Seime jau guli parengtas įstatymas kovai su organizuotais nusikaltėliais. Tačiau dėl jo pirmiausia gali tekti susikauti parlamentarams. Projekto rengėjai pripažįsta, kad kai kurios jo nuostatos balansuoja ant žmogaus teisių pažeidimo ribos.
Projektas numato priemones, kaip efektyviau tramdyti seniai vienos valstybės sienas peržengusį organizuotą nusikalstamumą. Vienas pagrindinių ir efektyviausių būdų jį silpninti - organizuotų nusikalstamų grupių ekonominių pagrindų pakirtimas.
Teismo įpareigojimų spektras tokių grupių nariams gerokai išplečiamas. Siūloma, kad jie privalėtų pareigūnus informuoti apie visus sandorius, didesnius nei 40 bazinių socialinių išmokų, negalėtų vairuoti transporto priemonių. Taip pat teismas gali įpareigoti „asmenį ir su juo susijusius asmenis“ deklaruoti ir pagrįsti turtą ir pajamas. Jiems būtų galima taikyti turto areštą, laikiną apribojimą verslui, finansinei, komercinei veiklai.
Išskirtine prevencine priemone politikaivadina nepateisinto didesnės vertės nei 15 tūkst. eurų turto konfiskavimą. Nors toks asmuo ir nebūtų kuo nors kaltinamas, jis gali būti įpareigojamas įrodyti, kad šį turtą įsigijo ar gavo pinigus teisėtu būdu.
Vienas iš projekto autorių Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Darius Petrošius pripažįsta, kad šiame projekte esama analogiškų dalykų, kaip ir nelabai pavykusiame prezidentės pasiūlytame įstatymo projekte dėl neteisėto praturtėjimo.
„Bet mes dabar žiūrime nebe per baudžiamąją, o per civilinę teisę, tad kiti principai. Mes ne siekiame asmenį nuteisti, kad jis neteisėtai praturtėjo, bet sakome, kad jis turi paaiškinti“, - anot D.Petrošiaus, ši „teisinė subtilybė“ tikrai turėtų gąsdinti neteisėtai praturtėjusius.
Šaudysime iš patrankos į žvirbliusKaip parengtas Organizuoto nusikalstamumo prevencijos ir užkardymo įstatymo projektas atrodo teisininko akimis, „Vakaro žinios“ pasiteiravo advokato Rimo ANDRIKIO.
- Čia mes turime kažką panašaus į prevencinio sulaikymo įstatymą, taip pat inicijuotą prieš Konstituciją. Tas įstatymas paskui gėdingai sugriuvo Europos žmogaus teisių teisme. Todėl man jau beveik ir aišku, kas bus iš to įstatymo.
- Keistai atrodo, kad žmogui, kuriam nepareikšti jokie įtarimai, tačiau jis bendrauja su organizuotos nusikalstamos grupės asmeniu, teismas gali skirti įpareigojimus.
- Mes norime tapti žodžio ekvilibristais. Žmogaus konstitucinės teisės yra suvaržomos, bet čia, gink Dieve, nėra žmogaus teisių pažeidimas. Žmogaus sulaikymas 15 minučių jau yra baudžiamasis nusikaltimas, o turtą apriboti, pasirodo, ne. Galima sugalvoti kokių tik nori manipuliacijų žodžiais. Bet kad tokie sprendimai būtų daromi be bylos, man sunku įsivaizduoti demokratinėje teisinėje valstybėje. Bet kadangi mes tokie nesame ir artimiausiu metu nebūsime, tai turbūt galima ir tokius projektus teikti.
- Įstatymas, kaip teigia autoriai, nukreiptas prieš neteisėtai turtą įgijusius asmenis, prieš organizuoto nusikalstamumo finansavimą.
- Tada aš siūlyčiau šiek tiek pasamprotauti apie teisminę praktiką neteisėto praturtėjimo bylose. Pamenate įstatymą, kurį buvo inicijavusi prezidentė. Labai norėčiau, kad kas nors, labai gerai žinantis tą praktiką, pasidalytų savo patyrimu, statistiniais duomenimis. Man atrodo, kad ten apie šešis šimtus bylų buvo iškelta. Norėčiau matyti rezultatus, kiek to turto atimta. Tada būtų galima daryti analogiją, kiek žvirblių iš šitos patrankos bus nušauta.
- Sąžiningas žmogus Lietuvoje neturėtų nieko bijoti. Gal ne blogai, kad iš neteisėtai praturtėjusių bus reikalaujama pagrįsti turtų kilmę?
- Pasakysiu labai paprastą dalyką. Bet kuris įstatymas atgalinės galios neturės. Man per televiziją patiko vienos merginos nuomonė apie deklaravimus nuo 2004 metų. Ji pasakė auksinę frazę: tie žmonės, kurie neteisėtai praturtėjo, jau seniai dokumentus susitvarkė ir jau seniai elitiniuose vakarėliuose sukasi. Taigi šitas įstatymas skirtas tiems, kurie buvo žiopli. Tai kam dar juokinti žmones. Bet aš suprantu, kad reikia pasirodyti, reikia kažką daryti. Bet mes kovojame su pasekmėmis. Jau kai praturtėjome, kai niekas nieko nedarė, tai dabar tie protingi lomonosovai pradeda galvoti, kaip reikia tuos praturtėjusius sugaudyti. Tai gal pradėkime gaudyti tuos, kurie dar tik pradėjo tą procesą.
- Projekte, atrodo, tai yra numatoma. Tarkime, gali tekti pagrįsti turto, viršijančio 15 tūkst. eurų, įsigijimą.
- 15 tūkstančių... O aš klausiu, kodėl ne 18 arba kodėl ne 13. Dabar žmonės perka prekybos centrus, perka įmones su tūkstančiais darbuotojų, bet ten problemų niekada nebus. O štai kas sukasi ties 15 tūkstančių, tiems jau bus blogai. Tai žmogaus, kuris gauna tūkstantį eurų per mėnesį, metų atlyginimas. Ar tai tikrai lobių skrynia? Tai, manau, populizmas prieš rinkimus.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“