respublika.lt

Signataras Z.Vaišvila su apsauga išvarytas iš Seimo posėdžių salės

(357)
Publikuota: 2025 gegužės 13 11:59:26, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Zigmas Vaišvila. Stasio Žumbio nuotr.

Signatarų statuso įstatyme numatyta, kad šie žmonės gali nekliudomai lankytis valstybinėse institucijose ir netgi būti be eilės priimami jų vadovų. Tačiau praktikoje Seimas nepatogių klausimų iš signatarų išgirsti nenori. Šiandien Lietuvos nepriklausomybės Atkūrimo akto signataras Zigmas Vaišvila apsaugos jėga buvo išvarytas iš Seimo posėdžių salės.

 

Signataras, Kovo 11-osios Nepriklausomybės akto klubo valdybos narys Z.Vaišvila sako, kad tokio įžūlumo jis dar nebuvo patyręs gyvenime. Incidentas įvyko antradienį Seimo posėdžio metu, kai signataras pareiškė norą pasisakyti prieš planuotą svarstyti klausimą dėl Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos sudarymo. Tačiau žodis ne tik nebuvo suteiktas. Signatarą išlydėti atvyko trys apsaugos darbuotojai, kurie jėga išvarė signatarą iš posėdžių salės.

„Kaip signataras pasiprašiau kalbėti. Vakar raštu įteikiau prašymą Seimo nariams ir Seimo pirmininkui. Jie žinojo, kad aš atvyksiu. Atėjau į salę posėdžio pradžioje kartu su visais Seimo nariais. Sekretoriatui raštu pateikiau prašymą papildomai. Po kurio laiko prie manęs priėjo žmogus iš sekretoriato ir pasakė, kad privalau išeiti. Buvo pasakyta, kad vasario mėnesį Seimo valdyba nustatė tvarką, jog posėdžių salėje gali būti tik Seimo nariai, pranešėjai ir kviestiniai svečiai. Aš buvau tik prašantis būti pranešėju", - pasakoja Z.Vaišvila.

Jis sako, kad buvo paprašytas pereiti į balkoną, tačiau signataras ten eiti atsisakė: „Pasakiau, kad turiu teisę būti Seime, toks yra įstatymas. Tuomet buvo atsiųsti trys Vadovybės apsaugos tarnybos darbuotojai ir paklausė, ar reikės mane išvesti jėga? Pasakiau, kad neišeisiu, todėl buvau išvesdintas jėga. Vadovybės apsaugos tarnybos pareigūnai dar perspėjo kolegas, kad gali prireikti ir papildomos pagalbos man išvesti. Išeidamas keliems Seimo nariams pasakiau, kas įvyko."

Kaip nurodo Signatarų statuso įstatymas, „signataras, pateikęs pažymėjimą, turi teisę: nekliudomai lankytis Seime, Prezidentūroje, Vyriausybėje bei kitose valstybės ir savivaldybių institucijose; be eilės būti priimtas šio straipsnio 1 punkte išvardytų institucijų ir įstaigų vadovų."

Todėl Z.Vaišvila įsitikinęs, kad minėtas Seimo valdybos sprendimas prieštarauja įstatymui. „Anot S.Skvernelio vadovaujamos valdybos, išeitų, kad signataras neturi teisės būti Seimo posėdžių salėje. Signatarų statuso įstatymas nurodo, kad turiu teisę patekti į pastatą ir ten nėra išskirta, kokiose patalpose galima ar negalima būti", - sakė signataras.

Z.Vaišvila sako, kad tokioje situacijoje gyvenime dar nebuvo atsidūręs: „Dar tokio cirko nėra buvę. Apie tai, kad prašau kalbėti, posėdžiui pirmininkavęs Saulius Skvernelis net nepaskelbė. Anksčiau yra buvę panašių atvejų, kai buvau pasisakęs Seime. Seimas balsuodavo ar suteiks teisę pasisakyti. Akivaizdu, kad dabartinis Seimas bijo klausimų, kuriuos norėjau užduoti dėl VRK sudarymo. Kaip rinkimų stebėtojai buvome pastebėję šiurkščių pažeidimų rinkimų metu ir prašėme Seimo sudaryti laikinąją komisiją. Bet Seimo valdyba atsakė, kad tai nėra aktualus klausimas. Dabar, svarstant klausimą dėl VRK sudėties, norėjau pasisakyti, kad atidėtų svarstymą ir priminti turimą informaciją. S.Skvernelis bijojo tokio klausimo ir todėl buvau išvarytas iš salės. Tokio įžūlumo dar gyvenime nebuvau patyręs."

„Vakaro žinios" kreipėsi į Seimo kanceliariją dėl šio incidento. „Signataras Z.Vaišvila į Seimo posėdžių salės parterį pateko neturėdamas tam teisės. Seimo statutas ir Seimo rūmų vidaus tvarka nustato, kokie asmenys turi teisę būti Seimo posėdžių salės parteryje. Signatarui atsisakius išeiti iš posėdžių salės, buvo paprašyta Vadovybės apsaugos pareigūnų pagalbos", - nurodė kanceliarijos atstovė Justė Radzevičiūtė-Laugalienė.

Ji nurodė, kad į Seimo rūmus patekti signatarai gali pateikę signataro pažymėjimą. Seimo statute nurodyta, kad „atviri Seimo posėdžiai yra vieši. Juos stebėti gali visi leidimus įeiti į Seimo rūmus turintys asmenys. Posėdžių stebėjimo tvarką posėdžių salėje nustato Seimo valdyba", tačiau „posėdžių salės parteryje posėdžių metu gali būti tik Seimo nariai, Posėdžių sekretoriato darbuotojai ir asmenys, kuriems yra suteiktas žodis."

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
164
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (357)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar šią vasarą planuojate atostogauti kuriame nors Lietuvos kurorte?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje šalyje gyvena draugiškiausi žmonės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+2 +9 C

+3 +11 C

+2 +7 C

+10 +17 C

+6 +16 C

+6 +11 C

0-5 m/s

0-7 m/s

0-6 m/s