturėsime terminalo, rusai mus užspaus ir mes žūsime. Ir niekas negalėjo ginčytis, kaip tai turėjo būti padaryta. Net buvo paskaičiuota, kiek dėl terminalo dujos atpigs ir kiek mes laimėsime. Bet iš tikrųjų akivaizdu, kad terminalas buvo per didelis, nebuvo deramasi dėl bendro projekto su latviais ir estais. Elementarios, bet esminės klaidos. Negana to, „Achema“ buvo siūliusi pasistatyti savo terminalą.

- Suomija, turinti dvigubai daugiau gyventojų, sugebėjo terminalą pasistatyti už 80 mln. eurų. Mūsiškis (be laivo) kainavo 101 mln. eurų...

- Suomija kaip Suomija, ji mažiuką pasistatė, nes didelio jai nereikėjo. Bet pažiūrėkime į Lenkiją. Ji pasistatė gerokai didesnį terminalą nei Lietuva, bet tai - savaime suprantama, nes jai ir dujų daug daugiau reikia. Visas terminalas jiems kainavo apie 3 mlrd. zlotų (0,72 mlrd. eurų). Bet iš šios sumos daugiau nei pusę gavo iš ES. Briuselis sakė, kad ir mums reikia terminalo, nes teturime vamzdį iš Rusijos. Ir pažadėjo finansinę paramą su sąlyga, kad terminalas bus regioninis - prisidės Latvija bei Estija ir gal net Suomija. 2012 m. už ES pinigus net atlikta studija. Joje išdėstyta, kokie sprendimai garantuotų patikimumą, jei nutrūktų dujų tiekimas iš Rusijos. Įvardintas geriausias variantas - vamzdis iš Lenkijos, apie ką dabar ir kalbame. Jis turėtų atsirasti 2021 m. Antras variantas - terminalas visoms keturioms minėtoms šalims. Ir net toks didžiulis terminalas, koks yra pas mus, keturioms valstybėms būtų kaip tik. Bet mūsų Vyriausybė nusprendė, kad nieko nelauksime, su nieko nesiderėsime ir statysime patys.

- Kam toks didelis terminalas ir kam toks skubėjimas? Politikai norėjo įsirašyti į istoriją, gavo „otkatus“?

- Apie antrą klausimo dalį nenorėčiau kalbėti. Bet dėl pirmosios dalies - tai taip. Prisiminkime, kad tada dirbo konservatorių Vyriausybė, kuri vengė bet kokių santykių su Rusija, nesikalbėjo su „Gazprom“, nors visos kalbėjosi ir visi gavo nuolaidas. Mes nuolaidos neturėjome, nes nesikalbėjome. Manėme (tiksliau, politikai manė), kad geriausia - nuosavas terminalas. Teko kalbėti su lenkais, tai jie stebėdamiesi klausia: „Kaip jums pavyko vartotojus priversti padengti terminalo išlaikymo kaštus, mums tai nepavyko padaryti?“. Mes nuėjome lengviausiu keliu: už viską sumoka vartotojas, net ir tas, kuris nesinaudoja terminalo dujomis.

- Kiek vartotojai jau sumokėjo už terminalo išlaikymą?

- Kasmet - maždaug po 60-70 mln. eurų ir taip jau ketvirti metai. Už tokią sumą jau ir naują laivą būtume nusipirkę. Visus išlaikymo kaštus padengia verslas ir buitiniai vartotojai, valstybė tam neskiria nė cento. Negana to, yra sutartis su norvegų kompanija „Statoil“, kad kasmet pirksime tam tikrą dujų kiekį (kiek ir už kokią kainą - neskelbiama, prisidengiant konfidencialumu). Paskui tos dujos privalomai išdalinamos elektros ir šilumos gamintojams, todėl elektra ir dujos dar pabrangsta.

- SGD laivo nuomos sutartyje numatyta, kad per 10 metų už nuomą sumokėsime 0,52 mlrd. eurų. Bet nenumatyta, kad sumokėtas nuomos mokestis bus įskaitomas į laivo kainą, jei mes jį vėliau norėsime išpirkti.

- Taip. O baisiausia, kad sutartyje net nenumatyta, už kokią kainą mes, pasibaigus nuomos sutarčiai, galėtume tą laivą nusipirkti, todėl savininkai galės pareikalauti bet kokios sumos. Vakar ekspertai paskelbė, kad išpirkimas kainuos iki 160 mln. eurų. Labai per daug, nes naujas laivas kainuoja apie 200 mln. eurų. O mūsiškis bus jau 10 metų dėvėtas. Juk 10 metų dėvėtas automobilis tikrai kainuoja ne daugiau nei pusę buvusios kainos. Ekspertai bandė į tai atkreipti dėmesį.

- Tačiau bet kokia, net ir pati racionaliausia, kritika buvo užčiaupiama, argumentuojant, kad tai kenkia Lietuvos interesams ir tarnauja Kremliui.

- Būtent. Deja, pas mus ši tendencija labai gaji. Negalima buvo pasakyti nė vieno blogo žodžio, nes iškart prikaišiojama, kad kritikai yra Kremliaus agentai.

- Ekspertai siūlo 2024 m. SGD laivą išsipirkti. Bet ar tai tikslinga, jei jau 2021 m. turėsime vamzdį su Lenkija?

- Aišku, kad netikslinga. Juk vamzdis leistų apsirūpinti dujomis net ir nutrūkus tiekimui iš Rusijos.

- Ar nėra keista, kad ne patys sprendžiame, ką daryti su laivu, o samdome užsienio ekspertus, lyg neturėtume savų, kuriems mokame algas?

- Savam krašte pranašu nebūsi. Jei studiją būtų atlikę mūsų ekspertai, iškart būtų interpretuojama: galbūt jie agentai, galbūt turi interesų, gal jų pusbroliai pažinojo ką nors iš „Gazprom“.

VŽ FAKTAI

Minėta A.Skardžiaus vadovauta komisija išsiaiškino daug skandalingų faktų.

Pirmas - Andriaus Kubiliaus vadovauta Vyriausybė, Seimui teikdama SGD terminalo projektą, nurodė, kad jis bus įgyvendinamas privačiomis investuotojų lėšomis. Tačiau realybė kitokia: sąnaudas dengia visi dujų vartotojai.
Antras - A.Kubiliaus Vyriausybė net nebandė gauti ES paramą.
Trečias - „Klaipėdos nafta“ SGD terminalo konsultantams 2011-2012 m. sumokėjo per 52 mln. litų (15,06 mln. eurų).
Ketvirtas - Vyriausybė net nevertino alternatyvių SGD terminalo laivo įsigijimo būdų: išperkamosios nuomos, pirkimo ir t.t.
Penktas - „Bermuduose registruota Norvegijos bendrovė „Hoegh LNG Ltd.“ laivą įsigijo už 250 mln. JAV dolerių, o mes pagal tos dienos, kai A.Kubilius pasirašė sutartį, dolerio kursą už nuomą sumokėsime 720 mln. dolerių“ (A.Skardžiaus citata, - aut. past.).

VŽ KOMENTARAS

Arvydas Sekmokas, vadovavęs Energetikos ministerijai, „Vakaro žinioms“ prieš pusantrų metų dievagojosi, kad už terminalą nebuvo permokėta: „Buvo pasirinktas pats pigiausias variantas. Vyksta išsimokėjimas dalimis. Pirkti laivo iškart neapsimokėjo. Visų pirma, „Klaipėdos nafta“ net neturėjo pinigų. Būtų tekę skolintis ir bankams mokėti dideles palūkanas. Todėl taip pigiau. Be to, gal po 10 metų turėsime visokias jungtis ir laivo mums nebereikės, todėl galėsime jį pernuomoti“.

***

Vito Tomkaus trigrašis

Kuo toliau - tuo labiau man jūsų pasirinkta valdžia patinka. Nesuprantu, ko Tamstos ją dabar puolat ir piktinatės? Patys pripratinote ją prie "auksinių" šaukštų, po to - prie "auksinių" tualetų Kaune ir paauksuotų Versačio unitazų prezidentūroje, natūralu, kad ji panoro ir "auksinį" laivą įsigyti. Juk apetitas kyla beaugant. Be to, metas apie šalies prestižą pagalvoti. Ar gražu, jei Lietuva pasaulyje išgarsės tik su "auksiniais" šaukštais ir WC? Galvos, kad mes, lietuviai, tik ryti ir š...ti tesugebam. O mes jiems panosėn - savo "auksinį" laivą su aukso vertės dujomis! A? Ką, globalistai nelaimingi, dabar pasakysite? Ir visas pasaulis išsižios pamatęs, kad Lietuva, Gargžduose teturėdama vos kelis naftos telkinius, gyvena prašmatniau už arabų šeichus, kurie teišgali tik auksinius lėktuvėlius įsigyti, o mes net auksinį dujų tankerį. Gal pagaliau pasaulis supras, kad ir Lietuva yra auksinė šalis, kurioje gyvena auksiniai žmonės, kurie nuolat sau išsirenka valdžią, kuri labai mėgsta auksą.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (124)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • STATYBOSE: iš Vilniuje, Liepkalnyje, statybos darbus atliekančios įmonės gavęs pranešimą, kad statybvietėje rastas itin didelis kiekis asbesto turinčių statybinių atliekų, Aplinkos apsaugos departamentas pradėjo tyrimą.

  • DOSNUMAS: lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ pirkėjai per „Maisto banko“ akciją paaukojo daugiau kaip 106 tūkst. vienetų ilgo galiojimo maisto produktų, kurių vertė viršijo 99 tūkst. eurų.
  • PATOGIAU: pirmadienį Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje kartu su išorės paslaugų teikėju atidaromas pasų centras Mančesteryje, kuriame bus teikiama Lietuvos asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimo ir keitimo paslauga - tai jau trečiasis pasų centras Jungtinėje Karalystėje.
  • NETYČIA: jaunai italei per klaidą suleista šešiaguba vakcinos nuo koronaviruso dozė - medicinos sesuo 23 metų medicinos studentei sekmadienį vienoje Toskanos ligoninėje suleido visą buteliuką „„Biontech“/“Pfizer“ preparato, kuris įprastai skirtas šešioms atskiroms dozėms.
  • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
  • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
  • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
  • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
  • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar kitąmet reikėtų didinti minimalią algą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +18 C

+7 +16 C

 

+6 +13 C

+19 +26 C

+10 +17 C

 

+10 +17 C

0-7 m/s

0-6 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos