respublika.lt

Seimas nesiliauja juokinti žmonių

(0)
Publikuota: 2020 rugsėjo 26 10:04:48, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 6 nuotr.
Parlamentarui Viktorui Rinkevičiui nepavyko prastumti idėjos, kad kompensacijos būtų galima reikalauti ir už, pavyzdžiui, laukinių paukščių apdergtas namo sienas. Stasio Žumbio nuotr.

Seimas, į kadencijos pabaigą pradėjęs stebinti visuomenę įvairiomis rezoliucijomis, susijusiomis su užsienio problemomis, šią savaitę ir vėl nustebino. Ketvirtadienį parlamentarai kone valandą ginčijosi, ar reikia ūkininkams kompensuoti už paukščių padarytą žalą ir ar galima leisti grybauti ar uogauti miško vietoje, nutolusioje mažiau nei per 100 metrų nuo miško ar žemės savininko sodybos, be jo sutikimo.

 


Parlamentarai pirmiausiai karštai diskutavo apie laukinę augaliją, ypač grybus bei uogas. Ypač daug emocijų sukėlė siūlymas drausti grybauti ir uogauti miško vietoje, nutolusioje mažiau nei per 100 metrų nuo miško ar žemės savininko sodybos, be jo sutikimo. Dėl šios nuostatos ginčijamasi jau ne vieną mėnesį, vienas pagrindinių šios nuostatos kritikų argumentų - laukiniai grybai bei uogos yra visų nuosavybė, o ne žemės, kur jie auga, savininkų. Jie taip pat aiškina, kad dažnai savininkai gyvena kur nors mieste, todėl leidimo gauti net nebūtų iš ko. Užvakar ginčai tęsėsi.

„Šiuo metu patvirtinta nuostata, kad renkant miške grybus, riešutus, uogas privačioje žemėje arčiau kaip 100 metrų atstumu būtų suderinta su savininkais. Tačiau nėra pakankamai aišku, kurio savininko - sodybos ar privačios žemės - reikėtų atsiklausti leidimo, nes dažniausiai sodybų savininkai ir miškų savininkai nebūna tie patys asmenys, todėl kartu apribojama teisė piliečiams laisvai lankytis miškuose ir juose rinkti laukinius augalus, grybus, uogas", - per plenarinį posėdį sakė parlamentarė Virginija Vingrienė, pasiūliusi šią nuostatą atmesti.

Tačiau ji nebuvo atmesta ir leidimą grybauti ar uogauti pagal vakar priimtą Laukinės augalijos įstatymą bus privaloma gauti. Bet paradoksas: pagal Miškų įstatymą jokio leidimo nereikia. Tai kurio įstatymo reikės paisyti?

„Tai prieštarauja Miškų įstatymui, nes Miškų įstatymas leidžia laisvai lankytis miškuose ir draudžia drausti rinkti laukines miško gėrybes. Nuostata, kad 100 metrų atstumu miške reikėtų suderinti su sodybos savininku, tikrai pažeistų Miškų įstatymo nuostatas ir galiausiai piliečių teisę laisvai lankytis miškuose ir rinkti miško gėrybes. Miškų įstatymas leidžia visiems grybauti, uogauti, riešutauti, rinkti vaistažoles visuose miškuose, nepriklausomai nuo jo nuosavybės formos", - kolegas protino V.Vingrienė.

Tačiau parlamentaras Kęstutis Masiulis pareiškė, kad privati nuosavybė yra privati nuosavybė ir ji yra gerbtina.

„Savininkas gali turėti įvairių interesų savo nuosavybėje. Aš pats kažkada turėjau sodybą ir nelabai man patikdavo, kai medžiotojai atvažiuodavo ir palei mano namo langus pasistatydavo, nes ji niekaip neaptverta, savo džipą ir paskui ten išsitraukę šautuvus keliaudavo į mišką. Tokie dalykai, savaime suprantama, savininkams gali atrodyti šokiruojantys. Reikėtų labai aiškiai nustatyti tas ribas, kas, kur ir kada galima", - replikavo K.Masiulis.

Paulius Saudargas mestelėjo, kad pataisos atskleidė valdančiųjų „šizofrenišką būklę".

„Jūs sakote, kad 30 metų galiojo tokia tvarka, tai kam ją griauti? Taigi jūsų ministerija ir atnešė pataisas, kurios tą tvarką griovė. Apie ką jūs kalbate? Tai aš ir klausiu, kur jūsų lyderystė, kur ministras? Jūs susitarkite tarpusavyje", - valdantiesiems mestelėjo P.Saudargas.

„Gerbiami Seimo nariai, atkreipkite dėmesį, kas balsavo iš „valstiečių" frakcijos prieš
V.Vingrienės siūlymą? Ramūnas Karbauskis, Juozas Rimkus, Andriejus Stančikas. Tai yra būtent tie, kurie čia atstovauja stambių žemvaldžių interesams", - po balsavimo pareiškė Povilas Urbšys.

Karštos diskusijos vyko ir dėl Viktoro Rinkevičiaus siūlymo Laukinės gyvūnijos įstatymui. Tiesa, paprašytas pristatyti savo idėją politikas pareiškė jos nebeprisimenantis, tačiau ir neatsiimantis. Svetimą idėją geriau prisiminė V.Vingrienė.

„Buvo pasiūlymas, kad būtų kompensuojama už laukinių paukščių padarytą žalą", - priminė parlamentarė.

Anot jos, Aplinkos apsaugos komitetas tam nepritarė.

„Pirmiausia, visi paukščiai Lietuvoje pagal ES direktyvą yra saugomi. Jeigu priimtume šią nuostatą, reikėtų 6 mln. eurų kompensacijoms. Iš kokios srities mes turėtume paimti tuos pinigus arba kokius dar mokesčius reikėtų įvesti, kad kompensuotume tą žalą? Juo labiau kad būtų kreiptasi dėl kompensacijos įvairiais atvejais. Tarkim, varnėnai nulesė vyšnias, kregždutės apdergė nudažyto namo sienas", - dėstė
V.Vingrienė ir Seimas jai pritarė - kompensacijų nebus.

„V.Rinkevičius apsimetė, kad, žinote, jis net neprisimena, ką jis čia siūlė, nors aišku yra tai, kad jis inicijavo tą įstatymo pataisą ir būtent tą įstatymo pataisą inicijavo dėl savo asmeninių interesų", - reziumavo P.Urbšys, turėdamas mintyje, kad V.Rinkevičius kaip ūkininkas (tiesa, laikinai šią veiklą dėl turimo Seimo nario mandato oficialiai suspendavęs) galėtų prašyti kompensacijos, pavyzdžiui, už nulestas auginamas kultūras.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s