respublika.lt

Skaitytojo prisiminimas apie Sausio įvykius: Tą naktį neturėjome viršininkų (16)

2021 sausio 13 15:58:47
Prisiminimus surašė Algimantas Zubė, Kauno rajono gyventojas

1990-1991m. dirbau radijo stotyje „Kauno Radiofonas" administratoriumi. Mūsų radijo stotis buvo išsinuomojusi radijo siųstuvus Sitkūnuose ir gavusi leidimą transliuoti radijo laidas visoje Lietuvoje nuo 22 val. iki 2 val. nakties. Atsiveždavome savo įrašytas juostas į Sitkūnų transliavimo stotį ir iš operatorinės leisdavome įrašytas dainas su gyvais didžėjų komentarais. Aš, kaip administratorius, turėjau nuvežti mūsų „Kauno Radiofono" darbuotojus į Sitkūnus (17 km nuo miesto) ir prižiūrėti, kad į eterį patektų tai, kas suderinta su vadovybe.

×
nuotr. 6 nuotr.
TSRS kariuomenė užima Spaudos rūmus. Romo Jurgaičio nuotr.


1991 m. sausio 12 d. vakare mes kaip visada atvažiavome į Sitkūnus transliuoti savo laidos. Su manimi važiavo didžėjus Žanas Sergejevas su savo drauge Sigita Monkevičiūte. Žanui tada, kiek pamenu, buvo 18 metų o Sigitai apie 16-a, dar mokinukė.

Jau prieš vidurnaktį į Sitkūnus pradėjo rinktis žmonės. Kiek pamenu, buvo atvažiavę ir žurnalistai, bet jie laikėsi atokiai - visą laiką prasėdėjo direktoriaus kabinete. Kai Vilniuje prasidėjo Lietuvos radijo ir televizijos centro šturmas, pas mus į operatorinę atėjo žmonės, priekaištaudami, kad Vilniuje žūsta žmonės, o mes čia leidžiame „visokias linksmas muzikėles". Liepiau nutraukti iš anksto paruoštą radijo laidą. Pradėjome pranešinėti Lietuvos žmonėms, kokia padėtis Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose. Kvietėme atvažiuoti į Sitkūnus, Juragius ar kitus svarbius objektus ir apginti juos nuo agresorių. Informaciją gaudavome iš Seimo ir iš taksistų.

Po vidurnakčio į operatorinę atėjo vyresnio amžiaus darbuotojas Jonas, kuris pasakė, kad Vilniuje užimtas Lietuvos radijo ir televizijos centras ir Lietuvoje liko tik vienintelė - Sitkūnų - retransliavimo stotis, kurioje yra galingi ultratrumpųjų bangų siųstuvai, galintys pasiekti Vakarų Europą ir Ameriką. Taip ir pasakė: „aš įjungiu šiuos siųstuvus visu galingumu, o jūs, vaikai, praneškit pasauliui, kad mus vėl okupuoja rusai."

Siųstuvai įjungti, bet ką pasauliui sakyti? Bandžiau susisiekti su savo tiesioginiu viršininku, bet veltui. Gerai, kad Sitkūnuose buvo žurnalistai - jie arba turėjo paruoštą, arba skubiai sukūrė pranešimą viso pasaulio žmonėms. Mes, gavę pranešimą, pasodinome Sigutę prie mikrofono ir ji pradėjo skaityti lietuviškai. Teksto esmė, kiek pamenu, buvo tokia: „Mūsų laisvą šalį užpuolė rusų okupantai. Mes mirsime, bet nepasiduosime." Greitai supratome, kad tekstą reikia išversti į anglų kalbą, taip ir padarėme. Sigita iš pradžių skaitydavo lietuviškai, o po to - angliškai.

Į radijo stotį rinkosi minios žmonių. Tarp jų radome vieną senuką, Antrojo pasaulinio karo dalyvį, kuris mūsų pareiškimą išvertė į vokiečių kalbą. Taip be perstojo ir skaitė - Sigita - lietuviškai ir angliškai, Antrojo pasaulinio karo dalyvis - vokiškai. Tik bėda, kad vokiečių kalbos žinovas atvyko ginti Sitkūnų sirgdamas, kamuojamas aukštos temperatūros. Į mažą operatorinę prisigrūdo daug žmonių, trūko oro ir mūsų skaitovas pradėdavo alpti. Mes jį išnešdavome į koridorių - žmogus atsigaudavo ir vėl grįždavo skaityti pranešimo.

Mudu su Žanu visą naktį lakstėme nuo laidinio telefono aparato iki operatorinės, rinkdami Seimo naujausius nurodymus, kokią informaciją pateikti žmonėms. Nutiesėme laidus nuo telefono aparato iki operatorinės ir padarėme taip, kad būtų galima kalbėti tiesiai į eterį, kad Vytautas Landsbergis galėtų tiesiogiai kreiptis į Tautą. Bet Vytautas tuo metu nepriėjo Seime prie telefono.

Į Sitkūnus buvo atvežtas kruvinas žmogus. Kaip pats sakė, jį buvo pašovę rusų kareiviai. Suradau taksi ir liepiau jį kuo skubiau vežti į ligoninę. Paryčiais taksistai pranešė, kad tankečių kolonos juda Sitkūnų link. Visi ten buvę žmonės pasiruošė ginti radijo stotį. Bet karinis dalinys, nepasiekęs Sitkūnų, pasuko atgal.

Tą įsimintiną naktį neturėjome jokių viršininkų. Iš širdies darėme viską, kad apgintume savo šalies nepriklausomybę. Manau, kad mums pavyko tai padaryti todėl, kad prie saugomų objektų susirinko didžiulės minios žmonių - beveik visa LIETUVA. Labai simboliška buvo tai, kad pasauliui Lietuvos pasiryžimas kovoti iki galo, nuskambėjo iš jaunutės lietuvaitės lūpų.

Vėliau per BBC kanalą ne kartą girdėjome Sigitos tą naktį, įrašytą balsą. Kitas dvi savaites pasikeisdami budėjome Sitkūnuose. Atvykus budėti, buvome įrašomi į sąrašą specialiame žurnale, kuriame smulkiai buvo surašyti visi duomenys - kokiais drabužiais apsivilkę, kokie batai ir panašiai - tam, kad, jeigu bus labai sumaitoti kūnai, būtų galima juos atpažinti.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (16)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SALVĖS: patrankų salvėmis visoje Jungtinėje Karalystėje šeštadienį pagerbtas miręs karalienės Elžbietos II vyras princas Philipas.
  • MUITAI: Europos Sąjunga (ES) siekia sumažinti įtampą ginče dėl muitų tarp JAV ir Europos ir pasiūlė šešiems mėnesiams stabdyti visų abipusių muitų taikymą.
  • VAKARĖLIS: šeštadienio naktį Vilniuje policijai pranešta apie vykstantį triukšmingą vakarėlį. Jame linksminosi daugybė studentų.
  • GALIMA PATIEMS: nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad kiekvienas žmogus, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, gali prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo užpildydamas anketą, kurią galima rasti pagal šią nuorodą atvejis.nvsc.lt. - kuo greičiau žmogus pateiks epidemiologinę informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės.
  • VIRŠ BALTIJOS: Europos jūrų saugumo agentūra Lietuvoje pradeda nuotolinio pilotavimo orlaivių, stebinčių laivų taršą, misiją, kuri padės sustiprinti Baltijos jūros aplinkos apsaugos kontrolę ir taršos prevenciją.
  • ATRADIMAS: Egipto archeologai teigia atkasę didžiausią iki šiol Egipte atrastą 3000 metų senovės miestą, gyvavusį valdant faraonui Amenhotepui III, sakė egiptologas Sahi Hawassas.

  • IDĖJA: Lietuvos kultūros politikos institutas pritaria idėjai pastatyti paminklą Justinui Marcinkevičiui ir siūlo, kad geriausia vieta statybai būtų Odminių skveras Vilniuje.

  • PAVOJINGA: Karibų jūros rytinėje dalyje esančioje Sent Vinsento saloje paskelbtas nurodymas evakuotis kai kuriems gyventojams, nes greitu metu gali išsiveržti Sufriero ugnikalnis, kuris stūkso už 20 km nuo salos sostinės Kingstauno.
  • AUKŠTAI: penktadienį į Tarptautinę kosmoso stotį iš Kazachstane esančio Baikonūro kosmodromo išskris trys astronautai - nešančioji raketa „Sojuz 2.1a“ turėtų pakilti 7 val. 42 min. Grinvičo (9 val. 42 min. Lietuvos) laiku.
  • KELIUOSE: Anykščių ir Ignalinos rajonuose valstybinės reikšmės keliai vietomis slidūs dėl ant kelių dangų susiformavusio plikledžio, slidžius kelių ruožus barsto AB „Kelių priežiūra“, o likusioje šalies dalyje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, vietomis drėgnos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar sutinkate, kad Lietuvoje turėtų nedelsiant atsirasti imuniteto pasai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už ką balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
4. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
5. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
6. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
7. Olava STRIKULIENĖ: Konservatoriai rezga pokyčius rinkimuose
8. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
9. Teisininkas Dominykas Vanhara: trys pandemijos valdymo klaidos
10. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
11. Manifestas prieš politinį korektiškumą
12. Dvejopi standartai jau įgriso
13. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
14. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
15. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
16. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
17. Gintaras FURMANAVIČIUS: nuo komunistų „Tiesos" iki sorososų „Melagienos"
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. „Tokius reikėtų šaudyti“ Kaip skambų posakį atskirti nuo grasinimo?
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. Tapinas VS Pukelis (1)
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-3 +6 C

+5 +9 C

 

+2 +9 C

+11 +17 C

+4 +15 C

 

+5 +7 C

0-5 m/s

0-6 m/s

 

0-6 m/s

       

Nuorodos