Seimas ketvirtadienį po pateikimo pritarė siūlymui nustatyti, kad ypatingų aplinkybių metu telefono ryšio paslaugų teikėjai Užsienio reikalų ministerijos (URM) prašymu teiktų informaciją apie užsienio valstybėje esančių naudotojų skaičių.
Po pateikimo už balsavo 78 Seimo nariai, prieš buvo 4, susilaikė 22 parlamentarai.
Pataisomis taip pat siūloma įtvirtinti, kad šių paslaugų teikėjai siųstų URM nustatyto turinio pranešimus užsienio valstybėje ar jos tam tikroje dalyje esantiems šių paslaugų naudotojams.
„Įstatymo projektu siekiame užtikrinti efektyvų konsulinės pagalbos teikimą užsienyje esantiems piliečiams stichinės nelaimės, katastrofos, masinių riaušių, karo ar ginkluoto konflikto atveju ir kitomis ypatingomis aplinkybėmis”, – Seime pristatydamas siūlymą sakė užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
Pasak jo, operatorių pagalba tokioje situacijoje reikalinga, nes ne visi užsienyje keliaujantys piliečiai pateikia informaciją ministerijai per kelionių aplikaciją bei ne visi nuolat užsienyje gyvenantys piliečiai registruojasi konsulinėse įstaigose.
„Darbietis” Mindaugas Puidokas, komentuodamas pataisas, sakė, kad tai „dalinai skamba kaip asmenų sekimas.”
„Užsienyje yra dvi pagrindinės Lietuvos piliečių kategorijos: tų, kurie gyvena pastoviai ir kurie vyksta turistiniais ir komandiruočių tikslais. Ar šis pakeitimas bus nukreiptas į visus tuo metu šalyje esančius piliečius? Klausiu, nes atrodo keista, kai pranešimą gautų kelis metus užsienyje gyvenantis mūsų pilietis, kuris naudojasi Lietuvos telekomunikacijų įmonių paslaugomis. Kaip tai realiai vyktų ir ar yra numatoma koreguoti, kad tokių situacijų nebūtų?”, – klausė M. Puidokas.
Tuo metu G. Landsbergis sakė, kad informacija apie asmenis nebus renkama, o pati ministerija žinutės nesiųs.
„Jeigu operatorius fiksuoja, kad asmuo tuo metu yra toje valstybėje, tai telefono numeriu yra išsiunčiama žinutė. Pati ministerija žinutės nesiųs, ji tik gali paprašyti, kad tie asmenys, kurie yra registravęsi, kad yra toje valstybėje, gauna žinutę apie tam tikrą pavojų. Tai patogus būdas, neidentifikuojant nei asmens, nei žinant jo, siųsti žinią, kad valstybėje, kurioje yra, jam gali grėsti pavojus“, – sakė G. Landsbergis.
Toliau šis siūlymas bus svarstomas komitetuose.