respublika.lt

Seimas vėl griebiasi rentų įteisinimo skaitytojų prašymu, pildome tekstą politikų komentaraisnuotraukos (51)

2020 lapkričio mėn. 11 d. 07:48:33
Justina GAFUROVA

Pirmą kartą straipsnis publikuotas lapkričio 5 d.

×
nuotr. 7 nuotr.
Profesinės sąjungos ne kartą mitingavo prie Seimo, reikalaudamos geresnių darbo sąlygų. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Nueinantis Seimas, regis, į kadencijos pabaigą meta visus kuklumo drabužius į šalį. Seime vėl prikeltas įstatymo projektas, numatantis rentas neperrinktiems parlamentarams. Kai kurie iniciatoriai tikina, jog rentos būtinos Seimo nariams, kad jiems netektų valkatauti prie konteinerių. Tačiau darbuotojų atstovai primena: Tautos pasitikėjimo kreditui pasibaigus, politikams atviros Užimtumo tarnybos durys.


Kalbų dėl rentų Seimo nariams būta daug, tačiau galutinai tokie siūlymai Seime taip ir nebuvo priimti. Iki šiol Seime buvo užstrigęs dar 2007 m. parengtas įstatymo projektas. Jame buvo siūloma - šalia rentų signatarams numatyti ir rentas neperrinktiems parlamentarams. Šiuo metu pagal įstatymą signataras turi teisę gauti valstybinę signataro rentą, jos dydis yra 38,79 proc. Seimo nario pareiginės algos per mėnesį. Minėtame įstatymo projekte buvo numatyta didinti signatarų rentas iki 75 proc. O Seimo nariams numatyti tokio dydžio rentas: buvus Seimo nariu vieną kadenciją - 40 proc. pareiginės algos per mėnesį, atidirbus dvi kadencijas - 60 proc. pareiginės algos per mėnesį. O buvusiam Seimo nariui tris kadencijas ir daugiau - 75 proc. pareiginės algos.

Iki tokio projekto priėmimo pritrūko vieno - paskutinio balsavimo. Tačiau prieš kelias dienas projektui buvo pateikti nauji siūlymai. Vienas iš jų - Seimo vicepirmininko Jono Liesio. Jis siūlo tiek signatarams, tiek parlamentarams numatyti rentas, kurių dydis būtų 50 proc. Seimo nario pareiginės algos per mėnesį. Tiesa, Seimo nariams renta būtų mokama ketverius metus po kadencijos pabaigos. Taip pat politikas siūlo, kad tokio pat dydžio rentą neribotą laiką galėtų gauti ir buvę visi premjerai. Siūloma, kad įstatymas įsigaliotų jau kitą savaitę - lapkričio 12 d.

Tiesa, Liberalų sąjūdis suskubo patikinti, kad siūlymas su partija nederintas. Vakare pasirodė pranešimai, kad J.Liesys stabdo narystę tiek frakcijoje, tiek partijoje.

Kaip „Vakaro žinioms" sakė J.Liesys, rentos būtinos, kitaip neperrinktų Seimo narių laukia liūdna realybė. „Manau, pavėlavome. O kada dar siūlyti? Tegul Seimas sprendžia.

Čia būtų moralinis ir psichologinis stabilumas, ypač jauniems žmonėms, kuriems sunkiau įsitvirtinti darbo rinkoje.

O visuomenės akyse Seimas niekada nebuvo populiarus. Manau, kad ir kokios pataisos būtų, savo populiarumo nei pagerinsime, nei pabloginsime", - sakė J.Liesys. Ir pridūrė, kad pats nesitiki, jog įstatymo projektas būtų priimtas dar šioje kadencijoje.

Nepakeičiamų nėra

Panašų siūlymą projektui užregistravo ir Darbo partijos atstovai Seime. Jie taip pat siūlo, kad rentas galėtų gauti ir buvę ministrai pirmininkai. „Kaip aš, būdamas Seimo nariu, galėčiau registruoti siūlymą rentoms Seimo nariams? Nepakeičiamų Seimo narių nėra.

Manau, tokiems siūlymams, turbūt niekada nėra gero laiko. Taip pat buvo ir su rentomis signatarams. Rinkimai baigėsi, prasideda kiti. O premjerai, manau, liko užmiršti. Man tiko toks kolegų parengtas siūlymas ir jam pritariu", - sakė vienas iš siūlymą registravusių Seimo narių, į parlamentą neperrinktas Artūras Skardžius.

O perrinktas Mindaugas Puidokas, kalbintas „Vakaro žinių", neslėpė, kad siūlymas gimė išgirdus, kad projektą kadencijos pabaigoje bus bandoma „prastumti". „Mes žinojome, kad kitų Seimo frakcijų iniciatyva senas įstatymo projektas vėl bus traukiamas į darbotvarkę, nutarėme, kad logiška būtų pasiūlyti įrašyti rentas premjerams. Vieša paslaptis, kad Seimo koridoriuose buvo nuolat kalbama, kad projektas vėl bus balsavime. Tai atvirai buvo deklaravę ir Gediminas Kirkilas su Juozu Bernatoniu.

Mums atrodo, kad logiškos tik rentos premjerams. Manau, Seimo narių rentos yra nelogiškos. Aš joms nepritariu. Jeigu projekte liks ir rentos Seimo nariams, balsuosiu „prieš", - sakė M.Puidokas.

Tačiau siūlyme neišbraukiamos rentos Seimo nariams, kurios įrašytos pirminiame projekte, kuriam ir teikiamas siūlymas. Taigi, jeigu netyčia Seimo posėdyje būtų pritarta tokiam siūlymui, balsavimas vyktų už įstatymo projektą, kuriame rentos numatomos ir Seimo nariams, ir premjerams. Pastariesiems - 75 proc. Seimo nario pareiginės algos per mėnesį. Siūloma, kad įstatymas įsigaliotų nuo sausio 1 d.

Kaip nutiko, kad siūlymai pateikti du, o kai kurios vietos labai panašios, politikai nežino. Neaišku, kas nuo ko nusirašė.

Minėti politikų siūlymai ne tik supykdė visuomenę, bet kai kam tapo ir politinės karjeros pabaiga. Tą pačią dieną, kai „Vakaro žinios" publikavo straipsnį, liberalas, Seimo vicepirmininkas J.Liesys atsiėmė savo siūlymą, kuriuo rentos neperrinktiems Seimo nariams priklausytų ketverius metus. Kitai kadencijai į Seimą neperrinktas politikas taip pat pateikė prašymą stabdyti savo narystę Liberalų sąjūdžio partijoje ir frakcijoje.

Prie kito - Darbo partijos Seimo narių pateikto - siūlymo, kuriame siūlomos rentos ministrams pirmininkams, parašų taip pat sumažėjo. Savo parašą lapkričio 5 d. atsiėmė M.Puidokas.

Šį siūlymą pasirašęs Seimo narys Valentinas Bukauskas, sako neketinantis atsiimti parašo. „Mano pritarimas yra dėl rentų ministrams pirmininkams. Jos yra daugelyje Europos Sąjungos šalių, nes tai yra viena įtakingiausių pareigybių su didele atsakomybe. Manau, turėtų būti numatomos socialinės garantijos, kad premjeras nebūtų varžomas. Seimo narių rentoms nepritarčiau.

Manau, premjerams turėtų atsirasti tokia garantija, kokią turi ir signatarai bei prezidentai", - „Vakaro žinioms" sakė V.Bukauskas.

Taip pat yra kalbėję ir kiti jo kolegos - M.Puidokas ir A.Skardžius. Tačiau siūlyme neišbraukiamos rentos Seimo nariams, kurios įrašytos pirminiame projekte. Tik papildomai įrašomos rentos ministrams pirmininkams. V.Bukauskas tai paaiškino taip: „Ne aš teikiau šitą siūlymą ir ne mano teisė braukti. Manau, komitetas turėtų įvertinti pirminį pasiūlymą ir pasisakyti."

Andrius Mazuronis paaiškino, kad taip yra dėl procedūrinių niuansų: „Mes negalime siūlyti išbraukti to, kam dar nepritarė Biudžeto ir finansų komitetas."

Jis sakė, kad pateikto siūlymo atsiimti neketina ir patikino, kad jį kartu ruošė visi Darbo partijos atstovai Seime: „Iki šiol laikausi nuomonės, kad ministras pirmininkas turėtų turėti tokias socialines garantijas kaip prezidentas. Aš prieš pasirašydamas galvoju ir paskui nepersigalvoju. Kaip kolegos, papūtus nepalankiam viešo informavimo vėjui, neskubu atsiimti parašų. Manau, tai verčia mūsų profesiją pajuokos objektu. Taip neturėtų elgtis kolegos. Jie turėtų į projektą gilintis prieš pasirašydami.

Tai buvo mūsų penkių Darbo partijos atstovų iniciatyva. Visi penki sėdėjome ir tarėmės dėl šio projekto. Todėl man keista, kad buvo tokių, kurie nubėgo atsiimti parašų. Aš buvau labiausiai skeptiškas šiuo klausimu, o dabar turiu priimti visus smūgius."

A.Mazuronis stebėjosi, kad visuomenėje nekilo toks pasipiktinimas, kai buvo padidintos rentos prezidentams. „Man keista, kad tokios diskusijos nekilo tada, kai, prieš baigiantis antrai prezidentės kadencijai, dešimčia procentų buvo padidinta prezidentams skiriama renta ir tokį įstatymą pasirašė prezidentė. Bet kažkaip niekas nekreipė dėmesio", - sakė politikas.

A.Mazuronis patikino, kad pritaria tik ministrų pirmininkų rentoms, bet ne Seimo narių rentoms. Ir, jeigu įstatymo projekte liktų įrašyti Seimo nariai, tokiam balsavime jis balsuotų „prieš".

 

Kolegų malonės nereikia

„Vakaro žinių" kalbintas buvęs premjeras Algirdas Butkevičius, paklaustas, ar apsidžiaugtų, jeigu gautų rentą, nusijuokė:

„Eidamas į Seimą žinai, kokios bus darbo sąlygos ir koks bus tavo darbo užmokestis. Nemanau, kad reikia galvoti, jog palikus darbą reikia dar susikurti kažkokią gerovę mokesčių mokėtojų sąskaita. Labai blogai, kai politikai pradeda sakyti, jog po kadencijos tampa tarsi raupsuoti. Žmonės į Seimo narius ima žiūrėti kaip į tokius, kurie nieko nesugeba. Nors iš tiesų Seime yra visos galimybės žmogui save ištobulinti kaip specialistą."

A.Butkevičius sako nematantis galimybių, kad rentas įteisinantis projektas būtų svarstomas Seime artimiausiu metu. O paklaustas, kaip balsuotų, patikino, kad būtų „prieš".

 

 

Skaitytojų prašymu, akcentuojame.

Rentų neperrinktiems Seimo nariams projektą pateikė:

Jonas Liesys (Liberalų sąjūdis)


Rentų neperrinktiems Seimo nariams projektą papildyti rentomis Ministrams pirmininkams siūlo:

Andrius Mazuronis (Darbo partija)

Mindaugas Puidokas (Darbo partija, atsiėmė parašą 2020-11-05)

Valentinas Bukauskas (Darbo partija)

Artūras Skardžius (Darbo partija)

Situaciją komentuoja Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga RUGINIENĖ:

Vos nenukritau, kai sužinojau, kad tokie siūlymai užregistruoti paskutinėmis kadencijos dienomis. Tai yra visiška nesąmonė. Vertinu kaip spjūvį į veidą eiliniams darbuotojams. Vėl tenka kartoti, kad Seimo nariai yra renkami. Jie žino, kur eina ir kokiomis sąlygomis dirbs. Iniciatyva užsitikrinti rentas atrodo kaip noras į Seimą papulti tik tam, kad galėtum užsitikrinti gerovę likusiam gyvenimui. Nors Seimo nario darbas turėtų būti tarnavimas Lietuvos gerovei.

Tai yra ciniškas pasiūlymas visų Lietuvos dirbančiųjų atžvilgiu.

Nė vienas darbuotojas, netekęs darbo, neturi jokių garantijų, kad darbą suras greitai.

Seimo nariams galiu priminti, kad neperrinktiems parlamentarams ir taip priklauso didelės išeitinės. Be to, jie gali registruotis į Užimtumo tarnybą ir gauti nedarbo išmoką iki 9 mėnesių, kaip ir visi Lietuvos darbuotojai, ieškantys darbo.

Mane labiausiai liūdina, kad kai teikiame siūlymus keisti Darbo kodeksą darbuotojų labui ir tiems pasiūlymams nereikia daug lėšų, jie Seimo narių palaikymo nesulaukia. Jie nemato būtinybės gerinti darbo sąlygas darbuotojams. O kai tai liečia asmeniškai juos, matome visiškai kitą požiūrį. Gal ir gerai, kad tokius siūlymus teikiančių Seimo narių mes neišrinkome dar kartą.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (51)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. GODOS PRIE SUSKILUSIOS „GELDOS”
2. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
3. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
4. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
5. N.Venckienė: Jie teisia, o aš vaidinu, kad tikiu
6. Globaliame pasaulyje nekorektiška vadintis lietuviu
7. Laukėt, kad Dulkys virusą patvarkytų?
8. Didina pensijas, o jos vis nekyla (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
9. Ką jie dabar pasakytų žuvusiųjų artimiesiems?
10. Prieš 30 metų dėl laisvės buvome pasiruošę viskam
11. Nesiskiepysi nuo COVID-19 - greitai lėksi iš darbo?
12. Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu
13. O.Strikulienė: KAPITOLIJAUS ŠTURMĄ INICIJAVO NE TRAMPAS
14. O jeigu karas?
15. Policijos veteranai užsigeidė privilegijų
16. Vitas TOMKUS: RINKTI AR NERINKTI?
17. Vakarams bus labai blogai, Lietuvai - tik blogai
18. Zigmas Vaišvila: Siaubiamiškio pasaka Nr.2 („Siaubiamiškio pasakų kūrėjas ir jo alaviniai kareivėliai")
19. Užkalti karstai kelia dar daugiau įtarimų (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
20. Lengviau sukurti vakciną nuo Covid-19, nei ištirti bylą (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
21. Ką atnešė Žiurkės metai
22. 2020-ieji - ne tik pandemijos metai
23. Algimantas RUSTEIKA: atėjo numirėlių metas
24. Koronaafera 3. Globali psichozė mistikos fone
25. „Swedbank“ siekia sužlugdyti sanatoriją?

Dienos klausimas

Ar jūsų savivaldybė pakankamai rūpinasi judėjimo zonų priežiūra - sniego valymu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar savaitgalį pasidžiaugėte gausiu iškritusiu sniegu?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-20 -18 C

-17 -16 C

 

-10 C

-13 -11 C

-10 -7 C

 

-12 -8 C

0-2 m/s

0-3 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos