respublika.lt

Seimas priėmė svarstyti siūlymus dėl paramos darbuotojams ir slaugantiems neįgaliuosius

(0)
Publikuota: 2020 kovo 17 10:17:29, Lukas Blekaitis, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Seimas antradienį skubos tvarka po pateikimo pritarė Vyriausybės siūlomiems pakeitimams, kuriais siekiama prisidėti prie darbuotojų darbo vietų išsaugojimo ir padėti gyventojams, kurie užvėrus dienos centrus turi rūpintis negalią turinčiais žmonėmis.

 

Siūloma, kad kai prastova skelbiama ekstremalios situacijos arba karantino metu, valstybė iš dalies padengs darbuotojo darbo užmokesčio sąnaudas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis teigė, kad neeilinė situacija reikalauja neeilinių sprendimų.

„Dėl koronaviruso epidemijos susidariusi neeilinė situacija Lietuvoje ir visoje Europoje reikalauja nestandartinių sprendimų, kad apsaugotume darbuotojus, jų sveikatą, darbo santykius“, – Seimo posėdyje sakė L. Kukuraitis.

Jeigu darbdavys darbuotojui mokės 40 proc. nuo minimalios algos, valstybė prisidės 60 proc. nuo minimalios algos. Išmoka už prastovą bus mokama iš „Sodros“ administruojamo fondo už laiką, kai galioja paskelbta prastova dėl ekstremalios situacijos arba karantino. Biudžetinės įstaigos ir Lietuvos bankas darbuotojui prastovos laikotarpiu mokėtų ne mažiau kaip minimalią algą.

Jeigu darbdavys darbuotojui mokės 40 proc. vidutinio jo darbo užmokesčio, tuomet valstybė prisidės 60 proc. nuo darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio, bet valstybės indėlio „lubos“- 607 eurai bruto. Subsidija bus mokama iki 3 mėnesių, o darbdavys įsipareigoja išlaikyti asmeniui darbo vietą dar 6 mėnesius nuo subsidijos mokėjimo pabaigos.

Parlamentaras Mykolas Majauskas mano, kad 60 proc. valstybės pagalbos dalis verslui gali būti per maža.

„Yra labai skirtingi verslai. Vieniems, kaip restoranams, nėra jokių pajamų ir susimokėti net ir tuos 40 proc. gali būti pakankamai sudėtinga. Ar nesvarstėte valstybės pagalbos procentą didinti?“, – Seimo posėdyje klausė M. Majauskas.

Ministro teigimu, priemonės orientuotos į darbuotojus, o verslui numatytos kitos lengvatos.

„Planuojant šią priemonę pirmiausia buvo rūpinamasi darbuotojais, kad jie gautų maksimalią išmoką – 100 proc. iki tam tikrų pajamų. Tai užtikrintume kartu – verslo ir valstybės naštos dalinimosi principu. Verslui šalia šitų priemonių sudaromos ir kitos pagalbos priemonės – mokesčių atidėjimas, paskolų atidėjimas, galimybė imti lengvatines paskolas su valstybės garantija. Taip pat kitas paketas padėti verslui pereiti šį laikotarpį, o subsidijos iš esmės skirtos darbuotojų darbo užmokesčiui užtikrinti, kad jie galėtų išlaikyti ne blogesnį pragyvenimo lygį savo šeimoms dėl susidariusios situacijos“, – Seime sakė L. Kukuraitis.

Seimo narė Gintarė Skaistė nuogąstavo, kad darbuotojams labiau apsimokės išeiti į Užimtumo tarnybą ir gauti nedarbo išmokas.

„Planuojama daug kur rinktis modelį, kur darbuotojas eina į Užimtumo tarnybą, gauna bedarbio pašalpą ir, kai baigiasi sunkumai, vėl yra priimamas į darbą“, – sakė G. Skaistė.

L. Kukuraitis teigė, kad darbuotojams išeiti į Užimtumo tarnybą neapsimokės.

„Nedarbo išmoka nėra didesnė už prastovos dydį, todėl išsiuntimas į Užimtumo tarnybą yra bloginimas darbuotojų sąlygų. Antrasis dalykas – visiškai valstybei prisiimti už dalies verslo darbo apribojimą visą riziką būtų taip pat neteisinga, nes nuvertintume verslo kūrybines galimybes. Nemažai tų pačių kavinių pereina į kitokį maitinimo režimą, kuris irgi generuoja tam tikras pajamas“, – teigė L. Kukuraitis.

Taip pat nustatoma, kad sveikatos priežiūros specialistams, pareigūnams ar kitiems darbuotojams dirbant savo darbą užsikrėtus liga, dėl kurios paskelbta ekstremali situacija, jiems siūloma mokėti maksimalaus dydžio ligos išmoką, tai yra 100 proc. nuo darbo užmokesčio „į rankas“. Įstatymo nuostata galiotų ir tiems, kurie užsikrėtė iki įsigaliojant įstatymo pataisai. Šiuo metu medikai gauna įprasto dydžio ligos išmoką – 62,06 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“.

Siūloma ligos išmoką vaiko priežiūrai mokėti tol, kol pasibaigia ekstremali situacija arba atšaukiamas infekcijų plitimą ribojantis režimas. Išmoka siekia 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“. Šiuo metu išmoka mokama 14 dienų.

Į vaikų priežiūrą, kai paskelbiama ekstremali situacija ir nustatomas infekcijos plitimą ribojantis režimas, siūloma įtraukti dirbančius senelius, kad jie galėtų gauti nedarbingumą ir ligos išmoką sveiko darželinuko, ikimokyklinuko ar pradinuko priežiūrai.

Siūloma suteikti nedarbingumą ir ligos išmoką tiems dirbantiesiems, kuriems atsiranda būtinybė prižiūrėti negalią turintį asmenį, jei jis anksčiau lankė dienos centrą. Nedarbingumas būtų suteikiamas 14 kalendorinių dienų ar kol tęsiasi ekstremali padėtis bei infekcijos plitimą ribojantis režimas, o ligos išmoka siektų 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“.

Siūloma mokėti fiksuoto dydžio ligos išmoką savarankiškai dirbantiems asmenims, kurie nebegali tęsti savo veiklos dėl paskelbtos ekstremalios situacijos. Ji priklausytų tik tiems savarankiškai dirbantiems asmenims, kurie iki teisės gauti ligos išmoką mokėjo ligos socialinio draudimo įmokas. Išmoka siektų 251 eurą per mėnesį ir būtų mokama iki pasibaigs ekstremali situacija arba karantinas.

Jeigu darbuotojas serga sunkia lėtine liga, įrašyta į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą sąrašą, ir jam nėra jokios galimybės dirbti nuotoliniu būdu bei netaikoma prastova, jis turėtų galimybę ekstremalios situacijos metu gauti ligos išmoką. Šiuo metu tokios galimybės nėra. Išmokos dydis sieks 62,02 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“.

Kai bedarbiai mokosi pagal profesinio mokymo programą, jiems mokama 236 eurų dydžio stipendija. Dėl ekstremalios situacijos ir karantino sustabdžius mokymo procesą, siūloma, kad stipendija vis tiek būtų mokama.

Iš viso šioms priemonėms iš valstybės ir „Sodros“ biudžetų prireiks apie 550 mln. eurų.

Siūloma, kad priemonės įsigaliotų iš karto jas patvirtintus prezidentui. Jas dar antradienį turės galutinai patvirtinti Seimas.


Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s