Seimo opozicijai atstovaujantys 33 parlamentarai ragina Vyriausybę imtis neatidėliotinų veiksmų gyventojų finansinei padėčiai gerinti ir kainų didėjimo (infliacijos) padariniams švelninti.
Tokį rezoliucijos projektą įregistravę parlamentarai nurodo konkrečių 9 žingsnių veiksmų planą, kaip tai būtų galima pasiekti.
Rezoliucijos projekto autoriai siūlo ryžtingai koreguoti neapmokestinamąjį pajamų dydį; nustatyti progresyvesnį gyventojų pajamų mokestį; didinti stambaus kapitalo ir didelio turto apmokestinimą siekiant didesnio biudžeto perskirstymo.
Seimo opozicija siūlo nuo 2022 m. didinti minimalią mėnesio algą iki 730 eurų, kaip buvo sutarta su profesinėmis sąjungomis; didinti fiksuotą darbo užmokestį iš valstybės biudžeto gaunančių darbuotojų pajamas, šiam tikslui koreguojant valstybės tarnautojų pareiginės algos (atlyginimo) bazinį dydį. Rezoliucijos projekte siūloma išlaikyti egzistuojančią 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą šildymui; nustatyti lengvatinį 9 proc. PVM elektros ir dujų tarifams (buitiniams vartotojams).
Siūloma užtikrinti, kad valstybės įmonės (monopolijos) teiktų kokybiškas paslaugas už mažiausią kainą, o ne vaikytųsi pelno. Projekto autoriai taip pat ragina nedelsiant įgyvendinti susitarimus, kuriais Vyriausybė įsipareigojo didinti viešajame sektoriuje dirbančiųjų algas (medikų, mokytojų, dėstytojų, mokslininkų, pareigūnų, kultūros srities, socialinių darbuotojų ir kt.).
„Šiemet Lietuvoje energijos – elektros ir dujų – kainos rekordiškai išaugo ir, anot prognozių, gali ir toliau didėti; (....) žaliavų ir kitų išteklių brangimas tiesiogiai paveiks gyventojus, vartotojus ir verslą, taigi dar labiau išaugs paslaugų ir prekių kainos“,- sakoma rezoliucijos projekte.
Jame pažymima, kad 2020 m. žemiau skurdo rizikos ribos (430 eurų) gyveno apie 585 tūkst. šalies gyventojų, o skurdo rizikos atžvilgiu Lietuvoje pažeidžiamiausi yra bedarbiai, vieniši asmenys, vieniši tėvai, auginantys vaikus, senatvės pensininkai, žmonės su negalia, daugiavaikės šeimos ir vaikai.
„Vyriausybė kol kas nėra pateikusi svarstyti mokesčių reformos, kuri mažintų mažas ir vidutines pajamas gaunančiųjų naštą“,- sako rezoliucijos projekto rengėjai.
Jie primena, kad Vyriausybė kol kas nėra parengusi mokestinių iniciatyvų, kurios didintų valstybės 2022 m. biudžeto pajamas.
Rezoliucijos projektą „Dėl neatidėliotinų priemonių gyventojų finansinei padėčiai gerinti ir kainų didėjimo (infliacijos) padariniams švelninti“ įregistravo Seimo nariai Algirdas Sysas, Aušrinė Norkienė, Jonas Pinskus, Saulius Skvernelis, Viktoras Fiodorovas, Julius Sabatauskas, Rasa Budbergytė, Arvydas Nekrošius, Jonas Jarutis, Kęstutis Mažeika, Ieva Kačinskaitė-Urbonienė, Artūras Skardžius, Valentinas Bukauskas, Rita Tamašunienė, Tomas Tomilinas, Gintautas Paluckas, Linas Jonauskas ir kiti.