respublika.lt

Seimas pritarė patobulintam 2021 metų biudžeto projektui: iš viso numatyta 774 mln. eurų papildomų asignavimų (13)

2021 birželio 22 13:20:00
Eltos inf.

Antradienį Seimas pritarė Finansų ministerijos parengtam patobulintam 2021 metų valstybės biudžeto projektui, kuriame didžioji dalis lėšų numatyta koronaviruso pandemijos neigiamų padarinių valdymui. Kartu atnaujintame biudžeto projekte, įvertinus naujausią Ekonominės raidos scenarijų, mažėja valdžios sektoriaus deficitas.

×
nuotr. 1 nuotr.
Seimas. Eltos nuotr.

 

Už įstatymo pakeitimus balsavo 75 Seimo nariai, prieš – 2, susilaikė 35 parlamentarai.

Šių metų valstybės biudžeto pajamos didinamos 1 mlrd. 185 mln. eurų, o išlaidos – 773,9 mln. eurų. 2021 metų valdžios sektoriaus deficitas sudarys 6,9 proc. BVP.

Pagal patikslintą įstatymą 2021 m. valstybės biudžeto pajamos kartu su ES ir kitomis tarptautinės finansinės paramos lėšomis sudarys 12 mlrd. 437 mln. eurų, asignavimai išlaidoms ir turtui įsigyti – 16 mlrd. 615 mln. eurų (asignavimai viršija pajamas 4 mlrd. 178 mln. eurų).

Pasak finansų ministrės Gintarės Skaistės, BVP pokytis, kuris buvo numatytas šiems metams 2,6 proc. kovo mėnesio scenarijuje, atsižvelgiant į gerėjančią situaciją, yra gerinamas ir numatoma, kad šiais metais ekonomika augs 4,1 proc. BVP, kitais metais – 4,4 proc.

Patobulintas biudžeto projektas parengtas, siekiant finansuoti naujai išryškėjusius ir ilgiau nei planuota trunkančius poreikius bei priemones, susijusias su COVID-19 padarinių mažinimu. Taip pat patobulintame projekte atsižvelgiama į „Naujos kartos Lietuva“ plano numatomas investicijas iš Europos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo bei kitus finansinius valstybės ir jos gyventojų poreikius.

„Šiandien Seimas pritarė atnaujintam biudžeto projektui, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas pandemijos padariniams švelninti bei mechanizmų, perėjimui į popandeminį etapą, sukūrimui. Taip pat gerėjant ekonomikos atsigavimo perspektyvoms ir keičiantis prielaidoms dėl galimo mokesčių atidėjimų poveikio valdžios sektoriaus finansams, atnaujintos pajamų prognozės. Iš jo matome, jog mažėja valdžios sektoriaus deficitas – numatoma, kad 2021 metais jis sieks 6,9 proc. BVP. Tuo pačiu atnaujintame valstybės biudžeto projekte papildomai atsižvelgėme į geopolitines įtampas ir poreikį išlaikyti tarptautinius Lietuvos įsipareigojimus dėl gynybos finansavimo, todėl skyrėme papildomų lėšų ir šiems tikslams“, – teigė finansų ministrė Gintarė Skaistė. 

Papildomos lėšos koronaviruso padarinių valdymui

„Atnaujintame biudžete daug lėšų skiriame socialinės ir sveikatos apsaugos sistemoms, kurios šiuo metu patiria didžiausią krūvį kovojant su COVID-19 pasekmėmis. Taip pat esame numatę lėšų medikų darbo užmokesčio priedams dėl COVID-19 apmokėti, pandemijos metu paveiktiems švietimo, transporto ir turizmo sektoriams“, – sakė G. Skaistė.

Iš viso 2021 metų patobulintame valstybės biudžete numatyta 774 mln. eurų papildomų asignavimų, įskaitant Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšas. COVID-19 priemonių finansavimui iš šių lėšų suplanuota skirti 564,4 mln. eurų.

Didžioji dalis šių lėšų, t. y. 253,9 mln. eurų, numatyti sveikatos apsaugos sričiai vakcinų ir vakcinacijos priemonių įsigijimui, sveikatos apsaugos priežiūros įstaigų darbuotojų užmokesčio priedams dėl COVID-19, vaistams, reikalingai įrangai bei laboratoriniams tyrimams.

Socialinei apsaugai suplanuota skirti 238,5 mln. eurų, kurie numatyti ligos, motinystės ir nedarbo socialiniam draudimui bei užimtumo priemonėms: prastovų subsidijoms, darbo paieškos ar ligos išmokoms ir išmokoms savarankiškai dirbantiems asmenims. Taip pat beveik 72 mln. eurų numatyta skirti kitoms institucijoms, dalyvaujančioms koronaviruso pandemijos valdyme.

Visuomenės poreikiai ir investicijos

Siekiant pagerinti situaciją labiausiai pažeidžiamoms visuomenės grupėms, biudžete papildomai lėšų skirta universalioms vienišo žmogaus išmokoms mokėti (15,3 mln. eurų), neįgaliųjų įdarbinimo priemones finansuoti (2,4 mln. eurų).

Sutelkiant dėmesį į ekonomikos transformaciją užtikrinančias investicijas, patikslintame biudžeto projekte taip pat numatyta 149,3 mln. eurų „Naujos kartos Lietuva“ plano investicijoms bei elektroninėms mokslo duomenų bazėms prenumeruoti (5 mln. eurų).

Dėmesys – valstybės sienos apsaugai ir Lietuvos finansiniams įsipareigojimams NATO

Užtikrinant 2,03 proc. BVP nukreipimą gynybai, 20,7 mln. eurų papildomai skiriama Krašto apsaugos ministerijai. Šis sprendimas siūlomas Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai (EBPO) atnaujinus šalių BVP prognozes bei drauge su Prezidentūra sutarus didinti resursus saugumui ir išlaikyti Lietuvos Respublikos įsipareigojimus NATO Aljansui.

Stiprėjant įtampai pasienyje, 15,9 mln. eurų papildomai skiriama pasienio su Baltarusija apsaugos stiprinimui, o siekiant pagerinti infrastruktūrą Lavoriškių, Šalčininkų ir Raigardo pasienio kontrolės punktuose, – Susisiekimo ministerijai papildomai skiriama 1,05 mln. eurų.

Paskutiniai biudžeto projekto pokyčiai – po antro svarstymo Seime

Po antro biudžeto projekto svarstymo Seime Vyriausybė svarstė Seimo narių užregistruotus pasiūlymus. Atsižvelgus į dalį pasiūlymų, numatyta papildomai skirti 4,07 mln. eurų:

1 mln. eurų (iki 2 mln. eurų bendroje sumoje) mokyklų pedagogų išeitinėms išmokoms, 2,9 mln. eurų skirti savivaldybių priešgaisrinės tarnybos ugniagesiams dėl padidėjusio pareiginės algos koeficiento ir 172 tūkst. eurų teismams, kuriuose nagrinėjamos su užsieniečių teisine padėtimi susijusios bylos, atsižvelgiant į išaugusį imigrantų skaičių Baltarusijos pasienyje.

Pajamų surinkimas auga

Kartu, lyginant su balandžio mėnesio projektu, atnaujintame biudžeto projekte didėja numatomos pajamos iš visų pagrindinių mokesčių.

Atnaujintame biudžeto projekte, įskaitant Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšas, valstybės biudžeto pajamos didėja 613,1 mln. eurų, kurių 382,4 mln. eurų sudaro pajamos iš pridėtinės vertės mokesčio dėl projektuojamo spartesnio vartojimo augimo ir, tikėtina, mažesnės mokestinės nepriemokos.

Pelno mokesčio pajamos didinamos 38,8 mln. eurų dėl projektuojamo didesnio 2021 metų BVP augimo ir patikslintų prielaidų dėl atidėtų mokėjimų. Akcizų pajamos didinamos 30,2 mln. eurų.

Gyventojų pajamų mokesčio pajamos į valstybės ir savivaldybių biudžetus didinamos 232,2 mln. eurų dėl projektuojamo spartesnio darbo užmokesčio fondo augimo 2021 m. Vertinant tik valstybės biudžeto pajamas iš gyventojų pajamų mokesčio, jos didėja 136,8 mln. eurų.

Pajamos iš dividendų ir valstybės įmonių pelno įmokų didinamos 24,9 mln. eurų, įvertinus įmonių priimtus sprendimus dėl šių įmokų mokėjimo už veiklos rezultatus 2020 metais.

Galiausiai, po peržiūrėto pajamų plano ir Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) pajamų į valstybės ir savivaldybių biudžetus padidinimo finansavimas savivaldybėms didėja 141 mln. eurų, lyginant su gruodį patvirtintu biudžeto įstatymu.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (13)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PADARINIAI: pietinėje Belgijos dalyje – prancūzakalbėje Valonijoje – prasidėjo šiukšlių krizė - po smarkių potvynių, kilusių liepos 14-16 dienomis, regione perpildyti visi sąvartynai, ir statybinių šiukšlių kalnai ėmė dygti nenaudojamoje automobilių magistralėje A601.

  • KOVA: antradienį Graikijos ugniagesiai kovoja su dideliu miško gaisru šiauriniame Atėnų priemiestyje, jo dūmai juntami šalies sostinėje - ugnis šėlsta Dioniso municipaliteto miško masyve, netoli Galinio kaimelio, rajone tarp Stamatos ir Rodopolio gyvenviečių.
  • STIPRUS: pirmadienį Indonezijoje, prie Sulavesio salos pakrantės, įvyko 6,2 balo žemės drebėjimas, pranešė JAV geologijos tarnyba, tačiau perspėjimų dėl cunamio grėsmės nebuvo.
  • KOSMOSE: šeštadienio vakarą virš pietinės Norvegijos naktinį dangų nušvietė didelis meteoritas, sukėlęs bangą pranešimų net iš Švedijos apie pastebėtą dangaus kūną, pranešė vietos žiniasklaida.
  • SIAUTĖJA: miškų gaisras, kilęs už maždaug 100 km į vakarus nuo Barselonos, sunaikino 1 100 hektarų miško ir dirbamos žemės, sekmadienį socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė Katalonijos miškų komisija.
  • GĄSDINO: Filipinus šeštadienį supurtė stiprus žemės drebėjimas, pranešė JAV Geologijos tarnyba (USGS), tačiau jis įvyko giliai po žeme, todėl vietos pareigūnai teigė nesitikintys daug žalos.

  • SKĘSTA: potvyniams apėmus dalį Vidurio Kinijos teritorijos, penktadienį, pasitelkiant savadarbius tiltus, buvo evakuojami kaimų gyventojai - tai daroma dėl šalies rytinės pakrantės link artėjančio taifūno, kuris gali sukelti dar didesnius potvynius.
  • TRANSPORTAS: Europoje antrą šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, padvigubėjo naujų elektra varomų transporto priemonių pardavimai, penktadienį nurodė Europos automobilių gamintojų asociacija (ACEA).
  • ATIDARYMAS: Grikapalyje penktadienį buvo atidaryta didžiausia pagal pagamintos vienoje vietoje elektros kiekį nutolusi saulės elektrinė Lietuvoje, kurios galingumas yra 3,35 MW - platforma nuo jau egzistuojančių skiriasi tuo, kad „SoliTek“ modernių technologijų dėka vartotojams užtikrinama 35-40 proc. efektyvesnė elektros generacija ir dvigubai mažesnė kaina už elektros energiją.
  • KROVINIAI: Kauno intermodaliniam terminalui (KIT) prisijungus prie europinės vėžės, Lietuvos krovinių vežėjams atsivėrė  naujos galimybes gabenti krovinius traukiniais iš Europos ir į ją, išvengiant sustojimo pasienyje su Lenkija ir krovinių perkrovimo.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikia kaliniams, priklausomiems nuo narkotikų, vietoj pagalbos dalinti švirkštus ir adatas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jeigu Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už kurią partiją balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+14 +22 C

+16 +22 C

 

+15 +21 C

+21 +29 C

+19 +28 C

 

+18 +20 C

0-9 m/s

0-10 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos