Seimui ketvirtadienį pristatyta Renato Pociaus kandidatūra į Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkus.
„Prezidentas, vadovaudamasis Konstitucija ir Energetikos įstatymu, teikia nuo šių metų sausio 21 dienos skirti Rentą Pocių VERT pirmininku“, – pristatydamas kandidatūrą sakė prezidento vyriausiasis patarėjas, Aplinkos ir infrastruktūros grupės vadovas Jaroslavas Neverovičius.
„Energetikos sektoriuje Lietuva išgyvena istorinių pokyčių etapą, priimami kritiniai sprendimai tiek valstybės energetinės nepriklausomybės, tiek bendrai energetikos sektoriaus transformacijos kelyje, kur vis svarbesniu tampa žiedinės ekonomikos, žaliojo vystymosi ir inovatyvumo skatinimo principai. Šiems pokyčiams užtikrinti būtinas kokybinis VERT veiklos proveržis. Svarbu ne tik atliepti, bet ir aktyviai dalyvauti sektoriaus permainų procese“, – pridūrė prezidento vyriausiasis patarėjas.
Pasak jo, R. Pocius turi reikiamų žinių, gebėjimų ir aiškią viziją, kaip VERT gali prisidėti prie strateginių valstybės energetikos sektoriaus tikslų įgyvendinimo.
Pats R. Pocius akcentavo darbus dėl žaliojo kurso bei tvarios energetikos paketų reguliavimo.
„Dėl žaliojo kurso – pirmiausia VERT turėtų koncentruotis į ES tinklo kodeksų tinkamą įgyvendinimą. Mes turime tiek techninius, tiek rinkos tinklų kodeksus. Antra užduotis – turi būti sukurti reguliaciniai mechanizmai, kurie skatintų įmones investuoti į naujas aplinką tausojančias technologijas bei skatinti įmones vystyti naujas inovacijas“, – sakė R. Pocius.
„Trečias dalykas yra atsinaujinančių sektorių paskata ir kalbu ne vien kainodarine prasme, bet ir visais teisės aktų reglamentavimo kausimais, kad paskatintume investicijų į atsinaujinančią generaciją įgyvendinimo procesus bei turėtų būti priimti sprendimai, skatinantys įmonių investicijas, kurios skirtos efektyvumui ir energijos taupymui“, – pridūrė kandidatas į VERT pirmininkus.
Kaip vieną iš svarbiausių darbų jis taip pat minėjo VERT dalyvavimą formuojant Lietuvos poziciją dėl Lietuvos importo iš nesaugiose branduolinėse elektrinėse pagamintų įrenginių.
„VERT pozicija yra suformuota, bet esame pateikę Baltijos šalių ir Lenkijos šalių reguliuotojui siūlymus, kaip reikėtų tobulinti metodiką. (...) Turime toliau aktyviai tęsti šitą darbą“, – sakė R. Pocius.
Tuo metu suskystintų gamtinių dujų (SGD) klausimai, pasak jo, taps ypač aktualūs 2022 metais, kai VERT turės priimti esminį sprendimą dėl terminalo veiklos modelio po 2024 metų.
„Turėsime išanalizuoti ir priimti patraukliausią alternatyvą, kurios pagrindu toliau būtų vystoma SGD veikla. Tam, kad didintume terminalo veiklos konkurencingumą, mano nuomone, turėtų būtų įdiegta terminalo pajėgumų aukcionų sistema, kuri turėtų tapti aktuali įgyvendinus Lietuvos-Lenkijos dujų jungtį“, – sakė kandidatas į VERT pirmininkus.
Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Mykolo Majausko paklaustas apie tai, kokia jo nuomonė apie energetikos įmonių grupės „Ignitis grupė“ planus vadovus už pasiekimus premijuoti akcijomis, R. Pocius sakė į tai žiūrintis kritiškai.
„Turime reguliacinį mechanizmą tokį, kuris generuoja įmonėms pelną arba pajamas nuo reguliuojamos vertės turto, kuris yra investuotas į reguliuojamas paslaugas. Mano vertinimu, tokia schema, kuri skatina premijuoti akcijomis, suteikia tam tikrą viešųjų ir privačių interesų problematiką, nes įmonių vadovai, turėdami akcijų, yra suinteresuoti kiek įmanoma pūsti įmonės turtą su tikslu, kad turėtų didesnį akcijų pajamingumą. Tokios schemos neturėtų būti taikomos“, – sakė R. Pocius.
VERT yra nepriklausoma nacionalinė reguliavimo institucija, reguliuojanti energetikos srityje veikiančių ūkio subjektų veiklą ir atliekanti valstybinę energetikos sektoriaus priežiūrą.