Kitą savaitę Seimas, kaip ir buvo planuota, rinksis į plenarinius posėdžius, bet, siekiant apsisaugoti nuo koronavirusinės infekcijos, parlamentarai bus periodiškai testuojami.
Tai Eltai sakė Seimo vicepirmininkas Andrius Mazuronis, komentuodamas penktadienį įvykusį neformalų Seimo valdybos pasitarimą.
„Sutarėme visi vieningai, kad reikėtų visus Seimo narius periodiškai privalomai testuoti, nes akivaizdu, kad Seimas tampa tam tikru židiniu, tai pirmadienį privalomai visiems Seimo nariams bus atliekami testai. Toliau bus siekiama kuo greičiau naikinti tiek teisines, tiek technines kliūtis sudarant galimybes Seimo nariams, kurie nori prisijungti prie plenarinio posėdžio nuotoliniu būdu. Tie, kurie norės, galės salėje būti, bet tie, kurie norės, galės ir nuotoliniu būdu jungtis",- Eltai sakė A. Mazuronis.
Jo teigimu, ateityje Seimo narius planuojama testuoti kiekvieną penktadienį, kad iki antradienio jau būtų rezultatas.
A. Mazuronis apgailestavo, kad pateikiant Statuto pataisas dėl nuotolinio Seimo darbo įteisinimo padaryta pertrauka.
„Akivaizdu, kad buvusi valdančioji, o dabar opozicinė Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija kategoriškai tam prieštarauja ir bando kreiptis, kad būtų užsakytas ekspertinis vertinimas ir taip kuo ilgiau vilkinti tą procedūrą. Bet aš tai nelabai suprantu, nes tas nuotolinis būdas nebūtų prievolė, o būtų sudaryta galimybė saugiai dalyvauti plenariniame posėdyje tiems, kurie nenori arba priklauso rizikos grupei, pavyzdžiui, vyresnio amžiaus, turintys kažkokių gretutinių ligų",- sakė A. Mazuronis.
Jo nuomone, reikėtų keisti Statutą, kad būtų galima nuotoliniu būdu ne tik dalyvauti diskusijose, bet ir balsuoti nustačius tam tikras asmens identifikavimo priemones .
Pasak A. Mazuronio, taip pat svarstoma galimybė Seimo salėje įrengti polikarbonatinius atitvarus tarp kiekvieno Seimo nario, kaip yra, pavyzdžiui, parduotuvėse.
„Bus išnagrinėtos galimybės, kaštai bus suskaičiuoti ir po to bus priimamas sprendimas",- sakė A. Mazuronis.
Seimo pirmininkės pavaduotojas Julius Sabatauskas Eltai sakė, kad galutinį sprendimą dėl tolesnio Seimo darbo tvarkos turėtų priimti pirmadienį posėdžiausianti Seimo valdyba.
„Seimo valdybos pasitarime buvo tiesiog pateikta informacija dėl testavimo galimybės visiems Seimo nariams ir darbuotojams, buvo pakalbėta ir dėl nuotolinio darbo organizavimo. Šiandien yra galiojanti rekomendacija Seimo komitetams ir komisijoms dirbti nuotoliniu būdu. Gal reikėtų tą sprendimą pakeisti, padaryti stipresnį ta prasme, kad būtų ne rekomendacija, o primygtinis siūlymas dirbti nuotoliniu būdu komitetams ir komisijoms",- Eltai sakė J. Sabatauskas.
Dėl nuotolinio Seimo darbo įteisinimo Statute spręs, anot jo, Seimas , bet „valstiečių" prašymu padaryta pertrauka. „Tikėtina, kad tas pertraukos prašymas gali būti pateiktas ir kitą savaitę",- svarstė J. Sabatauskas.
Kaip ELTA jau skelbė, Seimas kitą savaitę turėtų sugrįžti prie nuotolinio darbo įteisinimo galimybės.
Siūlomos Statuto pataisos numato, kad paskelbus ekstremaliąją situaciją ar karantiną būtų numatyta galimybė Seimo nariams nuotoliniu būdu realiuoju laiku elektroninių ryšių priemonėmis, t. y. Seimo nariui fiziškai nebūnant plenarinių posėdžių salėje, dalyvauti diskusijoje visais svarstomais klausimais, žodžiu ir raštu pateikti pasiūlymus, pastabas, pataisas, Seimo posėdžiuose klausti pranešėjų ir papildomų pranešėjų; skelbti pareiškimus, sakyti replikas, kalbėti dėl balsavimo motyvų, teikti pasiūlymus dėl posėdžio vedimo tvarkos, procedūros.
Šiuo metu Seimo statute Seimo nariui tokia galimybė nenumatyta.