respublika.lt

Šešėlinės Vyriausybės premjeras R.Karbauskis: Prakeiksmas valdančiuosius užgrius labai greitai

(0)
Publikuota: 2021 vasario 15 10:56:10, Danutė ŠEPETYTĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Šešėlinės Vyriausybės premjeras Ramūnas Karbauskis. Stasio Žumbio nuotr.

Pirmieji naujos kadencijos Seimo bei Vyriausybės žingsniai kai kuriems tėvynainiams sukėlė ne vien nusivylimą, bet ir pasipiktinimą. Ypač tiems, kurie balsuodami už konservatorius nemanė perkantys katę maiše. Nebe naujiena internete ne tik nostalgiškos gaidos „valstiečių" valdymo atžvilgiu, bet ir dozė nusivylimo jų frakcija Seime, kol kas netapusia stipria opozicija valdančiųjų vykdomai politikai. Apie tai ir kalbamės su Valstiečių ir žaliųjų partijos pirmininku Ramūnu KARBAUSKIU.

 

- Jei pakartočiau nugirstą frazę „Valstiečiai gelbėkit Lietuvą", reaguotumėte rimtai?

- Daugelis kalba, kad „prie valstiečių" buvo bent šioks toks aiškumas, judėjimas žmogaus gerovės, jų pajamų augimo link, dabar viskas apsukama atvirkščiai ir jau keliami įkainiai aukštajam mokslui. Taip greitai atidengiamos kortos ir taip greitai žmonės nuviliami, kad tikriausiai vėl matysime didėjančią emigraciją, nors mums būnant valdžioje, per tuos ketverius metus, buvo daugiau grįžtančių, negu išvažiuojančių. Kita vertus, sunkiai įsivaizduoju, kaip „valstiečiai" galėtų gelbėti Lietuvą turėdami 32 Seimo narius, juo labiau kai neaišku, kas dar, be mūsų, turėtų tikslą gelbėti Lietuvą, ir neaišku, su kuo būtų galima sudaryti koaliciją.

- Užtat iki šiol ir nesigirdi opozicijos balso?

- Opozicijos viešojoje erdvėje nėra, nes mes esame ignoruojami. Vakar mes buvome puolami, šiandien esame blokuojami. Tiesiog pasakysiu pavyzdį: kai aplinkos ministras Simonas Gentvilas antrą savo darbo dieną įspėjo Aplinkos apsaugos departamento direktorę nebeskųsti prokuratūrai nusikaltimų, neva tai esanti savo rato problema, ir mes pagarsinome tai visai Lietuvai, niekas nesureagvo. Visiškai niekas. Mūsų vyriausybėje toksai ministras būtų atleistas per penkias minutes, o šioje Vyriausybėje - kaip niekur nieko. Suprask, korupcija savaime suprantamas dalykas. Dabar Rokas Masiulis pretenduoja tapti vienos didžiausių valstybinių įmonių vadovu; anksčiau dar kažkam rūpėdavo, kai draugai draugams daro panašias paslaugas, dabar - niekam nerūpi. Dabar, matyt, bus taip, kad konkursų nebelaimės niekas, kas nepriklauso neliečiamųjų klanui.

- Grįžkime prie opozicijos Seime.

- Na, socialdemokratai ne tik nepasiruošę valdžios dalintis su kuo nors, jie apskritai bando aiškintis, kas jie tokie yra - liberalai ar ne liberalai. Darbo partija (kalbu apie frakcijas Seime) su pirmininku, kuris pardavinėja savo vaikų vandenį nuo koronaviruso, irgi pasitikėjimo nekelia. Matyt, Viktorui Uspaskichui svarbiau verslas, o ne valstybė. Kol vieni galvoja, kas jie tokie, o kiti prekiauja vandeniu, siūlėme opoziciją telkti ne partijų, o frakcijų lygmeniu, bet iš jų pusės nėra tokio noro, nors mūsų blokas būtų logiškesnis, nei praėjusioje kadencijoje buvusi konservatorių ir socialdemokratų frakcijų bendrystė. Suprantu, jie galbūt galvoja, kaip susilpninti „valstiečius", ir jų pagrindinis tikslas yra ne ginti valstybę nuo to, ką išdarinėja liberalai su konservatoriais, o pasirūpinti savimi.

Kad pakeistume padėtį, mes ketiname pasinaudoti šešėline Vyriausybe ir jos programa, kaip instrumentu, kuris lig tol Lietuvoje nebuvo įveiklintas. Tiesą sakant, ne visos partijos būtų pajėgios ją suformuoti. Pagal tai, kokie žmonės buvo patvirtinti šiandieninės Vyriausybės ministrais, galiu teigti, kad šešėlinė Vyriausybė savo sudėtimi bus daug stipresnė. Tai mūsų dovana politinei Lietuvos istorijai. Turėsime progą parodyti, kaip turi dirbti opozicija, priešpastatydami ją dabar valdančiai partijai, kuri ketverius metus transliavo vien propagandą, o ne konstruktyvią kritiką.

- Gal tiesiog reikėtų gelbėti Lietuvą nuo šito Seimo?

(Juokiasi.) Toks Tautos pasirinkimas, dabar taip ir bus. Tačiau jei klausiate apie valdančiosios koalicijos ateitį, pasakyčiau, kad ji subyrės, ir gana greitai. Ir savo kolegoms juokais sakiau: mums jau dabar nieko veikti nebereikės, jie patys savo rankomis viską darys taip, kad žmonės juos prakeiks ir prakeiks labai greitai. Paaiškinsiu, kodėl. Iš esančių valdžioje silpniausia grandis yra Laisvės partija su norais įteisinti marihuaną ir prostituciją (kokia ateitis laukia valstybės su tokiais partijos tikslais?), nes, tikiuosi, Seime šitie klausimai, kaip ir Stambulo konvencija, bus atmesti...

- Ne per daug pasitikite Seimo narių padorumu?

- Juk negali tie 9 procentai priversti likusią visuomenę gyventi legalizavus marihuaną, prostituciją ar atitinkamai vienos lyties šeimas. Ar tai Lietuvai reikalinga? Tai baisu valstybės atžvilgiu. Kadangi žinau, kad ir tarp konservatorių yra kitaminčių, manau, kad Laisvės partijos projektai bus atmesti. Tokiu atveju jų rėmėjai pradės klausti, kokio velnio jūs valdžioje, jeigu neduodat mums marihuanos, prostitucijos, neduodat kitų sprendimų, kurių reikia LGBT bendruomenei ir t.t. Tada jiems teks pasirinkti: arba plėsti savo elektoratą, arba tiesiog pasidžiaugti valdžia ketverius metus ir po to tiesiog išnykti. Vis dėlto manau, kad jie pasirinks politinę ateitį. Pirmoji krizė, kuri ištiks valdančiąją koaliciją, manau, ir bus vertybinė. Kad ši valdžia subyrėtų dėl korupcijos, nemanau, nes visa žiniasklaida, tarp jos ir LRT, kuri „valstiečių" atžvilgiu buvo nuo ryto iki vakaro puolanti organizacija, dabar yra priedangos organizacija, nuo ryto iki vakaro suokianti, kokie nuostabūs žmonės yra konservatoriai ir liberalai.

- Esminis klausimas - kodėl tai įmanoma demokratine besivadinančioje valstybėje?

- O taip yra dėl to, kad žiniasklaida yra priklausoma nuo finansų, kuriuos ji gauna iš valstybės institucijų, - ji tiesiog nuperkama tomis dotacijomis. Mes bandėme išeiti iš to užburto rato ir, deja, ne viskas mums pavyko (ne taip paprasta sulaužyti stuburą šitai korumpuotai sistemai), tad šiandien konkursus laimi arba lojalios valdžiai žiniasklaidos priemonės, arba tos, kurios daug ką nutyli. Būtų stebuklas, jei LRT ką nors iš mūsų partijos pakviestų į laidą.

- Didžiausias jūsų nusivylimas, kad nepavyko sudrausminti LRT?

- Niekas neplanavo ir nebandė padaryti LRT priklausomą nuo politikų, - tai buvo melas. Džiaugiuosi, kad mums pavyko priimti LRT įstatymą, leidžiantį jai išties tapti nepriklausomu, įvairias visuomenės ir politikų nuotaikas atspindinčiu kanalu, - šiuo įstatymu visa valdžia perduodama LRT tarybai.

- Bet...

- Bet... LRT taryba turi norėti šito, ji turi pasiimti valdžią, o ji šiandien yra visiškai priklausoma nuo generalinės direktorės veido išraiškos. Bet čia vėlgi klausimas, kiek ilgai taryboje neatsiras pakankamo skaičiaus žmonių, kurie ims sakyti, kad mokesčius moka ne tik konservatoriai ir liberalai.

- Labai pasistengus rastumėt už ką pagirti Seimą ir Vyriausybę?

- Vyriausybė iki šiol neturi pandemijos suvaldymo, juo labiau, išėjimo iš jos plano. Mes pateikėme gaires, kaip išeiti iš koronaviruso, gal Vyriausybė nors tai perskaitys. Aš suprantu, po aštuonerių metų neveiklumo opozicijoje pradėti dirbti yra labai sunku, ir Ingrida Šimonytė, tikriausiai, vienintelė dabar „veža" visą Vyriausybę; liūdna žiūrėti į ministrėmis paskirtas jaunas moteris. Feisbuke esu parašęs laišką Viktorijai Čmilytei-Nielsen; ją mėgstu kaip gabią šachmatininkę, tačiau Seimo pirmininkės kėdėje ji nesublizgo gabumu valdyti parlamentą. Nors Seimas ir politika nėra šachmatai, tačiau valdžios noras išstumti „valstiečius" iš Seimo valdybos nuėjo niekais. Jei kalbėtume šachmatų terminais, konservatoriai ir liberalai mus šachavo, bet patys gavo matą - dabar tikriausiai turėsime valdyboje ir antrą - opozicijos lyderio - poziciją. Būdamas politiku, turi matyti toliau savo nosies, o jie nesugeba to daryti.

- O ką sako tokia valdančiųjų rokiruotė išskirtinai svarbiose pozicijose: homoseksualas vadovauja Seimo žmogaus teisių komitetui, teisingumo ministrė - prisiekusi homoseksualų „teisių" gynėja, į Konstitucinį Teismą stumiamas teisininkas, advokataujantis LGBT?

- Akivaizdu, kad LGBT per Laisvės partiją, per juos remiančius žmones konservatorių partijoje ir Liberalų sąjūdyje įgijo tam tikrą politinį svorį ir atitinkamai jie tuo svoriu naudosis. Kokiomis formomis, šiandien negalėčiau pasakyti, bet ne tiek apie juos, kiek apie patį Seimą daug pasako praeitą mėnesį pačiu svarbiausiu klausimu tapusi „tualetų reforma". Nė vienas sveiko proto žmogus nepagalvotų, jog problema numeris vienas galėtų tapti galvosūkis, kaip iš vyrų tualeto pašalinti pisuarus. Ir konservatoriai, užuot pasijuokę iš šitos problemos, rimtai ją svarsto, nes tikriausiai Laisvės partijos pasakyta: jei neišimsit pisuarų, mes išeisim iš valdančiosios koalicijos.

- Kokių niuansų pastebite vertindamas Vyriausybės, Seimo ir prezidento santykius iš šalies?

- Su dabartiniu prezidentu galima diskutuoti, jis nėra kerštingas, nėra piktas, bet problema kita. Formuodamas savo komandą, prezidentas Gitanas Nausėda prisiėmė daug aktyvių konservatorių aplinkos žmonių. Manau, kad skandalo, kai trys buvę ministrai neskiriami ambasadoriais, priežastis būtent yra susijusi su patarėjų „atskirąja" nuomone. Jeigu kas sakys, kad tokia prezidento pozicija, aš dar kartą pasikartosiu: prezidentas jau seniai yra stipriai priklausomas nuo to, kuo jį įtikina arba bando įtikinti jo patarėjai.

- Norit pasakyti, kad prezidentas nėra savarankiškas?

- Kada jis užsienio reikalų ministru paskyrė valdančiosios partijos pirmininką, buvo leista suprasti, kad jis neperžengia prezidentui užbrėžtos ribos. Dabar diskutuojama, kad jau nebe prezidentas turi atstovauti Lietuvai Europos Vadovų Taryboje, o premjerė. Tai yra išbandymas prezidentui: jeigu jis ir čia nusileis, tokiu atveju galėsime konstatuoti, kad prezidentas atsitraukia. Nenustebčiau, jei šioje situacijoje prezidentė D.Grybauskaitė, pati pasiėmusi išimtinę teisę važinėti į vadovų pasitarimus, dabar patarinėtų konservatoriams atimti šitą teisę iš G.Nausėdos. Ji nori likti vienintele prezidente, kuri Europos Vadovų Taryboje atstovavo Lietuvai. Nors jos pačios laikysena kai kuriais atvejais su demokratija ir Konstitucija niekaip nesuderinama.

- Ar atlyginimų Seimo darbuotojams kėlimas yra vienintelė tema, kur „valstiečiai" vieningi su valdančiaisiais?

- Tikrai ne, daug kur galimi sutarimai, jeigu jų būtų ieškoma. O atlyginimus Seimo narių patarėjams reikėjo pakelti, nes daugelis Seimo narių nėra teisininkai. Nereikia, kad visi tokie būtų, jiems gana teisinį išsilavinimą turinčio patarėjo, norint parengti kvalifikuotus teisės projektus, bet dėl menko uždarbio (apie 900 eurų į rankas) jais dažniausiai galėjo būti studentai ar žmonės, kurie neranda darbo.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s