respublika.lt

Seimas žaidžia demokratiją

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2019 spalio 15 11:17:10, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 11 nuotr.
Seimūnas Valerijus Simulikas. Stasio Žumbio nuotr.

Grupė parlamentarų siūlo atsisakyti trejus metus galiojančios nuostatos, kad į parlamentą išrinktas politikas privalo atsisakyti bet kokio iki išrinkimo turėto mandato. Esą nauja tvarka pažeidžia pasirinkimo laisvę - pasirinkimą dirbti kur nori. O ir naujoji nuostata esą patvirtinta neteisėtai - skubos tvarka. Tačiau daugybė projektų prastumiami ne tik skubos, bet ir ypatingos skubos tvarka. Bet kai tai tiesiogiai neliečia seimūnų gerovės, tokia skuba niekam neužkliūna.

 

Prisimena, kai tai patogu

Kai tiesiogiai paliečiama seimūnų gerovė, parlamentarai tampa kaip niekad vieningi. Štai dabar 16 įvairioms frakcijoms (tiek valdančiosioms, tiek opozicinėms) atstovaujančių parlamentarų susivienijo ir siūlo panaikinti praėjusio Seimo 2015-aisiais priimtą nuostatą, kad į Seimą išrinkti Europos Parlamento nariai, savivaldybių tarybų nariai ir merai netenka turimų mandatų.

„Panaikinus, mūsų nuomone, Konstitucijai prieštaraujančias nuostatas, bus atstatytas iki įstatymų priėmimo galiojęs teisinis reglamentavimas, t.y. į Seimą išrinkti Europos Parlamento, savivaldybių tarybų nariai ar merai galės apsispręsti, kokio mandato atsisakyti“, - dėstoma projekte.

Kaip aiškina pataisų iniciatoriai, minėta nuostata registruota 2015 m. lapkričio 18 d., svarstymas ir po to sekęs priėmimas ypatingos skubos tvarka įvyko sekančią dieną.

Pasak seimūnų, teisės aktą priimant tokia skuba nebuvo gauta Seimo Teisės departamento išvada projektui, nors analogiškam atskiram įstatymo projektui, kuriam buvo suteiktas kitas numeris, buvo gauta kritiška Teisės departamento išvada, kurioje buvo nurodytas galimas reguliavimo prieštaravimas Konstitucijai.

Dabartinių įstatymų projektų rengėjai mano, kad 2015 m. lapkričio 19 d. priimta pataisa „prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai, nes pažeidžia Konstitucijos 48 straipsnio 1 dalies nuostatą, jog kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą ar verslą, taip pat netiesiogiai suvaržo asmenų pasyviąją rinkimų teisę“. Be to, prieštarauja Konstitucijai ir pagal savo priėmimo tvarką - ignoravus Seimo Teisės departamentą.

Bauda - mūsų pinigais

Vienas iš pataisų iniciatorių, Seimo Žmogaus Teisių komiteto pirmininkas, „valstietis“ Valerijus Simulikas, paklaustas, kodėl siūlo ir vėl lengvinti sąlygas rinkėjų apgaudinėtojams, viską grindė politikų esą pažeidžiamomis teisėmis.

„Yra du skirtingi dalykai. Jei Seimo narys kandidatuoja į savivaldą, būna išrenkamas, bet atsisako savivaldybės tarybos nario mandato, jam taikoma tik bauda - negrąžinamas rinkimų užstatas. O jei kandidatuoji į Seimą, laimėjus imperatyviai prarandi bet kokį mandatą, ar jis būtų vienoks, ar kitoks. Mano supratimu, tai yra konstitucinis žmogaus teisių pažeidimas rinktis. Antras dalykas, bauda, mano nuomone, yra neadekvati - net 9 tūkst. eurų. Nors čia yra diskutuotinas klausimas, todėl baudos klausimo nekeliame, o norime sulyginti sąlygas: ir kandidatuojant į savivaldą, ir į Seimą turi likti tik baudos“, - „Vakaro žinioms“ sakė V.Simulikas.

Pastebėjus, kad bauda - pernelyg juokinga bausmė, nes dažniausiai už politiką ją sumoka partija (beje, neretai ir mūsų pinigais, nes daug partijų gauna dotacijas iš valstybės), seimūnas atsakė keistokai.

„Koks skirtumas, vis tiek jie lieka valstybei. Nesvarbu, ar tai partijos, ar komiteto, ar individualūs pinigai. Be to, nuostata priimta pažeidžiant tvarką, nes Teisės departamentas nespėjo pateikti savo išvadų“, - tikino V.Simulikas.

Seimas labai dažnai pataisas priiminėja skubios ar net ypatingos skubos tvarka, tačiau kodėl V.Simulikui užkliuvo tik 2015-aisiais priimtas projektas?

„Tegul kiekvienas kolega pasižiūri savo barą, už kurį yra atsakingas. Man kilo klausimas dėl šito projekto, todėl ir keliu problemą. Jei specialistai išaiškins, kad nusišneku, sakysiu, kad tada viskas yra gerai“, - kalbėjo parlamentaras.

Keistas nepastovumas

Keisčiausia, kad minėtą projektą savo parašu parėmė ir „socdarbietis“, Seimo Peticijų komisijos pirmininkas Petras Čimbaras, nors anksčiau jis teigė visiškai priešingas iniciatyvas, kuriomis buvo siekiama visais įmanomais būdais apsunkinti galimybes politikams apgaudinėti rinkėjus.

„Dabar, pavyzdžiui, jei europarlamentaras išrenkamas Seimo nariu, jis negali pasirinkti ir turi imti Seimo nario mandatą, nes buvusį praras. O Seimo narys, laimėjęs mandatą savivaldoje, gali pasirinkti vieną iš mandatų. Todėl ir pasirašiau po projektu - kad sąlygos būtų suvienodintos. Tačiau aš teiksiu ir kitą projektą: jei tu kandidatuoji ir būni išrenkamas, netenki bet kokio anksčiau turėto projekto. Tada bus mažiau apgavysčių. Nes sunku tikėtis, kad, pavyzdžiui, parlamentaras bandys „patempti“ partijos sąrašą savivaldos rinkimuose, kadangi rizika būtų per didelė: prarasti gerai apmokamą darbą mainais į savivaldybės tarybos mandatą“, - teigė P.Čimbaras.

Situaciją komentuoja politologas  prof. Algis KRUPAVIČIUS:

„Na, argumentas, kad nuostata yra antikonstitucinė, nes priimta skubos tvarka, todėl ją reikia naikinti, yra labai keistas. Yra nustatyta tvarka, kaip išsiaiškinti, ar nuostata yra antikonstitucinė. Seimo narių grupė arba visas Seimas turi teisę dėl išaiškinimo kreiptis į Konstitucinį Teismą ir istorija būtų baigta. Visa kita yra pilstymas iš tuščio į kiaurą“, - pastebėjo A.Krupavičius.

Pasak politologo, Seimui ne be reikalo neužkliūna kiti skubiai priimti projektai, tačiau užkliuvo šitas.

„Norima vėl grįžti prie tvarkos, kuri leido manipuliuoti kandidatais partijų sąrašuose. Akcentuoju: sąrašuose. Nes manyti, kad tokios manipuliacijos bus taikomos vienmandatėse apygardose, yra naivu. Absurdas kelti rimtas pareigas užimantį politiką vienmandatėje apygardoje, nes šiam sėkmės atveju atsisakius užimti pareigas iškart reikėtų naujų rinkimų. O sąrašuose ir vėl klestėtų „rinkimų generolai“, taip bandant iškovoti papildomų balsų. 2015 m. tikrai buvo priimta teisinga pataisa, tačiau politikai ir vėl bando „įlipti į tą pačią upę“. O reikia kaip tik ieškoti papildomų būdų, apsunkinančių galimybę rinkėjus apgauti. Juk kitaip nei rinkėjų apgaudinėjimu nepavadinsi, pavyzdžiui, europarlamentaro kandidatavimo į Seimą ar savivaldą. Akivaizdu, kad net išrinkimo atveju jis neatsisakys daug geriau apmokamo darbo Europos parlamente“, - konstatavo A.Krupavičius.

Pasak jo, buvo vienintelis atvejis, kad darbas Briuselyje buvo iškeistas į darbą Seime, taip pasielgė Gabrielius Landsbergis, tačiau tai esą buvo išimtis taisyklėje: Europos Parlamentaro mandato jis atsisakė jau žinodamas, kad bus ne tik Seimo narys, bet ir Konservatorių partijos pirmininkas, o kartu ir frakcijos pirmininkas.

Profesorius stebisi argumentais, esą sugriežtinta tvarka žeidžia politikų laisvę rinktis mandatą.

„Palaukite kadencijos pabaigos ir galėsite rinktis mandatą“, - labai paprastą patarimą pateikė politologas.

A.Krupavičius atkreipė dėmesį, kad net ir sugriežtinta tvarka dar yra per liberali, nes politikai dažnai apsigalvoja ir keičia mandatus vieną į kitą. Štai rugsėjį trijose vienmandatėse Seimo rinkimų apygardose prisireikė naujų rinkimų, mat dabar jau buvę parlamentarai Bronius Markauskas bei Vitalijus Gailius sumanė tapti merais, o Aušra Maldeikienė panūdo europarlamentaro posto. Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė „Vakaro žinias“ informavo, kad šiems rinkimams iš viso išleista apie 700 tūkst. eurų.

„Na, visų pirma man įtarimą kelia rinkimų kaina. Ar tikrai ji yra tokia, kokia skelbiama? Man kažkaip tie skaičiai yra sunkiai įtikinami, arba rinkimai yra organizuojami neekonomiškai. O šiaip jei yra vienmandatės apygardos ir dėl kurių nors priežasčių laimėjęs kandidatas atsisako mandato, nėra kito būdo, kaip tik rengti naujus rinkimus“, - akcentavo A.Krupavičius.

Pasak jo, yra siūlymas atiduoti mandatą partijai, kurios kandidatas laimėjo ir mandato atsisakė, arba antrą vietą užėmusiam kandidatui. Bet tai pažeistų rinkėjų teisę išsirinkti geriausią, jų manymu, kandidatą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s