respublika.lt

Olava STRIKULIENĖ: Šešėlinis kabinetas ir kiti politinių karjerų pasivaidenimai (80)

2021 vasario 22 22:20:50
Olava STRIKULIENĖ

„Respublikos" akiratyje - Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) šėšėlinė vyriausybė, vadovaujama Ramūno Karbauskio, ir tariamas ar tikras R.Karbauskio ir Sauliaus Skvernelio nutolimas. Gal jau einama skirtingais keliais į dvi skirtingas dviejų politikų vizijas?

×
nuotr. 7 nuotr.
Ramūnas Karbauskis pabus premjeru, nors ir šešėliniu, o Sauliaus Skvernelio tokia pozicija nesužavėjo. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

Kaip atkreipti į save dėmesį? Kai visuomenės apklausos skelbia, jog LVŽS, vis dar esanti antroje vietoje po Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD), po truputį praranda populiarumą. Dėmesys visuomenėje išlaikomas tik keliais būdais. Arba malonus siurprizas. Arba konfliktas.

R.Karbauskis pateikė savo ištikimiausiems bendražygiams siurprizą. Įteikė šešėlinių ministrų portfelius. Kaip po saldžią spurgą. Aurelijui Verygai, Tomui Tomilinui, Valiui Ąžuolui, Guodai Burokienei, Dainiui Gaižauskui, Ligitai Girskienei, Eugenijui Jovaišai, Deividui Labanavičiui, Aušrinei Norkienei, Giedriui Surpliui, Agnei Širinskienei ir Arvydui Vaitkui. Dabar visi tamstos galės vadintis ministrais vaiduokliais. Iš Špesarto, atsiprašau, Seimo pilies. Et, ir aš pavadovavau ministerijai! Sapnuodama. Prikūriau šešėlinių departamentų, viceministrų, skyrių vedėjų ir referenčių. Apstačiau nematomus kabinetus fikusais. Visus kalinius perkėliau į šešėlinius pataisos namus. Sako, labai apsidžiaugė.

Šešėliniame ministrų kabinete vietos neliko buvusiems S.Skvernelio vyriausybės ministrams Linui Kukuraičiui ir Kęstučiui Mažeikai. Keistoka. Iš šešėlių eliminuoti du žmonės, iš tikrųjų suvokiantys, kaip organizuojamas ministerijų darbas. Likę tik du ministrai - A.Veryga ir G.Surplys. Tiesa, pastarasis „vadovaus" ne Žemės ūkio, bet Užsienio reikalų ministerijai. Sekios kaip šešėlis paskui Gabrielių Landsbergį? Į užsienio vizitus kartu šešėliu nuplasnos? Visame R.Karbauskio vadovaujamame ministrų kabinete iš tikrųjų patyręs yra tik šešėlinis sveikatos apsaugos ministras A.Veryga. Na, ir kas? Šešėlių teatrams keliami kiti reikalavimai. Pirmiausia - būti siurprizu. Maloniu. Timptelėti LVŽS reitingus.

LVŽS „namukas" per mažas?

Kodėl šešėlinei LVŽS vyriausybei nevadovaus S.Skvernelis? Pirma, ne jis tokį ministrų kabinetą suformavo. Nes jo kabinete būtų vietos kolegai Algirdui Stončaičiui. Antra, per plačios ekspremjero pažiūros bei ambicijos. Į vieną LVŽS „namuką" nesutelpa. Jei vadovauti šešėlių teatrui, tai su kuo skaitlingesne trupe. Trečia, jei sutiktų vadovauti šešėlinei vyriausybei, nebūtų likę to, ką politikai vadina „skirtinga nuomone", o piliečiai - konfliktu. Irgi didinančiu visuomenės susidomėjimą LVŽS. Dabar visi klausinėja politologų, LVŽS frakcijos narių, kas ten tarp S.Skvernelio ir R.Karbauskio vyksta? Gal pešasi? Gal tuoj muštis pradės? Gal skilimas? Gal sukilimas? O iš tiesų - absoliučiai nieko. Išskyrus mandagų S.Skvernelio pretekstą, kad norėtų suvienyti visas centro kairės politines jėgas ir vadovauti koalicinei šešėlinei vyriausybei. Kažkodėl manau, jog S.Skvernelis tokiomis pasakomis apie koalicinę šešėlinę vyriausybę pats tiki mažiausiai. Tiesiog nenori, kad kas nors jį imtų pravardžiuoti šešėlio premjeru. Esą traukime, sesės, broliai, iš šešėlio ne milijardą, bet ekspremjerą.

Vaiduokliai ir „pakazūchos"? Nesolidu!

Šešėlis tokiai natūrai, kaip S.Skvernelio, yra nepriimtinas iš principo. Kažkas gali būti tik jo šešėliu, „dūchu" ir t.t. Jis pats - nė už ką. Tik „vierchu". Jam šešėlinė vyriausybė - tarsi prokuroro patvirtintas nusikalstamos veikos imitavimo modelis. Kai visi vaizduoja ne tuos, kuo iš tikrųjų yra. Kad išaiškintų „nusikaltėlį". Šiuo atveju, Ingridos Šimonytės ministrų kabinetą. Ne tie metai. Ne ta sveikata. Amžius jau neleidžia dirbti pasaloje ir prie įtariamosios I.Šimonytės Vyriausybės pro krūmus sėlinti. O S.Skvernelis puikiai žino, kaip sunku dirbti realioje Vyriausybėje. Todėl galbūt nelinkęs per daug kaišioti pagalius. Kai dabartiniai valdantieji jo nepuola. Tik A.Verygą. Jokios Seimo komisijos tirti ankstesnės Vyriausybės veiklai neorganizuoja. O ir pats dar turi gražaus laiko apsispręsti, kur politines ienas pasukti. Juolab kai pats R.Karbauskis iš Seimo „dezertyravo", o S.Skvernelis, net ir sirgdamas, ir oponentų daug labiau kritikuotas, nei dabar, vis vien „nedezertyravo" iš Vyriausybės.

Sėdi tarp „kanibalų" ar draugų?

S.Skvernelis praėjusią Seimo kadenciją buvo veikiau formaliai susietas su LVŽS frakcijos kolegomis. Vadovavo vykdomajai valdžiai. Dabar turi progos labiau pažinti savo kolegas, „suėdusius" jo rinkimų į prezidentus štabo vadovą Vytautą Baką. Kai sėdi tarp žmonių, linkusių į kanibalizmą, niekada nesi tikras, ar ir tavęs nesuės. Ir nemanau, kad ekspremjeras yra toks lankstus kaip A.Veryga, kuris randa pateisinimą bet kam, kas iš jo frakcijos. Ar skiepus neigs, ar karantiną ignoruos - vis vien geras. Todėl, vyrai, moterys, nusiraminkite, - mąsto ekspremjeras, - baikite tuos vaiduoklių, šešėlių teatrus. Vaikiška. Kam ta „pakazūcha"? Ar bent vienos partijos šešėlinis ministrų kabinetas Lietuvoje turėjo politinį autoritetą, visuomenės palaikymą? Kažkodėl neatsimenu.

S.Skvernelis feisbuke turi 47 128 sekėjus. Įskaitant ir 5 neįvardijamus draugus. R.Karbauskis turi 28 771 sekėją. Skirtumai akivaizdūs. Be to, dar svarbu, kiek sekėjų seka valdžioje esantį ar partijai vadovaujantį asmenį nuoširdžiai, o kiek - pataikūniškai. Manyčiau, jog S.Skvernelis iš principo nelinkęs paskui kažką tapnoti, eiti, sekti. Neįsivaizduoju jo klusniai tapnojančio paskui R.Karbauskį. Lygiai taip pat neįsivaizduoju, kad paskui S.Skvernelį bėgiotų kažkas panašaus į Agnę Širinskienę ar Loretą Graužinienę. Tokių suabsoliutintų ištikimybių šiam politikui nereikia. Pavarytų į šoną. Buvę statutiniai pareigūnai nelinkę apsistatyti nepatikrintais draugais, turi jų mažai, bet saugo juos kaip neskelbtiną operatyvinę informaciją. Į ankstesnį Seimą atsivedė V.Baką. Dabar - A.Stončaitį. O kitus kolegas traktuoja tik kaip nekaltumo prezumpciją. Esi patikimas, kol nepatikrinau. Kol neįrodžiau kitaip.

Nors R.Karbauskis net pabrėžtinai tikina, jog su S.Skverneliu puikiai sutaria, būtent tas pabrėžtinumas sufleruoja, jog šiuos politikus sieja ne draugystė, bet buvusi ar dar esama politinė nauda. Ir šiame duete didesnę viražo laisvę turi LVŽS nepriklausantis
S.Skvernelis. Ar įsivaizduojate S.Skvernelį su R.Karbauskiu, kartu ardančius medžioklinį šautuvą ir aptarinėjančius šio šautuvo markės privalumus bei trūkumus? Ir pokalbio metu dar gurkšnojančius. Ar įsivaizduojate S.Skvernelį, kartu su R.Karbauskiu rašantį kino serialui „apie meilę" dialogus ir samprotaujantį apie lininių rūbelių ryšį su kosmosu? Jei neįsivaizduojate, tai R.Karbauskis tikrai nėra paslaptingųjų S.Skvernelio draugų penketuke.

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (80)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
  • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
  • PAVOJINGA ZONA: Filipinams priklausančią Mindanao salą sudrebino 5,1 balo stiprumo žemės drebėjimas, ketvirtadienį pranešė šalies Vulkanologijos ir seismologijos institutas.
  • RADINYS: trečiadienį atliekant remonto darbus Bulgarijos sostinėje, Caro Boriso III gatvėje, buvo rasta XX amžiaus vidurio aviacinė bomba - radinio vieta atitverta, sprogmens neutralizuoti atvyko išminuotojai.
  • VĖL NEBUS: didžiausia šalyje mažmeninės prekybos akcija „Jamam“, sutraukdavusi šimtus tūkstančių pirkėjų, šią gegužę nebus organizuojama - tai jau trečias kartas iš eilės, kai dėl pandemijos ir karantino ribojimų „Akropolis Group“ nusprendė atšaukti didžiųjų nuolaidų dienas.
  • STEBUKLAS: moteris iš Malio antradienį pagimdė devynetuką – dviem kūdikiais daugiau nei medikai matė motinos įsčiose per tyrimus ultragarsu - 25 metų Halima Cissė dėl geresnės medicininės priežiūros atvyko į Maroką, kur jai po cezario pjūvio operacijos gimė penkios mergytės ir keturi berniukai.
  • NEDRAUGIŠKI: sulaukusi kelių vartotojų skundų, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba nustatė, kad statybinių medžiagų ir apdailos prekių prekybos tinklas „Ermitažas” nevykdė pareigos atsakyti į rašytines vartotojų pretenzijas ir todėl įmonei skirta 400 eurų bauda.
  • KELIAUKIME: Dzūkijos nacionaliniame parke lankytojų laukia atsinaujinęs Merkinės piliakalnis - populiarus ir gilią istoriją menantis piliakalnis buvo tvarkomas pagal Valstybinės saugomų teritorijų tarybos vykdomą projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“.

  • PAGALIAU: Vilniuje šildymo sezonas bus baigiamas trečiadienį, gegužės 5 dieną, pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.
  • IRAKE: į oro pajėgų bazę Irako Bagdado oro uoste, kur dislokuoti JAV vadovaujamos koalicijos kariai, sekmadienį buvo paleistos dvi raketos, viena iš jų buvo perimta, tačiau už ataką niekas atsakomybės neprisiėmė, o aukų rasta nebuvo.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip vertintumėte lyties pasirinkimo galimybę pase?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar pritartumėte skiepų paso idėjai, jei jį turėdami galėtumėte laisvai gyventi?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 +7 C

+1 +6 C

 

+1 +7 C

+5 +11 C

+5 +10 C

 

+10 +14 C

0-7 m/s

0-6 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos