respublika.lt

SGD afera privertė prabilti net L.Lubienę (42)

2018 birželio 19 16:22:22
Justina GAFUROVA

Ilgai apie kritinę „Achemos“ padėtį tylėję jos vadovai ir darbuotojai nebeslepia, kad negali išgyventi. Priverstinis SGD terminalo mokestis smaugia įmonę, o visi nuostoliai nurašomi braukiant darbuotojų premijas. Neapsikentę vergovės darbuotojai vakar piketavo, įspėdami „Achemos“ vadovybę, jei susitarti nepavyks - jie ketina belstis į Seimą.

×
nuotr. 1 nuotr.
Vakar piketavę „Achemos“ darbuotojai, kaip ir neseniai viešai prabilusi įmonės akcininkė Lidija Lubienė, įsitikinę, kad SGD terminalo mokestis gramzdina visą įmonę. Arūno Bernacko koliažas

 

Jaučiasi vergais

Į piketą susirinkę „Achemos“ darbuotojai vakar sakė nebegalintys gyventi vien iš vadovybės pažadų. „Achemos“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė sakė, kad apkarpyti darbuotojams išmokamus priedus nuspręsta dėl to, kad 2018 metai įmonei prognozuojami kaip nuostolingi. Tad buvo vienašališkai nutarta stabdyti kolektyvinėje sutartyje numatytas išmokas nuo birželio 1 d. B.Daškevičienės teigimu, tai - grubus kolektyvinės sutarties pažeidimas.

Beje, tokia praktika įmonėje kartojasi jau ne pirmą kartą. „Tai matėme ir 2013-aisiais, ir 2016-aisiais. Tik metai įpusėja, įmonės vadovai pradeda kalbėti apie nuostolingus metus ir karpyti darbuotojų darbo užmokesčio fondą, o pasibaigus metams, skaičiuojami milijoniniai pelnai. Šiemet darbuotojų sąskaita planuojama sutaupyti po kelis šimtus tūkstančių eurų per mėnesį. Tai skaudžiai paveiks darbuotojus, tačiau bendrovei toks sutaupymas didesnės įtakos neturės”, - teigė B.Daškevičienė. Paklausta, kokią atlyginimo dalį darbuotojai gauna premijų pavidalu, profsąjungos vadovė įvardijo 35 proc. vidurkį, tačiau ši dalis kai kuriuose padaliniuose gali siekti net 75 proc.“, - sakė darbuotojų atstovė.

Po piketo įmonės vadovybė pasikvietė profsąjungų vadovus į derybas. Deja, susitarti pavyko tik dėl dalies keltų reikalavimų. Nuspręsta, kad per šią savaitę bus išmokėtos atostogų premijos visiems darbuotojams, kuriems jos buvo sustabdytos. O darbuotojų reikalauta nauja atlygio sistema bus pradėta taikyti po pusmečio. „Nepavyko darbdavio įtikinti, kad prieš priimant sprendimus, lemiančius darbuotojų padėtį, darbdavys privalo informuoti ir konsultuotis su mumis. Tikime, kad darbo ginčų komisijoje šis ginčas bus išspręstas artimiausiu metu. Tenka apgailestauti, kad dialogu besigiriantys vadovai nesilaiko duotų pažadų. Šiandien jie informavo, kad artimiausiu metu negrąžins prieš dvejus metus neišmokėtų priedų. Regis, taip siekiama nubausti darbuotojus už pastarojo laikotarpio aktyvumą ginant savo teises.

Bendrovė planuoja vykdyti gamybą dirbdama su vienu amoniako cechu, palikdama darbuotojams sumažintus priedus. Deja, bet ir šiandien susitikimas su vadovybe nebuvo panašus į dialogą. Mes išklausėme jų vienašališkų sprendimų, darbuotojų motyvų ir vėl nesiklausyta“, - po derybų sakė B.Daškevičienė. Todėl profsąjungų atstovai nenusileis - jeigu darbuotojai ir toliau bus ignoruojami, bus planuojami piketai prie bendrovės, mitingas prie koncerno „Achemos grupė“ būstinės ir Seimo.

Kad situacija įmonėje itin sudėtinga, neslepia ir „Achemos“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas. Jei padėtis nesikeis, gamyklą gali tekti uždaryti. Vadovas atkreipė dėmesį, kad „Achemos“ darbo užmokesčio fondas yra beveik lygus gamyklos mokamam SGD terminalo mokesčiui. „Mokestį turime mokėti netgi tada, kai nedirbame ir nevartojame dujų. Sumažinus šį mokestį, dalį sutaupytų lėšų galėtume skirti darbuotojų atlyginimams ir būtinoms investicijoms“, - kalbėjo R.Miliauskas.

AB „Achema“ dėl sudėtingos bendrovės situacijos raštu kreipėsi į premjerą Saulių Skvernelį, Ūkio, Energetikos, Finansų, Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijas bei kitas atsakingas valstybines institucijas. „Achema“ valdžios atstovų prašo numatyti galimybę koreguoti SGD terminalo ir viešuosius interesus atitinkančių paslaugų mokesčių dydžių rinkimo tvarką nuostolingu veiklos laikotarpiu.

Apie skurdžią realybę tylėjo?

Viešojoje erdvėje kalbama, neva po prieš kelerius metus vykusio susitikimo su prezidente Dalia Grybauskaite, „Achemos“ akcininkė Lidija Lubienė buvo pažadėjusi nesikišti į politiką. Tačiau pastaruoju metu ji nevengia kritikos valdžiai. Verslininkė neslepia, kad SGD tampa nepakeliama našta „Achemai“. Taip neseniai internetu transliuotoje „Lietuvos žinių“ diskusijoje sakė ir pati L.Lubienė. Ji leido suprasti, kad įmonė vargiai sulauks 2024-ųjų, kai baigsis laivo terminalo nuomos sutartis. „Mes neišgyvensime iki 2024 metų, mes šiandien vos alsuojame. Kai šiemet premjeras apsilankė akcinėje bendrovėje, aš jį iš karto įspėjau, kad mes nė kiek neblefuojame, kad iš tikro situacija yra gana sudėtinga, grėsminga ir audringa, kad įvyks socialinė bomba.

Mes įpratome kalbėti apie SGD terminalo gėrį. Bet mes jau sumokėjome už tą gėrį. Per 10 metų jo nuomos mes sumokėsim 239 mln. eurų. Ir jeigu mums bus pasiūlyta jį išpirkti, mes padėkosime ir atsisakysime, nes tokios malonės mums nereikia iš valstybės, kuri nesiskaito su nacionaliniais investuotojais“, - kalbėjo L.Lubienė.

Verslininkė priminė, kad prasidėjus diskusijoms dėl SGD, „Achema“ turėjo paruošusi ne tokį nuostolingą terminalo projektą: „Buvęs „Achemos grupės“ prezidentas Bronislovas Lubys siūlė labai gerą variantą: 80 proc. - valstybės akcijų ir tik 20 proc. - privačiai kompanijai. Mes buvome atlikę visas studijas. Aš pati buvusiam energetikos ministrui Rokui Masiuliui siūliau pasinaudoti mūsų projektu. Būtume nemokamai pasidaliję savo įdirbiu. Ponai į mūsų siūlymą nereagavo - samdėsi brangius konsultantus, advokatų kontoras. Su mumis niekas nesitarė, nesitaria ir dabar. Ir šiandien jie mums nieko negali pasiūlyti.“

L.Lubienė sakė, kad situacijos neslepia ir nuo darbuotojų: „Gana audringai diskutavau su akcinės bendrovės „Achema“ darbuotojais, su profsąjungų lyderiais, kurie nepatenkinti esama situacija, gaunamu darbo užmokesčiu, o mes jiems aiškinome, kad šiandien esame tokioje situacijoje, kad iš principo mums sustabdyti akcinę bendrovę „Achema“ bus pigiau negu ją, ir visus darbuotojus, išlaikyti. Aš įkalbinėjau darbuotojus nevykti piketuoti prie Seimo ir nežeminti savęs. Aš labai abejoju, ar nors vienas aukštas politikas ar valstybės pareigūnas išeitų pasikalbėti su „achemiečiais.“

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (42)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • VERTINIMAS: 2020 biudžetiniais metais Europos Sąjungoje buvo netinkamai išleisti beveik 4 mlrd. eurų, rodo antradienį paskelbtas Europos Audito Rūmų (EAR) vertinimas.
  • INVESTICIJOS: Vilniaus apskričiai praėjusių metų pabaigoje teko 18,119 mlrd. Eur, arba 75,7% visų Lietuvoje sukauptų tiesioginių užsienio investicijų Lietuvoje.
  • MOKESČIAI: Per šešis šių metų mėnesius TOP500 didžiausių mokesčių mokėtojų įmonių jau sumokėjo 3,6 mlrd. Eur mokesčių, arba 57 proc. palyginti su visa 2020 m. jų sumokėta mokesčių suma, rodo atvirų duomenų platformoje „Okredo“ skelbiami Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenys.
  • DELEGACIJA: Antradienį vakare į Vilnių atskrenda Taivano verslo delegacija, kuri domėsis investavimo galimybėmis Lietuvoje.
  • MIGRANTAI: Federalinės policijos duomenimis, nuo spalio 1 dienos iki spalio 24-osios į Vokietiją iš Baltarusijos atvyko 4 246 neteisėti migrantai.
  • KAPITALIZACIJA: Pirmadienį „Teslos“ kapitalizacija viršijo 1 trln. USD – tai pirma automobilių gamintoja ir septinta kompanija pasaulyje, kuriai pavyko peržengti šią ribą.
  • KETINIMAS: Lenkija ketina iki 10 000 padidinti savo karių skaičių pasienyje su Baltarusija. To priežastis – išaugęs neteisėtai sieną kertančių migrantų skaičius.
  • TYRIMAS: Naujienų agentūros ELTA užsakymu rugsėjo 17– spalio 3 dienomis atliktos „Baltijos tyrimų“ apklausos duomenimis, suaugę Lietuvos gyventojai labiausiai pasitiki šiomis trimis institucijomis: bažnyčia (pasitiki 68 proc., nepasitiki 24 proc.), Prezidento institucija (66 proc., 26 proc.) bei savivaldybėmis (58 proc., 35 proc.).
  • DUJOS: Į Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalą pirmadienį turėtų atvykti naujas dujų krovinys iš Trinidado ir Tobago – pirmas didelis dujovežis spalį prasidėjusiais dujų metais.
  • TERAPIJA: Dėl pandemijos nesmagiai besijaučiančius kauniečius Nacionalinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejus kviečia lapkričio 7, 21 bei gruodžio 4, 18 dienomis apsilankyti terapiniuose užsiėmimuose suaugusiesiems „Dailės terapija: kitu žvilgsniu į save ir meną“.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar policijai rengiant reidus parduotuvėse, sumažėjo bandymų patekti ten su svetimu GP?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Prezidentas G. Nausėda vetuos įstatymą dėl testavimo apmokėjimo iš darbuotojų kišenės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 +9 C

+5 +11 C

 

+10 +13 C

+5 +11 C

+9 +12 C

 

+11 +12 C

0-6 m/s

0-10 m/s

 

0-8 m/s