respublika.lt

Seime - neeilinis posėdis: iš kėdės verčiamas žemės ūkio ministras

Socialdemokratai apie interpeliaciją K. Navickui: ministras niekada nebeatgaus pasitikėjimo

(60)
Publikuota: 2022 birželio 08 10:35:00, Respublika.lt info
×
nuotr. 1 nuotr.
Kęstutis Navickas. Eltos nuotr.

Seimo valdyba nusprendė trečiadienį sušaukti nenumatytą Seimo posėdį. Jis prasidės 8 val.

 

Posėdyje, kaip skelbia Seimas, numatoma priimti sprendimą dėl parlamentarų komisijos siūlymo pritarti žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko atsakymams į interpeliacijos klausimus.

Nenumatyto posėdžio metu parlamentarams bus pristatyti du teisės aktų pakeitimai: Vandens įstatymo pataisų projektas ir lydimasis Mokesčio už valstybinius gamtos išteklius įstatymo pataisų projektas, kuriais siekiama reguliacinėmis ir ekonominėmis priemonėmis užtikrinti, kad paviršinio vandens išgavimas (paėmimas) netrikdytų paviršinio vandens telkinio hidrologinio režimo, netrukdytų pasiekti geros vandens telkinio būklės. Taip pat numatoma atsisakyti išimčių vandens naudojimui, nustatytų šiuo metu teisės aktuose, siūloma registruoti paviršinio vandens naudotojus, išgaunančius (paimančius) 10 kub. m per parą ir daugiau vandens iš vieno paviršinio vandens telkinio.

Pagal Statutą nenumatytas Seimo posėdis turi būti surengtas, jeigu to raštu reikalauja Respublikos prezidentas, ne mažesnė kaip 1/3 visų Seimo narių grupė, Seimo valdyba, o Konstitucijos 89 straipsnio 1 dalyje nustatytais atvejais – Seimo pirmininkas.

Nenumatytame Seimo posėdyje svarstomi tik tie klausimai, kuriuos pateikia posėdžio iniciatoriai, pažymima Seimo pranešime.

Seimo opozicija nedalyvaus valdančiųjų sušauktame nenumatytame Seimo posėdyje nuo interpeliacijos gelbėjant žemės ūkio ministrą

Seimo valdančiųjų iniciatyva trečiadienio rytą paskirtame nenumatytame Seimo posėdyje opozicinės frakcijos nedalyvaus. Pasak opozicijos atstovų, taip valdantieji, netikėtai iš vakaro suplanavę ir paskelbę apie trečiadienį vyksiantį posėdį, bando gelbėti žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką nuo interpeliacijos.

Pasak Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos" nario Kęstučio Mažeikos, valdančioji dauguma tikėjosi, kad į Seimo posėdį atvyks mažiau opozicijos atstovų ir nepakaks jų balsų žemės ūkio ministro interpeliacijai.

„Valdantieji supranta, kad žemės ūkio ministras neturi daugumos palaikymo Seime. Faktas, kad ketvirtadienis būtų paskutinė jo, kaip ministro, darbo diena, todėl valdantieji griebėsi naktinių sprendimų surengti neeilinį posėdį ir išgelbėti ministrą. Naktiniai sprendimai kaip ir tolesnis K. Navicko darbas ministro poste veda į niekur, todėl opozicija tokiuose žaidimuose nedalyvaus", - teigia Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos" narys K. Mažeika.

Parlamentarų teigimu, užuot išsprendus šio ministro klausimą laikantis numatytų procedūrų įprastu parlamentiniu būdu, valdantieji pasirinko beatodairišką K. Navicko gelbėjimo planą, todėl dabar žemdirbiams atveriamos galimybės imtis ir kitokių demokratinių veiksmų.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnės Aušrinės Norkienės teigimu, valdantieji savo veiksmais ir toliau demonstruoja aroganciją, nepagarbą parlamentinėms partijoms, visuomenei ir politiniais žaidimais bando gelbėti savo atstovą - žemės ūkio ministrą.

„Valdžioje esantys konservatoriai ir liberalai tokiais veiksmais dar labiau praranda ryšį su krašto žmonėmis, nesupranta jų poreikių. Jie ignoruoja ne tik mūsų, bet ir ūkininkų, žemės ūkio įmonių vadovų, specialistų, maisto pramonės bei Lietuvos žemės ūkio tarybos atstovų nuomonę. Svarbūs žemės ūkiui klausimai nesprendžiami iš esmės, apsimetant, kad jų nėra, o tai mums visiems sukels skaudžių pasekmių ateityje", - sako LVŽS frakcijos seniūnė A. Norkienė.

Seimo posėdyje nedalyvaus visos opozicinės frakcijos - Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos", Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija, Darbo partijos frakcija ir Lietuvos regionų frakcija.

Nenumatytame posėdyje Seimas pritarė K. Navicko atsakymams į interpeliacijos klausimus

Seime trečiadienį sušauktas nenumatytas posėdis, kuriame vien valdančiųjų balsais pritarta žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko atsakymams į jo interpeliacijos klausimus ir jai pritarta nebuvo.

Už tai, kad ministro atsakymams būtų pritarta balsavo visi 64 posėdyje užsiregistravę parlamentarai. Balsavime nedalyvavo visos opozicinės frakcijos.

Pasak opozicijos atstovų, taip valdantieji, netikėtai iš vakaro suplanavę ir paskelbę apie trečiadienį vyksiantį posėdį, gelbėja K. Navicką nuo interpeliacijos.

Jų teigimu, užuot išsprendus šio ministro klausimą laikantis numatytų procedūrų įprastu parlamentiniu būdu, valdantieji pasirinko beatodairišką K. Navicko gelbėjimo planą, todėl dabar žemdirbiams atveriamos galimybės imtis ir kitokių demokratinių veiksmų.

Antradienį vykstant K. Navicko interpeliacijai Seimo posėdžiui pirmininkavęs parlamento vicepirmininkas Jurgis Razma trečiadienio posėdyje teigė, kad opozicijos priekaištai ministrui nebuvo rimti ir teisingi, o pati interpeliacija - organizuota dirbtinai, matant, kad ministru nepatenkinti ir dalis valdančiųjų.

„Pavyzdžiui, ministras buvo užsipultas, neva gavo labai daug pastabų dėl Europos Komisijai pateikto Strateginio plano, kai ministras nesunkiai įrodė, kad pagal gautų pastabų skaičių", - sakė J. Razma.

„Matome, kad interpeliacija suorganizuota dirbtinai, galbūt išgirdus, kad tarp valdančiųjų yra vienas kitas, kuris irgi pamurma, yra kažkuo nepatenkintas. O ministras, manau, kad kritiką girdi", - argumentavo jis.

K. Navickas: vietoje interpeliacijos yra kitų būdų išreikšti nepasitikėjimą ministru

Atmetus interpeliaciją žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui, pats ministras tikina jautęs valdančiųjų palaikymą bei mano, kad interpeliacija nebuvo būtina.

„Iš tikrųjų, kalbant apie interpeliacijos žanrą, jei esi pozicijoje, tai yra kitų būdų ministrui išeiti, atsistatydinti, būti atleistam. Tam interpeliacijos nereikia", - trečiadienį Seime žurnalistams sakė K. Navickas.

Ministras teigė jaučiantis valdančiųjų paramą jam, o pati opozicija elgėsi keistai, prašydama interpeliaciją atidėti, nors tas neįmanoma pagal Seimo statutą.

„Palaikymas buvo. Taip pat buvo keistas vakarykštis prašymas paimti pertrauką. Sunkiai prisimenu atvejį, kad labai aiškiai reglamentuotas interpeliacijos procesas būtų su pertrauka", - teigė jis.

Reaguodamas į vieną pagrindinių nepasitikėjimo juo argumentų, esą jis nepakankamai bendrauja su ūkininkais, ministras teigė, kad ryšį su žemdirbių bendruomenėmis palaiko tiek, kiek gali.

„Iš tikrųjų bendraujame daug, intensyviai, kartą per mėnesį susitinkame vadinamojoje kolegijoje. Bet neformaliuose dalykuose pats lankau ūkius, važiuoju į renginius. To bendravimo turiu tiek, kiek galiu, nes ministras negali taip organizuoti savo darbo, kad būtų tik susitikimai su socialiniais partneriais ir ūkininkais", - kalbėjo K. Navickas.

Valdančiųjų lyderiai nesutinka su opozicijos priekaištais dėl K. Navicko: galimybių bendradarbiavimui nemato, nes nenori matyti

Valdančiųjų lyderiai nesutinka su opozicijos kaltinamais, esą dešinieji nenumatytą Seimo posėdį trečiadienio rytą suplanavo vien tam, kad išgelbėtų žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką nuo interpeliacijos.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen tvirtina nieko neteisingo valdančiųjų sprendimuose nematanti. Priešingai, jos teigimu, nedera vilkinti interpeliacijos ministrui klausimo. O tokių intencijų, pažymi parlamento vadovė, trečiadienio rytą neeilinį posėdį boikotavusi opozicija veikiausiai turėjo.

„Vakar vakare Seimo darbotvarkėje buvo interpeliacija ir visa procedūra. Nežaidėme su jokiomis pusvalandžio pertraukomis. Deja, bet vienos iš opozicinių frakcijų atstovas atsistojo prie mikrofono ir pasakė, kad trūksta vieno žmogaus, todėl ima pertrauką iki kito posėdžio. Tiesiog tokiu būdu - procedūriniu būdu - visą procesą mėgino vilkinti. Mes puikiai suprantame, kad ministro, pakabinto tarp dangaus ir žemės, laikyti ilgą laiką yra nekorektiška. Tai buvo, mano galva, pasiūlytas visiškai racionalus sprendimas", - žurnalistams po posėdžio Seime sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Be to, jos teigimu, ankstyvas trečiadienio rytas tokiam posėdžiui yra labai tinkamas, nes būtent šią dieną parlamentarai dirba Seimo komitetuose.

„Seimo nariai Seimo rūmuose yra ir ateiti iki posėdžių salės nėra taip sudėtinga. Manau, kad viskas buvo padaryta korektiškai, o opozicija pasirinko nedalyvauti", - sakė politikė ir užsiminė, kad dar pasikalbės su opozicijos atstovais apie jų sprendimą boikotuoti nenumatytą posėdį.

I. Šimonytė: galimybių bendradarbiauti su ministru oponentai nemato, nes nenori matyti

Pernelyg situacijos nesureikšmino ir premjerė Ingrida Šimonytė. Kartu ji sureagavo ir į oponentų priekaištus interpeliacijos procesą atlaikiusiam ministrui K. Navickui. Jos teigimu, oponentai galimybių toliau bendradarbiauti su ministru nemato, nes nenori matyti.

„Kai nenori matyt,i tai ir nematai. Bet jeigu norėtų matyti - tai turbūt, kad matytų", - sakė I. Šimonytė.

V. Fiodorovas: posėdis trečiadienį surengtas visiškai „iš išskaičiavimo"

Vienos iš trečiadienio posėdyje nedalyvavusių opozicijos frakcijų - Darbo partijos frakcijos - seniūnas Viktoras Fiodorovas aiškino, kad nenumatytas posėdis trečiadienį skubotai organizuotas „iš išskaičiavimo", matant, kad opozicija neturės pakankamai balsų patvirtinti interpeliaciją.

„Šiandien valdančiųjų suorganizuotas posėdis yra visiškai iš išskaičiavimo. Matyt, matė, kad šiandien opozicija turės keliais balsais mažiau nei galėtumėme turėti ketvirtadienį, todėl suorganizuotas tokia skuba. Galėjo klausimas būti svarstomas ketvirtadienį ir viskas būtų įvykę tvarkingai", - žurnalistams argumentavo V. Fiodorovas.

Politikas teigė besiviliąs, kad po jam pademonstruoto nepasitikėjimo K. Navickas atkreips dėmesį į parlamentarų pastabas dėl nepadarytų darbų ir „šiek tiek pasistengs, nes stengtis žemės ūkiui tikrai yra kur".

Seime trečiadienį sušauktas nenumatytas posėdis, kuriame vien valdančiųjų balsais pritarta žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko atsakymams į jo interpeliacijos klausimus ir ji buvo atmesta.

Socialdemokratai apie interpeliaciją K. Navickui: ministras niekada nebeatgaus pasitikėjimo

Komentuodami balsavimą Seime dėl interpeliacijos žemės ūkio ministrui, socialdemokratai pažymi, kad Kęstučiui Navickui nepavyko išsklaidyti abejonių dėl jo kompetencijos. Socialdemokratų vertinimu, ministrui nebepavyks susigrąžinti pasitikėjimo ir autoriteto.

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė sako, kad konservatorių deleguotas žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ne tik stokoja kompetencijų, bet ir pasižymi konservatoriams būdingu nejautrumu.

„Jis nuolat konfliktuoja su ūkininkų bendruomene. Užuot susodinęs visus svarbių sektorių atstovus prie bendro stalo ir ieškojęs sprendimų, K. Navickas ir toliau nebendradarbiauja. Kaip reaguosime į pasaulinę maisto krizę? Tokiu įtemptu metu šaliai per didelė prabanga neturėti kompetentingo ministro", - įsitikinusi V. Blinkevičiūtė.

Seimo LSDP frakcija ne kartą kreipėsi į ministrą, ragindama su ūkininkų atstovais derinti Lietuvai svarbų 4 mlrd. eurų vertės Žemės ūkio ir strateginį 2023-2027 m. kaimo plėtros planą.

Seimo LSDP frakcijos seniūnas Gintautas Paluckas mano, kad „aplinkosaugininką skirti žemės ūkio ministru buvo klaida".

„K. Navickas pateko ne į tą ministeriją. Manyta, kad aplinkosaugininkas „paspaus" žemės ūkio sektorių dėl žaliojo kurso. Bet norint įveikti dabartinį transformacijos laikotarpį, būtina kompetencija žemės ūkio srityje. Krizių slegiamiems žemdirbiams svarbi parama, kompensacijos, aiški informacija. Deja, turime ministrą, kuris vos atėjęs iškart pasakė: „Prie manęs neprieis šitie, pas mane nepapuls anie", - toks negebėjimas užmegzti santykį su žemdirbių bendruomene yra pragaištingas. Dialogas yra absoliučiai būtinas siekiant išsklaidyti įtampas, pasitikrinti sprendimus, pasiekti kompromisą. Šią situaciją išspręsti yra ir pačių valdančiųjų interesas", - įsitikinęs G. Paluckas.

„Kuo toliau, tuo akivaizdžiau, kad šiam ministrui nepavyks pasiekti reikiamų pokyčių. Nusirista iki tokio lygio, kad susitikimuose su ūkininkais ministras šaukia „Ko čia šoki man į akis". Tai ir premjerės atsakomybė - ji turėjo neleisti susidaryti tokiai konfliktinei situacijai", - pabrėžia G. Paluckas.

Anot Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko pavaduotojo socialdemokrato Vidmanto Kanopos, „K. Navickas ne kartą pademonstravo negebėjimą ir nenorą įsiklausyti į žemdirbių ir ūkininkų organizacijų, mokslininkų, savivaldos atstovų argumentus. Iš tokio ministro lūpų nebeįtikina ir gražiausi siekiai - darna, žalumas, ūkininkavimo sąlygų gerinimas."

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (60)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar patiko naujasis katalikų Bažnyčios popiežius?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje šalyje gyvena draugiškiausi žmonės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +8 C

+1 +8 C

+2 +9 C

+7 +12 C

+10 +15 C

+10 +15 C

0-5 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s