respublika.lt

Šiaulių miesto meras A.Visockas: Jie nori merus paversti paklusniais šunyčiais (79)

2021 birželio 04 12:00:00
Justina GAFUROVA

Šiauliai tapo pirmuoju Lietuvos miestu, susidūrusiu su koronaviruso krize. Būtent čia buvo nustatytas pirmasis mūsų šalyje COVID-19 atvejis. O neseniai Šiaulių verslai pirmieji pareiškė boikotą Galimybių pasui. Miesto meras Artūras Visockas neslepia, kad didžiuojasi šiais verslininkais ir tikina - Galimybių pasu, kuris priklauso ir jam, naudotis neketina.

×
nuotr. 1 nuotr.
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas privalomą moksleivių testavimą vadina valstybės mobingu prieš vaikus. Eltos nuotr.

 

Turbūt ne tik dėl to meras A.Visockas šiuo metu yra ne itin mėgiamas centrinės valdžios, tačiau daugybė šiauliečių tuo tik džiaugiasi. Kol kai kurių miestų tėvai kovoja už teisę į kokybišką vaikų ugdymą be testų, A.Visockas dar gegužės pradžioje paskelbė, kad šiame mieste visi pradinukai gali grįžti į mokyklas be privalomo testavimo. „Vakaro žinių" kalbintas Šiaulių meras priverstinį testavimą vadina valstybės mobingu prieš vaikus.

- Matau, jog švietimo sistema žlunga akyse. Ir dėl to kalti mes, nes darome elementarias logikos klaidas. To rezultatas - 5-11 klasių moksleiviai nubaudė Vyriausybę, pareikšdami, kad jie nevažiuos testuotis, ir liko mokytis namuose. Dabar situaciją valdo jie. Į mokyklas iš jų grįžo tik 2 proc. Valstybė nieko negali padaryti.

Kuomet pradinukai buvo grąžinami į klases, galiojo buka taisyklė, kad visa šeima turi atvykti į mobilų punktą, ten buvo paimami kaupiniai, nuvežami į laboratoriją Vilniuje, o paskui grąžinami. Ir tai būtų daroma savaitgaliais. Paklausiau Vyriausybės, kaip nustatoma, kad atvyko visa šeima? Ar kas nors turi sąrašą žmonių, kurie gyvena šioje šeimoje, viename būste?

Nuo pradžių tas testavimas turėjo būti rekomendacinis, o ne privalomas. Juk pradinukai testuojami ne todėl, kad rūpėtų jų sveikata, o tam, kad per juos būtų galima „pasiekti" suaugusiuosius ir testuoti juos. Bet tai daroma nevykusiai ir neefektyviai.

Praėjusią savaitę savivaldybėje susirgo keli darbuotojai. Man kyla klausimas, kodėl tada mes nesitestuojame kas kelias dienas savivaldybėse, Seime, gamyklose - visur, kur yra suaugusių žmonių. Juk čia yra daug didesnė tikimybė atrasti ligos židinius. Duokime gamykloms, prekybos centrams tuos nemokamus testus, kurie skiriami mokykloms. Bus daugiau naudos.

- Ar teisiškai galima taip nepaklusti Vyriausybės tvarkoms, kaip padarėte jūs?

- Tą savaitę valstybė savo pastangomis atsidūrė aklavietėje. Ji liepė testuotis, bet nedavė testų, ir pareiškė, kad nuo pirmadienio galioja privalomas testavimas. Mes, neturėdami testų, turėtume pradinukus išvaryti iš mokyklų, todėl, kad jie nesitestuoja, bet jie nesitestuoja, nes nėra testų. Vyriausybė reikalauja privalomų dalykų, kurių pati nesugeba užtikrinti, ir reikalauja, kad dėl to išvarytume visus pradinukus į nuotolinį ugdymą, o po dviejų dienų vėl grąžintume į mokyklas. Ką man būtų pasakę tėvai?

- Nebūtų patogiau nesipriešinti valdžiai?

- Bet tai niekur nenuvestų. Jeigu tiesiogiai išrinktas meras liaujasi atstovavęs žmonėms, tuomet jis nebe meras. Jis tėra valdžios pataikūnas, atstovaujantis aukštesnei valdžiai, net jeigu ji elgiasi neteisingai.

Nesuvaldysime pandemijos, jeigu mes tik nurodome, bet ne rekomenduojame. Mes neleidžiame žmonėms patiems priimti sprendimų. Pavyzdžiui, kalbėdami su švietimo bendruomene ir pasakydami, kad skiepai yra laisvas pasirinkimas, pasiekėme, jog visi mūsų miesto pradinių klasių mokytojai pasiskiepijo. Be to, šiandien Šiauliuose apie 95 proc. pradinukų yra klasėse. Nes mes elgiamės žmoniškai.

- Manote, kad už nemokamai dalijamų testų ir reikalavimo privalomai testuotis gali slėptis finansiniai interesai?

- Visko gali būti. Štai savaitgalį padarėme apie 4000 testų ir radome 5 greitųjų antigenų testus, parodančius, kad vaikai gali sirgti. Patikrinus giliau, nė vienas testas nepasitvirtino. Kitaip sakant, visi jie buvo klaidingi - vaikai sveiki. Dabar atliksime testų dvigubai daugiau ir didelė tikimybė, kad vėl nebus nė vieno sergančio. Tai reiškia, kad išleidžiame krūvas pinigų, bet tikriname ne toje vietoje.

- Šiauliai buvo pirmasis miestas, kuriame verslininkai pareiškė, kad netaikys Galimybių paso. Išreiškėte jiems palaikymą. Ar pats turėsite teisę gauti Galimybių pasą?

- Esu paskiepytas pirmąja vakcina, bet nesinaudosiu Galimybių pasu, nes tai yra niekalas, skirstantis žmones. Juk didžioji dalis žmonių dar nepaskiepyti. Daugiausia - jaunimas.

Paso įgyvendinimas paliktas savivaldybėms, neskyrus papildomų pinigų. Aš iš karto pasakiau, kad žmonės neskubėtų testuotis, nes tuomet ir taip užimtų medikų turėčiau prašyti dirbti ir savaitgaliais, kad galėtų aptarnauti besidarančius testus dėl galimybės pabaliavoti. Čia yra moralinis žlugimas.

Beje, dabar socialiniame tinkle galite rasti nemažai žmonių, demonstruojančių savo Galimybių pasą. Ar kavinėje tikrins mano dokumentą ir Galimybių pasą?

Kitas dalykas - jeigu aš valgau ne kavinės viduje, o lauke, ir man prisireikia į tualetą, turbūt mane vis tiek įleis į vidų, ten, kur kiti yra su Galimybių pasu. O jeigu ten mano pažįstamas ir aš prisėsiu prie jo stalelio pasisveikinti?

O kaip senyvo amžiaus žmonės, o kaip nėščios moterys, kurios negali skiepytis? Arba jauni tėvai su vaikais? Jų vaikai galės valgyti viduje, o tėvai turės likti už stiklo, nes dar neatėjo jų eilė skiepytis? Akivaizdu, kad nėra jokios logikos.

Tai, kas daroma, yra visuomenės kiršinimas ir segregavimas. Ir tai labai nesąžininga.

- Kalbėdamas apie Galimybių pasą, sakėte, kad jo kaina bus labai didelė. Ką turėjote omenyje?

- Man atrodo, kad Galimybių pasas yra tik dūmų uždanga. Kaip ir Stambulo konvencija, Partnerystės įstatymas. Manau, tikrasis tikslas - eliminuoti mero institutą tokį, koks jis yra dabar. Savivalda per daug aktyviai pradėjo vystytis. Tai erzina konservatorius. Reikia tą užgesinti. Geriausia - techniškai. Nes jeigu birželio mėnesį nebalsuos Seimas dėl referendumo, laikas bus praleistas. Manau, kad tai yra tikslas. Viskas „suveliama", kad sukiltų daug dūmų ir pasislėptų pagrindinis tikslas.

Lietuvos savivaldybių asociacija buvo pasakiusi, kad reikia įteisinti tvarką tokią, kokia ji yra dabar, nes žmonės už ją pasisako. Netgi buvo parengti visi reikalingi dokumentai. Matome, kas tam priešinasi - Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. Nes jie nori, kad meras būtų kitoks - paklusnus šunytis. Neva Konstitucijos pataisoje numatykime, kad meras būtų tarybos narys ir savivaldybės vadovas, o visa kita apibrėšime kitais įstatymais. Kitaip sakant, vėliau jie Seime pasidarys taip, kaip jiems reikia.

Tai pikta partija, siekianti savo tikslų. Jie nesugeba konkuruoti laisvomis sąlygomis, nes tam reikėtų stengtis, todėl jie sugalvoja kitų būdų - eliminuoti merus įstatymų pagrindu. Manau, kad tai - pagrindinis šių dienų tikslas, o visos kitos temos yra skirtos tik žmonėms erzinti ir nukreipti jų dėmesį nuo to, kas vyksta.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (79)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PERSPĖJIMAS: priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) ketvirtadienio popietę atsiųsta žinute gyventojams perspėjo apie Lietuvoje artėjančią smarkią audrą.
  • REKONSTRAVIMAS: Kauno rajono kurortinei teritorijai priklausančiame Kulautuvos miestelyje pradėti Akacijų alėjos ir V. Augustausko gatvės rekonstravimo darbai, kurių vertė – 2,29 mln. eurų.
  • STOVYKLOS: švietimo įstatymo pataisose -  siūlymas 7-16 metų vaikams iš valstybės biudžeto apmokėti kasmetines edukacines 5-7 dienų trukmės stacionarias vasaros stovyklas.
  • PRIPAŽINIMAS: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) laboratorija pelnė tarptautinį pripažinimą - ISO akreditaciją vaistų ir vaistinių medžiagų tyrimams.
  • NUTRAUKĖ: JAV teisingumo departamentas trečiadienį pranešė nutraukęs 33 Irano valstybinių žiniasklaidos portalų bei trijų Irako grupuotės „Kataeb Hezbollah“ portalų techninį palaikymą (jie buvo JAV priklausančiuose domenuose, taip pažeidžiant sankcijas).
  • SLALOMAS: nemažai dalyvių bei stebėtojų sutraukė Kauno rajone automobilių slalomo varžybos, kurias karantinas iš 2020 metų tradicinių velykinio ir kalėdinio turnyrų nustūmė net į šių metų vasarą.
  • MIGRANTAI: Ignalinos rajone pasieniečiai sulaikė dar dvi neteisėtų migrantų grupes, o Švenčionių rajone – vieną (iš viso sulaikyti 58 užsieniečiai, iš kurių, pirminiais duomenimis, 54 gali būti Irako piliečiai, 4 – Šri Lankos).
  • KOPLYČIOS: Vilniaus arkikatedroje atvertos 70 metų buvusios uždarytos koplyčios, kuriose Katedros lankytojai galės melstis, apžiūrėti restauruotą Šv. Vladislovo koplyčios kupolą bei sugrąžintą XVIII a. zakristijos spintą, kuri pastaruosius 30 metų buvo eksponuota Lietuvos Taikomosios dailės muziejuje.
  • SPORTAS: Lenkijos Elbingo mieste vykusiose Pasaulio sportinių šokių federacijos (WDSF) Europos standartinių šokių taurės varžybose naujaisiais Europos taurės šeimininkais tapo pasaulio, Europos ir daugkartiniai Lietuvos standartinių šokių čempionai Evaldas ir Ieva Sodeikos.

  • NELAIMĖ: šeštadienio vėlų vakarą Plungės rajone iš sodybos tvenkinio narai ištraukė 17-mečio kūną.
Daugiau

Dienos klausimas

Kur šiemet atostogaujate/atostogausite?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur slepiatės nuo tropinių karščių, užklupusių Lietuvą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+16 +28 C

+18 +25 C

 

+16 +22 C

+22 +36 C

+22 +33 C

 

+22 +26 C

0-6 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos