Seimas antradienį pritarė prezidento Gitano Nausėdos veto dėl Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) įstatymo pataisų, kuriomis numatoma, kad savivaldybių merus ir tarybų narius dėl viešųjų ir privačių interesų supainiojimo tirtų ne VTEK, o savivaldybių Etikos komisijos.
Už balsavo 124 Seimo nariai, prieš – 1, susilaikė 2 parlamentarai.
Į prezidentą su prašymu vetuoti VTEK įstatymą kreipęsis konservatorių frakcijos narys Vilius Semeška akcentavo, kad svarbiausia, jog Seimo padaryta klaida būtų ištaisyta.
„Buvo padaryta klaida. Ir nėra nieko džiugiau kaip ne gyventi klaidoje, o ją pripažinti ir ištaisyti. Šiandieną Seimas, neabejoju, tai ir padarys“, – Seimo posėdžio metu sakė V.Semeška.
„Reikia pripažinti, kad (...) savivaldybių etikos komisijos vis dėlto yra labai politizuotos. Ir tuo atveju, jeigu politikai negalės veikti ir skaidriai priiminėti sprendimų dėl savo kolegų savivaldoje, ypač kuomet savivaldybių etikos komisijos sudaromos iš daugumos ir negalės priimti nešališkų sprendimų, tuomet pasitikėjimas savivalda, tiek demokratija, tiek pačiomis partijomis ir politikais ženkliai sumenks“, – taip pat akcentavo jis.
Savo ruožtu veto Seimui praėjusią savaitę pristatęs šalies vadovo vyriausiasis patarėjas Andrius Kabišaitis taip pat akcentavo, kad priimto įstatymo nuostata, numatanti, jog savivaldybių merus ir tarybų narius dėl viešųjų ir privačių interesų supainiojimo tirtų savivaldybių Etikos komisijos, sumažintų skaidrumą savivaldybėse.
„Respublikos prezidento nuomone, aptarta priimto įstatymo nuostata sumažintų objektyvaus, nešališko, skaidraus ir viešo savivaldybių tarybų narių veiklos tyrimo ir vertinimo galimybę. Kitos priimto įstatymo nuostatos Respublikos prezidentui abejonių nesukėlė“, – problemą Seimui pristatė A.Kabišaitis.
ELTA primena, kad VTEK įstatymo pakeitimo projektą birželio viduryje priėmė Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas.
Tą pačią dieną Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narių grupė kreipėsi į prezidentą prašydami vetuoti priimtą įstatymą ir suteikti įgaliojimus savivaldybių tarybų ir merų galimus viešųjų ir privačių interesų konfliktus tirti VTEK.
Anot pataisas kritikavusių konservatorių, vietos etikos komisijos yra labai politizuotos, todėl priėmus sprendimą skaidrumo atvejus tirti būtent joms, merams ir tarybų nariams būtų sukurtos patogios sąlygos piktnaudžiauti komisijos atliekamais tyrimais.