respublika.lt

Siūloma numatyti prievolę kasmet perregistruoti tabako ir alkoholio licencijas

(0)
Publikuota: 2021 spalio 21 09:18:00, Jadvyga Bieliavska, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Aurelijus Veryga. Eltos nuotr.

Siūloma pakeisti mokėjimo už alkoholio, tabako gaminių bei elektroninių cigarečių prekybos licencijų pratęsimo tvarką, nustatant, jog norint pratęsti licencijos galiojimą, už ją kasmet susimokama. Visos už mažmeninės prekybos licencijos pratęsimą gautos lėšos būtų skirtos savivaldybei, kurioje registruota licencija. Savivaldybė šias lėšas privalėtų skirti specifiškai su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu problemų sprendimui.

 

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnės pavaduotojas Aurelijus Veryga kartu su kitais parlamentarais įregistravo tai numatančias Alkoholio kontrolės, Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės bei Vietos savivaldos įstatymų pataisas.

Siūloma nustatyti, kad alkoholio, tabako ir su jais susijusių produktų gamybos, didmeninės ir mažmeninės prekybos licencijos, kurios išduodamos neterminuotam laikui, kasmet turėtų būti perregistruojamos, o neperregistravus jų – negaliotų. 

Dokumento aiškinamajame rašte nurodoma, kad projekto tikslas – spręsti visų psichoaktyviųjų medžiagų, įskaitant ir narkotinių ir psichotropinių, sukeliamas problemas, užtikrinant stabilų prevencinių priemonių finansavimo šaltinį.

„Privalome ieškoti naujų priemonių ir galimybių ne tik mažinant alkoholinių gėrimų ar tabako gaminių prieinamumą, bet ir teikiant pagalbą probleminiams ar priklausomybę turintiems asmenims. Registruotu įstatymo projektu siekiama rinkliavas už mažmeninės prekybos alkoholio ir tabako bei su jais susijusių produktų licencijų išdavimą ir perregistravimą panaudoti savivaldybių alkoholio prevencinių priemonių įgyvendinimui“, – sako A. Veryga. 

Anot jo, panaši sistema jau daugelį metų veikia kaimyninėje Lenkijoje, kurios praktikos pavyzdžiu Lietuva sukūrė priklausomybių konsultantų modelį. 

Lietuvoje egzistuoja keli pagalbos priklausomiems asmenis teikimo lygiai. Dalis paslaugų, teikiamų psichikos sveikatos centruose, ligoninėse esančiuose psichiatrijos padaliniuose bei priklausomybių ligų centruose yra finansuojami iš Privalomojo sveikatos draudimo biudžeto. Tačiau, anot A. Verygos, egzistuoja ir tokios pagalbos formos, kurios dažnu atveju yra susijusios ne tik su sveikatos, bet ir su socialinių bei kitų problemų sprendimu.

Dalis pagalbos yra teikiama reabilitacijos bendruomenėse ir centruose, o nuo 2018 metų Lietuvoje pradėjo veikti ir žemo slenksčio paslauga – priklausomybių ligų konsultantai.

„Šios pagalbos formos šiuo metu neturi aiškaus ir tvaraus finansavimo. Dalis veiklų yra finansuojama iš valstybės biudžeto ar Europos Sąjungos fondų. Toks finansavimas nėra pakankamas ir neužtikrina ilgalaikio paslaugų planavimo galimybės. Egzistuojanti sistema neleidžia tinkamai planuoti pagalbą teikiančių specialistų poreikio, paslaugos yra nutolusios nuo gyventojų. Dalis paslaugų, tokia kaip, pavyzdžiui, socialinė mentorystė priklausomybę turinčioms besilaukiančioms moterims, iš viso neteikiamos“, – sako A. Verygą.

Jis pažymi, kad alkoholinių gėrimų vartojimas išlieka viena opiausių visuomenės sveikatos problemų.

„Nors diegiamos alkoholio kontrolės politikos priemonės leido reikšmingai sumažinti alkoholinių gėrimų vartojimą, su tuo susijusių ligų ir mirčių skaičių, padidinti visiškai alkoholinių gėrimų nevartojančių nepilnamečių dalį visuomenėje, tačiau vis dar išliekame viena intensyviausiai alkoholį vartojančių šalių Europoje“, – apgailestauja A. Veryga.

Jo duomenimis, 2011-2020 metais vienam 15 metų ir vyresniam gyventojui tenkantis absoliutaus alkoholio kiekis sumažėjo nuo 14,7 iki 11,4 l, 2011 metais visiškai alkoholio nevartojančių nepilnamečių dalis siekė iki 5 proc., o 2019 tokių jau buvo iki 21 proc.

A. Verygos inicijuotas įstatymo pataisas kartu teikia įvairioms Seimo frakcijos priklausantys 33 Seimo nariai, pvz. Agnė Širinskienė, Aušrinė Norkienė, Jonas Pinskus, Rimantė Šalaševičiūtė, Ričardas Juška, Antanas Matulas, Paulius Saudargas, Ieva Kačinskaitė-Urbonienė, Linas Kukuraitis, Saulius Skvernelis, Algirdas Sysas ir kiti.

Šiuo metu pagal Alkoholio kontrolės įstatymą, alkoholio produktų gamyba yra licencijuojama veikla. Licencijos išduodamos neterminuotam laikui. Taip pat neterminuotam laikui išduodamos ir licencijos didmeninei prekybai alkoholio produktais bei licencijos verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais (išskyrus tam tikras išimtis). Licencijas verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais išduoda, papildo, rekvizitus patikslina atitinkamos savivaldybės vykdomoji institucija, o licencijas alkoholio produktų gamybai ir didmeninei prekybai – Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas. Rinkliavos už licencijų alkoholio produktų gamybai ir licencijų didmeninei prekybai alkoholio produktais išdavimą renkamos į valstybės biudžetą, o rinkliavos už licencijų verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais išdavimą – į savivaldybių biudžetus. Analogiškas reglamentavimas yra nustatytas ir Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatyme. Tikslinis šių lėšų panaudojimas teisės aktuose nėra numatytas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s