respublika.lt

Seimo frakcijų seniūnai įvertino Seimo valdybos siūlymą atleisti A. Jakubauską: siūlymą palaikys ne visi (18)

2021 kovo 29 18:22:00
Gailė Jaruševičiūtė, Elta

Seimas artimiausiu metu turėtų svarstyti Seimo valdybos siūlymą iš pareigų atleisti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) direktorių Adą Jakubauską. Nors Seimo frakcijos dar nėra apsitarusios, ar slaptame balsavime palaikys Seimo valdybos siūlymą, tačiau parlamentinių frakcijų seniūnai apie LGGRTC vadovą jau turi susidarę savo asmeninę nuomonę.

×
nuotr. 1 nuotr.
LGGRTC direktorius Adas Jakubauskas. Eltos nuotr.

 

Kol kas balsuoti prieš Seimo valdybos siūlymą yra apsisprendusi tik Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė. Politikė mano, kad su nei metų LGGRTC direktoriaus pareigose dar nepradirbusiu A. Jakubausku yra be pagrindo bandoma politiškai susidoroti. Todėl A. Norkienė įsitikinusi, kad jos LVŽS parlamentinė frakcija Seimo valdybos siūlymui nepritars.

Visgi kiti Eltos kalbinti frakcijų seniūnai palankiai vertina Seimo valdybos siūlymą atleisti LGGRTC direktorių. Jie mano, kad dabartinis vadovas A. Jakubauskas savo pasisakymais ir veiksmais diskredituoja LGGRTC vardą, todėl centro direktoriaus pareigose nebegali likti.

A. Norkienė: tai politinis susidorojimas, Seimo valdybos siūlymo nepalaikysime

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos Seime seniūnė A. Norkienė neslepia, kad Seimo valdybos penktadienį priimtas skubus sprendimas siūlyti Seimui atleisti A. Jakubauską iš einamų pareigų jos vadovaujamą frakciją stebina.

„Mums keistokas toks staigus sprendimų siūlomas būdas. Nes, kaip ir žinote, buvo sudaryta darbo grupė, mūsų deleguoti nariai ten dalyvavo, aš žinau, kad jie buvo pratęsę darbo grupės veiklą iki balandžio kažkurios dienos, bet paskui staiga gimsta jau išvados. Ir atskiroji mūsų darbo grupės narių nuomonė netgi nebuvo pridėta prie dokumentų, teikiant registruoti nutarimą dėl atleidimo“, – Eltai teigė A. Norkienė.

Todėl, LVŽS frakcijos seniūnė teigia, kad jos vadovaujama frakcija kels klausimą, kodėl Seimo valdybos siūlymas atleisti A. Jakubauską yra toks skubus. A. Norkienė mano, kad tai yra politinis susidorojimas su centro direktoriumi A. Jakubausku.

„Manome, kad tai yra, gal nepabijosiu to žodžio, turbūt politinis susidorojimas. Nes keistoka, kai į Seimą kreipiasi dalis darbuotojų ir taip yra labai greitai reaguojama priimant jiems palankų sprendimą, bet neatsižvelgiant į didžiąją dalį (LGGRTC) darbuotojų“, – sakė ji.

A. Norkienė įsitikinusi, kad LGGRTC vadovas centre dirba per trumpą laikotarpį, kad būtų galima svarstyti jo atleidimą.

„Tikrai nemanome, kad dabar yra laikas, kai vadovas dirba tik gerą pusmetį, jį keisti ir taip spręsti vienų matomą didelę problemą, o kitų normalią naujo vadovo tiesiog darbo pradžią“, – teigė A. Norkienė.

„Atsižvelgiant į tai, kad ten dvidešimt metų buvo vienas vadovas, tai natūralu, kad kažkam galbūt kyla tokių pasipriešinimų ir t.t., nes kiekvienas vadovas turi ir savo braižą, ir savo darbo specifiką“, – pridūrė ji, akcentuodama, kad vidines problemas LGGRTC turėtų spręsti be Seimo įsikišimo.

Todėl LVŽS frakcijos Seime seniūnė yra įsitikinusi, kad jos vadovaujama frakcija Seimo valdybos siūlymui atleisti A. Jakubauską nepritars,

„Mes jau esame šiek tiek aptarę ir tą nuomonę turime. Taip, tai yra slaptas balsavimas, mes frakcijoje dėl asmenybių dažniausiai priimame laisvus balsavimus, bet, manau, kad čia turėsime aiškesnį sprendimą“, – sakė A. Norkienė.

„Nei vieno negirdėjau, netgi abejojančio, svarstančio pritarti. Tai drįsčiau sakyti, kad visi linkę nepritarti šiam sprendimui“, – taip pat akcentavo ji.

A. Sysas: LSDP frakcijoje „didelių A. Jakubausko šalininkų nėra“

Savo ruožtu Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos Seime seniūnas Algirdas Sysas teigia, kad jo vadovaujama frakcija kol kas neaptarė Seimo valdybos siūlymo atleisti LGGRTC vadovą. Visgi A. Syso teigimu, tarp Seimo socialdemokratų A. Jakubausko šalininkų nėra daug.

„Nežinau kolegų kitų nuomonės, bet tiek, kiek mes pasišnekėdavome, tai tikrai nėra labai didelių pono A. Jakubausko šalininkų, kurie mūru stotų už jį. Bet gali vienas kitas atsirasti“, – sakė jis.

Pats A. Sysas teigia baluosiantis už LGGRTC direktoriaus atleidimą.

„Mes rėmėme pono A. Jakubausko kandidatūrą, kai jis kandidatavo į šį postą, bet jo veiksmai ir elgesys daugelį nuvylė, kiek aš suprantu, o mane tai tikrai. Tai aš asmeniškai pritarčiau valdybos sprendimui“, – Eltai sakė A. Sysas.

Politiko teigimu, dėl LGGRTC vadovo pavojaus signalų buvo jau praėjusią vasarą, kai naujasis centro vadovas „ sugalvojo, kad galėtų valdyti Lukiškių aikštę“. A. Sysas neslepia, kad jam keistai nuskambėjo ir A. Jakubausko pasisakymai Krymo totorių televizijai.

„Teko matyti centro direktoriaus keletą komentarų, jis tikrai viską per daug asmeniškai bando spręsti. Tai ir jo noras išgelbėti Lietuvą nuo Europos labai keistai skamba“, – sakė jis.

I. Pakarklytė: centro veikla akivaizdžiai diskredituota

Tuo tarpu Laisvės frakcijos Seime atstovė Ieva Pakarklytė taip pat teigia, kad jos vadovaujama frakcija dar nespėjo aptarti Seimo valdybos siūlymo atleisti LGGRTC direktorių. Visgi parlamentarė pabrėžia, kad centro veikla pastaruoju metu dėl vadovybės veiksmų yra diskredituota.

„Centro veikla pastaruoju metu yra akivaizdžiai diskredituota dėl visų tų vykstančių niekaip su mokslu ir tyrimais, tai yra pagrindine centro veikla, nesusijusių peripetijų ir tikrai reputacinę žalą darančių dalykų“, – sakė I. Pakarklytė.

„Ir, aišku, keistoki direktoriaus pasirodymai Krymo totorių televizijoje dar tą temą padaro sudėtingesnę ir mažina ir įstaigos reputaciją būtent dėl jos vadovo pasisakymų ir veiksmų“, – taip pat teigė ji.

E. Gentvilas: A. Jakubausko interviu Krymo totorių televizijai – tragedija

Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūnas Eugenijus Gentvilas taip pat teigia, kad frakcijoje šis klausimas dar neaptartas, tačiau pats parlamentaras neslepia palaikysiąs Seimo valdybos siūlymą.

„Visų argumentų nežinau, bet man, kaip Seimo nariui, nesinori turėti tokį centro vadovą, kuris pradeda rėkti, kad čia politika“, – teigė E. Gentvilas.

„Ir Lietuvos aukštojo mokslo flagmanas Vilniaus universitetas tampa kažkuo kaltas, kad A. Jakubauskas kažkodėl darbų nepadarė, nesusitvarko ir jį norima nuversti. Visi kalti, tik, žinoma, jis yra šventasis“, – taip pat akcentavo jis.

Politikas stebisi ir A. Jakubausko Krymo totorių televizijai išsakytais pareiškimais.

„Interviu Krymo totorių televizijai yra tragedija. Žmogus vietoje to, kad kalbėtų apie savo darbą, pasiekimus ar trūkumus jis apkaltina šiek tiek mistines leftistines jėgas. (...) Jis pradeda analizuoti politinę padėtį Lietuvoje ir dar pasako, kad, deja, šie dalykai ateina iš Europos Sąjungos. Tai net nežinau ar jis yra už Lietuvos buvimą Europos Sąjungoje, galėtume suprasti, kad nelabai, nes iš ten labai blogi dalykai ateina, kurie jį verčia iš kėdės, tai tragedija tas interviu yra“, – sakė E. Gentvilas.

„Tai LGGRTC turi turbūt problemų, bet dabar akivaizdu, kad viena iš tų problemų yra vadovas A. Jakubauskas“, – pridūrė politikas.

R. Morkūnaitė-Mikulėnienė: A. Jakubauskas užtikrinti sklandaus centro darbo nebegali

Seimo valdybos sudarytos darbo grupės, tyrusios situaciją LGGRTC, vadovės konservatorės Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės teigimu, įstaigoje buvo užfiksuotos administracinės problemos, direktoriaus negebėjimas užtikrinti sklandaus centro darbo. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnės Seime teigimu, būtent dėl to darbo grupė ir priėmė sprendimą kreiptis į Seimo valdybą dėl A. Jakubausko atleidimo iš einamų pareigų.

Visgi nepaisant to, kad konservatorių frakcijos seniūnė A. Jakubauską ne kartą sukritikavo, Seimo koridoriuose kalbama, kad dalis TS-LKD frakcijos narių Seimo valdybos sprendimui nepritars.

Savo ruožtu Darbo partijos frakcijos Seime seniūnas Vigilijus Jukna Eltai teigė, kad kol kas nėra pakankamai susipažinęs su Seimo valdybos pateiktu siūlymu ir jo argumentais. Pasak jo, Darbo partijos frakcija šį klausimą svarstys antradienį.

ELTA primena, kad centro darbuotojai sausio pabaigoje kreipėsi į Seimo pirmininkę, susirūpinę dėl LGGRTC vadovybės veiksmų. Kreipimesi teigta, kad LGGRTC darbuotojams kelia susirūpinimą istorijos mokslo nuvertinimas, kreipiant istorinius tyrimus ideologizacijos, politizacijos linkme. Pažymėta, kad LGGRTC vadovybė skatina visuomenę užsiimti „istorijos gynyba“ ir „atminties karais“.

Darbuotojai taip pat pareiškė susirūpinimą, esą centre vyrauja įtemptas emocinis klimatas ir kad dėl vadovybės spaudimo tenka darbą palikti patyrusiems istorikams. Pasipiktinimas reikštas ir dėl LGGRTC direktoriaus A. Jakubausko ir jau iš pareigų pasitraukusio vyresniojo patarėjo, žurnalisto, publicisto, knygų autoriaus Vidmanto Valiušaičio. Abejota dėl jo kompetencijos eiti šias pareigas. Po kilusių įtampų V. Valiušaitis pranešė pasitrauksiąs iš einamų pareigų.

A. Jakubauskas centro direktoriumi paskirtas 2020 m. birželio pabaigoje.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (18)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • STATYBOSE: iš Vilniuje, Liepkalnyje, statybos darbus atliekančios įmonės gavęs pranešimą, kad statybvietėje rastas itin didelis kiekis asbesto turinčių statybinių atliekų, Aplinkos apsaugos departamentas pradėjo tyrimą.

  • DOSNUMAS: lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ pirkėjai per „Maisto banko“ akciją paaukojo daugiau kaip 106 tūkst. vienetų ilgo galiojimo maisto produktų, kurių vertė viršijo 99 tūkst. eurų.
  • PATOGIAU: pirmadienį Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje kartu su išorės paslaugų teikėju atidaromas pasų centras Mančesteryje, kuriame bus teikiama Lietuvos asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimo ir keitimo paslauga - tai jau trečiasis pasų centras Jungtinėje Karalystėje.
  • NETYČIA: jaunai italei per klaidą suleista šešiaguba vakcinos nuo koronaviruso dozė - medicinos sesuo 23 metų medicinos studentei sekmadienį vienoje Toskanos ligoninėje suleido visą buteliuką „„Biontech“/“Pfizer“ preparato, kuris įprastai skirtas šešioms atskiroms dozėms.
  • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
  • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
  • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
  • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
  • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar kitąmet reikėtų didinti minimalią algą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +18 C

+7 +16 C

 

+6 +13 C

+19 +26 C

+10 +17 C

 

+10 +17 C

0-7 m/s

0-6 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos