Seimas ketvirtadienį planuoja apsispręsti dėl Geriamojo vandens įstatymo pakeitimo projekto, kuriuo siūloma nustatyti, kad viešojo maitinimo įstaigos klientų prašymu kartu su tiekiamu maistu turi nemokamai pateikti geriamąjį vandenį.
Pataisos, dėl kurių priėmimo spręs parlamentarai, numato, kad „viešojo maitinimo įstaigos klientų (pirkėjų) prašymu kartu su tiekiamu maistu turi pateikti teisės aktų nustatytus saugos ir kokybės reikalavimus atitinkantį geriamąjį vandenį, tiekiamą vandentiekiu, neišskiriant kainos už pateikiamą vandenį“.
Pasiūlymą inicijavusio opozicinės Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nario Luko Savicko teigimu, Lietuvoje tik nedidelėje dalyje viešojo maitinimo įstaigų vyrauja gastronominė tradicija klientams pateikti nemokamai vandentiekio geriamojo vandens.
„Geriamasis vanduo klientams reikalingas ne tik bendrajai sveikatos būklei saugoti ir palaikyti, bet gali būti reikalingas vaistams suvartoti, o šiltojo sezono metu yra būtinas siekiant išvengti dehidratacijos. Taip pat viešojo maitinimo įstaigose, kuriose leidžiama lankytis kartu su augintiniais, geriamasis vanduo reikalingas pagirdyti augintinį“, – dokumento aiškinamajame rašte tvirtina politikas.
Pasak L. Savicko, nuo 2021 m. pradžios įsigaliojo Europos Parlamento ir Tarybos direktyva dėl žmonėms vartoti skirto vandens kokybės. Joje nurodoma, kad turi būti gerinama prieiga prie geriamojo vandens, taip pat rekomenduojama valstybėms narėms skatinti nemokamai arba už nedidelį aptarnavimo mokestį siūlyti šį vandenį restoranų, valgyklų bei kitų maisto ir gėrimų tiekimo įstaigų klientams.
Dar praėjusiais metais už šį projektą po pateikimo balsavo 51 Seimo narys, 6 buvo prieš, 38 parlamentarai susilaikė.
Siūloma, kad įstatymo pataisa įsigaliotų 2023 m. sausio 1 d.